SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Rezistor paralelne k indukčnosti znížuje Q obvodu a tiež indukčnosť. Skutočný dôvod koštruktéra pre toto riešenie nepoznám, ale je možné hádať. Pri zapojení zvar. kábla do odbočky tlmivky pri použití malého prúdu, môže byť vplyvom nízkeho sytenia jadra dosť vysoké Q indukčnosti, čo mohlo spôsobovať zákmity vplyvom rezonancie indukčnosti tlmivky a výstupnej kapacity.
Offline
Minimální vliv odporu je na II a max vliv na I, škoda že není uvedena hodnota odporu a údaj, kdy se který vývod použije.
Podle mne je vliv odporu při ustáleném proudu minimální, při velké změně proudu (při zastavení posunu drátu vzniká na tlumivce bez odporu vyšší napětí. Tedy odpor způsobí to, že toto napětí zatíží a hodnota napětí při přerušení klesne. Tedy hlavní důvod je, aby nedocházelo zatavení drátu až do průvlaku, případně aby nechytil oblouk mezi svařencem a průvlakem.
Offline
No, setkali jsme se s tím u Formiky kombi s plasmou a do serie s tlumivkou a makalo to překvapivě dobře, myslím že odpor se propojoval i u WLSP na nižší proudy,..zdravím
Offline
Na to, aby sa oblúk príliž nenaťahoval po prerušení sa štandardne znížuje indukčnosť tlmivky. Keď je tam pridaný rezistor, naznačuje to umysel znížiť Q tlmivky. Možnosť vzniku zákmitov je odvodená od faktu, že elektrický oblúk má charakteristiku záporného dynamického odporu, teda môže v spojení s L a C generovať kmity. Takéto vlastnosti oblúka sa aj dosť často využívajú napr. ako generátory pre HF zapaľovanie.
Offline
Snížení jakosti Q odporem nepopírám, ani to, že kde je C a L a nějaká změna vyvolaná vnějšími vlivy např připojení - odpojení napětí nebo změna proudu, u obvodů s vysokým Q vznikne tlumená sinusovka. Zmenšení indukčnosti zmenšením počtu závitů jde, ale je v tom záludnost - zvedne se sycení jádra.
Chtěl jsem jenom říct to to: je trafo, po přerušení proudu se mu zvedne napětí na hodnotu naprázdno +napětí naindukované na vlastní indukčnosti, tím se začne zvedat napětí na výstupním kondenzátoru, pokud je dostatečně velký, tak to nebude tak dramatický. Ale při přerušení proudu se přepóluje napětí na tlumivce a toto napětí se přímo přičte k napětí předchozího obvodu. Velikost napětí vzniklé na tlumivce je závislé změně proudu a na protékajícím proudu tlumivkou po přerušení, tedy ten odpor sníží toto napětí. Pokud by se ta soustava rozkmitala, špičkové napětí by ještě vzrostlo, to je mi jasný. Tedy hlavní důvod tedy vidím v potlačení oblouku na konci svařování.
Offline
No práve. Tak som to myslel aj ja. Prípadné kmity v procese zvárania by boli zanedbateľné, ale pri ukončení, teda pri prerušení prúdu vzniká efekt indukčnej cievky a spolu s prípadnými kmitmi by to mohlo predĺžiť čas oblúka.
Offline
Dík za info,ještě mám prozbu.Udělal sem si samo doma co2,trafo 320A,řídící jednotka z kempomatu,ale chtěl bych si ještě udělat tlumivku s odbočkou,právě jak to má kempomat.Mohl byste mě někdo prosím pomoci s výrobou?Takto to mají řešeno original.
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … umivka.jpg
Editoval Uranin (05-08-2016 10:28:45)
Offline
Jedině vyjít z podobné svářečky, sehnat podobné jádro (rozměrově – průřez sloupku), namotat tenčí prozatímní vinutí (např licna PVC, nebo svářecí kabel) a zkusit přidat a ubrat pár závitů a to samé při větší a menší mezeře. Při tak velkém proudu by nebo na škodu udělat 1 nebo 2 odbočky. Na 3f ta indukčnost nemusí až tak velká, ale je potřeba sladit průřez jádra a velikost mezery, aby se nepřesytila. Spočítat to neumím.
Offline
Stačilo by zistiť, akú indukčnosť má mať tlmivka u 3 ~ stroja. Zvyšné parametre sa dajú spočítať podľa prúdov aj pre nejaké odbočky.
Offline
Evita napsal(a):
No, setkali jsme se s tím u Formiky kombi s plasmou a do serie s tlumivkou a makalo to překvapivě dobře, myslím že odpor se propojoval i u WLSP na nižší proudy,..zdravím
Jenže u FMC40 kombi je odpor kvůli plazmovému řezání.
Offline