SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1 2
Zdravím, objednal jsem si svářečku na nějaké to hobby sváření. Mám dílnu, která je v oddělené místnosti v domě s tím že mám dřevěný strop a nad ním je půda se spoustou sena... Ponk je dřevěný a okolo nic hořlavého není krom barev a laků, které jsou ale zavřené ve skříni. A teď je otázka zda je rozumné v takovýchto podmínkách v dílně svářet či nikoliv. Viděl jsem borce kteří v pohodě svářejí na stole s dřevěnou deskou, ale nevím no nerad bych vyhořel. Jak to máte vy s bezpečností práce?
Offline
Já mám doma také dřevěnou desku stolu, takže vždy když skončím, chodím kontrolovat situaci až tak do půlnoci a jsem z toho trochu nervózní. Teď už ale mám v plánu pro jistotu ocelovou desku, jen se k tomu musím dostat. Ona se ta dřevěná deska stejně občas někde trochu propálí, takže časem bude hodně nerovná a tak asi dojde na výměnu i u vás.
Na ten strop bych dal zdola aspoň nějaký protipožární sádrokarton, to už mi přijde jako docela dobrý akcelerátor kvalitního požáru. A samozřejmě do dílny požární čidlo
Offline
Mockrát děkuji za zpětnou vazbu o ocelové desce jsem také přemýšlel a asi to bude nejlepší řešení. Pokusím se sehnat ten protipožární sádrokarton a také požární čidlo, které mně vůbec nenapadlo pořídit Ještě by mně zajímalo jak je to třeba s dílenským nábytkem přeci jen ne vše jde mít ze železa, takže mám v dílně samozřejmě dřevěné police, skříně atd. myslíte si, že by i s tím měl být problém? Popřípadě jak velká by měla být nějaká ta bezpečná zóna na sváření?
EDIT: Ještě by mně zajímalo jak je to s tím požárním čidlem, respektive jaké vybrat, co jsem tak koukal tak je docela dost typů: požární hlásiče optické, kouřové, ionizační, na detektory oxidu uhelnatého atd. a ještě aby mi to čidlo nespínaly výpary ze sváření
Editoval maresdq (19-08-2017 15:31:32)
Offline
Já napsal čidlo, mělo tam být hlásič, je jich víc druhů a není špatné instalovat aspoň dva. Jestli je ta dílna větší, dá se pořídit i zástěna která by měla zamezit většímu rozstřiku a tím zase omezí možnost vzniku požáru.
Zapoměl jsem napsat, že já mám po ruce 2-3 has.přístroje, min jeden z nich je uvnitř domu, protože při větším ohni už by se k nim v dílně nikdo nedostal. Kdysi se do závodních aut, určitě to mají i dnes, daly nainstalovat trubky s tryskami na konci napojené na has.přístroj a spouštělo se to jen vytažením závlačky z rukojeti. Dnes by to šlo asi celkem snadno napojit na čidlo a spustilo by se to samo
Editoval jees (19-08-2017 15:33:51)
Offline
zde něco k těm hlásičům http://cip.inshop.cz/inshop/zabezpecova … i-hlasice/ , jeden z nich jsem spolehlivě spouštěl CO
Editoval jees (19-08-2017 15:35:37)
Offline
Tak pro mé využití se mi zdá výhodný kouřový nebo teplotní hlásič, ale nejsem si jistý, jestli mi ten kouřový nebudou spínat výpary a kouř ze sváření...
Offline
Este si pozri take ze protipoziadne natery trosku pomoze a CETRISove dosky alebo na ponk polozit plech
robil som pokus s OSB doskou a na tom plech. Ale frkanec do sena a slamy to je odvaha..
Offline
Ta OSB deska s plechem mně také napadla, ale není lepši rovnou použít ocelovou desku? A když dám na strop ty protipožární sádrokartony tak by ani to seno a sláma nemusela vadit ne? i když je ten strop dřevěný. Jinak díky za reakci
EDIT: Ještě abych to upřesnil to seno není přímo nade mnou, ale jakoby dál na půdě (půda je přes celý barák) hned nade mnou je dřevěný strop a na něm je ze zhora položená izolace s polystyrenových desek. Ale ono je to asi ve finále jedno
Editoval maresdq (19-08-2017 16:07:44)
Offline
niekedy použivam vonku aj cetrisovu dosku, položim na kozy alebo stol. takmer nehorlave.
na strop by stačil aj obyčajny sadroš. nie je žiadna šanca aby sa zapalil alebo pustil ohen v kratkom čase. červeny-protipožiarny len ked sa jedna o vyššiu požiarnu odolnost
Offline
maresdq> tenky plech je lahky aj lacny ako velka a tazka tabula OSB doska je lahka a prenosna ten 1-1.5mm plech ju len chrani aby sa tam nezapiekol prskanec. PLECH ti robi aj kostru. Zohnat velky kus plechu lacno jedine u bouraca
unas to vsetko na zbernom dvore rezu na take slize a tabule 50x50cm preto lahsie kupim 2x1m tabulu ocel/ALU
ked mas tie OSB dosky s drazkou vies si spravit plochu aku potrebujes. Cetrisove dosky som mal tenke potrebovali podlozit s hrubymi a tazkymi som nemal skusenost.
Ale inspiraciu som cerpal z fora nejaky clen spominal ze zvara na cistej OSB ked ju znici kupi dalsiu.
Ja po praci musim vsetko odlozit do budy takze preto taketo montovatelne pracovisko.
Niekedy je to 20min len vylozit a potom 20min odlozit ale je to velmi skladne medzera za regalom
Editoval ihlan (19-08-2017 16:34:30)
Offline
Super tak jo ponk, je mi už snad jasný nejspíše zvolím tu variantu OSB + plech, akorát mně zajímá jestli bude opravdu stačit na ten strop protipožární/sádrokartonová deska a požární hlásič nejspíš tepelný. A dřěvený nábytek by snad také nemusel vadit ne? Jinak díky všem za reakce )
Offline
Musime veci nazyvat pravymi menami.Protipoziarny SDK neexistuje,iba sa tomu tak mylne nadava!Ma iba zvysenu poziarnu triedu oproti ostatnym SDK,co znamena,ze vydrzi dlhsie odolavat ohni.V sadrovej zmesy su pouzite vlakna ako vystuha,thats all.Nehovorim,ze je to zle riesenie,len upozornujem na casto mylne pochopenie nazvu! Osobne teraz staviam dielnu,kde bude strop tvoreny OSB doskou,tu napenetrujem,osietkujem a omietnem,tym vznikne nehorlava vrstva,ktora urcite odola pripadnemu roztreku alebo iskram od flexi.Odolne ohnu to samozrejme aj tak nebude.Druha vec je,ze strop bude vo vyske 3m,cim sa zase trochu eliminuje riziko vzniku poziaru.
Editoval Maajjo (19-08-2017 17:03:39)
Offline
Nevím jak je to teď, ale ty staré socialistické ionizační čidla spustila v malé uzavřené místnosti i jedna cigareta a při sváření MMA je kovové páry spolehlivě popravily, pokud byla čidla v hale cca 10 m nad zemí a dole jezdilo něco na naftu, tak čidla spustila taky, desty na propan-butan nevadily. Čidla bylo potřeba pravidelně kontrolovat pomocí bombiček s plynem.
Offline
Mnohem nebezpečnější než masívní dřevo na stole je hořlavý prach, odřezky a špína na zemi nebo třeba hadr.
Totiž zdravé masívní dřevo téměř vždy buďto rovnou chytne a hoří, řekněme maximálně do půl lhodiny nebo nechytne vůbec.
Ale hořlavý prach, hadr nebo dokonce staré poloztrouchnivělé trámy můžou po iniciaci i malou jiskrou doutnat klidně i spousty hodin. Než se oheň dostane někde k hořlavějšímu materiálu a vzplane to.
Potom z hlediska požáru je rozhodující takzvané požární zatížení. Neboli množství ekvivalentní hořlaviny na jednotku plochy té dílny. To je všechno možné, co dohromady může hořet. Dřevěný, překližkový nábytek, barvy, laky ředidla, benzín nafta oleje, parafín,vosk, plastové izolace kabelů, elektronika v plastových obalech, hromady papíru.....
Je jasné, že když v té dílně vzplane z vysokého požárního zatížení vatra, tak velkým ohněm a žárem prohoří strop nebo i stěny a začne hořet celý barák raz dva.
V požárních předpisech je potom dost detailně popsáno, při jakém požárním zatížení má být jaká protipožární odolnost přepážky, třeba těch desek přišroubovaných na ten dřevěný strop, aby to předepsanou dobu odolávalo prohoření a průniku ohně do jiného prostoru, té půdy se senem.
Při malém požárním zatížení bude stačit třeba jen přišroubovat ten protipožární sádrokarton, při větším tam bude muset být něco složitějšího a dražšího. Čísla uvádět nebudu, ty, co si pamatuji, už určitě budou zastaralá.
Takže pokud se tam má svařovat, neboli zvýšit tam nebezpečí požáru, tak hořlavé látky, které tam nemusí být, by měly zmizet.
Offline
Jasně mně jde i o to, že kdyby to náhodou chytlo tak aby ta místnost také splňovala nějaké normy, které jsem pro dílenské prostory s vyšším rizikem požáru nikde nenašel. Jinak co se týče těch hořlavin okolo, tak kromě toho stropu a dřevěného nábytku, včetně teda těch barev nic být nemělo. Ale nějak si nedokáži představit dílnu bez nábytku, barev laků atd. Jinak moc děkuji za reakci moc mi to pomohlo, je mi jasné že dílnu budu kvůli tomu muset trochu upravit.
Offline
U barev a laků v průmyslu bývá na pracovišti vždy jen množství, které se spotřebuje třeba za den. Ostatní zásoby jsou ve zvláštním skladu.
Já vím, že v kutilské dílně bývá normální, že se všechny barvy skladují tam, ale pokud to jsou výhodně koupené zásoby na hodně dlouho, tak stojí za zvážení to dávat někde jinde, ne tam, kde se svařuje.
Offline
Pravda, něco na tom bude pokusím se dát ty barvy a laky do jiné místnosti. A jak je to tedy s tím dřevěným nábytkem vadí nebo nevadí ho v dílně mít? Ono přeci jen je to kutilská dílna, kde je spousta různých věcí, které tam potřebuju mít. Ono v profi svářečské dílně je to něco jiného. Tu dílnu potřebuju na více věcí ne jen na sváření a bohužel není ta dílna moc velká..
Offline
No, já to vidím tak, že odborník, projektant stavař specializující se na taková pracoviště nebo požární technik buďto to vezme tak, jak to nyní je a řekne, že kvůli bezpečnosti se tam buďto svařovat nemůže, nebo že se tam svařovat může, při podniknutí takových a takových opatření.
Když potom budete ten dřevěný nábytek postupně ostraňovat a jinak tu dílnu z hlediska požáru vylepšovat, tak ta opatření budou postupně mírnější a levnější. Takže záleží potom na nějakém kompromisu.
Přesněji to říct nedokážu, ostatně je to už řádka let, co jsem cony projektant lakoven kolem takových věcí chodil.
Offline
Dobře tak jo, asi opravdu bude nejlepší zavolat si na to technika, který to zkoukne a řekne co a jak .Jinak ten dřevěný nábytek se pokusím pomalu odstraňovat. Děkuji všem za rady
Offline
Zazněl tu sem tam rozumný názor, ale..... Jako technik bych se především zeptal
- jaká je tam podlaha? Dřevěná?
- jaký se tam nachází prach a kolik? Hořlavý? Ze sena? Jak často se uklízí? Nevzniká tam požáronosná vrstva prachu?
- jsou tam páry hořlavých kapalin? Skladují se tam hořlavé kapaliny?
- co tam ještě skladuješ? Tlakové nádoby s propan-butanem?
- v takových podmínkách se bude svařovat? Na dřevěném stole?
- je tam ventilace, kam je vyvedena, z jakých materiálů je vyhotovena?
- je tam okno? Co se za ním nachází?
- jaké tam jsou dveře? Nemohou rozprsknuté okuje vlétnout do sousední místnosti? Co se tam nachází?
- jaké tam jsou únikové cesty?
- jaká tam je elektroinstalace? Odborná prohlídka/zkouška (revize)?
Určitě jsi postřehl, že odpověď ano na některé otázky znamená NE pro zamýšlené pracoviště.
Pro zajímavost, zapadlé žhavé okuje/jiskry v dřevěném prachu/rozdrcené kůře jsou schopné vyvolat požár i po více než 12 hodinách od ukončení svářečských prací. Například Preglejka Žarnovica a oprava portálového jeřábu, nebo Harmanecké papírny. Vyhláška před pár léty taxatívně stanovovala kontrolu pracoviště po dobu 8 hodin po ukončení požárně nebezpečné práce. Dnes je dohled přiměřeně podmínkám pracoviště.
Svářečská pracoviště nebo boxy se ne náhodou koncipují tak aby tam nebylo vůbec nic co by mohlo hořet. Ani v podobě dřevěných skříní anebo regálů. I nádoby s odpadem se umisťují mimo tato pracoviště. A to od samého začátku, tedy ještě před zahájením prací. Na protipožární nátěry zapomeň. Mám certifikáty dvou firem na jejich nátěrové látky. Už po jejich aplikaci je jejich účinnost otazná a problematicky průkazná. A jejich chemické vlastnosti a účinnost po roce, po dvou, v daných podmínkách se v něčem podobají náboženství. Přenosný hasící přístroj práškový 6 kg upevněný u vchodu do místnosti je dobrá volba. V místnosti kýbl s vodou a hadrem (tak aby se o něj nezakoplo) se hodí vždy.
Offline
Když celé vlákno znova čtu tak mi to připadá jako hodně špatný vtip, na kterém s ostatní ještě vydovádí. Stačí si vzít do ruky kteroukoliv brožurku zabývající se bezpečností práce při svařování a celá diskuse mohla skončit na prvním příspěvku.
A abych připoměl základní zásadu: V prostorách se zvýšeným nebezpečím požáru (např. dřevěné konstrukce, dřevěné podlahy apod.) lze svařovat pouze na zvláštní povolení a za trvalého požárního dozoru. Po ukončení svařování je nutný dohled min. 8 hodin.
Offline
Bylo to ještě za minulého režimu, řezal jsem v létě u tchána na dvoře elektrodou pár trubek na sloupky na plot, flexy tenkrát ještě nebyly. Skončil jsem a šel se osprchovat - za chvilku slyším manželku křičet, že na dvoře hoří. Hořela taková malá bednička, ve které byl nachystaný odpad na kompost, suchá tráva, nějaké staré ubrousky, skořápky, všechno pěkně na sluníčku vysušené a prohřáté. Dodnes nepochopím, jak se to mohlo stát, ta bednička byla ode mně snad 3 nebo 4 metry a ještě schovaná za stoličkou. No nic se v podstatě nestalo, spravil to kbelík vody, stolička se přelakovala, ale dodnes to mám v paměti a při svařování si dávám hodně, ale hodně velký pozor, aby se to už neopakovalo, a vřele to doporučuju i ostatním. Náhoda je opravdu blbec - prostě po čem nic, to je hned.
Offline
Sice jsem nováček ve svařování, ale už vím, že na DŘEVĚNÉM STOLE SE NEMÁ NIKDY SVAŘOVAT !!!!! zkusil jsem to na takovém stole z Lidlu a začal hořet naštěstí jsem to hned uhasil, ale je to tam pěkně vidět.
Offline
Možno pre informáciu prečítaj:http://www.kirp.chtf.stuba.sk/moodle/pluginfile.php/64795/mod_resource/content/2/14_Po%C5%BEiarn%C3%A1%20bezpe%C4%8Dnos%C5%A5%20pri%20zv%C3%A1ran%C3%AD.pdf
Zváram občas pre zákazníkov,ale bez hasiaceho prístroja ani nejdem (totiž občas to vedro s vodou človek nenajde hlavne keď potrebuje). Vlastne je vždy v aute je to už zvyk jasné každé dva roky kontrola. (ale nie malý 1kg ten je na nič za pár sekúnd je po ňom)Hasičák mám aj v garáži za dverami a senzory na dym tiež.(počas práce ich síce vypnem ustavične pípajú,ale keď odchádzam zapínam a spím kľudnejšie.
V práci nám dozor a kontrolu po zváraní robili vrátnici-či strážna služba to sme zvárali na píle. Po väčšej práci človek nikdy nemal istotu(piliny vedeli zahorieť aj o dva dni). V súčasnej praci je vždy dozor s hasičákom teda mimo priestoru údržbárskej dielne. (taký hliník-prach keď zahorí ani vodným veľa nenarobíš)
Mám občas pocit ,že čím je človek starší tým viac sa bojí ,alebo je to skôr opatrnosť a skúsenosti ani neviem.
Offline
Zdenek11 napsal(a):
Bylo to ještě za minulého režimu, řezal jsem v létě u tchána na dvoře elektrodou pár trubek na sloupky na plot, flexy tenkrát ještě nebyly. Skončil jsem a šel se osprchovat - za chvilku slyším manželku křičet, že na dvoře hoří. Hořela taková malá bednička, ve které byl nachystaný odpad na kompost, suchá tráva, nějaké staré ubrousky, skořápky, všechno pěkně na sluníčku vysušené a prohřáté. Dodnes nepochopím, jak se to mohlo stát, ta bednička byla ode mně snad 3 nebo 4 metry a ještě schovaná za stoličkou. No nic se v podstatě nestalo, spravil to kbelík vody, stolička se přelakovala, ale dodnes to mám v paměti a při svařování si dávám hodně, ale hodně velký pozor, aby se to už neopakovalo, a vřele to doporučuju i ostatním. Náhoda je opravdu blbec - prostě po čem nic, to je hned.
Svařovací jiskry "umí" po povrchu skákat a tak nakonec žhavé zapadnout i docela daleko. Zvláště v lakovně to občas bylo zajímavé, jak takové jiskry, které svařování někdy produkovalo "neúrekom" hromadně mizely v koutech se zbytky barvy a dalších hořlavých odpadů, které lakýrníci produkovali.
A nezahořelo nikdy. Buď proto, že požárníci, kteří tehdy to svařování dozorovali, obvykle všechno masívně prolili vodou. Nebo proto, že se to čekalo a tak Murphy nezapaloval.
Pozn. Opraven překlep, jinak nezměněno.
Editoval Radim (24-08-2017 16:50:12)
Offline
Stránky: 1 2