SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Jole ja nesom zvarač to ti je dufam jasne len tak ma napadla otazka tak som ju položil.Zvaram len vynimočne napr zaves na branke.
Offline
Přiznávám, že mi uniká smysl natahování oblouku. Z principu hoření oblouku na obalované elektrodě je zřejmé, že při prodlužování oblouku na něm narůstá napětí a klesá procházející (v tomto případě "svařovací") proud. A samozřejmě záleží i na ochranné atmosféře vytvořené hořením - tavením - pláště elektrody.
Z toho plyne, že záleží vlastně jednak na statické charakteristice daného zdroje a také na vlastnosti ochranné atmosféry.
Takže vůbec nelze porovnávat svářečky takovýmto způsobem, protože jinak hoří bazické, jinak rutilky a úplně jinak další typy elektrod. A ze zdejších stránek je zřejmé i to, že je rozdíl i u stejně označené elektrody od různých výrobců.
Offline
Já bych řekl, že když se prodlouží oblouk, tak protože zdroj MMA má proudovou charakteristiku, tak na něm proud neklesne. Zvýší se na něm jen napětí a tím se zvýší celkový výkon, který jde na to místo svařování. Přirozeně pokud se nedosáhne limitu napětí, do kterého invertor ten proud drží.
Offline
Radim: To mi chcete říct, že tak někdo svařuje schválně?
Offline
Samozrejme že prúdový zdroj pri predĺžený oblúku zvýši napätie ale predĺženie oblúku je nie moc želaným javom nakoľko sa výrazne ovplyvňuje prudová hustota(miesto ktoré sa hreje "tým istým" prúdom je zle kontrolovateľné) - nastávajú prepaly, studené spoje atd. avšak v dobrých invertoroch arcforce dokáže dosť výrazne "udržať" roztrasené ruky zvarača na správnej miere.
Offline
Radim napsal(a):
Já bych řekl, že když se prodlouží oblouk, tak protože zdroj MMA má proudovou charakteristiku, tak na něm proud neklesne. Zvýší se na něm jen napětí a tím se zvýší celkový výkon, který jde na to místo svařování. Přirozeně pokud se nedosáhne limitu napětí, do kterého invertor ten proud drží.
Charakteristika zdroje má vzájemnou souvislost mezi napětím a proudem. Výkon si nastaví svářeč dle požadavků, např 80A a v tomto nastavení se dle charakteristiky zdroje pohybují hodnoty napětí a proudu. To znamená, když se natáhne oblouk, tak stoupne napětí, protože se zvýší přechodový odpor mezi elektrodou a svařencem, a současně klesne proud. Při zkrácení oblouku je to naopak. Proud stoupne díky zmenšení přechodového odporu a klesne napětí. Takže výkon zdrojej zůstává na nastavené úrovni. Tato charakteristika zdroje se nazývá strmá a je právě vhodná pro ručni svařování obalenou elektrodou MMA. Pokud nezkušený svářeč prodlouží oblouk, tak tím že klesne proud, sníží se odtavování elektrody a svářeč má čas na opětovné přiblížení elektrody, aniž by se projevily jevy jako nekontrolované ukapávání kovu z elektrody na studený zákl. materiál. Pozor, funkce Arc-force má jiný účel, který nemá s charakteristikou zdroje nic společného.
Naopak u zdrojů MIG,MAG je vhodnější plochá charakteristika zdroje, při které se poměr proud - napětí mění prodloužením oblouku minimálně. To proto, protože posuv drátu je během svařování konstantní a změna proudu a napětí během svařování by negativně ovlivnila kvalitu prováděného svaru.
Offline
Jole: Dnešní moderní MIG/MAG mašiny už umí dorovnávat i ty chyby nezkušených svářečů, tedy při prodloužení výletu drátu se jemně přidají na posuvu drátu, aby byl oblouk stabilní. U starších mašin jste si oddalováním hořáku od svařence, tedy zvětšením výletu drátu zvýšil napětí a snížil proud, tím pádem byl velký rozstřik kuliček kolem sváru a svár byl nerovnoměrný. Sice někteří svářeči tak svařují schválně co jsem si všimnul, ale já třeba takové svařování moc nemusím.
Co se týče MMA, tak já měl za to, že když natáhnu oblouk oddálením elektrody od svařence mašina ubere proudu a při nechtěném zkrácení oblouku mašina zase přidá, aby oblouk nezhasnul. To jsem myslel že je funkce ARC Force.
Offline
jole: statická charakteristika je strmá, ale může být různě strmá. Méně strmou měla na př. triodyna. Invertory mívaji charakteristiku hodně strmou. U strmějsí charakteristiky při prodloužení oblouku napětí na oblouku vzroste, ale proud příliš neklesne. Výsledkem je to, že se výkon oblouku zvýší a naopak.
ARC Force dotváří dynamickou charakteristiku.
Nikdy mě nezajímalo, jak dlouhý oblouk jde u svářečky natáhnout. A to jsem už dost starý fořt. Může to o něčem vypovídat, ale také to nemusí nic znamenat. Třaba jen to, jak hodně rozpálený je svařenec a jak hodně horký je vzduch v okolí.
Offline
Je fakt, že to považuji spíš za teoretickou diskuzi. V praxi jsem se trochu pokoušel natáhnout oblouk, když jsem vařil trafem elektrodou ER117 silnější díly, aby se místo svaru víc prohřálo a svar tak šel víc do hloubky. Ale rozdíly, aspoň co jsem pozoroval, byly neznatelné. Ale to byl tuším jeden svar a jedna elektroda tuším 3,2 , takže praktické zkušenosti velmi malé. Spíš jsem o pár ampér nad optimum osolil proud, do trochu prskavějšího zvuku a většího jistření.
Offline
Radime, jak již bylo řečeno, natažením oblouku nedosáhneš hlubšího natavení. Naopak, tím že dojde k poklesu proudu je průvar menší. Dosáhne se pouze toho, že oblouk se rozšíří a zahřívá větší plochu, což se může zdát, že je oblouk silnější. Ano, u slabšího materiálu dochází k propálení díry, protože u slabého materiálu je třeba soustředění tepla do co nejužšího pásma, čehož se dosáhne právě co nejkratším obloukem.
Editoval jole (19-11-2021 15:07:27)
Offline
jole: Nemůže dojít k poklesu proudu, protože to nedovolí proudová charakteristika svařovacího zdroje. Pokud se napětí na oblouku neocitne na výkonové hranici, do které zdroj tu proudovou charakteristiku dokáže udržet.
Offline
dnipro prichadza z novym modelom invertora Dnipro-M SAB-15DFB (2021) kde sa da vrd aj vypnut. https://dnipro-m.ua/tovar/zvaruvalnij-a … 5dfb-2021/
Editoval jopo166 (27-05-2022 17:57:10)
Offline
Nojo, asi hodně dlouho novější verze Dnipra nebudou.
Offline
To myslíš , že číňan spí ?
Online
Tak asi těžko bude Ukrajinec v rozbombardované fabrice s frontou pár desítek kilometrů daleko objednávat v Číně svářečky pro EU.
Spíš naopak, EU tam bude v rámci pomoci svářečky posílat.
Editoval Radim (28-05-2022 06:12:43)
Offline
Nedramatizuj . A neboj , kapitalista si všecko vybere , nic nedá . Tos to ještě od převratu nepochopil ? Ve dne v noci tam proudí stovky tun "zboží" .
Online
Joe66 napsal(a):
No a to ,,zbozi,, rusaci premienaju na kopu srotu
To jenom v případě, že to nejde ukrást ....
Offline
Rusakom zhabali-vraj zmrazili na uctoch vo svete okolo300 miliard eur . Ze ked neznicia raketami dodane zbrane ale ich stihnu aj zabavit ukrajincom tak to je len kvapka v mori Ale uz sa to tym fasistickym ukrajincom ruca ako domcek z karat Od zaciatku hovorim mal sa ten komediant plateny zapadom hned vzdat a bolo by zachranenynch tisice zivotov .A vysledok bude ,ze rusaci tak ci tak vyhraju a doplatime nato vdaka nasim sprostym elitam my vsetci v podobe drahych energii,sluzieb , potravin a inych komodit . Ked sme tak pekne odbocili od Dnipra
Offline
ahoj skušal niekto zvarať tenky material 2,5mm dniprom sab 258 dpk. Lebo ja som skušal a mne to dosť prepalovalo material.Skušal som rutilkou er117 2.0mm na 60A a bazickou EB 123 na 70A. tiež 2.0 mm
Offline
To je celkem jedno, o jakou svářečku nebo elektrodu se jedná. U těch tenčích materiálů je důležitá rychlost postupu elektrody, jde tady prakticky o desetiny sekundy, kdy o trošku delší zaváhání už ho propálí. Je prostě potřeba najít takovou postupovou rychlost, aby se materiál natavil, ale ještě nepropálil. A držet krátký oblouk. U spojů tenkých a silnějších materiálů zase najít vhodný úhel směru oblouku, aby směřoval víc do silnějšího materiálu. Toto všechno se dá naučit jedině delší praxí. Zkoušet a zkoušet.
Offline
2,5 mm uz neni moc tenky plech. Hranice, kdy se jeste da celkem kontrolovane svarovat elektrodou (2 mm) je 1,5 mm. Po zacviku zvladne i zacatecnik. Tech 1,5 mm mam vyzkousenych s takovym tim cinskym ZX7 s pridanou tlumivkou. Jak pise Zdenek. Neco zrejme delas spatne, zkousej. Pripadne vyzkousej jine elektrody. Ja mam u tenkych plechu lepsi zkusenosti s bazickyma 2 mm nez s rutilkama. Ale znovu, tenky u me znamena plech dost pod 2 mm. Na 2,5 mm plech bych si troufnul i s elektrodama 2,5 mm.
Mozna nemas ocisteny matros. Binec muze delat pozink a rez.
A pokud si pripravujes na dilech ukosy tak na to u takove tloustky kaslat.
Offline
Je třeba na odřezcích najít optimální proud, ne ho paušálně nahodit na hodnotu napsanou na krabici.
Offline
pravdu píše pan jole, pan Zdenek11 a pan Jakobo. Řiď se tím!
Jo 70A je moc zkus tak 55A, nebo méně ale aby se elektroda nelepila a šel zapálit oblouk.
Offline
Ještě k tomu dodám: je to nejen o nastavení proudu, ale i o délce oblouku a pohybu elektrodou. Žádný rozkyv, jen krátce dopředu a zpátky.
Offline