SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 25-08-2008 22:26:59

Milan_SK
Člen
Místo: Košice
Registrovaný: 21-06-2008
Příspěvky: 82

Drát do MIG na Hliník

Zdravím, vie mi niekto poradiť aký drát by mohol byť najuniverzálnejši na zváranie hliníku do MIG. Nepotrebujem zvárať žiadne namáhané spoje, iba hliníkové plechy z času na čas olejovú vaňu na aute a pod. Samorjme s tým nechcem variť hlavy motorú smile

Díki za radu.


Nekdy pred 35 lety sem svéřel auta acetylenem.
Omicron OMI 165 a o5 autogen.

Offline

 

#2 26-08-2008 16:18:37

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: Drát do MIG na Hliník

Z důvodu nejlepšího podávání drátu použít dráty typu AlMg průměr 1,2mm.

Offline

 

#3 26-08-2008 20:02:14

Milan_SK
Člen
Místo: Košice
Registrovaný: 21-06-2008
Příspěvky: 82

Re: Drát do MIG na Hliník

dekuji, 1 mm je už problematickej ?


Nekdy pred 35 lety sem svéřel auta acetylenem.
Omicron OMI 165 a o5 autogen.

Offline

 

#4 26-08-2008 22:28:07

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: Drát do MIG na Hliník

No problematickej... Nejdříve nám napiš jakou máš svářečku, jaký je tam podavač (2 nebo 4 kladky) a jaký hořák (jak dlouhý). U hliníku platí, že čím větší průměr drátu, tím lépe se podává, ale zase na to musí být mašina.

Jinak ideální drát je AlMg5. Je dostatečně tvrdý a podává se dobře. Ale je vhodný jen na tvářené plechy a profily. Není vhodný na odlitky, tam je lepší AlSi5 nebo AlSi12. Jenže ty se zase hůře podávají, protože jsou měkké.

Offline

 

#5 27-08-2008 08:33:32

Milan_SK
Člen
Místo: Košice
Registrovaný: 21-06-2008
Příspěvky: 82

Re: Drát do MIG na Hliník

Díki za vysvetlení admin. Mám OMI 165. Zrejme je tam jenom 2 kladky.


Nekdy pred 35 lety sem svéřel auta acetylenem.
Omicron OMI 165 a o5 autogen.

Offline

 

#6 01-02-2009 22:05:43

Lůďa
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 22-01-2009
Příspěvky: 13

Re: Drát do MIG na Hliník

Milan_SK napsal(a):

Díki za vysvetlení admin. Mám OMI 165. Zrejme je tam jenom 2 kladky.

V tom případě bys měl mít co nejkratší hořák (tak 3,5m), aby motorek s hnacím mechanismem překonával co nejnižší třecí odpor při podávání drátu a neskákal v hořáku. Použij dvě hladké půlkulaté kladky.
Dále bys měl mít v hořáku instalovaný grafitový bowden (v žádném případě ocelový!) s mosazným koncem.
Pro hliník obecně platí: drát 1mm - špička 1,2mm, drát 1,2mm - špička 1,4mm. Jako plyn použij čistý argon, nebo směsný plyn do koncentrace Ar/Co 82/18, protože nad koncentrace 20proc. CO není možný puls.

Offline

 

#7 01-02-2009 22:31:02

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1519

Re: Drát do MIG na Hliník

Nejuniverzálnější drát z hlediska chemického složeni je AlSi 5. svařují se sním veškeré odlitky, jeklovina trubky a převážná většina plechů.Je však velice měkký a proto je nutné ,ke všem výše uvedeným opatřením  přidat ještě jedno,a to,že kapiláru v eurokoncovce posunout až těsně k podávacím kladkám a tím omezit možnost  zmuchlání drátu za podávacími kladkami. Pro OMI 165 SE prodávají běžně kladky na hliník asi za 400 kč. Drát pro tento stroj doporučuji 1 mm. Po svaření musi hliník cca 24h stárnout než spoj nabyde předpokládané pevnosti.

Offline

 

#8 01-02-2009 23:58:27

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: Drát do MIG na Hliník

Asi bych měl reagovat na  dva poslední příspěvky.
ad. Lůďa:
1. Má dvoukladku takže hořák max. 3 m.
2. Nevím jak Fronius, ale Binzel dělá speciální průvlaky na hliník ( na drát 1,2 mm má označení 1,2 A, na drát 1,0 mm má označení 1,0 A atd ).
3. Plyn pouze čistý Argon.
4. Omi 165 není pulzní zdroj ( asi jste chtěl napsat, že není možná sprcha ).

ad Zdenál:
1. Z hlediska podávatelnosti i pevnosti je lépe použít drát AlMg 4,5 nebo 5. Z pevnostního hlediska je na tom asi o 100 MPa lépe než AlSi.
2. Pro svařování hliníku je lepší kapiláru z koncovky úplně vytáhnout ven a teflonový nebo uhlíkový bowden protáhnout až ke kladkám.
3. Opět z hlediska podávatelnosti bych použil drát 1,2 mm.
4. Na odlitky je opravdu z hlediska chemického složení nejvhodnější AlSi. Odlitky se většinou opravují nebo navařují a zde je stejně nutný AC TIG. Konstrukční materiály  jsou většinou z materiálu řady 6000 ( AlMgSi ), proto bych už z důvodu pevnosti použil AlMg5, nebo AlMg4,5.

Editoval Petr (02-02-2009 13:19:11)

Offline

 

#9 02-02-2009 17:12:07

Lůďa
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 22-01-2009
Příspěvky: 13

Re: Drát do MIG na Hliník

Petr napsal(a):

Asi bych měl reagovat na  dva poslední příspěvky.
ad. Lůďa:
1. Má dvoukladku takže hořák max. 3 m.
2. Nevím jak Fronius, ale Binzel dělá speciální průvlaky na hliník ( na drát 1,2 mm má označení 1,2 A, na drát 1,0 mm má označení 1,0 A atd ).
3. Plyn pouze čistý Argon.
4. Omi 165 není pulzní zdroj ( asi jste chtěl napsat, že není možná sprcha ).

ad Zdenál:
1. Z hlediska podávatelnosti i pevnosti je lépe použít drát AlMg 4,5 nebo 5. Z pevnostního hlediska je na tom asi o 100 MPa lépe než AlSi.
2. Pro svařování hliníku je lepší kapiláru z koncovky úplně vytáhnout ven a teflonový nebo uhlíkový bowden protáhnout až ke kladkám.
3. Opět z hlediska podávatelnosti bych použil drát 1,2 mm.
4. Na odlitky je opravdu z hlediska chemického složení nejvhodnější AlSi. Odlitky se většinou opravují nebo navařují a zde je stejně nutný AC TIG. Konstrukční materiály  jsou většinou z materiálu řady 6000 ( AlMgSi ), proto bych už z důvodu pevnosti použil AlMg5, nebo AlMg4,5.

Ad 1. Fronius má nejkratší hořák 3,5m, tak proto jsem zvolil tuhle délku jako příklad.
Ad 2. Průvlaky jsou skutečně speciální, s kónickým zahloubením a označením buď 1,4AL nebo 1,4CB. O dvě desetiny větší kvůli roztažnosti Al drátu při vysokém startovacím proudu, aby v průvlaku "nedrhly". Binzel má dokonce u některých průvlaků vrtání vnitřně postříbřeno kvůli lepším elektromechanickým vlastnostem a podle diagramů mají skutečně lepší vlastnosti, ale osobně nevím, nikdy jsem je nepoužíval.
Ad 3. Máš naprostou pravdu, pouze čistý argon.
Ad 4. Myslel jsem pulzní svařování ve speciál.čtyřtaktu pro hliník, nikoli sprchový oblouk, kterého Omi 165 vzhledem k výkonu skutečně nedosáhne.
Viděl jsem sice používání zdrojů VST 317 a VST 247 na AL, ale je to tragédie.

Offline

 

#10 03-02-2009 12:39:55

gondis
Člen
Registrovaný: 20-01-2009
Příspěvky: 335

Re: Drát do MIG na Hliník

Ty vaďo luďo ty si borec!!!!! Co je to prosím tě průvlak?????smile

Offline

 

#11 03-02-2009 16:49:13

Lůďa
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 22-01-2009
Příspěvky: 13

Re: Drát do MIG na Hliník

gondis napsal(a):

Ty vaďo luďo ty si borec!!!!! Co je to prosím tě průvlak?????smile

Kontaktní trubice, kontaktní špička, průvlak, Kontaktrohr...co že to děláš? Jo, už vím, zedničinu, že jo? :-) Zdravím Teplice

Offline

 

#12 03-02-2009 22:52:16

pa
Člen
Registrovaný: 17-05-2008
Příspěvky: 247

Re: Drát do MIG na Hliník

Lůďa napsal(a):

Viděl jsem sice používání zdrojů VST 317 a VST 247 na AL, ale je to tragédie.

co vsechno mas proti vst 317. ja si ji dlouho ,tezce a peclive tvorim pomoci originalniho trafa a desi me kazda sebemensi zminka o zaporech teto svarecky. rekni mi prosim ,v cem ma slabiny a v cem by se podle tebe mela zlepsit. kdyz se ti nechce ,tak alespon rekni ,ze je super ,ne-li nejlepsi atakdale [takovy nejaky kraviny co chce clovek slyset ,co se povidaji zenskym ,aby daly pokoj] vauuuuuuu   smile

Editoval pa (03-02-2009 22:52:59)

Offline

 

#13 04-02-2009 13:06:57

Martin
Člen
Registrovaný: 11-10-2007
Příspěvky: 250

Re: Drát do MIG na Hliník

gondis napsal(a):

20-01-2009 15:51:57
Uživatel
Registrovaný: 20-01-2009

Re: nepravidelný posuv drátu
V podstatě je to nejlepší možnost, hojně se vyskytuje ve velkovýrobách. ale pokud je chlazeny vodou dává se holý bowden a pokud plynem dává se s izolací. tedy jako na kolo:)
pokud je hrot vybaven kónusem je dobré bovden zabrousit. a hlavně!!!!!!!!!!!!!! odstranit tak 15 cm izolace od průvlaku ať se nezapeče.  s průměrem si hlavu nelamte jestli vaříte 0,8 tak prům. bowdenu na kolo je 1,2. ještě to přilepší.

přeji Vám housenky, že když je natřete na zeleno tak se zvednou a utečou!!!!!

a

gondis napsal(a):

Včera 11:39:55
gondis
Uživatel
Registrovaný: 20-01-2009
Re: Drát do MIG na Hliník
Ty vaďo luďo ty si borec!!!!! Co je to prosím tě průvlak?????

Kdo je to ten gondis??? V jednom příspěvku z 20.1.2009 radí odstranit 15cm izolace od průvlaku a teď se ptá, co je to průvlak ... ????

Editoval Martin (04-02-2009 13:08:36)

Offline

 

#14 04-02-2009 19:46:45

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: Drát do MIG na Hliník

Gondis je kamarád Lůdi. smile

Offline

 

#15 06-02-2009 15:49:43

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1154

Re: Drát do MIG na Hliník

Připojuji se k Zdenálovi.
AlSi5 je opravdu nejuniverzálnější slitina. Přes nižší pevnost a trochu horší podávací vlastnosti, než mají AlMg slitiny. Pokud ale není znám typ svařovaného materiálu, nebo se svařuje heterogenní spoj mezi různými slitinami hliníku, pak AlSi5 dává nejspolehlivější výsledky. Samozřejmě je třeba k nižší pevnosti přihlédnout např. vhodným umístěním a dimenzováním svarů. Stejně pokud máš slitiny vyšší pevnosti a vytvrditelné slitiny, např. AlZnMgCu, tak ani s AlMg4,5MnZr nedosáhneš stejné pevnosti.

Lůďa napsal(a):

Petr napsal(a):

Asi bych měl reagovat na  dva poslední příspěvky.
ad. Lůďa:
1. Má dvoukladku takže hořák max. 3 m.
2. Nevím jak Fronius, ale Binzel dělá speciální průvlaky na hliník ( na drát 1,2 mm má označení 1,2 A, na drát 1,0 mm má označení 1,0 A atd ).
3. Plyn pouze čistý Argon.
4. Omi 165 není pulzní zdroj ( asi jste chtěl napsat, že není možná sprcha ).

ad Zdenál:
1. Z hlediska podávatelnosti i pevnosti je lépe použít drát AlMg 4,5 nebo 5. Z pevnostního hlediska je na tom asi o 100 MPa lépe než AlSi.
2. Pro svařování hliníku je lepší kapiláru z koncovky úplně vytáhnout ven a teflonový nebo uhlíkový bowden protáhnout až ke kladkám.
3. Opět z hlediska podávatelnosti bych použil drát 1,2 mm.
4. Na odlitky je opravdu z hlediska chemického složení nejvhodnější AlSi. Odlitky se většinou opravují nebo navařují a zde je stejně nutný AC TIG. Konstrukční materiály  jsou většinou z materiálu řady 6000 ( AlMgSi ), proto bych už z důvodu pevnosti použil AlMg5, nebo AlMg4,5.

Ad 1. Fronius má nejkratší hořák 3,5m, tak proto jsem zvolil tuhle délku jako příklad.
Ad 2. Průvlaky jsou skutečně speciální, s kónickým zahloubením a označením buď 1,4AL nebo 1,4CB. O dvě desetiny větší kvůli roztažnosti Al drátu při vysokém startovacím proudu, aby v průvlaku "nedrhly". Binzel má dokonce u některých průvlaků vrtání vnitřně postříbřeno kvůli lepším elektromechanickým vlastnostem a podle diagramů mají skutečně lepší vlastnosti, ale osobně nevím, nikdy jsem je nepoužíval.
Ad 3. Máš naprostou pravdu, pouze čistý argon.
Ad 4. Myslel jsem pulzní svařování ve speciál.čtyřtaktu pro hliník, nikoli sprchový oblouk, kterého Omi 165 vzhledem k výkonu skutečně nedosáhne.
Viděl jsem sice používání zdrojů VST 317 a VST 247 na AL, ale je to tragédie.

Offline

 

#16 09-02-2009 21:58:42

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: Drát do MIG na Hliník

Pro JarduK:
Já bych v tom AlSi zase tak velkou univerzálnost neviděl. V těch různorodých spojích máte pravdu ( jen mimochodem, heterogenní spoj je spojení základního materiálu přídavným materiálem jiného složení. To o čem píšete vy je spojování různorodých materiálů).
Nyní zpět ke svařitelnosti.
Katalog Bohler: Pro slitiny AlMgMn, AlZnMg, AlZnMgCu, slitiny vyšší pevnosti, vytvrditelné slitiny ( což je i AlMgSi ) je doporučený drát Union AlMg4,5Mn nebo Union AlMg4,5MnZr. smile

Offline

 

#17 10-02-2009 10:01:22

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1154

Re: Drát do MIG na Hliník

To ano, protože pevnější materiály než AlMg4,5Mn a AlMg4,5MnZr nejsou k dispozici. Ale i tak je pevnost spoje nižší, pořád má svar strukturu litou oproti tvářené a ještě vytvrzené struktuře plechu nebo profilu z uvedených materiálů. A k tomu je třeba přihlížet při návrhu a dimenzování svarů. Nicméně diskuze byla, myslím, o něčem jiném. Ona ta AlSi5 je samozřejmě kompromis, ale jedno se jí upřít nedá. Dobře se spojuje s různými typy hliníku od čistého po slitiny. A pokud nevím, co budu svařovat, radši se přikloním k měkčímu, dobře svařitelnému typu a udělám svar spolehlivě, než ho pak odstraňovat a dělat to znovu. Když se mě někdo zeptá, co na výše uvedené slitiny, obvykle zjistím, co chce dělat a pak mu řeknu, že doporučené je to a to ale vhodnější to druhé. A dosud mě nikdo nekamenoval smile
A to heterogenní-různorodé, není to jen slovíčkaření? I u ocelí se spojům ferit-austenit říká heterogenní a přitom jsou to jen různě legované oceli. To by pak heterogenní spoj byl jen např. ocel-měď atd. Nebo žabomyší války ohledně spojení plněný drát-trubičkový drát. Nejsme na fóru profesorů češtiny, tady bych to neřešil. smile

Petr napsal(a):

Pro JarduK:
Já bych v tom AlSi zase tak velkou univerzálnost neviděl. V těch různorodých spojích máte pravdu ( jen mimochodem, heterogenní spoj je spojení základního materiálu přídavným materiálem jiného složení. To o čem píšete vy je spojování různorodých materiálů).
Nyní zpět ke svařitelnosti.
Katalog Bohler: Pro slitiny AlMgMn, AlZnMg, AlZnMgCu, slitiny vyšší pevnosti, vytvrditelné slitiny ( což je i AlMgSi ) je doporučený drát Union AlMg4,5Mn nebo Union AlMg4,5MnZr. smile

Offline

 

#18 10-02-2009 18:16:28

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: Drát do MIG na Hliník

Já myslím, že to není jen slovíčkaření, ale běžné názvosloví ve svařování. Ještě jednou, heterogenní spoj je spojení základního materiálu o stejném složení , přídavným materiálem jiného složení než je základní např. litina zákl. mat., nikl přídavný materiál.
No a druhá věc je spojování různorodých materiálů a sem patří i ten ferit-austenit.
Ale diskuse byla opravdu o něčem jiném. Otázka zněla jaký hliníkový drát použít pro 165 A zkratový zdroj od Omicronu vybavený dvoukladkou. Opravdu by jste mu doporučil AlSi?

Editoval Petr (10-02-2009 19:08:18)

Offline

 

#19 10-02-2009 21:19:26

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1519

Re: Drát do MIG na Hliník

Svařuji běžně na daleko horším stroji drátem AlSi 5 průměrem 0,8mm a nemám sebememší potíž. Starosti  s posuvem drátu jsou čistě mechanického rázu a dají se vyřešit selským rozumem. Horší bude snažit se zavařit vanu motoru /nebo jakýkoli jiný odlitek/ drátem  AlMG4,5 Mn.

Offline

 

#20 10-02-2009 21:33:26

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: Drát do MIG na Hliník

Proti tomu samozřejmě nic nenamítám. Na odlitky samozřejmě AlSi, ale na profily a plechy je dle mého názoru vhodnější AlMg. Můžeme někdy dát řeč u vás na prodejně smile

Offline

 

#21 14-11-2009 18:21:45

VDC
Člen
Registrovaný: 14-11-2009
Příspěvky: 7

Re: Drát do MIG na Hliník

Zdravím vás všechny. Chtěl bych požádat o konzultaci a radu.

Mám MIG svářečku Cebora 190 A. Primárně s ní svařuju samozřejmě železo pod CO2, ale čas od času, když je potřeba, svařuju pod Argonem nerez. Moc by se mi hodilo, kdybych stejným způsobem mohl občas pod Argonem vařit hliník. Nemám s tím ovšem naprosto žádnou zkušenost, takže pokud bych psal nějaký pitomosti, povzneste se nad to.. :-)

Vím dobře, že je potřeba pro hliník vyměnit bowden a kladky. Myslel jsem, že bych si stávající 3m eurohořák předělal na hliník, tedy vyměnil bych bowden a špičku a na železo bych si koupil novej 4m, tam by se mi zase hodil delší. A vyměnil bych kladky. V tomhle stroji jsou 2.
Co se materiálu týče, chtěl bych mít možnost svařovat především hliníkový plechy, úplně konkrétně takový ty slzičkový plechy a maximálně občas nějakej profil. Rozhodně nepotřebuju vařit žádný odlitky.
Já jsem tenhle nápad před nedávnem konzultoval u nás v Plzni u Choboly a pán mi to rozmlouval, že o tom nemá cenu uvažovat, že hliníkovejch slitin je hodně druhů a že je na hliník lepší TIG, tak jsem nad tím skoro zlomil hůl. A pak jsem narazil na tohle skvělý fórum, kde se o téhle metodě celkem normálně bavíte, takže mi zase svitla naděje, že by to tou mojí svářečkou možný bylo. Přiznám se, že vůbec netuším, jaký složení mají tyhle běžný slzičkový plechy a jestli jsou podobnýho složení jako běžně dostupný profily, ale doufám že ano. A taky nevím, jakou sílu drátu si můžu dovolit do tý mojí svářečky dát. S druhem drátu si taky nejsem jistej, jenom v tomhle vlákně je zmíněno několik typů a přiznávám, že v tom mám trošku guláš.
Díky za rady
Tomáš

Offline

 

#22 14-11-2009 18:48:34

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: Drát do MIG na Hliník

Svařovat hliník Ceborou 190 jsem viděl a ten lístečkovej plech je dobře svařitelný. Můžeš použít drát 1,0 mm a co se týká typu, nic nezkazíš, když zvolíš AlMg5. Je to drát vhodný na tvářené věci (plechy, trubky, jäckely a ostatní profily). Nehodí se na odlitky, tam je dobré použít AlSi5. Pochopitelně existují i další druhy slitin a drátů, ale tyhle dva jsou základ.

Takže doporučení: drát AlMg5 průměr 1,0 mm, průvlak (špička) 1,2 mm, kladka na hliníkové dráty (půlkulatá drážka), hořák 3m s teflonovým bovdenem, čistý argon 4,6 nebo 4,8 a spoustu trpělivosti. Pak to půjde jak na drátkách smile

Offline

 

#23 15-11-2009 14:27:47

VDC
Člen
Registrovaný: 14-11-2009
Příspěvky: 7

Re: Drát do MIG na Hliník

Moc děkuju za odpověď. S trpělivostí jsem na tom dobře a ostatní se dá koupit, takže pohoda smile

Offline

 

#24 20-02-2010 20:41:41

ppiltr
Člen
Registrovaný: 20-02-2010
Příspěvky: 17

Re: Drát do MIG na Hliník

Nazdar .mam svářečku alfa in 164.když bych chtěl svařovat hliník je to vhodná svářečka?

Offline

 

#25 27-03-2012 23:59:38

matikom
Člen
Registrovaný: 04-02-2012
Příspěvky: 3

Re: Drát do MIG na Hliník

ne


migatronic Pilot 2000 AC/DC

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče