SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Zdar lidi, chci dodělat do hobby svářečky s rozptylovým trafem triakový regulátor viz http://www.svarbazar.cz/phprs/image/201 … ulator.jpg
Ano ten, který je tady už zmiňovaný. Asi jsem natvrdlej, ale nějak nechápu jak jej "vsadit do primárního vinutí trafa". Podle toho zapojení je to nějaké divné.
Pokud se nemýlím, tak tento typ regulátoru se zapojuje sériově s primárem. Tedy L1, dále vstupní svorka regulátoru, vnitřní obvod regulátoru, výstupní svorka regulátoru, začátek vinutí primáru, jeho vinutí a konec primáru na N vodič. Nezmiňuji žádný vypínač, pojistku ap. Ten symbol trafa na tom schématu mě nějak mate. Tak jak to tedy je?
A druhá věc. Lze tento regulátor zapojit do série s primárem v případě, že je primár připojen na L1 a L2, tedy na 400V? Musím nějak jinak dimenzovat součástky. Proud primárem bude cca 20A.
Díky. Hledal jsem, ale nenašel na fóru nic co by uvedený regulátor upřesnilo.
Editoval jarmilerik (06-10-2015 20:35:40)
Offline
To "trafo" na schématu je tlumivka na jádře E55.Na regulaci svářečky není tento regulátor vhodný.
Offline
Triaky obecně nejsou vhodné k regulaci transformátorů a elektromotorů.
Pro použití na regulaci primární strany svářecího trafa by bylo potřeba použít dva antiparalelně zapojené tyristory s patřičnými budícími obvody. Pro regulaci trafa zapojeného na 400V - tedy mezi dvě fáze - by bylo třeba patřičně upravit hodnoty součástek a kondenzátory a tyristory použít na napětí 1200 až 1500V.
S regulací trafosvářeček tyristory na primární straně nemám z praxe dobré zkušenosti, takže celkově nedoporučuji. Na neusměrněných trafech je oblouk neklidný, prská, také může zhasínat a v případě použití u trafa s usměrňovačem bývá třeba úprava v obvodech filtrace.
Offline
Jo pojede to , místo 22k 33k a ten ochranný kond na 400V střídavých . Postavil jsem desítky nabíječek z traf na 24V a řízených triakem na vstupu , pohoda .
Offline
No jsem z těch Vašich odpovědí docela v rozpacích. Jedni tvrdí jak je to super a druzí opak. V současné době mám svářečku už hotovou. K původnímu rozptylovému trafu jsem dodělal výkonný můstek s čkd diodama, tlumivkou a filtrací, částečně zatíženou žárovkou. Oblouk hoří pěkně, i elektroda zapaluje dobře. Zatím jsem zkoušel pouze 2mm rutilky. Trafo mám nastaveno (myšleno tím pohyblivým segmentem jádra), tak na cca polovinu. Takže je tam určitě rezerva na vaření 2,5 případně 3,2 (krátkodobě). To trafo má pakeťák, kde buď zapnu 230V anebo 400V. Tudíž bych potřeboval, aby to fungovalo jak na 230V, tak na 400V. Teď jsem před konečným doděláním a tu regulaci zvažuju. To točení kličkou (posunování jádra) je docela zdlouhavé, tak jsem si myslel, že regulovat potenciometrem bude pohodlnější. Takže teď nevím, jestli to má smysl.
Offline
Nějak to pojede určitě, asi se trochu zhorší svařovací vlastnosti a problém bude odrušení, regulují se tady poměrně velké proudy. Já osobně bych asi nechal původní regulaci.
http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2007042401
Editoval Zdenek11 (07-10-2015 08:14:47)
Offline
A co točit kličkou nějakým starým vestavěným akušroubovákem? Něco jako mají zesilovače motorový pohon potenciometru. A mohl bys mít i vývod na dálkové ovládání.
Offline
Na to se , KMU1 , chystám , až seženu či dostanu svářečku regulovanou jádrem , že si postavím domácí TIG s regulací , kterou popisuješ .
Offline
KMU1 napsal(a):
A co točit kličkou nějakým starým vestavěným akušroubovákem? Něco jako mají zesilovače motorový pohon potenciometru. A mohl bys mít i vývod na dálkové ovládání.
Jako asi by to byla fičůrka, která se jen tak nevidí. Ani bych to nedával na DO, ale dal tlačítka na bednu up - down, anebo high - low. A ještě k tomu display, kde by byl údaj o nastaveném proudu
Bohužel již proto nemám v bedně místo. Budu motat ručně, však zas ta často s tím hejbat nebudu. Většinou budu vařit 2mm.
Jen se zeptám. Potřebuji ocejchovat ten jezdec, co se pohybuje zároveň s posuvným jádrem a ukazuje orientačně proud. Prostě udělat stupnici na bednu.
Otázka zní, jak ten proud měřit. Nemyslím, čím (měřidlo), ale v jakém okamžiku. Oblouk je závislý na mnoha faktorech. Mě napadlo na krátký okamžik vytvořit zkrat (přilepená elektroda) a měřit klešťákem proud. Jenže nevím, zda je správný postup. Anebo vařit a druhá osoba sledovat měřák. Jak to vlastně mají svářečky definovaný. Jedná se proud zkratový, je na to nějaký vzorec anebo něco jiného? Díky.
Offline
Zkratový proud není svařovací proud, rozdíl mezi nimi je dán individuální charakteristikou různých traf. Jedině svařovat a druhý by hlídal měřák. Údaje budou během svařování kolísat (problém bude u digitálního měřáku, načítá pomaleji), ale dá se to. Měřák použít TRMS, odběr z trafa bude mít při svařování do čisté sinusovky daleko.
Editoval Zdenek11 (08-10-2015 08:26:08)
Offline
bobobo napsal(a):
Jo pojede to , místo 22k 33k a ten ochranný kond na 400V střídavých . Postavil jsem desítky nabíječek z traf na 24V a řízených triakem na vstupu , pohoda .
Pleteš hrušky s jablky a ještě k tomu rajskými. Nabíječka je úplně něco jiného, výkonově a také tím, co se děje dále s triakem zohaveným sinusovým průběhem proudu za transformátorem. Po usměrnění a připojení na akku, který se chová jako veliký kondenzátor, to funguje velice dobře, pouze proud jdoucí do akku trochu víc pulzuje, což může mít pozitivní vliv na odstraňování sulfatace desek. Také odrušení trafa o výkonu 100 až 200W je výrazně jednodušší, než u svářečky, kde může jít až o 7 či 8kW.
Zdeněk11 píše, že výstup z trafa bude mít do čisté sinusovky daleko, já ho poopravím, tam nebude žádná sinusovka, protože plynulá regulace triaky a tyristory funguje tak, že se z každé půlperiody odsekne určitá část (poměr mezi zapnutím a vypnutím reguluje propouštěný výkon, čím menší chceme, tím větší jsou mezery a naopak), triak nebo pár tyristorů tedy stále zapíná a vypíná 100x za sekundu. Protože vinutí trafa má poměrně velkou indukčnost, vznikají na něm různé napěťové špičky, které mají časový posuv a s napětím sítě se buď sčítají nebo odečítají. Proto je tedy třeba použít kondenzátory a polovodiče schopné vydržel tak vysoká napětí jak píši, v těchto zapojeních určitě kondenzátory na 400V~ dlouho nevydrží.
Zařízení je třeba také dobře odrušit, což není nikdy práce jednoduchá a proveditelná bez přístrojů, u velkých výkonů si s tím lámou hlavu i odborníci dost dlouho, než splní zákonné požadavky. Pokud budete provozem svého zařízení někoho rušit a ten si postěžuje na správě radiokomunikací, tak nakonec zaplatíte velkou pokutu a náklady na vyhledání zdroje rušení - ty mohou být ještě větší. Potom bude i drahá nová svářečka pro průmyslové použití docela levná.
Triaková regulace funguje nejlépe při stmívání osvětlení s klasickými žárovkami, jenže tam je mnoho odlišností, odporová zátěž tvořená vláknem žárovky nevytváří žádné špičky, proto je jednodušší odrušení a snižují se nároky na napěťovou odolnost součástek, rozžhavené vlákno žárovky má tepelnou setrvačnost, která překlene mezery bez napájení a naše oko není dostatečně rychlé a změny s vyšší četností než 10 až 15 za sekundu již nevidí. To ovšem neznamená, že se nedají zjistit.
Editoval VašekP (08-10-2015 10:51:12)
Offline
VašekP napsal(a):
Zdeněk11 píše, že výstup z trafa bude mít do čisté sinusovky daleko, já ho poopravím, tam nebude žádná sinusovka, protože plynulá regulace triaky a tyristory funguje tak, že se z každé půlperiody odsekne určitá část (poměr mezi zapnutím a vypnutím reguluje propouštěný výkon, čím menší chceme...
VaškuP, klid, napřed si přečti pořádně předešlé příspěvky. Žádná regulace polovodiči nebude, ponechá se původní mechanická.
Offline
Já jsem úplně v klidu, já se jen snažím vysvětlit, že to není až tak úplně jednoduché. Také si říkám, že tuto diskusi bude číst někdo později a některé informace by mu mohly být užitečné.
Offline
Zprávu o použití a výsledcích použití fázového řízení máš v článku na svarinfu . Já nemám co plést . Na svarinfu má údaje o svářecím trafu a já přidal zkušenosti z praxe pro podobnou oblast - řízení trafa v primáru pro jiný účel . Regulátor je stále stejný . Pokud se ti nezdá v praxi možné řízení svářecího trafa fázově v primáru proveď experiment . A nezačni sem tahat charakteristiky , stabilitu oblouku a další věci , o které nejde v tomto vlákně . Otázka zněla : je tato regulace použitelná , odpověď je jediná : ano .
Offline
Experimentovat už nemusím, to jsem v tomto případě udělal již před asi 30 léty a výsledky byly neuspokojivé. Regulovat trafo může, ale svářet s tím příliš nepůjde.
Offline
Stránky: 1