SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 24-09-2014 20:03:15

mirek268
Člen
Registrovaný: 02-06-2010
Příspěvky: 16

prasklinka

Zdravím prosím vás o radu.   Svařel jsem hlinikovou trubku pruměr 80/2 mm a ke trubce kolena take stený materiál. Bylo to nějaké sání nebo šnochl na patrola,ale to není duležité.   Problém byl v tom že kolega chtěl ty sváry pak vybrosit flexou lamelákem do roviny.   Prostě hladký přechody jako,že tam žádný svár nebyl.  Po zavaření a následném vybrošení sváru se objevila prasklinka slabší jak vlas  přesně v místě kde byl spoj obou trubek. Tak jsem to na pulce všech sváru musel nekolikrát převařit .Ted to zatím drží... Mužu ale říct že jsem pruvar měl dobrý,nebo aspon jsem se snažil aby byl co nejlubší.  Asi to byla blbost vybrušovat AL svár....No když ta housenka ale nebyla na oko zrovna nic moc :-))   Nebo že by to mělo nějaký čas uzrát ten svár.Někde jsem četl že AL svár má zrát a tím získá pevnost.  Děkuji předem za vaše postřehy.Jsem jen pouhý amater-samouk.

Offline

 

#2 24-09-2014 23:39:47

vyrobca
Člen
Místo: Bratislava
Registrovaný: 05-05-2012
Příspěvky: 1277
Web

Re: prasklinka

Obcas zvaram pre jednu firmu z hlinikovych joklov hrubky steny 2 alebo 3 mm ramy na sietotlac. Je tam priamo podmienka aby boli zvary vybrusene lamelakom do roviny. Samozrejme ziadne praskliny tam nesmu byt. Takze mirek268 povedal by som ze si neprevaril material trubky az na koren, ale si len rozlial hlinikovy zvar na povrchu. Ono je dobre na kusku daneho materialu nastavit stroj a skontrolovat, ako mas ten koren zvaru prevareny aby si nerobil zbytocnu robotu.


Formica FOR mig 169, Kuhtreiber KIT in 1500 HF, ALFA in Pegas 40A Plazma,Welder Fantasy JET TIG III AC/DC 200, Dnipro M SAB 210,Speedglas 9100XX, Kowax KWX820 ARC+, Bomar STG 120, Bezolejový kompresor - HECHT 2089, Profi3Dmaker, Ender 3 PRO,Ender 5+,10x BIQU B1,Tronxy XY-2,Creality LD-006,pieskovaci box Lincos 110L,klima Whirlpool PACW12CO :-) https://lnk.sk/pE05 - vypocet rozostupov tyciek v rame

Offline

 

#3 25-09-2014 09:07:25

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: prasklinka

Přesně jak píše vyrobca - typickou chybou svářečů bez patřičné praxe, zvláště při svařování Al slitin, je neprovaření kořene. Oni si totiž neuvědomují, že nosnou částí sváru nikdy není převýšená část sváru, ale jen profil svařované stěny. To převýšení sváru se proto u tupých svárů může vždycky odstranit bez jakékoliv ztráty pevnosti spoje. Jen pro doplnění - vlasové trhlinky jsou známkou studeného kořene.

Offline

 

#4 25-09-2014 14:29:29

Honza007
Člen
Místo: Český ráj 294 11
Registrovaný: 10-12-2011
Příspěvky: 2481

Re: prasklinka

Jiz to tu bylo myslim probirano v souvislosti s konstrukcemi z jacklu.Tam take mnozi svareci ani nesrazi hranu a pak se divi ze"To nedrzi"


Jak šel čas KS250 Triodyna WLSP315 Unimig 400 Trafo po dědovi, invertor telvin,gama,autogen a dalsi.Dnes Migatronic Pilot2400 Flex330 Alfa-in 350 a 250 plazma Cebora Fronius 1400 Speedglas 9100XX a doma pro radost BWIG 180 BSP-40 WMP 200 s  AEK 024
Prosím než se zeptáte nebudte líní HLEDAT www.google.cz  http://cs.wikipedia.org  a hlavně používat mozek wink Lidi nebuďte líní přemýšlet a číst.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče