SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Měl bych dotaz, kolik ampér je třeba k zapálení oblouku DC tigem? Jde mi o to že na plný proud mi to pálí špičku elektrody při zapalování tak si chci vytvořit režim pro zapalování a pro svařování. V diskuzi jsem se nedopátral jakým proudem je třeba škrtat aby to chytlo jen že při funkci lift-arc je proud snížen. Nebyl by ste někdo chytřejší? Napětí bude trochu předimenzovaný, 90-95V naprázdno.
Editoval samb (05-08-2014 14:15:53)
Offline
Myslím že 5-10A je to nejmenší , co se podaří na běžných svářečkách dostat jako minimum. Pokud švajska neumí náběh proudu , tak zapaluje plným proudem.To jsou ty nejlevnější modely. Záleží jaký používáte typ aparátu
Offline
Používám usměrněný trafo s regulací na minimum 40A. TIG na to hoří dobře jen se zbytečně dlouhým obloukem. Chci tam pustit nejdřív proud přes odpor a až bude hořet tak naplno. Takže mi jde o to na kolik ampér musím minimálně dimenzovat aby vůbec oblouk škrtnutím chytil. Dočetl jsem se teoretickou informaci že oblouk vzniká už od 0,5A a asi 9V. No je mi jasný že v praxi bude masi potřeba ampérů víc aby se s tím dobře pracovalo ale zároveň aby to nepoškozovalo špičku elektrody. Tedy najít optimum.
Offline
Před pár lety jsem četl na netu nějaký článek, m.j. i o dotykovém zapalování TIG a byl tam uvedený startovací proud 10A. Zkoušel jsem hledat, bohužel článek jsem už nenašel. Možná budete mít víc štěstí.
Offline
Taky se mi nedaří dohledat asi nezbyde než laborovat. Všude se píše jen že pod 10A, třeba http://www.google.com/patents/US4628180
Offline
Aha, tak to je vlastní výroba. Tak jedině ubastlit regulovatelný zdroj proudu do 20A a zkoušet a zkoušet..... Nebo prostě zvolit aspoň 10A
Editoval Voitano (05-08-2014 15:52:40)
Offline
Na mé JLT jsou možnosti nastavení startovacího proudu: režm LA (DC i AC): 10-100A, V režimu HF DC: 10-100A, v režimu HFAC: 15-100A. Zapalování LA je jiné než "náškrab". Při LA je při dotyku elektrody se svařencem se malým proudem ohřeje špička elektrody, což při oddálení eldy vytvoří ionizovaný kanál.
Offline
Dik za odpovedi, dam vedet jakmile to otestuju. Asi je to know-how co znaji jen vyrobci svarecek.
Offline
Zapálení jakéhokoliv oblouku není žádná tajemná ani tajná, nějakým know how chráněná hodnota. Je to zcela obyčejná fyzikální záležitost. Jde pouze o podmínky vzniku ionizačního kanálu v konkrétní plynové atmosféře. A to se dá snadno dohledat v literatuře. Strýček Google přímo hýří potřebnými odbornými informacemi. Většinou se ale stačí podívat do poznámek z absolvovaného kurzu TIG, tyto informace patří mezi ty základní.
Offline
Obecných informací je spousta ale konkrétní info při kolika ampérech jde nahodit oblouk wolframovou elektrodou v argonu nějak nejsou k dohledání.
Teda něco jo prý minimum je 10 A ale týká se to elektrod. http://www.ksp.tul.cz/cz/ksm/obsah/vyuk … zetace.pdf
Kurzy svařování žádný nemám tak se ptám chytřejších.
Offline
A hele přeci jen někdo dělá pokusy. http://www.tranzistor.cz/en/elektronick … blouk.html
Offline
Na anglické wikipedii je vysvětlen proces "lift arc" (LA) u TIGu jako snížení napětí na elektrodě pouze na několik voltů, se současným omezením proudu, aby se zabránilo kontaminaci svaru nebo poškození elektrody. Po vzniku oblouku pak zařízení v řádu mikrosekund naběhne na provozní proud, funkci provádí mikroprocesor. To je vše, žádné konkrétní hodnoty ani tady, ani jinde jsem nenašel.
U klasické trafosvářečky s usměrňovačem by snad šlo snížit výkon zařízení vhodně přednastaveným triakovým regulátorem na primáru a po zapálení oblouku jej vyřadit. Regulace v sekundáru by asi byla problematická, snad pomocí tyristorů.
Editoval Zdenek11 (07-08-2014 13:35:42)
Offline
Já to trochu doplním. Hodnoty, co jsem uvedl jsou startovací proudy, t.j. proudy k rozhoření oblouku po ionizaci. Svářečka ihned potom přejde na nastavený proud, který může být i 5A. Jestli se k tomu večer dostanu změřím proud v režimu LA, při dotyku elektrody. Ten bude jiný, než mnou výše uvedený startovací proud. Pokud se jedná o "škrtačku", tak by bylo úpotřeba ukázat fotku konce elektrody. Konec bude při této metodě vždy poškozený, ale tak, že se sním dá svářet. Pak by byla velmi špatná regulace proudu. Nepochopil jsem, proč jen dlouhý oblouk. Pokud je dobrá regulace proudu, musí jít i krátký oblouk. Mě se to jeví tak, že je málo strmá charakteristika zdroje a se zkracováním oblouku se příliš zvětšuje proud. Doporučuji proměřit statickou charakteristiku U-I. V odkazu uvedené pokusy , to je něco jiného argon je mnohem lépe ionizovatelný plyn, než vzduch, hodnoty budou úplně jiné. Myslím si, že v dotyku při LA metodě protékají elektrodou jen jednotky A. Při tomto startu, se neškrtá, ale jen nechá lehce dotknout elektrodou a nechá se špička proudem ohřát. Pak se pomalu zvedne a oblouk se rozhoří. Tyto pokusy bych doporučil provádět s elektrodou thoriovanou(červená)
Offline
Při LA je zdroj vypnutý. Teprve po dotyku elektrody se mačká tlačítko.
Odpadá škrtání a náběh proudu je pomalý.
Offline
To je u lépe řízených strojů. Na př. u KITinu LA je na výstupu napětí stále a proud je řízen napětím na elektrodě. Ten KITin je podobnější případu tazetele.
Offline
Takze provedl jsem par testu a tady jsou konkretni informace.
1,5 A
Oblouk chyta ale je nestabilni, zhasina. Poskozeni elektrody zadne.
3A
Trochu lepsi ale stale zhasina. Da se v argonu natahnout az 2cm ale ne udrzet. Stabilni oblouk jde jen ve vzduchu ale max do 3 mm delky.
6 A
Oblouk uz zacina byt stabilni v argonu i ve vzduchu. Delka 2 az 3 cm. Prvni naznak opaleni elektrody.
Tak je asi vyreseno zustanu u tech 6 A na rozjezd. Je uplne jedno jestli skrtam nebo podrzim elektrodu a zvednu.
Editoval samb (07-08-2014 19:15:46)
Offline
Zdenek11 napsal(a):
U klasické trafosvářečky s usměrňovačem by snad šlo snížit výkon zařízení vhodně přednastaveným triakovým regulátorem na primáru a po zapálení oblouku jej vyřadit. Regulace v sekundáru by asi byla problematická, snad pomocí tyristorů.
Ano triakovy regulator zvazuju tak jak je popsano. Zatim mam jednodussi reseni na zkousku a sice masivni mechanicky spinac v sekundaru ktery bude prepinat zapojeni s odporem a bez nej. Ovladani bude manualne formou pedalu.
Offline
samb napsal(a):
Stabilni oblouk jde jen ve vzduchu ale max do 3 mm delky.
6 A
Oblouk uz zacina byt stabilni v argonu i ve vzduchu. Delka 2 az 3 cm. Prvni naznak opaleni elektrody.
Hlavně zhluboka dýchej. Oxydy Wolframu jsou velice zdravé.
Offline
Oxidy jsou s mekkym i. Jinak jsem klidny jsou ve hre i jiny faktory nez nezdrave slouceniny a na nahody neverim.
Offline
Člověče na náhody již pár let věřím . Předevčírem jsem zakufroval v Mnichově a na příští! křižovatce mi pomohl naturalizovaný slovák .
Offline
To si jen nerozumime tomu nerikam nahoda. Treba to tak melo byt.
Offline