SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 10-07-2013 18:52:17

emanuel1200
Člen
Registrovaný: 27-03-2013
Příspěvky: 207

Svařování na místě nebezpečné vzplanutí

Dobrý den,
nemá někdo zvás formulář na svařování na místech nebezpečí výbuchu?
Bude se svřovat ob.elektrodou na půdě kde podlaha je dřevěná a samozřejmě i prach.
Ještě za totáče byl formulář na konci bezpečnostní normy ,ale tu už nemám .
Moc díky za každou radu.

Offline

 

#2 10-07-2013 19:52:21

Honza007
Člen
Místo: Český ráj 294 11
Registrovaný: 10-12-2011
Příspěvky: 2481

Re: Svařování na místě nebezpečné vzplanutí

Jedná se o formulář na práci se zvýšeným nebezpečím požáru výbuchu a v uzavřených prostorách netuším zda je nějaký schválený vzor ale setkal jsem se s více variantami předpokládám že pokud si ho uděláte sám třeba ve worldu a budou vyplněny všechny náležitosti pak by nemusel být problém.Více jistě napíše Jirkati

jen několik malých rad : pokud je to jen trochu možné prach odstranit ,pokud jde o hořlavý prach(dřevný moučný) tak při jeho zvíření hrozí velké nebezpečí výbuchu (na hašení nepoužívat sněhový has přístroj)!!!

Pokud jsem musel svařovat tam kde se rizika nehaly moc odstranit(polystyrenová velmi lehce zápalná izolace)(a kde nelze použít vodu)pak se výborne hodí  pyroccol nastříkat kolem svařovaného místa a riziko zahoření je tím velmi učině eliminovámo(do chvíle než se všechen odpaří)


Jak šel čas KS250 Triodyna WLSP315 Unimig 400 Trafo po dědovi, invertor telvin,gama,autogen a dalsi.Dnes Migatronic Pilot2400 Flex330 Alfa-in 350 a 250 plazma Cebora Fronius 1400 Speedglas 9100XX a doma pro radost BWIG 180 BSP-40 WMP 200 s  AEK 024
Prosím než se zeptáte nebudte líní HLEDAT www.google.cz  http://cs.wikipedia.org  a hlavně používat mozek wink Lidi nebuďte líní přemýšlet a číst.

Offline

 

#3 10-07-2013 20:35:00

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4460

Re: Svařování na místě nebezpečné vzplanutí

Co jsem svého času já jako projektant vyřizoval svařování v lakovnách , bylo to vždy za asistence hasičů a cisterny a po svařování následoval kvůli nebezpečí  dodatečného zahoření 8 hodin takzvaný následný dozor . Neboli hlídání toho místa. Konkrétní požadavky určoval požární technik firmy a konzultoval to často s odborníkem od hasičů.

Dřevěná podlaha, zvláště starší a částečně načatá dřevokazným hmyzem atd bude na možnost dodatečného zahoření ještě podstatně nebezpečnější než nějaká rozpouštědlová barva, protože oheň může v takovém starším dřevě doutnat jen s minimálními známkami kouře po mnoho hodin, než to vzplane. Může být požadovaný následný dozor i mnohem déle než 8 hodin po svařování.
Odhaduji, že tam bude jednoznačně vyčištění místa svařování od odstranitelných hořlavých látek, utěsnění veškerých otvorů a netěsností, kterými by se jiskry mohly dostat dovnitř nějakých dutin v hořlavém materiálu a potom ještě preventivní masívní prolití vodou nebo ošetření pěnou míst potencionálního dopadu jisker. Případně ochrana exponovaných míst nějakou nehořlavou plachtou z nějaké náhrady azbestu... A případně další opatření.

Editoval Radim (10-07-2013 20:36:32)

Offline

 

#4 10-07-2013 20:51:00

emanuel1200
Člen
Registrovaný: 27-03-2013
Příspěvky: 207

Re: Svařování na místě nebezpečné vzplanutí

Moc díky za rady stímto jsem počítal .Myslel jsem ,že někdo tento formulář má.
Ještě jednou dík

Offline

 

#5 10-07-2013 20:56:23

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Svařování na místě nebezpečné vzplanutí

V současné době neexistuje nějaký předepsaný formulář k danému účelu, ale stačí pečlivě "opsat" podmínky svařování pro daný účel podle normy ČSN 050630.
A ještě upozornění:
Povolení zásadně vydává vedení firmy, kde má být svařováno.
Hasiči nemají se svařováním v nebezpečných prostorách nic společného, jejich případná asistence se platí. Následný zásah při požáru od svařování taky.
V povolení musí být uvedeno kdo, jak často a jak dlouho bude zajišťovat dohled po ukončení prací. Minimum bude 8 hodin, v hodně nebezpečných prostorách i 12 hod.
Pozor na to, aby provádějící firma a její svářeči měli platná příslušná Oprávnění k dané činnosti.

Offline

 

#6 10-07-2013 22:33:26

tomape
Člen
Registrovaný: 10-01-2012
Příspěvky: 1320

Re: Svařování na místě nebezpečné vzplanutí

Svařte to, pokud možno, tak okolí skrápějte vodou během práce a pak to kotrolujte alespoň den (nebo ještě lépe to prohlídněte termokamerou (dá se zapůjčit v nejedné půjčovně nářadí...............


Invertor GAMA 165, plazma Berlan, MIG-MAG Fronius, řezák Harris+30m hadice.

Offline

 

#7 10-07-2013 22:36:40

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Svařování na místě nebezpečné vzplanutí

větší fabriky mají vlastní hasiče kteří drží nonstop služby jako státní, pokud investor jejich přítomnost považuje za nezbytnou stojí vedle svařeče po dobu práce s hadicemi v rukou (chemička - kyselina dusičná, zbrojovka - střelný prach)
pokud to je možné je vhodné prolít, zatopit prostor vodou včetně stěn a stropu, pokud to nejde - alespoň zvlhčit okolí wapkou, při podobných pracech vše obalím a utěsním namočenou azbestovou rohoží, nechám jen místo pro elektrodu, svár a abych na to viděl.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#8 11-07-2013 07:49:24

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4460

Re: Svařování na místě nebezpečné vzplanutí

Ta termokamera je pro následný dozor po svařování velmi dobrý nápad.

Jinak to "moje" svařování v nebezpečných prostorách bylo opravdu ve velkém podniku, kde požární asistenci zajišťovali podnikoví hasiči, tudíž náklady na tuto asistenci zůstaly ve firmě.

Editoval Radim (11-07-2013 07:52:41)

Offline

 

#9 11-07-2013 15:45:17

tomape
Člen
Registrovaný: 10-01-2012
Příspěvky: 1320

Re: Svařování na místě nebezpečné vzplanutí

Jakožto dobrovolný hasič občas jedu na kontrolu po svařování (jsme sice dobráci, ale za prohlídku na kšeft dostanu od města stovku na hodinu a jinak je to 250Kč/h pro investora- přijedu, projdu s termokamerou, zkusím množství co a co2 a po 12ti hodinách opakuji..... Moc takových zásahů není, ale je to lepší, když to někdo prohlídne... Na Termokameře vidím i nepatrný žhnoucí místo pod krytem, či místo, kde je podezřelá změna teplot......


Invertor GAMA 165, plazma Berlan, MIG-MAG Fronius, řezák Harris+30m hadice.

Offline

 

#10 11-07-2013 15:51:19

tomape
Člen
Registrovaný: 10-01-2012
Příspěvky: 1320

Re: Svařování na místě nebezpečné vzplanutí

Půjčovné kamery je okolo 1000Kč za den....... Já jsem jí měl, když jsem svařoval na půdě (starý mlýn, který využívám jako chalupu- trámy suché na trout, staré cca 100 let.... Potřeboval jsem to rozdělit, jelikož máme mlýn na půl s pražákem (hraje na housle, pro rozumnej pohovor nepoužitelnej...), okolí traverzy jsme zkrápěl postřikovačem, obložil jí mokrýma hadrama, svařil jsem co jsem potřeboval, počkal, než to schladne a opět celé okolí jsem skrápěl vodou. Poté jsem to prošel s termokamerou, nechla jsem ta,m 2 policajty na oheň a opoledne jsem to opět prošel a tak asi 3krát během následující noci...


Invertor GAMA 165, plazma Berlan, MIG-MAG Fronius, řezák Harris+30m hadice.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče