SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 24-05-2013 21:32:09

Dezolát
Člen
Registrovaný: 22-04-2013
Příspěvky: 32

Jak vyvařit profil I100 do profilu U100?

Zdravím

Omlouvám se za poněkud nemotorný nadpis, ale situace je taková:

Potřebuji vytvořit konstrukci o délce 7500mm a výšce 1250mm. Kvůli manipulaci bude tato konstrukce na stavbu vytvořena ze 3 částí (2500mm, 2500mm a zbytek). Vrchní a spodní strana budou tvořeny z profilu UE100, boční strana bude z profilu U100x50x3mm. Do konstrukce budou v pravidelném rozestupu vyvařeny 3ks profilu I100.
Vymyšleno je to tak, že profilu I100 odřežeme strany do výšky 45mm na obou stranách, zasunu do profilů UE100 a obvařím zevnitř. Jak mohu zajistit, aby se mi profil UE100 neohl v místě svaru (budu mít 2500mm dlouhý profil UE100, do vzdálenosti 2/3 vložím vyříznutý I100 a obvařím. Předpokládám, že se mi v místě svaru vytvoří zlom)?
Obyčejně vařím k sobě jen 2mm profily, které nemusím provařovat tak moc a když už potřebuji, jednoduše si lehce před svařováním předehnu. Tohle je malinko jiný level a poté co jsem koukal na některé fotky prací zdejších uživatelů, jenom si rád nechám poradit.

Děkuji

Offline

 

#2 24-05-2013 21:51:28

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Jak vyvařit profil I100 do profilu U100?

Dezolát napsal(a):

Do konstrukce budou v pravidelném rozestupu vyvařeny 3ks profilu I100.

tedy jen 3kusy I100 na celé délce 7500? V každém dílu jeden? Jak provedeš spoj těch 3 dílů na stavbě?


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#3 24-05-2013 22:23:10

Dezolát
Člen
Registrovaný: 22-04-2013
Příspěvky: 32

Re: Jak vyvařit profil I100 do profilu U100?

Přesně tak. Rozestup I100 bude cca 1800mm. Začátek a konec by měl být v pohodě (kromě toho stáhnutí U100 svarem), protože na krajích bude ještě U100x50x3mm, takže rovnoběžnost předpokládám zachovám. Prostřední díl bude větší problém, ale předpokládám, že si na alespoň jednu stranu bodnu pomocný profil (třeba jekl 20x20x2), abych si udržel rozměr a na stavbě odřežu.

Spojení chci udělat tak, že uvnitř profilu U100 navařím plocháč 50x8, který bude přesahovat dejme tomu 100mm délku dílu a tím vytvořím jakési přeplátování). Montážníci ukotví nejdříve jeden díl, následně zasunou druhý díl a plocháč 50x8 přivaří k volnému dílu.

Offline

 

#4 24-05-2013 22:32:01

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Jak vyvařit profil I100 do profilu U100?

Dezolát napsal(a):

bodnu pomocný profil

to je dobré řešení, UE se po svaru ohne dovnitř, o jakou hodnotu nevím, o tuhle hodnotu (5mm, 10?) bych pomocný profil udělal delší a pro uspěšné přivaření to v místě I100 stahnul k sobě velkou svěrkou (nebo kurtou)
až pomocný profil odpojíš srovná se to, ale zas to zprohýbají ty konečný pásovice, co to sešroubovat - připravit na zemi a na místě nemusíš vařit...


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#5 24-05-2013 23:03:18

Dezolát
Člen
Registrovaný: 22-04-2013
Příspěvky: 32

Re: Jak vyvařit profil I100 do profilu U100?

Stůl mám relativně kvalitní (20mm plech). Pomůže, když si I100 jen přiboduji, pak postavím "na výšku", tak aby profil UE100 ležel na stole, z obou stran I100 přitáhnu ke stolu svěrkou a pak obvařím? Stůl by měl to prohnutí udržet. Otázka je, jestli se jen nepřepruží a po oddělání svěrek neprohne stejně. A taky nemám moc času na to, aby mi na stole díl dlouho stál a já bych čekal, až vychladne.

Offline

 

#6 25-05-2013 00:22:59

tomape
Člen
Registrovaný: 10-01-2012
Příspěvky: 1320

Re: Jak vyvařit profil I100 do profilu U100?

Dezolát: umíš  to pak rovnat autogenem? My když děláme něco většího, tak je jediná možnost- a to rovnání plamenem: smile Chce to ovšem trochu praxe (abys věděl, kde to nahřát a kde do toho praštit palicí......


Invertor GAMA 165, plazma Berlan, MIG-MAG Fronius, řezák Harris+30m hadice.

Offline

 

#7 25-05-2013 06:32:05

Dezolát
Člen
Registrovaný: 22-04-2013
Příspěvky: 32

Re: Jak vyvařit profil I100 do profilu U100?

Toho jsem se bal :-) . Autogen ani nemame a ani bych to neumel, no.

Offline

 

#8 25-05-2013 09:07:58

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Jak vyvařit profil I100 do profilu U100?

Dezolát napsal(a):

Otázka je, jestli se jen nepřepruží .

jj našponuje se to, po uvolnění svěrek se to prohne i když to již bude studené. Řešením je předpružit to přiměřeně před svářením.
Takováhle věc půjde srovnat i za studena. Hever + praxe nutná.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#9 25-05-2013 09:18:22

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Jak vyvařit profil I100 do profilu U100?

Nějak se mi ta konstrukce v popisu nezdá. Velice by pomohl výkres. Ani neznáme druh a velikost budoucího zatížení, ani způsob koncových podpěr a možností zachycení délkových změn při provozních změnách teploty. Jde hlavně o to, jak jsou ošetřeny tahové a tlakové síly, jak má být zajištěna stabilita proti bočnímu průhybu atd. A pokud by se pod takovou konstrukcí měli pohybovat lidé, tak je docela nutné použít při výpočtech i dost vysoký koeficient bezpečnosti.
Obecně řečeno:
Pokud neoplývám svářečskými dovednostmi (znalosti o omezení deformací při svařování, o chování materiálů a zvláště profilů při svařování, rovnání teplem) je vhodné uvažovat o jiných způsobech spojování, například správně řešené šroubové spoje.
Pokud má být konstrukce nosná je dobré se poradit s konstruktérem o místech svarových spojů a o jejich provedení. Každý svarový spoj snižuje kvalitu a bezpečnost konstrukce svým negativním ovlivněním mechanických vlastností přímo ve sváru a v TOO (tepelně ovlivněné oblasti). Každá svařovaná konstrukce je při zatížení namáhána kombinací tahových a tlakových sil, které jsou přenášeny právě těmi sváry. Jiné sváry budou použity při tahovém a jiné při tlakovém zatížení a úplně jiné při dynamickém zatížení.

Offline

 

#10 25-05-2013 19:37:15

Dezolát
Člen
Registrovaný: 22-04-2013
Příspěvky: 32

Re: Jak vyvařit profil I100 do profilu U100?

Zdravím

Jedná se o konstrukci vyzdívaného balkonu. Na hraně stávající podlahy balkonu je profil L 80x80x8 a statik vypočítal, že konstrukce bude upevněna správně, když budou Ička přivařeny k profilu L na balkonu z vrchní strany (jakoby z balkonu), ze spodní strany (jakoby pod balkonem) a dvěma svislými svary o délce 30mm z boku Ička. Bohužel, tím by se musely všechny díly konstrukce nakrátit na velikosti mezi Ičkama a svařovalo by se mnohem déle. Termín montáže nám ale toto nedovoluje a tak dovezeme na stavbu ony tři díly, které se postupně přivaří na své místo.

Vrchní svar z balkonu bude správně, dva svislé svary budou také správně, ale spodní svar nebude přímo mezi Ičkem a profilem L, ale Ičko bude přivařeno do Uečka a spodní svar bude mezi Uečkem a profilem L. Jsem přesvědčen, že svar COčkem na dílně bude kvalitnější, než elektrodou na stavbě (elektroda je asi lepší, ale jde o podmínky stavba vs. dílna), takže v tom nevidím problém.

Vrchní Uečko nebude namáhánu krutem, ani smykem, takže nemusím obvařovat spoj Ičko/Uečko  kompletně a prohnutí Uečka v místě svaru by snad nemělo být moc velké (bude to pohledová strana a na ní bude uloženo zasklení lodžie). Spodní svar Ička a Uečka budu provařovat pořádně, ale snad by tam lehké prohnutí nemělo být problém (netuším, kolik to bude, no).

Rychle jsem nakreslil skicu stavu http://uloz.to/xADTdH2G/os-pdf , ale popravdě už koukám, kde nějak rychle koupím acetylen, kyslík a sadu k pálení, abych to zkusil rovnat yikes)

Offline

 

#11 25-05-2013 21:10:15

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Jak vyvařit profil I100 do profilu U100?

Rovnání nebude potřeba, když spoje nebudou uprostřed nosníků, ale vždy na stojně nebo těsně vedle ní a to i za cenu rozdělení v jiném, než původně uvažovaném rozměru. Navržené řešení spojení nosníků by mohlo vyhovět, ale nechte si ho posvětit od konstruktéra. Jinak na případný průšvih při havárii (ručíte 10 let - viz zákon 22/1997 sb) budete sami.

Offline

 

#12 25-05-2013 22:51:36

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Jak vyvařit profil I100 do profilu U100?

jestli tomu dobře rozumím, ta konstrukce tedy slouží jako hrázdění? ve finále bude vyzděná nějakým heblem tl.10cm? a na této zdi bude zasklení? Jeli tomu tak prohnutí bych snad ani neřešil (přikryje to oplechování?) a předem zhotovené 3ks svařenců bych srovnal za studena - hydraulickou panenku + kousek trámku (po malých kouskách, blbě se to vrací když se to přežene)
shánět kvůli tomu autogen považuju za nesmysl, kdo nemá autogen - mylně se domnívá že to je zařízení s kterým kdokoliv bez praxe může konat zázraky. To je opravdu velký omyl. big_smile
Co se týče svárů, konstrukce svařená kvalifikovaným svařečem se chová jako jeden homogenní kus, uvažovat ty spodní svary jako nesprávné ze statického hlediska určitě neplatí.
Pokud je ten vingl 80 kvalitně zabudovaný tak nemá dle mého názoru konstrukce žádné chyby a je to dobře vymyšlené. Bude to ale pružné, pokud tam investor na tom balkonu bude provozovat něco nekalého zeď se na délce 7500mm může prohýbat.
Kvalitně svařená konstrukce jakéhokoliv tvaru se pozná poklepáním kladivem - musí zvonit, pokud zvoní nakřáple není některý svár v pořádku smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#13 26-05-2013 16:54:06

Dezolát
Člen
Registrovaný: 22-04-2013
Příspěvky: 32

Re: Jak vyvařit profil I100 do profilu U100?

Děkuji za reakce. Dnes jsem byl zkušebně navařit pár kousků a malinko jsem se vystresoval, že zavařuji špatně. UEčko se v místě svaru prakticky neprohlo. Proudu tam mám myslím dost, tak zkusím to poklepávání (s tímto jsem se nikdy nesetkal). Jak jsem psal výše, svařujeme jen dveře a občas balkony z jeklového profilu (tl. stěn 2mm), což by většina z přítomných ani nebrala jako svařování big_smile.
Na druhou stranu musím uvažovat, že sice žádný učený z nebe nespadl, ale aby nespadl někdo, kdo se pak o ten balkon opře.

Rovnat asi budu muset, protože UEčka jsou prohnuté do luku. Zde ale předpokládám nějakou pomoc onou panenkou.

Každopádně, děkuji za odpovědi ještě jednou. Pro většinu je tohle fórum něco, kam přispívá ve volném čase a buďte si jisti, že to nám, méně znalým a zkušeným, docela pomáhá (už tři dny ve volném čase koukám na http://www.youtube.com/user/weldingtips … ks/videos, kterou sem někdo postoval a jenom čumím při tom srovnávání s těmi "přilepenými" 1.25mm plechy k jeklu 40x2 big_smile). Nemá někdo ty koule a udělat něco podobného? Spousta svářečů si prošla svářečákem na učňáku a u spousty to bylo jen "tenhle plech svař v téhle pozici k tomuto plechu, máš hezkou housenku, OK, tady máš papír". Já tyto nosníky nikdy nevařil a půl dne jsem laboroval, jak nastavit svářečku a stejně si furt myslím, že to mám blbě. Bovden jsem už vyměnil a furt to není ono big_smile

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče