SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 27-03-2012 09:45:43

DDS
Člen
Registrovaný: 16-01-2012
Příspěvky: 2

Zinkal

Máte někdo zkušenost se spojováním této slitiny.

Offline

 

#2 27-03-2012 11:14:11

Honza007
Člen
Místo: Český ráj 294 11
Registrovaný: 10-12-2011
Příspěvky: 2481

Re: Zinkal

Jestlize je to podle nazvu slitina zinku a hliniku bude to zrejme problem kvuli nizke teplote pri ktere se zinek zacne odparovat a znemozni tak svareni. Mozna ma nekdo zkusenosti s pajenim takovychto slitin
.Panatuji kdyz se mi dostal kdysi do ruky ram kola z titanalovych trubek byl v podstate nesvaritelny  praskaly tehdy svy trubek svarenych snad laserem nebo el paprskem  vsechny uzly toho ramu byly z duralu a na ne byly ty trubky nalisovane ale to jsem uz odbehl od tematu.Copak je to za vyrobek ktery potrebujete opravit?

Editoval Honza007 (27-03-2012 11:21:33)


Jak šel čas KS250 Triodyna WLSP315 Unimig 400 Trafo po dědovi, invertor telvin,gama,autogen a dalsi.Dnes Migatronic Pilot2400 Flex330 Alfa-in 350 a 250 plazma Cebora Fronius 1400 Speedglas 9100XX a doma pro radost BWIG 180 BSP-40 WMP 200 s  AEK 024
Prosím než se zeptáte nebudte líní HLEDAT www.google.cz  http://cs.wikipedia.org  a hlavně používat mozek wink Lidi nebuďte líní přemýšlet a číst.

Offline

 

#3 27-03-2012 13:09:23

tomape
Člen
Registrovaný: 10-01-2012
Příspěvky: 1320

Re: Zinkal

Já když jsem měl svářet pozinkovaný plechy, teda spíše bodovat, tak jsem se raději přiklonil ke snýtování a spoj jsem podmáznul silikonem. Plechy drží už 10 let. Nezatéká a je to naprosto ok. Tehdy jsem tomu moc nevěřil, že to bude držet, ale je to tak!


Invertor GAMA 165, plazma Berlan, MIG-MAG Fronius, řezák Harris+30m hadice.

Offline

 

#4 27-03-2012 17:22:33

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2408
Web

Re: Zinkal

DDS napsal(a):

Máte někdo zkušenost se spojováním této slitiny.

Hodně bude záležet kolik Zn je ve slitině. Pokud víc než 10%, bude svařování TIG velmi obtížné, až nemožné. Tyto slitiny lze úspěšně pájet tvrdou pájkou na hliník, typu Al-zn, plamenem, nicméně chce to znát chem. složení a bod tavení zákl. materiálu. A taky určitou praxi s těmito materiály. Jinak je to práce dost naslepo a úspěch nejistý. Hodně napoví váha. Pokud je to v porovnání s Al těžké, je tam hodně Zn a tudíž svařitelnost bude velmi obtížná. Spíše tedy bych doporučil to pájení. Pevnost takového správně provedeného spoje je uspokojivá.
Já moc neznám tamní trh, možná vám pomůže toto:

http://www.welco.cz/katalog/welco-1450/

http://www.welco.cz/library/files/welco/1450.pdf

Offline

 

#5 28-03-2012 09:56:57

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4460

Re: Zinkal

Kdysi jsem běžně "vyráběl" a s úspěchem používal měkkou pájku na pájení pásků z hliníkových fólií.
Do kapky cínové pájky rožžhavené na smyčce trafopájky jsem rozpustil pásek zinku z baterie , odhaduji takových cca 20 % celkového objemu té kapky. Šlo použít běžné tavidlo na měkké pájky, chloridy amonný a zinečnatý v kalafuně, teplota pájení odhaduji stoupla asi o 100 - 150 st C, a pájka s tím zinkem byla tvrdší a pravděpodobně i pevnější než původní měkká pájka. Každopádně tato pájka povrch hliníku smáčela a přilnula k němu.
Předpokládám, že na slitinu zinku a hliníku by podobná pájka taky šla. A přípravit, rozpustit tam ten zinek, by šla v nějakém kousku plechu nad PB hořákem nebo tak nějak.
Pokud se takovéhle měkké pájky pro pájení hliníku už přímo nevyrábějí a nedají zakoupit hotové a s vyladěným složením......
Ještě by tam mohlo figurovat kadminum, protože ty zinkové pásky jsem bral z rozebraných baterií a tehdy za socíku tam ještě vedle zinku strkali taky i kadmium. A z měděné smyčky možná nějaká rozpuštěná měď.....

Offline

 

#6 28-03-2012 14:25:37

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2408
Web

Re: Zinkal

Radim napsal(a):

Pokud se takovéhle měkké pájky pro pájení hliníku už přímo nevyrábějí a nedají zakoupit hotové a s vyladěným složením......
Ještě by tam mohlo figurovat kadminum, protože ty zinkové pásky jsem bral z rozebraných baterií a tehdy za socíku tam ještě vedle zinku strkali taky i kadmium. A z měděné smyčky možná nějaká rozpuštěná měď.....

Tak, to jste se docela trefil. smile Pro pájení slitin Al-Zn se používají pájky s obsahem hliníku, hořčíku, mědi a zinku.

Koupit se dají, viz odkaz: http://www.welco.cz/library/files/welco/1450.pdf

Oni sice výrobci pečlivě tají složení, ale typické složení takové pájky je: 80 % zinku, 15 % hliníku, 3% hořčíku a 2 % mědi. Někteří výrobci speciálních pájek pro tyto slitiny ještě přidávají bismut.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče