SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Ahoj,
zvaram si ram na CNC frezu z jokloviny uzavrety profil 45x45x3. Na nosniky kolajnic som navaril pasovinu 45x3 ako pridavny material koli bruseniu.
Nosniky na kolajnice linearneho vedenia su dlhe 1245mm.
Behom navarania pasoviny sa mi stredne nosniky ohli do obluku uz nie su v rovine. Rozdiel cini 5mm a potrebujem to dorovnat niakm setrnym sposobom aby mohol ist ram na brusenie.
Niake napady?
Offline
stejný svár z druhé strany - narovná se to
Offline
Další možností je rovnání teplem, ale musí se to umět.
Offline
přesně rovnat plamenem. Teorie zní tak že tam kde to nahřeješ tam ti to povyroste a pak ochladit vodou at nemusíš čekat. Začít pozvolna jen jedním odřátým páskem a ochladit a pak se podívat co to dělá. Pak zkusit další pásek a hlavně když to pořádně neumíš tak nedělat pásy a trojuhelníčky. Ikdyž u jaklu a navařenou pásovinou se mi to nikdy moc nepovedlo. Vždy se to vrátilo
Offline
Není zde problém při následném obrábění? bál bych se že to zase někam uhne, když se do toho hrábně nástrojem
Offline
Po brobení se to určitě zase ohne . Protinavařením se to úplně NIKDY nesrovná . Profíci vědí ze zkušenosti o kolik se to ohne a podle toho díly předehnou . Ty už víš o kolik , tak znova materiál , předepnout a svařit . Takhle dělali u nás jeřábové drážka , 6-10m traverzu předepnuli a po celé délce přivářeli na jednu vnější plochu pásovinu . Po odpoutání byla rovná .
Offline
http://www.welding24.eu/informace/ a kliknout na odkaz videa rovnání plamenem a je možno to nastudovat
jinak bobobo má pravdu s tím, že po obrobení se to hne. Občas svařujeme pro jednu firmu velké převodovky apod. a vždy si to dávají žíhat na odstranění pnutí před obráběním.
Offline
zvážil bych jestli se vůbec vydat touto cestou (fréza z jeklů) jestli to nebude celý měkký. mašiny nebo to co má držet se dělá z litiny aby to nepružilo. kdysi jsem taky stavěl a nakonec to zahodil a koupil mašinu.
Offline
Svářené to možná jde, ale z velmi předimenzované tloušťky aby se vyloučila velká pružnost oceli oproti litině a určitě žíhat před obrobením. Jinak litina je jednoznačně lepší, ověřeno na starých mašinách.
Offline
Zdravím,pánové nezapomínejte že je zde řeč o CNC obráběcím stroji který pracuje,nebo by alespoň měl pracovat s přesností 0,01mm nebo možná i 0,001mm.Takže pochybuji že nějaké ocelové profily které budete rovnat,vystužovat apod.,budou mít nějakou přesnost.To co bych chtěl dodat už řekl kolega kirkmen,a v tomto případě s ním zcela souhlasím.
Takže bych řekl že tato diskuze o daném tématu je zcela bezpředmětná.
Offline
Michal01 napsal(a):
CNC obráběcím stroji ... s přesností 0,01mm nebo možná i 0,001mm.
Proč ... ?
Offline
Michal01 napsal(a):
Zdravím,pánové nezapomínejte že je zde řeč o CNC obráběcím stroji který pracuje,nebo by alespoň měl pracovat s přesností 0,01mm nebo možná i 0,001mm.Takže pochybuji že nějaké ocelové profily které budete rovnat,vystužovat apod.,budou mít nějakou přesnost.To co bych chtěl dodat už řekl kolega kirkmen,a v tomto případě s ním zcela souhlasím.
Takže bych řekl že tato diskuze o daném tématu je zcela bezpředmětná.
pokial neni jasne co sa tym ma frezovat je tazko ten ram z joklov hned zatracovat...mozno to bude freza na drevo tam presnost na 0,1 bohate staci...keby to ma byt nieco co musi ist na tisiciny tak sa to asi sotva bude vyrabat samo-domo
Offline
Čím dál tím více strojů má svářené rámy místo odlévaných . Dnešní jednoduché hledisko - cena . O pevnost tu ani tak nepůjde , ale zde se hlavně využívala velká hmotnost litinového rámu , které absorbovala připadné nevyváženosti a nemožnost "vše" levně svařit , tak jak to jde nyní .
Offline
Pokud to má být levné a zároveň nepružit, co takhle svařovaný rám a vyplněný betonem? Beton přirozeně musí být nepraskající, to znamená pořádně mastný, pořádně "vyfutrovaný" plastifikátorem, patřičně armovaný plus doplněný polypropylénovými vlákny, případně i kovovými vlákny.
Nebo rovnou beton plněný mramorovou drtí , mramor totiž tlumí vibrace asi nejlépe. To už ale je specialita.
Editoval Radim (04-11-2011 09:13:43)
Offline
Dovolim si nesuhlasit s tvrdenim, ze zvarana ocelova konstrukcia nemoze poskytovat pozadovanu stabilitu a presnost. V starej literature o obrabacich strojoch som sa stretol aj s tvrdenim, ze hlavnou pricinou pouzitia liatiny na ramy je jej cena a moznost jednoduchsie realizovat napr vystuzne rebra. Zlepsenie technologie zvarania nam umoznuje zvysit produktivitu a pouzitie zvarenca umozni lepsie vyyuzit matros, takze stroj moze byt aj lahsi pri rovnakej tuhosti. V nasich hobby podmienkach je problem v naslednom tepelnom spracovani...
A pre ilustraciu, zvaranie mam ako hobby, v praci servisujem meracie stroje. Prave teraz robim udrzbu na jednom z nich, ma rozsah 750x500x500mm a max dovolenu chybu merania 2,2um+l/300mm, v rozsahu teplot 18-22 stupnov celzia. Ram podstatnej casti, vedeni apod je zo zvaranych profilov. Je to umiestnene hned vedla obrabacich strojov priamo na hale, ziadne laboratorium. Takze to funguje.
Offline
Rámy a nosné části obráběcích strojů se vyrábějí z litiny proto, že litina fyzikálně tlumí chvění. Tím je možné tyto stroje vyrábět s mnohem vyššími nároky na přesnost jimi vyráběných obrobků. Je to dáno tím, že litina má mnohem menší pružnost, proto "nedrnčí".
Pokusy se svařovanými konstrukcemi obráběcích strojů v 60.tých vždy končily nekvalitními povrchy obrobků. Dokonce se tehdy snažili konstruktéři omezit chvění tím, že se frémy z dutých profilů vyplnily hutněným betonem. To se osvědčilo, ale životnost takových strojů byla velice krátká.
Offline
Ono ale není beton jak beton a navíc se hledání všelijakých druhů betonů pro všemožné účely dost bouřlivě rozvíjí.
Vyrovnávací závaží z betonu mám doma třeba v automatické pračce, vibrací je tam dost a nezdá se, že by se to za těch už pomalu 15 let nějak rozpadalo.
Offline
kirkmen napsal(a):
Svářené to možná jde, ale z velmi předimenzované tloušťky aby se vyloučila velká pružnost oceli oproti litině a určitě žíhat před obrobením. Jinak litina je jednoznačně lepší, ověřeno na starých mašinách.
Moderní německé obráběcí stroje GROB 40 mají celou konstrukci svařovanou z válcovaných i uzavřených profilů. Je to pětiosá (osy X,Y,Z,A,B) dvouvřetenová (pro větší produktivitu v sériové výrobě) CNC frézka, která počítá v tisícinách milimetrů a je schopna reálně vyrábět s přesností na setinu mm. Rychloposuv 30m/min je taky celkem mazec, když člověk vidí, jak vřeteno "skočí" o 350mm a zastaví na setinu přesně.
Editoval JARDA V (05-11-2011 18:33:46)
Offline
Robil som CNC frezu a aby som sa vyhol takymto problemom,namontoval som skor vodiace tyce na plechy, a az potom som zvaral, tym padom mi plech nepritiahlo a ani neodtiahlo, a z vl. skusenosti hovorim, dajte si bacha na presnost, a robte to nanajvys precizne, staci mensia odchylka vodiacej tyce a lozisko bude zadrhavat. Ja som sa to snazil robit co nanajvys presne a napriek tomu musim podkladat pod obrobok 2 mm plech
Offline
taky tedka stavím takovou hračku na modelařonu a došel sem k závěru že je lepší svařit rám z jeklů a a U profilů a pak jej nechat ofrézovat ba horizontce na místech kde přišrobuju linerní vedení. stálo to sice 5 000 ale navrtali mi tam i dírky na pripevnění vedení a mám jistotu že mi to nikde nedrhne. Jinak je to taková hračka se stolem 1000x1500mm.
Offline
Já teď dělám takovej nosič řízenej počítačem, na něm bude připevněna vrézka dremel- je to pro kamarády modeláře. Budou na tom chtít dělat i nápisy. hlavní rám je z U profilu, na kterém jsou umístěny 2 vodicí lišty a přez ně je daná na kolečkách řízených motorkem s převodovkou je daná kulatina s posuvem- původně byla ve staré tiskárně- délka je skoro metr! - z vyřazeného profi stroje. Po prvních zkouškách na dřevěném rámu to fungovalo dobře, jen přesnst byla ta tam. proto ten ocelovej rám a stolej..............
Offline