SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#26 11-09-2011 11:37:53

samogin
Člen
Registrovaný: 05-12-2010
Příspěvky: 101
Web

Re: Hodně kuliček na svařenci

Kdepak v Itálii.To se vyrobí u nás a odveze tam na kompletaci.Jsou to sekyranti a reklamují samou volovinu a nesmysl.A Ti co jim malují výkresy jsou banda idiotů.Na svařenci který se nijak už potom neobrábí tolerance na díry se závitama -+0,5mm????Na protikusu namaluji přece větší díru nebo šlic a musí to tam jít.....Ale oni jsou jak němci,jak to nepasuje na knop tak je to potom zmetek.Třeba taková páka na kniplu-úhel na ohnuté trubce prům 18 mm 42,3 stupně v toleranci -+ 0,5 stupně,jako by to tomu bagristovi nebylo jedno jestli ji má k sobě o to blíž.Jde jen o to aby měli co reklamovat a že se zastaví montážní linka a mohli účtovat penále za termín a tím snížit cenu.


Fronius Trans Pocket 1500TIG,Fronius Variostar 3100,Fronius Vario Synergic 4000.Fronius TransTig 1600,EWM 230 AC/DC Tetrix,Fronius Transsynergic 4000C,EWM Picomig 180,Fronius Transpuls synergic 4000,Fronius Transsteel 2200

Offline

 

#27 11-09-2011 12:51:18

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Hodně kuliček na svařenci

Samogin: tak nějak jsem to myslel. Kdyby si to po sobě čistili svářeči sami, tak by si dali více záležet na nastavení svářeček, protože by viděli, jaká je dřina ty kuličky někdy dostat z výrobku pryč. Není tomu tak, proto na to kašlou. Nepíšu, že svařují nějak špatně, ten mladý má sváry nádherné, ale prostě mě tam štve ta hromada kuliček.

Svářečky nemají pulsní, alespoň myslím, jsou to velké obludy. Používají nějaké přípravky proti kuličkám, ale stejně to nepomáhá.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#28 11-09-2011 13:55:07

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Hodně kuliček na svařenci

Pne varoku vyrobte si nejake škrabky na kulicky ze starych soustruznickych nožu na brusce si je vybrousíte do ostra aby meli hranu neco do zakoutí svarence aby  neco naplochu  přivaříte si nato nejakou trubku z kouskem nejake hřídeloviny a když bude treba aby jste mohl potom klepnout kladivem  a na zbytek co nejde ani tim tak nafasovat frezky typu valeček,kužel kulička budto vam seženou fortunu na vzduch, nebo elektrickou fortunu ktera se da regulovat otačky v případe nouze lze frezku nasadit do menší vrtařky z regulací otaček...


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#29 11-09-2011 17:12:45

Unihero
Člen
Registrovaný: 14-06-2010
Příspěvky: 707

Re: Hodně kuliček na svařenci

mnojo ale proč to dělat tak složitě když to jde jednoduše...

Offline

 

#30 11-09-2011 20:06:41

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Hodně kuliček na svařenci

No právě. Náš mistr šetří kde se dá. Fortunka elektrická prý už rok leží ve skříni, protože má vysypané ložiska. Opravu mistr nechce zaplatit, že je to zbytečně drahé. Co na to více říct? Přípravky na škrábání máme z hranolků RADECO, což je výborná česká ocel. Hranolek asi 10x10, dlouhý plus mínus 40mm. Uprostřed navařena kulatina průměr 10mm a na jejím konci kulička. S tím to právě nejde. Některé kuličky jdou seškrábat i i plechem nebo sekáčem, ale už jsem psal na začátku, mě se jedná spíše o takové ty, které jsou už zatavené do materiálu a jen tak odseknout nejdou, hlavně ne na nepřístupném místě pro sekáč a pořádnou ránu.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#31 11-09-2011 22:46:49

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Hodně kuliček na svařenci

tak menší vrtačku a doní upnout  ty vymene nadstavce z fortuny sam jsem z prace ty nadstavce do fortuny dovezl domu nasadil do vrtačky z regulací otaček a krasne jsem si vybrousil nektera nepstupna mista kde jsem se bruskou nedostal..


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#32 18-09-2011 15:28:09

levoruk
Člen
Registrovaný: 01-07-2011
Příspěvky: 85

Re: Hodně kuliček na svařenci

to Samogin: Mám podobnou zkušenost s konstruktérskejma blbostma. Netýká se to sice sváření ale přece. Byl sem na exkurzi ve fabrice kde dělaj z hliníku díly do letadel. Na dílech maj vrtat díry tušim 6,315 H6, prostě rozměr jako stehno. Když ten díl přijde na montáž, tak si ho přitáhnou na místo svěrkama a RUČNÍ vrtačkou tu díru prorve desítkou vrtákem a zanejtuje.

Offline

 

#33 18-09-2011 16:03:40

franišek
Člen
Registrovaný: 10-05-2011
Příspěvky: 636

Re: Hodně kuliček na svařenci

to je ještě dobré vrtá stroj ale takové perličky jako buchta s čerstvým diplomem nastoupí do konstrukce a pak se dějí věci. Tápe v označení svárů prohodí písmenka velké za malé u tolerancí děr to co se dá udělat jednoduše se dělá složitě a pak to došlo tak daleko že sme otáčeli 40 tunovou konstrukci ať můžeme svářet nad hlavou když přikázala polohu sváru. a jen tak pro zajímavost sme ji pozvali ať se podívá co vymyslela a ona se ani nemluvila jen pokrčila rameny a řekla a co já stím mám společného.

Offline

 

#34 25-09-2011 13:58:30

client33
Člen
Registrovaný: 10-08-2011
Příspěvky: 43

Re: Hodně kuliček na svařenci

V navode na obsluhu je napisane:
POTENCIOMETER VYLETU DROTU-nastavuje sa nim dlzka drotu,ktory je vysunuty po ukonceni zvarania z kontaktnej spicky.
je to pravda???

Tiez ma trosku stve ze pri hrubsich materialoch pri zvarani je vacsi rozstrek,no pri mensich mat. rozstrek nie je skoro ziadny

Editoval client33 (25-09-2011 14:05:19)


Formig 249 Triodin K320 Rilon Arc200t Spotter TECNA-7600 3f.plazma STAMOS-60

Offline

 

#35 29-09-2011 20:19:44

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Hodně kuliček na svařenci

Mám pro zvědavé nové informace. V práci máme na dílně tu svářečku Fronius Variostar 2500, jak už jsem psal. První problém je, že jsem našel tu tabulku na víku svářečky, ale chtělo ji trošku oprářit. smile. Regulace posuvu je nějaká pokažená, protože funguje úplně jinak než má. Ten můj kolega má taky mnoho kuliček ve svaru a už vím dvě příčiny, proč tomu tak je.
1. Má hrozně velký posuv drátu oproti nastavenému napětí na přepínači. Příčina se týký druhého problému a to je, že drží hořák strašně daleko od svářeného materiálu, odhadem 15mm a drát je 1mm.
2. Druhý problém jsem už vlastně napsal v prvním, tahá hořák hrozně daleko od svařence. Má totiž dost blbý způsob svařování a to, v jedné ruce hořák a v druhé tu papírovou kuklu. Já si na větší sváry beru raději samostmívací, ale mu se prý v ní špatně svařuje.

Když svařuji já a už to není tak často, což mě mrzí, tak si raději na zkušebním materiálu nastavím napětí a proud. Posuv drátu musím sice nastavit úplně jinak než jsem zvyklý, ale nic nenadělám a jde to i s minimem kuliček. Poučovat ho nebudu, má nos dost nahoru, jsem tam nový a hádat se s ním stejně nemá cenu.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#36 29-09-2011 23:31:25

Szabitch
Člen
Místo: Liberec(ko)
Registrovaný: 23-07-2009
Příspěvky: 501

Re: Hodně kuliček na svařenci

Tak se nehádej, jen mu ukaž, že to jde líp než to dělá on smile pak ho pošli osekat pár kuliček a třeba prozře smile


Migatronic PI 250 AC/DC
AlfaIn ATA 350 Puls 2 Mobil
Lorch Handy 180
Speedglas 9100XX, Speedglas 9100XX + cleanair

Offline

 

#37 30-09-2011 06:32:50

kirkmen
Člen
Registrovaný: 22-09-2010
Příspěvky: 439

Re: Hodně kuliček na svařenci

client33 napsal(a):

V navode na obsluhu je napisane:
POTENCIOMETER VYLETU DROTU-nastavuje sa nim dlzka drotu,ktory je vysunuty po ukonceni zvarania z kontaktnej spicky.
je to pravda???

Tiez ma trosku stve ze pri hrubsich materialoch pri zvarani je vacsi rozstrek,no pri mensich mat. rozstrek nie je skoro ziadny

Já bych, řekl že popisujete dohoření, výlet drátu je rychlost jakou se drát před svařování dotkne svařence.


Fronius - TransPulsSynergic 2700 - hořák AL3000UD 3,5m
              MagicWave 2200  hořák TTW3000A  ,  TransPocket 1500
JasigMIG 250 J90 - hořáky  binzel240 3m,  binzel-ergo250 4m    JasigMIG 350 - hořák Binzel360 4m
Hypertherm  - plasma  Povermax 1000, pro velké tloušťky autogen(LPG)

Offline

 

#38 30-09-2011 19:17:05

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Hodně kuliček na svařenci

Jak jsem psal, je dost namyšlený a myslí si o sobě, bůhví jak nádherně nesvařuje. Kuličky odstraňuje tím stylem, že mě nechá odstranit kuličky všechny, ale sám to jen lízne lamelovým kotoučem co jde a zbytek co nejde tam nechá. Stačí to tak vysvětlit?


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#39 22-10-2011 00:10:30

Laco-welder
Člen
Registrovaný: 20-10-2011
Příspěvky: 98

Re: Hodně kuliček na svařenci

k prispevku #35

zvarač ktorý drží horak jednou rukou, lebo v druhej drží štítok nie je zvárač /ja bych ho hnal../

Kuličky sú problem hlavne pri kutovych zvaroch 4, 6 mm , lebo aby bol zvar pekný rozliaty musí byť mašina nastavená na nižší posuv, aby zvar nebol prevýšený a nemal vruby

inak je to ten samy mechanizmus správania sa oblúka ako to popisal inžinier

dá sa zvarať pekný kútový zvar len treba mierne kývať drotom vo zvaracom kupeli šikmo hore potom bude pekný kutový zvar,pravidelný trojuholník v reze

Je to o grife a tiež o mašine ako pisal inžinier , či má synergic teda prednastavený program na sposob zvárania.

Offline

 

#40 17-12-2011 21:50:06

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Hodně kuliček na svařenci

Dobrý den, po nějaké době mám nějaké další poznatky ohledně tohoto tématu. Nevím jak to, ale mašiny, které používají u nás svářeči jsou Fronius 457, staré křápy. Má to i nějaké nastavování tlumivky, nevím proč. Tyto mašiny mají hrubé nastavení napětí, potom jemné. Vždy to přepínají jen na těchto přepínačích, nikdy jsem je neviděl nastavovat posuv. Mají tyto svářečky vůbec klasické nastavení posuvu drátu? A na co tam je tedy to nastavování tlumivky? Je tam nastavování do plusu a do mínusu.
Tady je jedno, jestli svařují kouťáky nebo sváry na tupo, je to zaprskané tak i tak. Nemohl by to mít na svědomí směsný plyn? Nebo ty obrovské proudy při kterých svařují? Nesvařují na jeden zátah, ale několik housenek vedle sebe, dělají sváry 8, 10, až asi do 15. Používají nějakou vodičku v rozprašovači proti kuličkám, ale vůbec to nepomáhá a jako by to tam vůbec nebylo.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#41 23-12-2011 21:00:36

samogin
Člen
Registrovaný: 05-12-2010
Příspěvky: 101
Web

Re: Hodně kuliček na svařenci

varok napsal(a):

Dobrý den, po nějaké době mám nějaké další poznatky ohledně tohoto tématu. Nevím jak to, ale mašiny, které používají u nás svářeči jsou Fronius 457, staré křápy. Má to i nějaké nastavování tlumivky, nevím proč. Tyto mašiny mají hrubé nastavení napětí, potom jemné. Vždy to přepínají jen na těchto přepínačích, nikdy jsem je neviděl nastavovat posuv. Mají tyto svářečky vůbec klasické nastavení posuvu drátu? A na co tam je tedy to nastavování tlumivky? Je tam nastavování do plusu a do mínusu.
Tady je jedno, jestli svařují kouťáky nebo sváry na tupo, je to zaprskané tak i tak. Nemohl by to mít na svědomí směsný plyn? Nebo ty obrovské proudy při kterých svařují? Nesvařují na jeden zátah, ale několik housenek vedle sebe, dělají sváry 8, 10, až asi do 15. Používají nějakou vodičku v rozprašovači proti kuličkám, ale vůbec to nepomáhá a jako by to tam vůbec nebylo.

A tohle je další úžasný příspěvek.....Jako v několika firmách,za vše může svářečka.To snad ani nemůžete myslet Varoku vážně?Vy toho osobně určitě moc nepovaříte a asi dlouho zůstanete u té škrabky....Prvně se chce s tou svářečkou seznámit a poznat proč tam je víc tlumivek a pokud vaří na synergii tak se vážně posuv nastaví na hrubo pouze jednou a potom už nemusí a pouze se při přepnutí o polohu přenastaví ta tlumivka jak ukáže displey.Tady bych problém hledal spíše v rukách.Ti co uz nás svařují si je nemůžou vynachválit oproti starším Alfám.Je to samé jak s hořákama.Fronius chladí až do špičky oproti Binzlu kde chlazení končí v krku před hubicí.Jeden příklad ze spousty co jsou lidi schopni udělat.Na svářečce odejde hořák,začne někde ve vedení protékat,chlap ho sundá ze svářečky a jako (nouzovku)nasadí jiný bez vodního chlazení s průřezem 25 mm a vaří k 20mm plotně 10 mm žebra.Ještě předtím však vytáhne na boku konektor napájení čerpadla(nechápu proč-stačí pouze na panelu krátkou hadičkou propojit mezi sebou vývody)Za hodinu sváření odpálí tento suchý hořák a jde do skladu pro nového vodníka.Nasadí tedy už třetí hořák za směnu a zapomene zasunout zpět konektor čerpadla a v domnění že chladí(necítí to jak to pálí v ruce)kulí tam 260 Amp asi tak 2 hodiny a spálí i ten 3 kus.Smutná bilance pracovní směny,ale jeho to nemusí trápit když si zajde do skladu pro další a zaměstnavatel dodá buď repas nebo nový.Ale to jsou takový ti odborníci.....


Fronius Trans Pocket 1500TIG,Fronius Variostar 3100,Fronius Vario Synergic 4000.Fronius TransTig 1600,EWM 230 AC/DC Tetrix,Fronius Transsynergic 4000C,EWM Picomig 180,Fronius Transpuls synergic 4000,Fronius Transsteel 2200

Offline

 

#42 23-12-2011 21:09:53

romann12
Člen
Registrovaný: 05-03-2008
Příspěvky: 117

Re: Hodně kuliček na svařenci

Nechápu ale,proč u vodníka odpojovat chlazení?? Spotřební díly hořáku při vodním chlazení vydrží X krát déle,než u suchého.

Offline

 

#43 23-12-2011 21:15:02

samogin
Člen
Registrovaný: 05-12-2010
Příspěvky: 101
Web

Re: Hodně kuliček na svařenci

romann12 napsal(a):

Nechápu ale,proč u vodníka odpojovat chlazení?? Spotřební díly hořáku při vodním chlazení vydrží X krát déle,než u suchého.

To v ten den nechápalo více lidí...Jenže ať je to suchý nebo vodník tak byčlověk kolikrát zaplakal.Hubice ucpaná kuličkama že sotva proleze drát 0,8,keramika propálená na několika místech.Kdyby ta mašina měla ruce tak by fackovala ještě dneska.Prachu od broušení na některých tak,že nepozná člověk ani jestli je červená nebo modrá.


Fronius Trans Pocket 1500TIG,Fronius Variostar 3100,Fronius Vario Synergic 4000.Fronius TransTig 1600,EWM 230 AC/DC Tetrix,Fronius Transsynergic 4000C,EWM Picomig 180,Fronius Transpuls synergic 4000,Fronius Transsteel 2200

Offline

 

#44 23-12-2011 23:39:49

samogin
Člen
Registrovaný: 05-12-2010
Příspěvky: 101
Web

Re: Hodně kuliček na svařenci

Tu zmiňovanou vodičku používám hlavně na nerez při MIG.Nastříkám a nechám zaschnout a ona udělá takový film.Ty kuličky potom smetu rukavicí...

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/2468_30092011822.jpg

pak jen kyselinu.....

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/2468_02092011644.jpg


Fronius Trans Pocket 1500TIG,Fronius Variostar 3100,Fronius Vario Synergic 4000.Fronius TransTig 1600,EWM 230 AC/DC Tetrix,Fronius Transsynergic 4000C,EWM Picomig 180,Fronius Transpuls synergic 4000,Fronius Transsteel 2200

Offline

 

#45 29-12-2011 11:03:58

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Hodně kuliček na svařenci

Samogin: jestli neumíte číst, tak jsem psal už na začátku, že jsem amatér samouk. Za prvé sám o sobě jsem už toho nasvařoval myslím si dost. Ale raději si dám více práce s nastavením svářečky, ať tam je kuliček co nejméně, ale svařuji u nás na dílně menší věci svářečkou Fronius Variostar 2500 se suchým hořákem a drátem 1mm. na dílně kde jsou jakoby profi svářeči mají ty svářečky Fronius 457 a podobné s vodním chlazením, protože svařují hodně věcí a velké. Drát používají 1,2mm a směsný plyn. Co přesně znamená to synergické svařování nevím, ani se za to nestydím.
Jak už jsem psal, svářeči to pošlou nám zámečnikům ať to očistíme. Pak se smějí, jak se s tím d...e a trápéme se s odstraněním kuliček. Ve firmě kde jsem dělal předtím jsme svařovali vložky do krbů, sice tenší plechy, ale svářečky jsme měli také Fronius Variostar 2500 a 3100. Tam jsme nějaké kuličky neřešili, bylo jich opravdu minimum a navíc šli oškrábat i kouskem plechu. Tam jsme používali ale drát 0,8mm, tak nevím, jestli to má na to takový vliv.
V garáži mám malinké Hobby COčko a čistý CO plyn z hasičáku a takové problémy s kuličkami taky nemusím řešit, když si pohraji s nastavením.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#46 29-12-2011 11:23:46

samogin
Člen
Registrovaný: 05-12-2010
Příspěvky: 101
Web

Re: Hodně kuliček na svařenci

varok:nahoďte nějakou ukázku sváru.Na slabších materiálech a menších svárech je problém kuliček minimální.Jak už tady někdo psal tak problém vzniká až při větších svařovacích proudech a větších svárech.Co znamená výraz nasvařoval dost?


Fronius Trans Pocket 1500TIG,Fronius Variostar 3100,Fronius Vario Synergic 4000.Fronius TransTig 1600,EWM 230 AC/DC Tetrix,Fronius Transsynergic 4000C,EWM Picomig 180,Fronius Transpuls synergic 4000,Fronius Transsteel 2200

Offline

 

#47 29-12-2011 12:35:38

Unihero
Člen
Registrovaný: 14-06-2010
Příspěvky: 707

Re: Hodně kuliček na svařenci

já ačkoliv svařuji pulsem nemusím kuličky nějak řešit, ale i když si tam přehodím na klasické co, ačkoliv i jiné klasické co, tak nesvařuji podle parametrů ale podle zvuku, že mám někde napsaný parametry jak mašina nejlépe svařuje, tak stejně se jimi neřídím, protože sluch mi říká něco jiného... tohle je o svářeči, a to že v uvedeném tématu mají svářeči kuličky ve sváru, těm bych nakopal prde* a vyhodil je.. hlavně v dnešní době strojů to je čím dál tím jednodušší, dříve byla doba taková, že žádný synergie ale všechno se muselo nastavovat na přesnost parametrů, dnes je svářečka schopná přizpůsobit rozstřik vůči rychlosti podávání drátu, myslím tím že když máte 300A a je jedno jestli máte posuv drátu 12 m/min nebo 20 m/min, prostě si to sama vyrovnává, aspon teda co vím ze své zkušennosti.
nebudu o sobě psát že umím nějak svařovat, ale když mám kuličky ve svaru, tak mi hned dochází že je něco špatně... další problém je v tom, že hodně málo svářečů čistí hubici, ačkoliv se to nezdá tak se plyn v hubici točí, pak není čistá kresba, další věc jsou pory ve sváru, vlivem nevyčištěné hubice.
je to mnoho okolností, i když to vidím u nás v práci, mašiny jednoduché a co se týče vybavenosti tak perfektní(alfa IN ATA 400 a 500 puls) ale stejně sváry některé stojí za nic, protože jsou svářeči dobytci, drží se heslem, svár tam je, třeba že už nemá průvar to jim je jedno, že je studený, holt jsem to říkal vyšším vícekrát a pak už jsem to přestal řešit, protože to bylo zbytečný, toto je také další věc vedení, protože když je to vyšším jedno, svářeči dostanou prachy, tak proč se budu snažit když mám zaplaceno.
já ačkoliv se snažím, práce mě baví, dostávám za kvalitu i odměny, ostatní mohu taky, ale když na to se*ou tak nemají nic, pak se diví jaktože já mám a oni ne...když jim to řeknu proč tak jen mávnou rukou než aby s tím začali něco dělat.

pro příklad, svařuji svařence kompletně opískované, po opracování, prostě opravdu čistý materiál, v nouzi najdete po mě kuličku na svařenci, protože za 1 svařenec ochraňuji postřikem spectra WT20, za 2 umím si nastavit svářečku a za 3 není mi zrovna jedno jak sváry vypadají a nechávám si na tom záležet, je to moje vizitka. spíše jsme na sebe pyšnej že se snažím a že moje práce opravdu vypadá jak do funkčnosti tak i na pohled perfektně.

byl jsem na brigádě v jedné firmě, po hodině se mě zeptali jestli bych k nim nechtěl nastoupit, přišel jsem k mašině kterou jsem nikdy neviděl, hned jsem si jí nastavil( mašina byla cloos glc 353) a svařoval, sváry perfektní. lidi co tam dělají dlouho něbyli schopni udělat sváry tak aby byly na pohled či kvalitou na úrovni opravdu zkušeného a pečlivého svářeče. jen dodám cloos má zapínání hořáku zeshora na palec a je to hrozné, asi jen o zvyku ale i po týdnu jsem si na to nezvykl.

končím :-D

takže celé toto téma je o svářeči jak se k práci postaví, jaký má k železu a práci vztah... když to dělá někdo pro peníze a s tím že tam něco nafláká, nemá na pozici svářeč co dělat.  a to je svařování a svařování, někdo svařuje malé drobné věci na kterých nezáleží, jsou tu ale svářeči kde záleží na kvalitě, kde může jít i o život ostatních.

Offline

 

#48 29-12-2011 14:38:19

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Hodně kuliček na svařenci

Unihero: Je to tak, že u nás na dílně vyrábíme prostě nějaké výrobky. My to jen složíme, postehujeme a odneseme nebo odvezeme na jinou dílnu. Tam jsou jen samí ,,svářeči" a ti to zavaří na hotovo. O kvalitu svárů nejde. Kresbu mají hezkou, je to kontrolováno vyšší mocí smile. Kdyby to bylo poprskané jak jsem psal takovými těmi jemnými kuličkami, nic neříkám, tedy nepíšu. Dělá tam pár mladších kluků a většina starších. Pro nás svařuje právě ten mladý kluk, je o pár let starší než já, něco přes třicet. Bavit se s nimi o tom je zbytečné, pořád se vymlouvají, že je to mastné, rezavé apod. i když některé díly dáváme tryskat, máme vlastní tryskáč. Ti starší jsou většinou zaměstnanci na živnosťák, ale ti většinou svařují pěkně, tedy většinou. Ti svářeči zaměstnaní klasicky na smlouvu mají málo peněz, tak na to serou.
Samogin: jak to popsat jinak to že mám odsvařováno dost nevím. Bylo to myšleno tak, že nejsem úplný laik, který nikdy nedržel v ruce svářečku. Kdysy jsem svařoval vložky do krbů apod. a nikdo si nikdy na mé sváry nestěžoval.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#49 01-02-2012 21:45:41

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Hodně kuliček na svařenci

Tohle ti svářeči neřeší. Pokud svářečka jede tak svařují, pokud nejede, vezmou jinou svářečku a zavolají opraváře. Tam kde jsem kdysy pracoval, jsme měli ty Froniusy 2500 a 3100, každý pátek jsme před koncem šichty sundali kryt svářečky a pořádně vyfoukali. Pravidelně se vše kontrolovalo a opravovalo. Tady nee.
Samogin příspěvek 41: to bylo myšleno ironicky. Asi jsem měl dát smajlíka. Oni svářeči se pořád vymlouvají na staré křápy. Na naší dílně máme malou svářečku, fronius 2500 a jen stehujeme. Občas zavaříme něco většího, ale to svařuje namyšlený předák jednou rukou a v druhé drží papírovou kuklu.
Už jsem mu párkrát ukazoval, že to jde i s minimem kuliček, když si člověk pohraje s nastavením svářečky. Stejně si to ale dělá podle sebe, že prý se nebude hodinu piplat s nastavením svářečky na pár svárů.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#50 01-02-2012 22:10:41

Pokusník
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 11-12-2010
Příspěvky: 105

Re: Hodně kuliček na svařenci

I to je přístup k věci, a čistí to po sobě? S podobným páááánem-mistr dílny, jsem se taky setkal. Ale ten to po sobě nedrbal.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče