SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Chtěl bych požádat o radu ohledně nějakých obecnějších zásad při svařování běžných konstrukcí typu vrata, rám z L profilů a podobně. Je jasné, že tam kde je svár se materiál stahuje. Ale zajímalo by mne, jestli existuje nějaký zažitý postup třeba při svařování rámu z L profilu aby deformace byla co nejmenší nebo se vykompenzovala. Tedy něco ve smyslu nejdřív vnitřní svislá, pak vnější vodorovná apod. Zatím tyhle věci řeším spíš odhadem,ale ne vždy je výsledek optimální. Je správné vařit jako první spíše vnitřní svary?
Offline
Povedal by som, ze ak zavarite najskor vnutorne, stiahnutie uz nevykompenzujete vonkajsimi. Niekde tu bol odkaz na video sice zo zvarania stvorhranneho profilu, ale bude to podobne. Tam to najskor zbodoval (zostehoval) a potom zvaral vonkajsi roh konstrukcie, potom od vnutorneho rohu zmerom k vonkajsiemu obe strany a nakoniec ten vnutorny. A cuduj sa svete zostal mu tam pravy uhol. Takto vlastne kompenzoval deformacie. Takze skusil by som najskor bodnut podla uholnika, potom vonkajsi roh (ramena L profilov)a potom (ramena L profilov) od vnutorneho rohu konstrukcie k vonkajsiemu.
Offline
Hodně záleží na přípravě . Stáhnutý úhel (pod90) srovnám kladivem na rohu kovadliny tak do 40ky . Roztažený nelze jednoduše korigovat . Pokud vařím menší rámečky používám vždy přípravek .
Offline
No.. čeká mně něco z 60x60x6 a tam už to právě už tak jednoduše nesrovnám. Proto tahám rozumy ze zkušenějších. Příprava bude klasika, pásovkou řezy 45° a okosený v-čka flexou.
Offline
Já to řeším tak, že rám z L profilu po svaření a vychladnutí svarů, položím na kovadlinu, zbylé tři rohy podložím čímkoli co je po ruce tak, aby rám ležel vodorovně, respektive aby svar ležel celou délkou na kovadlině. A pak není nic jednoduššího než si vzít kladivo a svar za studena temovat, mám na mysli svár na ležaté straně rámu, ne na stojině. Kontroluji úhelníkem a metrem měřím úhlopříčku, dá se to na mm. Důležité je nechat svary vychladnout, protože rám vyrovnaný za tepla, by se po vychladnutí zase zdeformoval.
Offline
Nedávno se tu byly nějaké odkazy na vzdělávací videa ke svařování. Na http://www.welding24.eu/informace/ jsou tato videa volně ke stažení a mezi nimi je jedno s názvem "Rovnání plamenem". Když se na toto video podíváte tak uvidíte, co vlastně způsobuje deformace, kterým se chcete vyhnout a které jevy se pro rovnání využívají. No a přesně těm se při určení postupu svařování složitějších konstrukcí - k nim různé rámove konstrukce patří - musíte vyhnout.
Offline
Spoustu problému odstraníte nebo minimalizujete tím, že vše řádně nabodujete a použijete pomocné profily, na zafixování polohy a nebo rozpěry třeba na úhlopříčku. Myslím, že nejméně táhnou rohové kouťáky, potom tupé spoje a nakonec vnitřní kouťáky, tedy bráno na rám třeba brány.
Můžete si také třeba z jeklu, vyrobit přesný pravý úhel a na něm pomocí svěrek svařovat, pak je ovšem třeba čekat než to vystydne.
Offline
Při použití přípravku je ale problém v tom, že když svar vystydne vznikne v něm vnitřní pnutí, svar i tepelně ovlivněná oblast svař. materiálu se smrští a když po vychladnutí svařovaný rám z přípravku vytáhnete stejně se zdeformuje, pravda že ne tolik, jako kdyby byl vařen jen volně bez přípravku. Pokud, ale chcete mít rám opravdu stopro vyrovnaný, nevyhnete se dodatečnému rovnání, jak už jsem psal rozpěchováním svaru, nebo třeba autogenem. U autogenu je ale problém v tom, že musíte vědět kam plamenem sáhnout, v jaké šíři materiál nahřát a podle barvy odhadnout teplotu nahřátí. To všechno, ale vyžaduje značné praktické zkušenosti a taky ten autogen, který doma v garáži nemá asi každý. Ještě mě teď napadla možnost, vyrobit pomocný rám s dorazovými šrouby, kterýmy by se svařovaný rám předepnul na úhel větší než devadesát stupňů, čímž by se docílilo, že by se vlivem vnitřního pnutí po vychladnutí nezdeformoval, ale naopak vyrovnal na správný úhel. Ale všechny ty přípravky, by se vyplatily myslím pouze při snějaké sériovce, pochybuju, že když si někdo bude pro sebe svařovat jedny vrata, tak si bude přidělávat práci s rozměrnými přípravky, nehledě na potřebu dalšího materiálu.
Offline
Díky všem za rady - pokusím se něco z toho použít. Kdysi jsem někde viděl postup jak svařovat rám ve smyslu "2cm svar venku, pak 2cm svar svisle uvnitř...." ale netuším kde to bylo. Nicméně nápad s upnutím neni vůbec špatnej, zkusím mírně rozevřít vingly a uchytit na silný železo jako úhlopříčku. To by mohlo pomoci.
Offline
Pokud vařím rám, příklad vrata - nejdříve vyrovnat ocelové kozy na kterých bude ležet rám do jedné roviny, rám zavařit venkovní rohy a rovnat do úhlopříčky a nabodovat vnitřní, vnitřek rámu rozepřít je lepší o malinko víc než je vnitřní rozměr rámu. Po dovaření dorovnat a potom obrousit. Někdy je lepší ocelový profil před svařením o něco prohnout do venku počítat s tím že se prohne spět. Rámy rovnám
dvouručním kladivem a nebo točák hever tím to jde také.
Offline
Vrata, dlouhá a vesměs tenká konstrukce hruza. já to dělám tak že po mých vlastních zkušenostech, bránu jedině na výšku. mám přípravek na rohy. vše na stojačku pospojuji ztáhnu, a zavařím vějš hrany. prostředek rozepřu o 5mm víc. a bodnu vnitřní růžky ,na každé stěně 5mm před vnitřím koutákem. povolím přípravky a celé to ovařím,nejlépe v kuse. nejlépe z venku směrem dovnitř, vždy protilehlí roh na opačné stěne. nechám vychladnout a za prostředek ji pověsim na zed. až nakonec zavařím vnitřní kouty. vždy to bude pracovat, dá se jen eliminovat o kolik. jinak nejhorší zkušenost mám stím, nabodovat v přípravku a v přípravku i celé zavařit.je lepší menší věci v přípravku nabodovat a zavařit volně.
Offline
Tiež zváram na kozách ,ktoré predtým dám do roviny s vodováhou. Cez kozy preložím jaklovinu 50x50 skontrolujem vodováhou a na ten položím rám a zváram. Na rohy používam prípravok- zvarený uholník z jakloviny. Najprv bodujem potom to odopnem a podľa uholníka zváram smerom, kde potrebujem aby sa materiál stiahol.Všetko postupne kontrolujem Úplne sa deformáciam niekedy nevyhnem,ale potom nastupujú presvedčovacie nástroje- metódy ako píše Josef.B kladivo,hever,prípadne vlastná váha- niekedy až zvary praskajú (zatiaľ sa všetko dalo narovnať). Najviac sa deformuje keď človek zvára len z jednej strany napríklad pásovinu na jednu stranu jakloviny, potom to fakt treba striedať a nezvárať stýlom všetko naraz nech je to už za mnou.Niekedy je lepsie začať od stredu k okrajom a podobne. Prípadne spraviť dva tri stehy a potom prejsť na niečo iné nech to vychladne a až potom pokračovať. Pred každým zváraním treba vyrovnať materiál po dľžke. Jaklovina aj tá väčších rozmerov je niekedy ohnutá ako banán a po zvarení do rámu je to už problém narovnávať.
Offline
Kdyz jsme delali podobne komstrukce (vrata vazniky prihradove sloupy a podobne) vetsinou jsme srovnali kozy tak aby nam vznikla rovina (na prusvit) ve dvou osach tak aby jsme nemeli vrtuli.A pak se vse slozilo srovnalo do uhlopricky a nabodovalo a zase kontrolovalo a rovnalo stejne tak se postupovalo i behem svareni vetsinou se varili rohy samozrejme na stridacku a vyuzivalo se i pnuti na dorovnavani.A prubezne se bodovali a svareli i vodorovne plochy dokud nebylo vse dovareno. Vse tkvi v peclivosti neni pak problem udelat treba vrata 4*6 m +-1 mm na uhlopricku bez dalsiho rovnani.V zasade pnuti pri svareni se da podstatne eliminovat co nejpresnejsi a nejpeclivejsi priprave svarovych ploch spravnym postupem kladeni svaru.Pokud jsou stycne plochy napr frezovane dokaze to podstatne zpresnit vyrobek (frema)a pak staci mensi tolerance na finalni obrabeni.Mnohdy si je treba pomoci vlozenim vzpery predpetim nebo predehnutim a treba u ramu vrat.Chce to zkusenosti ale hlavne u prace premyslet a nepospichat kdyz ma prace k necemu vypadat.
Offline
Honza007 napsal(a):
kozy tak aby nam vznikla rovina (na prusvit)
tak, tak, vodováha je zbytečná a nepřesná, je vidět kdo má praxi
Offline
bourač napsal(a):
Honza007 napsal(a):
kozy tak aby nam vznikla rovina (na prusvit)
tak, tak, vodováha je zbytečná a nepřesná, je vidět kdo má praxi
Vodovahu jsme na tohle nikdy nepotrebovali neco jineho byly zaklady staje ktere jsem delal, kdyz prisel zednik aby mi pri betonovani pomohl tak byl hotovej kdyz jsem mu rekl ze mam šalovami srovnany do 4mm tak at to podle toho srovna.Je pravda ze jsem to slaufkou rovnal dve letni odpoledne dokud se mi to nezdalo dost presne
Offline
kozy jste předpokládám srovnávaly podle váhy? nebo se pletu? jen že na klopení je na koze plocha cca 5cm, když vemu rovinost křížem tak podle mne není zjistitelná, příklad LP roh nahoře a PZ roh dole ? jelikož na kříži ze čtyř bodu nezjistím průsvit.
Podotýkám že mě jen zajímá jiný postup jak jste to dělal díky za vysvětlení.
Offline
Souhlasím,že je optimální vařit svary v určitém pořadí ,jak bylo zmíněno,"zavětrování" taky není od věci a v praxi rovnáme plamenem neustále,nechá se srovnat hodně.
Jde i pokud se konstrukce hne "do vrtule"
Zkušenost je zkušenost a to,co zdánlivě nejde,pak jde a tvá dlouho a nakonec je to otázkou chvilky,když je zkušenost...
Nejlepší je,když to člověk vidí na vlastní oči,jak,kde a kdy ohřát.
Offline
Naprosto jednoduse na kozy se dal jäckel a na druhe dve take a pak se to podkladalo. A pak jsme to jeste kontrolovali krizem.Kozy se davali do rohu aby na nich mohly lezet dily ktere tvori roh Vodovaha nebyla treba. V zasade to jak to popisuji to bylo pro nase potreby dostatecne.Samozrejme da se to i presneji ale z praxe vim ze veci srovnane na prusvit byli dostatecne srovname,samozrejme ve smyslu vzajemne polohy.Ony vodovahy nejsou az zas tolik presne pokud tedy nepouzijete strojni vodovahu ale tam je problem ze je tak presna ze je presna az moc takze staci i nestejnomerna vrstva barvy nebo proneseny material,takova vodovaha je ale super na ustaveni obrabenych tuhych dilcu.
Editoval Honza007 (18-03-2012 21:14:52)
Offline
Položím profily na kozy a na oko srovnám kozy,aby profily běžely spolu.Jejich poloha vůči váze je šumák...
Teď už tedy máme kozy permanentně srovnané a na nich 8000mm dlouhé U220, které se pouze posouvají na potřebnou šířku.Velké věci děláme často.
Rozměry a pak úhlopříčka,lepší než úhelník.
Editoval milda87 (18-03-2012 21:09:04)
Offline
milda87 napsal(a):
Položím profily na kozy a na oko srovnám kozy,aby profily běžely spolu.Jejich poloha vůči váze je šumák...
taky to takhle dělám, je důležité (zejména u jeklů) přesně připravit díly pro sváření...
Offline
mildo87, mám na tebe otázku ohledně spotřeby na to rovnání plamenem, jaká je na potřebné teplo plynová spotřeba na pásek v meteriálech třeba profilů kolem 50mm ? budu dělat dvojstupnové regálky,celkem velké a ze slabého materiálu a tomuto se nevihnu, bude tam dost příček. rovnal jsem to tigem ale to vycházi dost draho na malou učinost. asi budu muset přejit na autogen, igdyž mám respekt-hlavně z kyslíku.
pardon, nebo bourač , ty už jsi taky někdy dělal s autogenem pokud se nepletu ?
Editoval alfin.cz (18-03-2012 21:17:11)
Offline
Sakra je se tady s tim pisu do mobilu a diskuze mi tu vesele utika
Offline
Tak to se těžko řekne.Asi myslíš třeba jekl 50x50x2mm?záleží čím a jak to budeš vařit -jaké sváry-tj.kolik se vnese tepla do materiálu.většinou stačí ohřevy na vhodných místech-barva švestek. I různé materiály táhnou odlišně.Spotřebu máme zhruba 2 velké bomby kyslíku a jeden acetylén měsíčně.
Respekt zaslouží spíš acetylén,nebo nejvíc kombinace obojího....
Offline
alfin.cz: já plamenem rovnám málokdy, rovnám za studena - to je mnohem přesnější, když vařím složitou konstrukci postupuji různě napřeskáčku - není možné natvrdo svařit první roh - tak se to samozřejmě zkroutí, nejprv všechno sestehovat, otočit sestehovat - pak teprve vařit, popřípadě rozepřu prknem, stáhnu drátem, přivařím pomocný prvek který poté uříznu flexou atd. nikdo učený z nebe nespadl
Offline
Bourač : vím, viděl jsem tu likvidaci té věže z plošiny. klobouk dolů jinak díky, šlo mi o spotřebu, že bych pořídil takovej ten malej autogen v tom kufru. jinak s tím rohem to funguje perfektně, dělám to tak že pracuji s boční stěnou materialu, to je že z každé stany brány dám přes roh cca 50 cm jekl a z druhé strany také a mezi nimi svírám tu bránu, tudíž mi to drží proti vrtuli, navíc roh jsem mysle jako špičku. tudíž vější hranu brány, ve špičce to nemá takovej tah aby to zkroutilo bránu ale nedovolí to vrtuli. viděl si jak dělaj jeklový rámečky z jeklu vystřihováním klínů ? na tom pricipu funguji a jde to ůžasně.
Offline