SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 04-02-2024 21:23:56

bosak
Člen
Registrovaný: 04-02-2024
Příspěvky: 7

Redukční ventil Argon+Dusík

Zdravím,
chtěl bych se zeptat, jestli je možné používat stejný redukční ventil na argon i na dusík. Potřeboval bych na dusík, ale mám jen na argon a je to docela drahá záležitost. Někdo chytřejší než já mi, řekl že je to jedno a že ho můžu použít na oboje. Mě se to ale nezdá, tak řeším jak to tedy je. Dokázal by někdo poradit?
Dík. LS.

Offline

 

#2 04-02-2024 21:45:50

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1519

Re: Redukční ventil Argon+Dusík

Záleží jaký tlak na výstupu chceš mít. Dusíková matice je větší než argonová, musela by se vyměnit. Konstrukce ventilu je stejná, použít by šel.

Offline

 

#3 05-02-2024 06:18:01

bosak
Člen
Registrovaný: 04-02-2024
Příspěvky: 7

Re: Redukční ventil Argon+Dusík

ZDENÁL napsal(a):

Záleží jaký tlak na výstupu chceš mít

Co je tímto myšleno? Ten ventil na argon umí výstupní tlak až 40barů což je i pro mě maximální požadovaná hodnota na dusík.

Offline

 

#4 05-02-2024 08:18:03

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1519

Re: Redukční ventil Argon+Dusík

Dusíkové ventily jsou rozděleny dle výstupního tlaku na tři kategorie: 10 barů, 20 barů, 30 barů. Argonový ventil má na výstupu obvykle manometr se stupnicí udávající průtok plynu v litrech za minutu. Proto je obtížné zjistit, kolik je to barů. Domnívám se, že maximálně 6 barů. Pokud máte nějaký speciál do 40. barů, pak je to v pořádku a nemusíte se tím nijak zabývat a stačí vyměnit pouze matici za dusíkovou.

Offline

 

#5 05-02-2024 09:38:11

bosak
Člen
Registrovaný: 04-02-2024
Příspěvky: 7

Re: Redukční ventil Argon+Dusík

Tak to se musím hluboce omluvit, že jsem zatěžoval vaše znalosti. Vůbec jsem si neuvědomil nebo mi to spíše nedošlo, že ten argonovej manometr neukazuje bary, ale litry za minutu. Když teď koukám na tu stupnici, tak je mi to jasné. Za těchto podmínek je pro mě nepoužitelnej a budu muset sehnat přímo na dusík.
Moc díky za vysvětlení.

Offline

 

#6 02-04-2024 06:39:55

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Redukční ventil Argon+Dusík

dusík je plyn s kterým lze dělat hokuspokusy, není výbušný ani hořlavý akorát bych nedoporučoval se ho nadýchat - člověk by si mohl způsobit samonarkózu. smile
Dusíkové láhve a tedy i redukčáky mají specifický závit, nějaký Witvort který se jinde nepoužívá, značení lze zjistit dotazem na pana Googla.
Samotná převlečná matice asi půjde sehnat, ale já bych šel cestou ochotného soustružníka.
  Kus mosazi - redukci - vnitřní závit ten spešl dusíkový, na druhém konci vnější klasika argon / kyslík W21,8x1/14
Redukci našroubovat na lahev a na ní RV. Makat to bude, netřeba ničit argonovej RV.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#7 02-04-2024 21:25:29

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Redukční ventil Argon+Dusík

Bourači, kolega má představu o odběru z dusíkové láhve poněkud zkreslenou. Odebírat dusík při výstupním tlaku 40 barů je technický nesmysl, protože to neumožní redukční ventil. Při tak masivních odběrech se vždy používá baterie lahví, aby žádná část rozvodů na baterii nemohla zamrznout.
Uvidíme co kolega bosak doplní ke svému příspěvku.

Offline

 

#8 02-04-2024 22:52:03

alkoholik
Člen
Registrovaný: 09-04-2011
Příspěvky: 412

Re: Redukční ventil Argon+Dusík

JirkaTi. V mojí křišťálový kouli nevidím průtok plynu co chce odebírat. Mám použít jelenici, nebo stačí přeleštit handrou?


Ať řežu sebevíc, furt je to krátký.

Offline

 

#9 03-04-2024 10:50:12

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Redukční ventil Argon+Dusík

bosák neuvádí že potřebuje tlak na výstupu 40Bar, potřebuje zredukovat tlak v lahvi pro nějaké použití.
Postupem dle pana Zdenala, nebo dle mého návrhu to půjde.
forum je možnost výměny informací pro účel realizace nějakého záměru,
lidi chtějí radu, ale záměr nezveřejní, asi se bojí aby je někdo nepředběhl na patentovém úřadě big_smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#10 03-04-2024 20:34:34

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Redukční ventil Argon+Dusík

Podle příspěvku č 3 to vypadá na požadavek tlaku 40 barů. Nebo to čtu blbě?

bosak napsal(a):

ZDENÁL napsal(a):

Záleží jaký tlak na výstupu chceš mít

Co je tímto myšleno? Ten ventil na argon umí výstupní tlak až 40barů což je i pro mě maximální požadovaná hodnota na dusík.

Offline

 

#11 03-04-2024 20:38:19

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Redukční ventil Argon+Dusík

Alkoholik - v #3 nepíše bosak o průtoku, ale o tlaku dusíku. Viz i příspěvek #5.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče