SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Fakt je, že to přesně nevím, ale když smrdí stejně jako nové tenisky, tak by to měl být polyuretan. A většinou takhle smrdí.
Offline
Weldo, přečti si příspěvky #9,#10#13. Ale je to opravdu tak. Svinutý kabel svoří cívku, ale: cívka navinutá dvěma souběžnými dráty, ve kterých teče proud protisměrně, nepředstavuje indukčnost. Dokonce to tu na fóru bylo již diskutováno a myslím že to byl pt kbely, který si s tím dal práci a indukčnost změřil. Ona se mag. pole vytvořená průtokem proudu ve vodičích odečítají. Podobný efekt je u kroucených vodičů UTP kabelu.
Já si myslím to co Zdeněk- je to z chloroprenu (neopren). Myslím si také, že bude mít větší odolnost než kdyby to bylo z PU.
Offline
Famater napsal(a):
Weldo, přečti si příspěvky #9,#10#13..
No když na ně odpovídám, tak je dost pravděpodobné, že jsem je již četl, není-liž pravda.
Ale je to opravdu tak. Svinutý kabel svoří cívku, ale: cívka navinutá dvěma souběžnými dráty, ve kterých teče proud protisměrně, nepředstavuje indukčnost. Dokonce to tu na fóru bylo již diskutováno a myslím že to byl pt kbely, který si s tím dal práci a indukčnost změřil. Ona se mag. pole vytvořená průtokem proudu ve vodičích odečítají. Podobný efekt je u kroucených vodičů UTP kabelu.
Já si myslím to co Zdeněk- je to z chloroprenu (neopren). Myslím si také, že bude mít větší odolnost než kdyby to bylo z PU.
Já ti rozumím. Jedním drátem to běží tam, druhým nazpět, ten třetí tam je na ..... Ono asi nejdůležitější je, že se to diskutovalo na tomto fóru a tím spadla klec, hotovo.
Tak jen čistě pro informaci, víc jak třicet let se zde prodávají zkoušečky, kterýma běháš po zdi a pokud tam jsou ,,živé,, síťové vodiče zkoušečka se rozsvítí. Pokud ji přiložíš ke krabicím, svorkovnicím, kabelům označí ti ty které jsou pod šťávou. Odkud to sakra ví ? Na tomto fóru se přece diskutovalo že ,, se mag. pole vytvořená průtokem proudu ve vodičích odečítají,, že by přece jen indukce nebo magnetické pole? Ne, křišťálová koule, to je ono.
UTP kabel s napájecím kabelem vůbec nesrovnávej. Ten má přesně definovaný počet skrutů v páru i ve čtyřce na jednotku délky. Dá se říct, že je laděný na nějaké kmitočty a není to 50 Hz. Krom toho tam jsou tuším až dvě vrstvy stínění. UTP se sice označuje jako síťový, ale má se na mysli síť počítačová a ne 220.
No a co se týká bifilárního vinutí a káblu tak to není totožné ani podobné. To nejsou tři nějak nedefinovatelně zkroucená lanka, ale dva velmi pečlivě a hustě kroucené vodiče Pár vinutí jsem v rukách měl. Taže za mne sorry, ale ne.
Pro tazatele - praxi jsem spojil 3 prodlužovačky 3x 2,5 o celkové délce asi 140 m. Šlapalo to. Žádný problém. Neměřil jsem napětí. Vrtačka i svářečka fungovala, tak proč se zdržovat. Moje doporučení - seber prodlužovačky a vyzkoušej. To je někdy lepší než internet. Vážně
Offline
Jirinek napsal(a):
90metru, jednorázový invertor. Bude stačit průřez 3*2,5nebo je to zbytečný zkoušet? Není lepší centrála?
problém je že tady raděj lidi bez praktických zkušeností, mám 150m 4žílový prodlužovák (2,5) používám ho vyjmečně, mám ho na dřevěném bubnu. Kdysi jsem tady o něm psal a dal foto - což byl podnět pro netáhla k obveselení.
Poháněl jsem jeho prostřednictvím 3f čerpadlo (na vodu) cca 1kW. Také jsem ho využil nedávno k připojení stavební buňky - přímotop 2kW, rychlovarná konvice, nabíječky (vercajk, vysílačky, noťas).
Nejčastěji ale sundám koncovky, spojím 2+2žíly a namontuju 230V koncovky. Poháním invertor (Kitin, Lorch) a flexu 230.
Úbytek napětí je znatelný, flexa má menší výkon ale řeže. Invertory fungují nouproblema, akorát se musí nastavit mnohem vyšší ampéry než obvykle.
Mám taky nějaký centrály, 2,5kW ta invertor utáhne ale max 2 baziku a je to trápení. Nepoužívám to. Pak mám 7kW centrálu.
S tou vařím 3,2 nouprobléma, motor centrály je slyšet - pěkně zabírá - když zatlačím elektrodu do matroše. Když oblouk natáhnu motor se zas odlehčí.
Offline
Myslím, že bourač to popsal, z hlediska uživatele, laicky, velmi dobře. Prostě chce to dostatečný průřez!
Jinak k materiálu kabelů:
PVC je jednoznačně nevhodné do těžších provozů. Má ovšem také více variant, které mají mírně odlišné vlastnosti.
Gumový kabel je doopravdy gumový a dělá se stále, jen je drahý, proto z něj dělá prodlužovačky velmi málo výrobců a málokdo je prodává. Není vhodný tam, kde může přijít do styku s ropnými a podobnými produkty, tedy např. do autodílen.
Chlorprénový (neoprenový) vydrží více než gumový, ale je logicky ještě dražší.
Silikonový kabel je určen do prostředí s vysokou teplotou, ale je velice náchylný na mechanické poškození.
Ještě k termínu bifilární - to je způsob navíjení vinutí transformátorů, kdy se vyžaduje aby dvě vinutí měla přesně stejné vlastnosti. Proto se navíjí dvěma vodiči najednou, vodiče se vedou přesně vedle sebe, ale nezakrucují se. Používá se dnes hlavně u traf měničů a spínaných zdrojů. Dříve se také používalo při vinutí výstupních traf dvojčinných elektronkových zesilovačů a radií. Také se to používalo v telefonní technice, kdy se na cívku relé tímto způsobem navinulo vinutí odporovým materiálem a vytvořil se tak rezistor, který neměl na činnost relé vliv.
Editoval VašekP (10-09-2022 06:56:22)
Offline
Hm, až se dostanu k nějakému postradatelnému kousku izolace z takových káblů, tak zkusím udělat nějaké testy, z čeho to je. Ono dnes, zvláště pokud se jedná o měkké "gumovité" plasty, se ty plasty všemožným způsobem vzájemně míchají a kombinují. Stejně jako se míchají plnidla do těch plastů. Neměl by být problém kvalitní plast nastavit levným málo kvalitním plastem tak, že ve výsledku to trošku vypadá jako ten kvalitnější plast, takže to lidi kupujou, ale je to levné, ne moc odolné a rychle to stárne. Stejně jako není problém nastavit průměrný plast, který sám o sobě toho slušně vydrží nějakými levnými plnidly, třeba typu práškového kamene či vápence. Potom to je třeba bílý PVC kabel, nový v prodejně při 20 st C docela pevný a slušně pružný, ale na slunci za horka nebo oteplený průchodem proudu změkne do formy mokrého provazu a při teplotě k nule a jak dva roky zestárne, se začne při ohybu lámat a při namáhání i slabým tahem začne praskat.
Co se týká prodlužek, při celkovém odporu 1,5 ohmu a proudu 20 ampér bude na takové prodlužce napěťová ztráta 30 V a výkonová ztráta 600Wattů. Co to teplo udělá s prodlužkou namotanou na bubnu si myslím každý dokáže představit.
Jinak, co jsem se koukal zběžně na nabídky kabelů, to vypadá, že směrem chloropren (chloroprenguma) - polyuretam - PVC odolnost těch elektrických kabelů a současně i cena klesá.
Editoval Radim (10-09-2022 08:41:42)
Offline
Weldo, promiň, že se dopouštím jistých nepřesností. Co je bifilární vinutí přesně vím (vinul jsem bifilárně filtry), měl jsem asi napsat, že navinutá prodlužka se chová podobně, jako bifilárně navinutá cívka. UTP kabel jsem nesrovnával s prodlužkou, jen jsem si dovolil napsat, že využívá podobný efekt (sice obrácený).
Protože efekt není dokonalý tak není megnetické pole vyrušeno úplně. Citlivý přístroj ho zjistí. To ale přece nedokazuje, že nedochází ke snížení indukčnosti oproti tomu, kdyby oba pracovní vodiče byly navinuty samostatně a bez magnetické vazby. Tyto přístroje ale zjistí i nezatížené kabely, kterými neprotéká proud. Takže pricip bude asi jiný.
Samozřějmě se omlouvám všem, že jsem se zapojil do diskuze s pokusem o vyvrácení námitky Zahajského v #9. Opravdu mě nebaví takovéto "trumfování se".
Ano, na dlouhé prodlužce je možné invertor vždycky zapnout. Kolik dovolí svářecího proudu je potřeba vyzkoušet. Svářel jsem s TP1500 75m prodlužek 2x25m 3x2,5mm2 a 1x25m3x1,5mm2, svářel jsem eldou EB121 o2,5 potrubí myslím 75A bez problému. V zásuvce bylo 240V bez zátěže. Když jsem jednou byl líný a připojil jsem svářečku k prodlužce 25m 3x1,5mm2, který jsem nerozmotal, tak mě brzy vypadle tepelná ochrana osazená v bubnu.
Editoval Famater (10-09-2022 09:37:25)
Offline
Jelikož jste vynaložili svůj čas,abyste mi poradili, tak se s vámi podělím o výsledek:
VÝSLEDEK SVAŘOVÁNÍ S PRODLUŽKOU 3krát 2.5mm2 délka 100m:
svařovat lze, hůře chytá oblouk, proud nastaven na 100A, elektroda průměr 2,5 7018, menší elektrodu jsem nemohl, protože pásy bylo nutno přivařovat k masivnímu ocelovému prvku. Oblouk má tendenci zhasínat
I přesto,že je to levný invertor Einhell(cena kolem 4tisíc), co má na štítku 230V v toleranci 15%, teda nemá PFC, tak si s tím poradil překvapivě dobře, oblouk nutno držet velmi zkrátka. Určitě to není něco pro začátečníky, i velmi malé oddálení elektrody od lázně a oblouk zhasíná.
Určitě to není na svařování důležitých svarů v nosných konstrukcích atd...
Offline
Bourač napsal.........
"Nejčastěji ale sundám koncovky, spojím 2+2žíly a namontuju 230V koncovky. Poháním invertor (Kitin, Lorch) a flexu 230."
Tohle až si přečtou na Elektroforu ,tak na tebe pošlou přepadové komando ,protože s tím určitě ohrožuješ i našeho prezidenta a pošlou tě do klatby . Oni tam jaou trochu odtrženi od reality a určitě by radši řezali ruční pilkou než by připojili flexu k takové hrůze!!!!!!
Offline
Každý je strůjcem svého štěstí nebo osudu. Dvoužilová prodlužovačka je nebezpečná, proto ji mnozí mají tak rádi.
Pokud se na ni zapojí spotřebič, který nepotřebuje zemnění (obvykle ruční nářadí, tedy rozbruska, vrtačka), tak to není nijak zásadně nebezpečné. S těmi invertory je už problém, Ty už mívají třívodičový přívod a při nepřipojení zemnícího vývodu může kovový kryt mít na sobě napětí kolem 110V díky odrušovacím kondenzátorům a to už je nebezpečné. To nehovořím o poruše, ale o běžném zapojení a provozuschopném stavu invertoru!
Nejnebezpečnější je prodlužovačka zapojená jako stará dvojvodičová instalace, kdy se propojí ochranný kolík na pravou dutinku zásuvky, pak stačí špatně zapojená zásuvka na přívodu a je na spotřebiči na prodlužovačce fáze na krytu. Takové zapojení už pár lidských životů stálo.
Tak jsem počítal, jaká by musela na těch 90 až 100m být prodlužovačka, aby nebyly pro 16 až 20A úbytky zhoršující funkci svářečky. Vychází to na 3x6qmm Cu. Takový slaněný kabel se běžně u nás nedodává, a přiznám se, že nevím, zda by se dal objednat. Zapojení do běžných koncovek nemožné, váha obrovská a o ceně raději nemluvit.
Offline
VašekP napsal(a):
Každý je strůjcem svého štěstí nebo osudu. Dvoužilová prodlužovačka je nebezpečná, proto ji mnozí mají tak rádi.
Pokud se na ni zapojí spotřebič, který nepotřebuje zemnění (obvykle ruční nářadí, tedy rozbruska, vrtačka), tak to není nijak zásadně nebezpečné. S těmi invertory je už problém, Ty už mívají třívodičový přívod a při nepřipojení zemnícího vývodu může kovový kryt mít na sobě napětí kolem 110V díky odrušovacím kondenzátorům a to už je nebezpečné. To nehovořím o poruše, ale o běžném zapojení a provozuschopném stavu invertoru!
Nejnebezpečnější je prodlužovačka zapojená jako stará dvojvodičová instalace, kdy se propojí ochranný kolík na pravou dutinku zásuvky, pak stačí špatně zapojená zásuvka na přívodu a je na spotřebiči na prodlužovačce fáze na krytu. Takové zapojení už pár lidských životů stálo.
Tak jsem počítal, jaká by musela na těch 90 až 100m být prodlužovačka, aby nebyly pro 16 až 20A úbytky zhoršující funkci svářečky. Vychází to na 3x6qmm Cu. Takový slaněný kabel se běžně u nás nedodává, a přiznám se, že nevím, zda by se dal objednat. Zapojení do běžných koncovek nemožné, váha obrovská a o ceně raději nemluvit.
Kabel gumový 3×6mm² se běžně dá koupit
https://www.bbelektro.cz/kabel-h07rn-f- … monizovany
zapojit by se 3×6 dal pomocí některých koncovek, i těch 230V, jen zdaleka ne každá má takové otvory, kam se to vejde, případně o něco zmenšit průřez a pár dráteků uštípnout
Offline
S dvojžilovým kabelem s propojeným PE jsem udělal zkušenost. Naštěstí to dopadlo dobře. Vždycky si beru své prodlužky. Jednou jsem na SK sousedovi vařil držák na antenu na balkonové zábradlí. Ze zásuvky to nevycházelo tak přinesl svou prodlužku. Nějak jsem se držel zábradlí a druhou rukou jsem chtěl posunout svářečku. Kšandu mám těsně tak jsem měl ruku sevřenou mezi kšandu a plechový kryt svářečky. Naštěstí jen tak, že jsem ruku vytáhl. Zásuvku měl obráceně.
Offline
Tak to už bych raději vzal kabel třeba 5x4 nebo 5x6mm² s klasickými koncovkami na 3x400V v delce plácnu 50m? Potom originální redukci z 3x400V na 1x230V, kde jsou normálně zapojeny modrý i žlutozelený ochranný vodič a jen jedna fáze. Potom dle potřeby klasickou prodlužovačku 3x2,5mm² a nikdo nemůže nic namítat. Nebo ano? Sice bude ten třífázový kabel pořádně těžký, ale na nějakém dvoukoláku by nemusel být problém.
Offline
Welda napsal(a):
Famater napsal(a):
Weldo, přečti si příspěvky #9,#10#13..
Tak jen čistě pro informaci, víc jak třicet let se zde prodávají zkoušečky, kterýma běháš po zdi a pokud tam jsou ,,živé,, síťové vodiče zkoušečka se rozsvítí. Pokud ji přiložíš ke krabicím, svorkovnicím, kabelům označí ti ty které jsou pod šťávou. Odkud to sakra ví ? Na tomto fóru se přece diskutovalo že ,, se mag. pole vytvořená průtokem proudu ve vodičích odečítají,, že by přece jen indukce nebo magnetické pole? Ne, křišťálová koule, to je ono.
Magnetické pole vzniká průtokem proudu. Ta zkoušečka funguje, i když je to pod napětím, ale proud (zátěž) tam žádná není. Že by to bylo nikoli pole magnetické, ale elektrické, na které to reaguje?
Offline
Keby som potreboval zvárať na 100 m predlžovačke, tak si obstarám 100 m predlžku hoci aj 3x6 mm2 s koncovkami 32 A a na koniec tejto predlžovačky si pripojím ďalšiu 5 metrovú 3x2,5 so zásuvkou 16A. Pravda, ak túto konfiguráciu budem využívať pravidelne a nie jednorázovo na privárenie pantu na skleníku.
Online
varok napsal(a):
Tak to už bych raději vzal kabel třeba 5x4 nebo 5x6mm² s klasickými koncovkami na 3x400V v delce plácnu 50m? Potom originální redukci z 3x400V na 1x230V, kde jsou normálně zapojeny modrý i žlutozelený ochranný vodič a jen jedna fáze. Potom dle potřeby klasickou prodlužovačku 3x2,5mm² a nikdo nemůže nic namítat. Nebo ano? Sice bude ten třífázový kabel pořádně těžký, ale na nějakém dvoukoláku by nemusel být problém.
taky jsem tak přemýšlel, ale takový kabel by mi nikdo nezaplatil a bohatě mi stačilo smotávat ten 100m kabel 3×2.5mm², natož těžší a tlustší
Offline
Famater napsal(a):
S dvojžilovým kabelem s propojeným PE jsem udělal zkušenost.
Jo s tím bývají dobré žážitky, jeden můj známý měl vychytávku, že měl propojený PE a N nejen v zásuvce, ale také ve vidlici. Přišel někam dělat a nechal domácího, aby mu kabel zapojil do zásuvky v domě. Ten to zapojil do blbě zapojené zásuvky, vznikl zkrat a vypadly jističe. Tak je nahodil, znova už to nevypadlo, tak si myslel, že už je to v pořádku. Opak byl pravdou, v domě byla také dvojžilová instalace a jako na potvoru uhořel nulák. Známý připojil svářečku a jen co na ni sáhl, že ji nastaví, už jí dostal. Přežil ...
Ta práce je taková šedivá a nudná, ale lidi mají rádi adrenalinové vzrušení. Proto mají někteří rádi dvoužilové prodlužovačky. Když ji používají, tak si říkají: "Přežiju ještě dnes, nebo ne?" Nebo si to neříkají, protože je to ani nenapadne. O to horší je pak okamžik, kdy to někdo nepřežije, zejména, když je to někdo další a majitel prodlužovačky se musí vypořádat s tím, co na to řekne zákon.
Editoval VašekP (10-09-2022 14:16:32)
Offline
Jirinek napsal(a):
Kabel gumový 3×6mm² se běžně dá koupit
https://www.bbelektro.cz/kabel-h07rn-f- … monizovany
Zapojit by se 3×6 dal pomocí některých koncovek, i těch 230V, jen zdaleka ne každá má takové otvory, kam se to vejde, případně o něco zmenšit průřez a pár drátků uštípnout
Když jsem takový kabel asi před třemi léty potřeboval, musel jsem ho objednat a byl za týden. Ostatně, jak koukám do odkazu, také tam mají červeně, že je na dotaz. To znamená, že tam občas mají nějaký zbytek, 100m délku bude třeba také objednat, kdo by dnes držel neobratové zboží za 10 000,- dlouhodobě na skladě. Většinou chtějí při objednání takové položky i zálohu, aby měli jistotu, že si to zákazník odnese.
Vyštípávat část drátků nedoporučuji, většinou se pak kabel kus od koncovky hřeje.
Offline
Jouda:
Některé hledačky pracují jako hledač kovů. Takže najdou i zazděnou skobu. Dokonalé jsou na bázi vf signálu. Vysílač se někde připojí na žílu a přijímačem se pak hledá. Tyto systémy umožní zjistit nejen jestli kabel ve zdi je, ale i určit, který to je. Podobně jako hledají plynaři a vodaři. Jen musí být přiložen k PE potrubí signální kabel.
Offline
Co se týče špatně zapojených zásuvek, tak jsem to měl v garáži taky, když jsem garáž koupil. Vedení bylo ze dvou tmavě modrých vodičů AL, takže nikdo bez zkoušečky nezkoumal kde je fáze a kde PEN. Samozřejmě to bylo zapojené naopak, tedy fáze napravo a PEN nejdříce na pravou svorku a potom až na kolík. Takže jak jsem se dozvěděl všechno špatně. Občas jsem dostal pecku od kovového krytu svářečky, kovového reflektoru a když pršelo, tak i od kovových vrat. Nakonec jsem si zavolal profi elektrikáře, který zjistil tuhle debilní chybu a vše napravil.
Editoval varok (10-09-2022 15:28:17)
Offline
Varoku, jen mala poznamka. Uvadis sice, ze faze nema byt vpravo, ale uz k tomu nerikas jednu zasadni vec - a to, ze toto plati, kdyz je kolik nahore:).
Offline
To máte pravdu, ale kolik dole jsem zatím nikde na zásuvce ve zdi neviděl. A špatně jsem to napsal. Už jsem to opravil.
Offline
Hm, na 100 metrů, pokud by to bylo jednorázové, bych možná použil speciálně koupené elektrické kabely, ne lanka, ale drátové. A smontoval dvoudrátovou prodlužku. Pokud byla zdrojová zásuvka proměřená a věděl bych přesně, kde je zapojena fáze a kde nulák, neměl by být problém se špatným zapojením fáze na krabici stroje.
Vzal bych dva kabely třeba 3x 1,5. ty by dávaly po spojení průřez 4,5 mm mědi. Nebo kabely 3x2,5, ty by dávaly po spojení průřez 7.5 mm a tu prodlužku smontoval. Potom provedl ty práce, které byly třeba a tu "prodlužku" bych potom hned zase rozmontoval. Jednak pro jistotu, aby nikoho náhodou nenapadlo tu "prodlužku" používat s jinými zásuvkami, kde by mohl nastat onen fatální průšvih s přehozením fáze a nuláku. A jednak proto, že samostatné kabely, i když o délce 100 metrů, by měly jít snadno smotat, zatímco dva kabely současně do jednoho klubka podstaně hůře. Cena za těch 100 metrů přechodného elektrického vedení by nemusela být příliš veká, protože soudím, že třídrátový vodič, hlavně 3x1,5 o délce 100 metrů by se snadno prodal s malou slevou stavebníkům. Nebo v případě výhodné koupě možná i bez slevy.
Offline
Radime, řídíš se i ty sám svými radami? Velice by mě zajímalo, jak to dopadá a co jsi prakticky udělal, svařil, postavil.
Offline
A mě tady někdo bude nadávat že nerozumím elektrice! Ale co tady čtu za rady, to i mě připadá dost mimo.
Offline