SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Dobrý den,
prosím vás lze k sobě svařit materiály 14220 a 11373? Jedná se o pomaluběžnou hřídel (cca 8 ot./min.) průměru 90mm délky 2500 az 3000mm z materiálu 14220 a na ní prsteny tlouštky 10mm o vnějším průměru cca 500mm z materiálu 11373. Prosím jakou elektrodu případně použít?
děkuji za cenné rady.
Offline
Ja su nený odborník na svařování obecně, natož na svařování elektrodou. Ale pokud použiješ Castolin Xuper 680S, tak neuděláš chybu.
11373 má svařitelnost zaručenou, 14220 má < 0,2% uhlíku, takže by měly jít pravděpodobně i EB121, EB123. Ale ta Castolinka je až na cenu super
Offline
Zase jeden ze "špeků". Takhle dlouhá a silná hřídel se při jakémkoli způsobu ručního svařování prohne. Nezbytný tedy bude předehřev před svařováním a rovnání po svařování. Předpokladem samozřejmě je, že hřídel není už zakalená. Elektrody vyjmenoval pafik1605.
https://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=2777
https://www.svarbazar.cz/phprs/showpage … li_pouziti
Offline
Ta hřídel nejspíš zakalená bude, jen povrch. (14220) že se zprohýbá přivařením tech prstenců je zaručeno. Otázka je zda to vadí - 8RPM?
Kolega by mohl uvést oč se jedná, připadá mi to jako šnekový dopravník?
Offline
Dobrý den, děkuji za odpovědi. Jedná se o hřídel mlýnského vodního kola, kdy na obou prstencích by byly našrubovány ramena U profilu 80mm, které budou držet korecnikovy venec z borovicového dřeva.
Offline
Aha, zavařit 14220 + 11373 určitě půjde jakoukoliv elektrodou.
Hřídel se těmi sváry zprohýbá - jak moc záleží na velikosti svárů, zda jde o plný profil nebo trubku, postup svářeče.
Pokud po zavaření průhyb bude na překážku dohnal bych to ve šroubových spojích tech U80.
Montovat postupně účka a ihned je jednotlivě dávat do správné polohy (větší díry pro šrouby) posichrovat správnou polohu montážním svárem.
Hřídel bude 8rpm házet ale kolo poběží OK.
Offline
Řekl bych, že u mlýnského kola není strojírenská přesnost nutná, stačí vizuální přesnost neboli vyrovnání pokřiveného hřídele "okometrem". A zbytek potom zkorigovat při našroubování dřevěné části mlýnského kola .
Je ale otázka, proč ta hřídel musí být z tohoto materiálu. Jestli by nestačila nějaká přesnější silnostěnnější trubla pr 90 a prstence coby úchyty pro mlýnké kolo tam našroubovat.
Offline
Plný materiál z důvodu uložení v půlených ložiskových domcích, protože hřídel je už z výroby v toleranci h9 a hlavně z důvodu vývodu hřídele za ložiskovým domkem do mlýnice pro případné naspojkovaní a vybudování palečníkového kola.
Offline
Radime 14220 je ocel ze které se vyrábí převážně hřídele. Není přímo kalitelná takže se povrch určený pro např. kluzné ložisko nacementuje.
Do hloubky 0,2 -0,3mm. Tento povrch už zakalit jde.
Cementace a kalení takto dlouhé hřídele už vyžaduje nějaký dospělý kalící provoz (3metry?)
maca87 by se mohl o zajímavém tématu rozepsat víc, ani foto by nevadilo :-)
Offline
Na hřídeli budou valivá dvouřadá soudečková ložiska. Ložisko má vnitřní kroužek kuželový. Na hřídel pod ložisko se dá kroužek se závitem s podložkou a maticí celé se to stáhne pravě tou maticí a vloží do domečku. Jestě v domečku je těsnění a vymezovací kroužky. Výhoda je že hřídel je právě v toleranci h9. Nic se tedy nemusí brousit.
Offline
Stale mi nejak unika dovod pouzitia 14220. Na toto by s prehladom vyhovela tahana hlazenka z 11 triedy
Offline
Staří mlynáři na to přisekali nějaký rovný kmen, ložisko vyřezali z nějakého dubu, nechali pořádně vyschnout a v kotli za horka do toho dřeva napustili lůj a taky to běhalo.
Ta hřídel 14220 a uložená v dnešních ložiscíchje z dnešního pohledu zřejmě výrazně jednodušší.
Offline
Materiál 14220 jsme zvolili pro větší bezpečnost. Jelikož kolo má průměr přes 3m a bude stát v mrazech venku a objemvová hmotnost dřeva roste z vlhkostí. Pokud je stále pod vodou tak hmotnost roste až o 100%.
Offline
Maca87, bez zuslachtenia je 14220 pevnostne take lepsie blatko jak aj 11373. Akurat je huzevnatejsia a horsie sa frezuje.
A este ma napadlo, mlynari ten vyhnity dub nepouzivali, lebo na ine nemali, ale preto, ze odolaval poveternostnym vplyvom. 11373 aj 14220 dost ochotne hniju. Jak to chcete osetrit?
Editoval jean (21-06-2022 08:20:54)
Offline
tak material 14220 ma smluvni mez kluzu u tyce valcovane za tepla Rp 0,2 min. 588 MPa a u materialu 11375 je mez kluzu 200 MPa..a tohle me staci..
Offline
Ale to kolo bude spíš okrasné než funkční, ne? Mlýnské kolo o průměru 3 metrů může mít odhadem výkon tak 0,5 - 1 kW, při svrchní vodě a větší šířce možná až maximálně ke 2 - 3 kW.
Přitom hřídel tak 140 kilo, plus ty navařené prstence, vlastní kolo děláno taky asi spíš mohutně, aby dlouho vydrželo než štíhle, aby co nejvíc energie odevzdalo... takže dalších 100 - 200,400 za mokra možná až 600 kilo...
Ale zase při 2 - 3 kW, pokud půjde o mechanický či elektrický výkon, bude už mnohem výhodnější použít nějakou turbínu...
Jinak s tou rzí bych to neviděl zas tak špatně. Mimo míst, kde to bude dosedat na ložiska může být hřídel kompletně natřená včetně přivařených prstenců. Při kvalitním očištění po svařování, kvalitní základní barvě a potom vrchní barvě s větší výdrží, když se to nepoškrábe při montáži toho kola a když to bude ve stínu, může nátěr hřídele vydržet klidně i 50 let bez jakékoliv rzi. Dalších 50 let by potom trvalo, než ta hřídel prorezne. problém může být na rozhraní ložiska a černého materiálu 14220 elektrochemickou korozí. Spíš, pokud se to bude točit, budou ubývat válečky a vnitřek ložisek. Bude asi velký problém uvnitř ložisek udržet bezvodé prostředí, a ve vodném prostředí se na nerezi vlivem tření bude opotřebovávat ochranná oxidová vrstva. Ta se sice vzápětí bude tvořit znova, ale zase se bude opotřebovávat a vlastní materiál uvnitř ložisek bude mizet.
Offline
maca87 napsal(a):
tak material 14220 ma smluvni mez kluzu u tyce valcovane za tepla Rp 0,2 min. 588 MPa a u materialu 11375 je mez kluzu 200 MPa..a tohle me staci..
Vidíš, takhle to tu dopadá. Chtěls vědět, jak svařit dva materiály, a výsledkem je, že ti navrhnou rekonstrukci mlejna ...
Offline
Pafik, zrovna tieto dve ocele bezne pouzivam, preto som sa pytal, ci ma nejaky dovod ich pouzit. Ten navrh nie su zrovna krevety, ale to uz neni moja vec....
Offline
Když budu brát nejhorší možné scénáře, tak to bude pekelně drahý experiment. Učený z nebe nespadl. Kolo se nám polámalo a sesunulo do lednice (prostor kde kolo beží a padá na něj voda). Chybami se člověk učí.
Offline
Tak ja este raz zamudrujem - ja by som to spravil z nerezovej trubky s priemerom aspon 150 mm a ulozil do zedexu alebo igliduru. Zivotnost rozhodne lepsia a nebal by som sa, ze sa to zohne.
Offline
by musel semlít hodně pytlů mouky aby pořídil přiměřeně tlustou trubku z nerezi.
Tenkostěnnou co se běžně vyskytují (3-4mm) by určitě na takovou zátěž použít nemohl.
Offline
Bourači, tak som to hodil do kalkulačky a ak som to nespočítal zle (čo sa kludne mohlo stať, Senior by to mohol prerátať...), tak trubka s vonkajším priemerom 208mm, hrúbkou steny 4 mm by mala udržať 1 tonu na metrovom ramene. To by na také mlynské koleso malo stačiť aj s rezervou.
Edit1: A skontroloval som to aj na namáhanie v krute, tam by to malo vydržať s prstom v nose....
Edit2: A tak nápad ruším, bežne dostupné púzdra sú len do priemeru 70 mm. Väčšie budú asi na objednávku a budú stáť kašvilion bašvilionov.
Edit3: Ale dali by sa vysústružiť púzdra a tie vyvložkovať segmentami igliduru. Pre tie otáčky a zaťaženie by to malo fungovať.
Edit4: Zedex sa dá kúpiť do priemeru 180 mm, takže nápad žije
Edit5: Pozrel som dodávateľov a je možné kúpiť rúry aj s hrubou stenou. Zas taký jednorožec to neni.
Editoval jean (21-06-2022 19:24:52)
Offline
Hodil som to do excelu a pri 1 m ramene a záťaži 10 000 N je zaťaženie σ=78 MPa, takže vyhovuje s dostatočnou rezervou.
Offline
Dobrý den, prosím vás kdybych změnil metodu svařovaní 111 za metodu 135 průhyb by byl znatelně menší?
Offline
A musí to být svařování ? Co takhle ty prstence přišroubovat skrz nějaká pouzdra? Stačilo by to, aby to neprokluzovalo?
Nebo kruhovou hřídel srazit na nějaký konus a přišroubovat pouzdro, odpovídající tomu průběhu hřídele (neznám strojírenaské termíny)
Bylo by to bez průhybu.
Akorát by se muselo řešit rezivění uvnitř toho přišroubovaného poudra, pokud by se tam mezi kov dostávala vlhkost, vznikající rez by mohla ty šrouby utrhnout.
Offline