SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Ten Uranos 1500 je jak Kemppi Minarc Evo 150 . Jen asi míň plastu,menší chladič a silnějíší větrák.
Offline
Nebo také Selco. Dokonce v materiálech Selco je uvedeno, že Genesis 1500 bude nahrazen Uranosem 1500. Jinak parametry jsou dobře nastaveny. zatižitelnost dává možnost bez problémů svařovat 3,15 elektrodami. Až na ten štít a kladívkokartáč. Asi se jedná o povinné příslušenství PRC.
Offline
Famater napsal(a):
Nebo také Selco. Dokonce v materiálech Selco je uvedeno, že Genesis 1500 bude nahrazen Uranosem 1500. Jinak parametry jsou dobře nastaveny. zatižitelnost dává možnost bez problémů svařovat 3,15 elektrodami. Až na ten štít a kladívkokartáč. Asi se jedná o povinné příslušenství PRC.
Ano, Selco je správně. A novinka, Selco je nyní voestalpine Böhler Welding Selco, proto pár změn. Co není správně, je to "povinné příslušenství PRC". Zdroje se vždy vyráběly v severoitalské Cittadelle, vč. osazování desek. Jen pár komponentů byla kooperace, ale vše italští a převážně lokální výrobci. A na tom se naopak nemění nic. Naštěstí
Offline
Zarathustra napsal(a):
Takže změřeno:
napětí naprázdno 66V
při škrtu 4V
při tom k ničemu oblouku 20V
pokles v síti se mi ani nepodařilo změřit
ať kroutím jak kroutím potenciometrem, nechce mi to vyhazovat pojistky - prostě se toho zkusím zbavit a pořídit třeba tohle? https://svarecky.heureka.cz/jasic-arc-160-z238/#section
je tam vyšší napětí naprázdno, antistick, arcforce i hotstart, tak by se snad situace opakovat neměla ne?
Jinak děkuji za všechny odpovědi, svářečku za 4-5 k kupuji, protože prostě víc dávat si moc dovolit nemůžu, jen podotýkám.
Pokud chceš Jasic tak ber tuto Zatím sem nenarazil na elektrodu s kterou by s touto nešlo svářet https://www.svarecky-chrudim.cz/eshop/s … y_3m_16mm2
Za mne je parametry a svářením v daný cenový relaci 1 bezproblémů svářím i 3,15 elektrodama
Offline
Tam musí být nějaký technický problém.
Sice invertor, který má naprázdno 66 V, může podle parametrů dodávat proud 200 nebo 300 ampér, odebírat ze sítě tuším 43 ampér a přitom může být obrovský problém u něho zapálit oblouk a něco svařit není technicky problém udělat.
Ale rozumný výrobce a prodejce by ho udělal aspoň tak, aby oblouk zapálil a něco svařil aspoň středně dobrý svářeč, když už ne začátečník. Protože logicky nechce získat imidž výroce nepoužitelných šmejdů.
Offline
senior napsal(a):
Myslím si, že práve prítomnosť veľkých sériových indukčnosti stoji za popularitou rotačných zvarovacích strojov ako napr. TRIODYN.
Nebo možná proto, že jsou rotační. Jak těžká je ta rotující součást a kolik mechanické energie v sobě rotací naakumuje a při mžikovém zatížení zase zpomalováním rotace při vysokém odběru proudu uvolńuje?
Offline
Zdenek11 napsal(a):
Napětí naprázdno je hodně důležitý údaj. Po zkratu (škrtnutí elektrodou) se dotykový bod zahřeje na vysokou teplotu a při následném odtržení elektrody musí být okamžitě k dispozici napětí naprázdno, které vlastně zapálí oblouk (jedná se o milisekundy). Právě velikost tohoto napětí a rychlost, s jakou se na výstupu po zkratu objeví, je rozhodující pro dobrou funkci svářečky. Souvisí to s dynamickou charakteristikou stroje. Proud zde není zatím rozhodující. Ihned po zapálení oblouku pak napětí klesne na provozní napětí oblouku a samozřejmě se objeví i provozní nastavený proud.
A při jakém proudu už ten oblouk zapálíte ?
Protože při malém proudu oblouk nikdy nezapálíte, jen uděláte jiskru.
Offline
Ta svařečka je vadná a zralá odeslat prodejci pokud je v záruce s popisem nastavený proud neodpovídá a nelze svařovat svářečka nesvařuje .
Požaduji vrácení peněz buď se za 30 dní vrátí opravená nebo peníze Vše pokud je v záruce a pokud se v tom nikdo nešťoural neporušil Blomby
Pokud jste svářečku zkoušel i jinde jak doma a nešla je chyba ve svářečce . Dál to nemá cenu pitvat cenu by to mělo pokud by svářečka předtím fungovala nyní ne a je po záruce
Offline
Radim napsal(a):
A při jakém proudu už ten oblouk zapálíte ?
Protože při malém proudu oblouk nikdy nezapálíte, jen uděláte jiskru.
Já jsem ale psal o něčem jiném - je rozdíl definice zapálení oblouku a hoření oblouku. Oblouk se nezapaluje proudem, ale je potřeba určité napětí naprázdno, aby vznikl ionizovaný vodivý kanál (třeba jako HF u tigu), proud zde zatím nehraje roli. Pokud je napětí naprázdno nedostatečné, kanál nevznikne. Podle prvků v obalu elektrody je potřebné napětí naprázdno různé. U bazických elektrod třeba dělá problém fluor s vysokou ionizační hodnotou. Vlastní výkonový oblouk je až následný, k jeho stabilnímu hoření je pak samozřejmě potřebný nějaký minimální proud, napětí naprázdno zde už roli nehraje. Obdobný proces je i u blesků.
Offline
Zdenek11 napsal(a):
Radim napsal(a):
A při jakém proudu už ten oblouk zapálíte ?
Protože při malém proudu oblouk nikdy nezapálíte, jen uděláte jiskru.Já jsem ale psal o něčem jiném - je rozdíl definice zapálení oblouku a hoření oblouku. Oblouk se nezapaluje proudem, ale je potřeba určité napětí naprázdno, aby vznikl ionizovaný vodivý kanál (třeba jako HF u tigu), proud zde zatím nehraje roli. Pokud je napětí naprázdno nedostatečné, kanál nevznikne. Podle prvků v obalu elektrody je potřebné napětí naprázdno různé. U bazických elektrod třeba dělá problém fluor s vysokou ionizační hodnotou. Vlastní výkonový oblouk je až následný, k jeho stabilnímu hoření je pak samozřejmě potřebný nějaký minimální proud, napětí naprázdno zde už roli nehraje. Obdobný proces je i u blesků.
Je sice hezký že známe teorii ale pokud i "šmejd" z lídlu s prodejní cenou 1500kč zvladne svařovat bazickýma na 250m prodlužováku tak je zde mašinka v pr…… nebo rozvod na ho.....
Offline
Může se i jednat o nějakou konkrétní závadu při výrobě, nemusí to být zrovna tím, že to jsou celkově špatné mašinky. Třeba můžou svařovat dobře, ale dali tam nějakou špatnou součástku, vypadnul nějaký konektor apod.
Offline
Pánové podle mě máte pravdu oba. K tomu, aby došlo k ionizaci, se musí obal zahřát a to bez proudu nejde. Kdyby stačilo jen napětí, tak by to šlo bezkontaktně a nevadil by nevodivý obal bazických elektrod a na př. již zmiňované železné piliny by byly zbytečné.
Na rozdíl od Citeljana se nedomnívám, že teorie jsou zbytečné. Pro běžného svařeče sice stačí jen základy. Ale i zdejší diskuze ukazuje, jak velká část diskutujících bývá nezasažena ani úplnými základy.
To Zarathustrovi nepomůže. Pokud bude jeho invertor v pořádku vč. rukou, tak i bazická půjde zapálit. Rutilka líp. Svářet to bude s rutilkou bez problému- kromě problémů, které jsou s rutilkami všeobecně. Při sváření bazickými bude potřeba nastavit trochu větší proud a i přesto se bude stávat to, že sváříš a najednou to zhasne. Ještě horší to bude v polohách. Malými proudy konstrukční oceli obtížně- těžko se bude držet oblouk, nerez vůbec ne. Aby se oblouk dal u nerezových bazických udržet, bude muset být nastaven mnohem větší proud, ale to je v plechu hned díra jak když zívne vůl.
Uváděných 250A je na pováženou. Po sdělení, že to nešlo ani sousedovi, tak to vidím tak, že je svářečka vadná. Doufám, že se dozvíme výsledek reklamace.
Offline
S NEREZOVÝMI ELEKTRODAMI SE SVAŘUJE MNOHEM LÉPE NEŽ S OBYČEJNÝMI. KUPTE SI OK 61.30 A UVIDÍTE JAK TO POJEDE. POKUD NE, TAK JE TO VADNÁ SVÁŘEČKA. Z CELÉ TÉTO TEORIE, ČASTO VELMI ZMATENÉ, STAČÍ KDYŽ SI ZAČÍNAJÍCÍ AMATER ZAPAMATUJE TO, ŽE SE MÁ PŘI KOUPI STROJE PODÍVAT, JAKÉ MÁ ELEKTRODOVÁ SVÁŘEČKA NAPĚTÍ NAPRÁZDNO A VYBRAT SI TU S NEJVYŠŠÍM NAPĚTÍM. VŠE OSTATNÍ MŮŽE ZAPOMENOUT JAKO NEPODSTATNÉ.
Offline
Teorie není zmatená, z ní vycházejí konstrukce svářecích strojů. Psal jsem o bazických elktrodách. Je jasné, že tou rutilkyselou nerezovou to bude svářet. Proto zde opakuji, napětí naprázdno je jen jeden bod charekteristiky a neříká nic o dynamických vlastnostech svářečky. Ale vypovídá o tom, že stroj není tak okradený, a že je tedy předpoklad, že bude i vyladěný. V tom máš jistě pravdu a z pohledu tvé praxe je to důležitý parametr.
Offline
MÁŠ PRAVDU, JE TO JEDEN BOD CHARAKTERISTIKY, POUZE TO UPŘESNÍM. JE TO VÝCHOZÍ BOD CHARAKTERISTIKY. A TO JE PODSTATNÉ. PŘI SVAŘOVÁNÍ JE NA OBLOUKU NAPĚTÍ CCA 24 V. ABY SE ZAPÁLIL OBLOUK JE POTŘEBA NAPĚTÍ PODSTATNĚ VYŠŠÍ A ČÍM BUDE VYŠŠÍ, TÍM TO PŮJDE LÉPE.
Offline
Tak s tím souhlasím i já laik. Co jsem svařoval se svářečkami které měli napětí naprázdno jen málo přes 50V, tak bylo hodně těžké oblouk zapálit. Ty nové invertory s napětím kolem 80-100V to je nádhera.
Offline
ZDENÁL napsal(a):
MÁŠ PRAVDU, JE TO JEDEN BOD CHARAKTERISTIKY, POUZE TO UPŘESNÍM. JE TO VÝCHOZÍ BOD CHARAKTERISTIKY. A TO JE PODSTATNÉ. PŘI SVAŘOVÁNÍ JE NA OBLOUKU NAPĚTÍ CCA 24 V. ABY SE ZAPÁLIL OBLOUK JE POTŘEBA NAPĚTÍ PODSTATNĚ VYŠŠÍ A ČÍM BUDE VYŠŠÍ, TÍM TO PŮJDE LÉPE.
Jasné, ale jaký je POTŘEBNÝ PROUD, ABY TEN OBLOUK JEN NEBLIKNUL A ZASE ZHASNUL, ALE SKUTEČNĚ SE ROZHOŘEL A SVÁŘEČKA SVAŘOVALA?
Už se ptám potřetí, tak prosím kolem toho přestaň plácat a buď to řekni, nebo přiznej, že to nevíš.
Offline
Však to je ale dané průměrem a materiálem elektrody ne? Nebo jsem to špatně pochopil? U obalovaných elektrod se počítá zhruba 40A/1mm elektrody. To znamená že 1,6mm elektroda asi 60A, elektroda 2mm asi 80A, elektroda 2,5mm kolem 100A atd. Je to jen přibližné a záleží na pozici svařování, na typu sváru apod.
Editoval varok (13-04-2020 14:55:07)
Offline
Zváračky majú aj len 12V na zapálenie oblúka , ale to je už funkcia V.R.D . Len to chce dokonalejší kontakt pri škrtnutí .
Potom sú drahšie dvojčinné mašinky (Fronius, Raiboy...) násobičom napatia pre zapálenie oblúku , tak prúd zápalný cez 2x100n a 2x10R a cca 50uH pri 100Khz kolko može dávat toho prúdu na chytenie oblúka ? Násobič je skrate počas zvárania , je to len RLC obmezenie :-) Charakteristku robí tlmivka pri jednočinnom meniči , len nie každé dvojčinné na MMA majú vyhladzovaciu indukčnost , vyššie popísané ...
Offline
A nemáte to trošku pomotané?
Offline
atishajn napsal(a):
Zváračky majú aj len 12V na zapálenie oblúka , ......
To je ptákovina, to VRD funguje jen naprázdno, při škrtnutí se tam objeví plné napětí. Je to kvůli bezpečnosti práce při svařování v nebezpečných prostorách.
Ten zbytek jsem moc nepochopil
Offline
Taky si myslím. V návodu ke gamě je napsáno, že ihned po dotyku elektrody s materiálem se vrd vypne a naskočí na plné napětí, tedy třeba 80V.
Offline
Tak se to rozjelo. Asi by bylo potřeba založit nové vlákno, něco jako "jak fungují svářečky", nebo "teoretické základy svařování elektrickým obloukem". Když zapaluji oblouk při MMA musím se dotknout elektrodou. V tom momentě teče proud, ale oblouk se ještě nezapaluje. Tím se jen ohřeje konec elektrody a uvolní se lehčeji ionizovatelné plyny. Teprve při oddálení se objeví opět napětí neprázdno, které ionizuje tyto plyny. Přitom teče jen velmi malý proud odpovídající ionizační práci. Vytvořením ionizovaného kanálu se oblouk zapálí. K tomu je v tento moment potřebné vysoké napětí. Jakmile se oblouk zapálí, přejde napětí na oblouku na napětí, které je dáno délkou oblouku, druhem obalu a nastavením svářečky (nikoli napětím naprázdno), pokud je schopna svářečka pri nastaveném proudu takové napětí dát. Sváří se, dokud se něco nestane. na př. přílišné oddálení eldy, nebo zkrat. V těchto situacích se svářečka chová v souladu s její dynamickou charakteristikou.
Offline
Famater: budu hnusnej. Kde se vezmou ty "lehčeji ionizovatelné plyny" ?
Offline
Ohřátím konce elektrody, obalu elektrody a ohřátím vzduchu, poč. ionizací jiskrou při škrtnutí elektrodou o svařenec. Ohřátí se bez proudu nestane. Hnusnej nejseš. Píšu co si myslím, že tak je. Jinak vítám každou opravu mého vysvětlení. Chtěl jsem tím říct, že počátek zapálení oblouku je nikoli v napětí, ale v proudu a napětí má vliv na to co se děje následně. Na jednom videu Killeroz ukazuje zapalování elektrody s využitím funkce antistick, kdy elektrodu opře o svařenec, svářečka přejde na malý proud, elektroda se nepřilepí, pomalu ji oddálí a oblouk je zapálený, podobně jako u TIG LA.
Offline