SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování

Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !

Navštivte také:     SVAR BAZAR      SVAR INZERT      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARBAZAR - internetový bazar svářeček      SVARINZERT - akční nabídky svářecí techniky      SVARINFO - magazín o praktickém svařování

#1 25-01-2009 10:06:01

Růža
Člen

Svářečka na baterie

Na těchto stránkách jsem našel foto svářečky na baterie .Zkusil jsem to  spojil do serie 3 kusy akumulátoru 12V/80Ah propojení kabelem CY 16mm2   zkusil vařit  a ono to funguje  svar 8mm silné pasoviny  Elektroda ER-113  perfektní vyvařeny 4 ks elektrod a napětí na aku kleslo na 10 V  a huř se zapaloval oblouk . Podotýkám že baterie byly vyřazeny z automobilu proto že v mrazech kolem -10 C po předchozím nabití nenastartovaly Ford Tranzit .Zátěžový voltmert na aku nemám ale na hustoměr mají cca 90% . Digitální voltmetr při svařování velké poklesy napětí nevykazuje ,ss ampérmetr s takto velkým rozsahem sháním. hodlám zkusit i EB-121,EK-103 ve 2,5 a ER 113 a ER 117 ve 2 i 2,5  pak napíšu víc

kutil  trafo JS-90-2, UTA 200 , COčko Einhell 131,pájení mosazí obloukem hořícím mezi kinouhlíky

#2 03-02-2009 22:17:22

MiraGSX
Člen
Místo: Brno

Re: Svářečka na baterie

Super smile konečně se toho někdo chytl.
S tou bázickou jsem zvědav zda vůbec chytnete oblouk.
Vámi vypálené elektrody byly jakého průměru?

ISTP Kutil
WSME-200A AC/DC TIG; KITin 170 TIG LA; SioMIG 351
svářecí kabely do 160A; TIG hořák ESAB BTF 150 a ZHT-315 + čína (unknown); P600e

#3 07-02-2009 09:24:24

Růža
Člen

zkoušel jsem to  2,5 bazická  EB 121 2,5 sice oblouk chytí ale kvalitní svár neudělá hoří dost tvrdě a krátce . nejlepší výsledky mají na zmíněných baterkách 2,5 ER 113 , ER 117 ve 2 i 2,5  od polovičky ukápnou a regulace proudu snížením napětí na 24v neudrží oblouk jiná regulace mě nenapadla  na plně nabité baterie jsem dělal pokusy cca hodinu  vyvařil nebo upálil cca 15 elektrod a aku pak ještě auto nastartovaly . jako nouzovka je to supr

kutil  trafo JS-90-2, UTA 200 , COčko Einhell 131,pájení mosazí obloukem hořícím mezi kinouhlíky

#4 07-02-2009 13:35:57

admin
Administrator
Web

Růža na mou žádost připravil podklady pro článek. Takže jeho zkušenosti budou shrnuty v pěkném článku i s obrázky. Je to opravdu zajímavé. Díky!

#5 03-04-2009 13:42:00

Radim
Člen
Místo: Severní Morava

V poslední době se objevily docela levné Mos tranzistory s velkým  proudem a závěrným napětím 200 Volt. Z nich by mělo jít relativně snadno regulaci udělat. Stálo by pak za zvážení používat jako svářečku 4 12 aku v sérii.

#6 03-04-2009 14:42:08

Martin
Člen

Pane Radime, souhlasím s Vámi jen tak na půl. Máte pravdu v tom, že je to proveditelné, ale ...

Regulace kontinuální, neboli lineární, neboli odporová - ztráta na regulaci kolem 1000W = neproveditelné

Regulace spínaná - prostudujte si článek o chopperech. Problémy: řízení, diody, tlumivky.

#7 11-04-2009 19:11:55

Radim
Člen
Místo: Severní Morava

pane Martine, ty tlumivky a většina dalších věcí je v impulzním zdroji právě proto, že tam to stejnosměrné napětí, velice zjednodušeně řečeno, právě tím impulzním zdrojem vzniká a tyto součástky jsou tam z velké části hlavně kvůli tomu. Pokud bude zdroj stejnosměrného proudu z baterií, většina těchto součástek nebude v spínaném regulátoru nutná nebo bude stačit mnohem slabší, menší a levnější provedení. Vlastně se cena takového zařízení bude blížit ceně invertoru, 4 startovací baterie po řekněme 1200 - 1500 Kč plus spínaný regulátor za pár set Kč a to umožní svařování stejnosměrným proudem cca 100 ampér po dobu cca snad až 10 minut a to ještě mimo elektrickou síť.

#8 09-11-2009 00:51:31

KMU1
Člen

Vážení pánové(dámy prominou). Zřejmě jsem se dostal asi nejdál. Inspirován články zdejšími jsem se pustil do experimentování. Zde jsou mé poznatky. Souhlasím se všemi problémy výše napsanými a tušenými. Pokus č.1: Dva kusy autobaterie,elektoda bazická 2,5 na+___nepoužitelné.   č.2: Přidána další baterka___vaří to(teda spíš to řeže,špatně se chytá oblouk) je jasné, že se musí omezit proud.   č.3: Zařazen do série dvoumetrový odstřižek zrezlého plechu. Oblouk přestal hučet jak piliňáky a já propalovat 5 plocháč. Konečně skutečně vařím! Je z toho nadšen i kolega,který zrovna chtěl zdokumentovat, jak mi to nejde, ale povedl se mu pravý opak. Oblouk se jen špatně chytá a udržuje, což vyřešila výměna elektrody za rutilku. Opačnou polaritu jsem nezkoušel. Je tma a tak plný dojmů balím. Druhý den vyzbrojen stejnosměrným klešťákem a páskem pozinku 1cm krát 2m zvoním na souseda, vařit a měřit v jednom také neumím. Jde a když se dozví důvod, prohodí, že mu zrovna uhnil výfuk na autě. Říkám možná tak za dva dny,až to doladím. ale svářecí proud na zkušební traverze je cca 70A(2 rutilka) a pásek je příjemně teplý. Zkrat 160A a pásek za 2 vteřiny podpaluje trávu!(ten výkon musí být někde znát)  Oblouk je jak beránek-lezeme pod auto s kabelama! Když máme nastehováno, chcípnou dvě baterky(dnes mám menší a starší).Tahám nabíječky a za 15 min dilema.Čekat cca 2 hod. na nabití,nebo nabíječky nechat zapojené a jít na to? O dělanou(trafo,diody,žárovka) se nebojím,o automat(10A v adaptéru k tranzistoráku) hóódně. Nečekáme! Nabíječky přežily, proud se trochu zvětšil a oblouk chytal "sám". Ráno bych tomu nevěřil, co se dá s takovým provizóriem?! svařit. Teď ta výbava" Odpor viz předchozí doporučuji přehnout na půlku (dá se tak využít všechen "materiál" pro "čtyřnásobný" proud -jedna svorka v přehybu, druhá spojí oba konce, pro minimální proud se nakontaktují konce a pásek se rozevře do "V",aby se odpor nepřemostil. Aby se pásek vešel k elektrodám,je ještě zlomen na třetiny (33,3cm). Další možnost je válcové péro (když se odstřihává nůžkama z tabule, vytvaruje se téměř samo) nebo použít svinovací metr(nevyzkoušeno). Lichoběžník a  "skládací metr" se mi neosvědčily. Pro nejmenší proudy mám meandr. Kabely pomocné startovací 3m, 6mm průřez, svorky z baubau kabelů za 99Kč,ale zaletované a proklemované. Slouží zároveň jako držák elektrod, stačí mít u konce dirku (až se naučím,pošlu foto,je to jednoduché jak facka).Kukla alá afrika, propojky také na "kolíčky" (udelal jsem si i propojku s autooky, průřez 25mm, ale po vyzkoušení jsem jí zahodil (těžké,neoperativní), dalsí vylepšení chystám

#9 09-11-2009 12:22:07

Růža
Člen

paráda   tato jednoduchá regulace mně nanapadla   přesto že šuntovací odpory na lokomotivách jsou dělány podobně . jen prosím ten pásek 1cm  x 2m ale ještě prosím o tlouštku at si doladím tu svou prototypovou .díky

#10 09-11-2009 13:14:13

admin
Administrator
Web

Taky jsem si to přečetl se zájmem. Díky za popis zkušeností a těším se na další evoluci.

#11 09-11-2009 17:50:29

m.evil
Člen
Web

Keby ste videli čím zvaruju Rusi big_smile .
Transformátor len tak pohodený na zemi ,dostatočne výkonný a reguláciu maju poriešenu cez hrube drôtené odpory.
Kamarat pracoval  v rusku ako zvárač  a keď prišiel domov ,tak porozprával aké maju rusi zváračky big_smile

BERLAN BWIG 180 , Plazma DEDRA DESPi40, TMB-125, POWERMAT S-MAT 160 - OMI 165

#12 10-11-2009 00:10:30

KMU1
Člen

Tloušťka pásku cca 0,5mm, je  to obyčejný pozink na okapy, aby to nerezlo

#13 22-11-2009 18:46:30

KMU1
Člen

Obrázky k bateriové svářečce

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1463_018sestavam.jpg
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1463_026kuklam.jpg
S klasickou kuklou bych se pod auto nenasoukal, a ani sousedovi nepřišlo toto držení proti srstihttp://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1463_031kleti_start3mm.jpg
Zde je detail uchycení elektrody v bateriové svěrce (elektroda se někdy musí trochu oloupat, zde jsem jí úmyslně oloupal více, než je třeba, aby byl vidět princip uchycení do bateriových svorek). Je vidět, že jsem si škrtl párkrát o spodek vozu neúmyslně, ve "volném prostoru" by se absence izolace neprojevila.
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1463_020kleti_m.jpg
Standartní zkrácené kleště "pod auto". CHtěl jsem ty nejobyčejnější, co jsou na každé baubau svářečce, ale neuspěl jsem (jsou lehčí a mě by stačily. Z tohoto důvodu také druhý konec kabelu je takový jaký je.).
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1463_021pasek_m.jpghttp://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1463_022pasek_det_m_.jpg
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1463_023pasek_slo_m.jpg
Ta ktady je to "HI TECH" 2m pozink pásku

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1463_025zasobniky_m.jpg
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1463_027startkab_m.jpg
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1463_028kleti_start1_m.jpg
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1463_029kleti_start2m.jpg

Editoval KMU1 (22-11-2009 19:15:33)

#14 22-11-2009 19:49:56

Růža
Člen

velmi pěkné jen se mi nepodařilo přečíst co máš napsáno na regulačním odporu

#15 22-11-2009 20:20:10

KMU1
Člen

Abych využíval celý pásek. Když chci vařit velkým proudem.nedám svorku do čtvrtiny délky, ale pásek přehnu na půl a použiji celý (poloviční délka+dvojnásobný průřez=čtvrtinový odpor). Ty zahnuté a zanýtované konce je zbytečnost. Myslel jsem, že se bude pásek na konci vlivem "přechoďáku" více zahřívat, ale není to "měřitelné". Vyrábím věci tak, že pokud vidím náznak problému tak ho hned řeším, a pak zjednodušuji, toho co na první pohled nevidím je také dost. Teď jsem dodělal uni softstart s malými odpory a bez použití trafa, ale byly to občas kouzla.

#16 14-02-2012 20:23:43

jakub7
Člen

dobrý den mohl by jste zde dát fotku finálního zapojení celé svářečky?předem děkuji

#17 16-02-2012 15:21:17

KMU1
Člen

Fotka je úplně zbytečná, vše je do série. Pro rutilku tři baterie a jeden odpor, pro bazickou elektrodu 4baterie a 2 odpory. Až odladím antistic a hot start, dám zprávu.

#18 01-03-2012 14:39:39

franišek
Člen

na takové kraviny vás užije ale až vás poprská kyselina jak mě na vojmě když sem na batrky z tanku napojil jednoduchý ponorný vařič na ohřev vody na kafe a trochu sem na něj zapoměl, baterky začaly vařit a jak sem sundával dráty od vařiče z konektorů baterek tak mi to porskalo ruky a hrudník. Jěště že mi to nevzalo oči a obličej. Maskáče byly na vyhození a s rukama sem chodil 3 měsíce po doktorech a nemocnicích.

#19 02-03-2012 08:33:59

KMU1
Člen

To je vidět profi svářeč, buď svařuje ve spánku, nebo si nevšimne, ze mu elektroda dohořela před pěti minutama. Také se mě stalo, že jsem nechal zapnutý vařič, ale nikdy jako amatérovi se mi nestalo, že bych zapoměl, že mi hoří elektroda. Abych se vyhnul tomuto nebezpečí, stačí nepokládat svařenec na baterky, a v případě, že bublají přerušit oblouk a ustoupit a ne jít se dívat do článků. Stačí trochu rozumu a nezmatkovat. Toto nebezpečí samozřejmě není nulové (např. baterky v mobilu také občas bouchnou a všichni je nevyhodí) ale radši bych uvítal konstruktivnější příspěvek.

#20 20-09-2013 22:36:03

KMU1
Člen

Takže další úvahy i vyzkoušené zapojení, které by se spíše hodilo do rubriky sušení elektrod invertorem do zkratu, ale jako na potvoru toto vlákno nemohu najít, ale jsme i tak u tématu. Takže další použití železného pásku. Zrovna jsem neměl po ruce svůj oblíbený pozinkovaný (viz příspěvek č.8), ale válel se mi u nohou obyčejný železný přibližně téhož rozměru (byly s ním přichyceny kamna k paletě). Nic se nemuselo aspoň stříhat ani upravovat a šlo se rovnou na věc, že prý se nedá vysušit elektroda přilepením (u invertoru s antistckem). Pokud zapojíte zemnící kleště na jeden konec pásku a na druhý přilepíte elektrodu, jde to! Pár praktických postřehů. Ještě že jsem neměl pozink. pásek, o zinek bych zřejmě přišel pásek je velice horký. Je třeba nastavit sušící proud o cca 50% více než pro sváření příslušným průměrem elektrody (trafo to zajistí "automaticky", invertor ne, ten drží co může nastavený proud a ani vlastně neví, že nesvařuje, ale ohřívá. Další problémeček byl, že na pásku jsem vytvořil velice jakostní bodovaný spoj, a po vychladnutí nešla elektroda ulomit a nakonec vytrhla i kousek pásku pod sebou. Také konec pásku je nepříjemně mrskací. K odstranění stačí svěrkou... přichytit na konec pásku kus masivnějšího železa (mědi.... pak se bude elektroda lépe trhat). Nezapomeňte na to, že jste vlastně vyřadily ochranu proti přilepení, což je u invertoru veliký! nezvyk. K ukončení sušení doporučuji stáhnout proud na svářečce na minimum a odpojit zemnící kleště od pásku. Testováno s gamou 1550.      Pokud vaříte z baterek, k sušení stačí připojit na jednu (přez pásek).

Zápatí

REKLAMA na SvarFóru

O SvarFóru + Pravidla