SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Mám výšeuvedenou trafosvářečku, kterou jsem léta používal na 380 V. A ta má na přepínači naznačenou polohu i na 220V.
Protože už nemám třífáz, odkrytoval jsem trafo ve snaze přepojit ji na 220V. Ale poloha přepínače vlevo na 220V je blokovaná a z vývodů vinutí trafa není zřejmé, jak ho zapojit na 220. Nemáte někdo servisní manuál? Já jsem ho za ta léta potratil. Nebo poraďte, co s tím. Nejsem v oboru silnoproudu laik, ale tady si to nedokáži srovnat.
Pro informaci, trafo má na primáru 4 přívody, které jsou vedeny k přepínači. Z toho plyne, dvě vinutí. Jak jsem uvedl, je to připojeno na 380V, tedy mezi dva živé v systému 3x380V. Nulový vodič není připojen.
Díky předem za každou radu.
Laďa
Offline
Zkus si nakreslit schema, to bude mnohem jednodušší, než fabulování z kouzelné koule. Že má primár čtyři vývody vůbec nemusí znamenat, že tam jsou dvě vinutí. Možná by stačilo proměření vývodů mezi sebou dobrým ohmetrem a porovnání se současně zapojenými vývody na 2 x 400 V.
Offline
Primár má skutečně dvě vinutí, která jsou zapojena v serii. Odporově je to kolem 1,5 ohmů, mírně se to liší (o dvě až tři desetiny ohmů). Ale to může být nepřesností měřáku (do skratu sám ukazuje 0,5 ohmů) nebo přechodovými odpory.
Nabízí se řešení pro 220V zapojit jen jedno vinutí. Teoreticky lze zapojit obě vinutí paralelně, ale nemám jistotu, že jsou shodná a neznám směr vinutí toho, které je „schované“.
U tohoto modelu je na čelním štítku uvedená poloha přepínače i na 220V. Jak jsem uvedl, je tato poloha (vlevo) mechanicky blokovaná a ani vačkový přepínač nemá kontakty pro tuto polohu. Proto jsem (a marně) sháněl manuál pro tuto řadu Dallasu, jak je to řešeno.
Offline
***Nejsem v oboru silnoproudu laik- ***
a neumíte si poradit?
Paralelně bych nic nedával 230V není ½ 400V. Když to zapojených konců pustíte do vidlice 400V, tak na těch odbočkách naměříte napětí, tam kde bude cca 230V, tam pak bude možno připojit napájení 230V. Jestli je trafo i na 230V, by mohl napovědět i štítek.
Bezpečnější je připojit měřák na odbočky a pak připojit napájení a před měřením jiných fousů vypnout, přehodit …
Pokud má podle štítku stejný proud I2 na 230 i 400V, bude pravděpodobně vinutí na 230V silnější. Pokud 400V již nemáte, jde to i tak jen bude napětí nižší *230/400.
Pokud tam není elektronika, nebo ji odpojíte a máte výkonnější trafo s izolovaným sekundárem, dá se to udělat i s ním, výhoda bude, že budete pracovat s menšími napětími, napětí bude jen v jiném poměru.
Offline
Podle https://translate.googleusercontent.com … XESGStOZ8g se jedná o jednoduchý svařovací transformátor s regulací svařovacího proudu magnetickým bočníkem. Podle schematu https://www.cebora.it/sche/sche1614A.pdf lze na 230 V provozovat. Pokud se tedy povede zjistit, které z primárních vinutí je to "větší" na schematu, tak by úvaha o napájení z 230 V byla reálná.
Offline
Vyřešeno.
Vycházel jsem z poměru velikosti vinutí primáru (počtu závitů). Trafo je plně funkční. Díky za navedení správným směrem.
Offline
Zavedl bych 12-24v na sekundár a na primáru se to dá na odbočkách změřit.
Offline