SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1 2
Zdravím,
jak čistíte plech před natřením? Jedná se mi o šedý povlak, který je na plechu (jeklu) přímo z výroby. Díky němu plech hned nekoroduje. Je potřeba ho obrousit, nebo stačí lehce líznout kartáčem, odmastit a hned natírat základovkou?
Offline
Odmastit ... riedidlo alebo tech.benzín na handre , a potom natret základnov barvou .
Editoval atishajn (01-09-2017 18:39:36)
Offline
tak ten sedy povlak ide dole fakt zle...teda aspon ja nepoznam sposob ako ho rychle viacmenej bez namahy dat dole,vzdy to brusim lamelakom,prv som daval zaklad (cervenu alebo sedu) a dvakrat vrchnu ale uz dlho pouzivam iny sposob,celu konstrukciu prebehnem lamelakom odmastim a dam na den dva do zahrady...uz aj ranna rosa staci...chyti to jemnu hrdzu a potom dve vrstvy alkytonom,prvu nariedim a druhu uz necham ako je v plechovke
Offline
Mně se nejvíc osvědčilo ředidlo C6000, cena zhruba stejná jako benzínový čistič, ale zdá se mi o dost účinnější. Dělám to tak už léta.
Někdy to pak ještě přejedu ocelovým kartáčem ve vrtačce. A potom tu základovku. Nikdy, ani po létech, nebyly problémy.
Editoval Zdenek11 (01-09-2017 19:59:50)
Offline
Zaprvé jaký to je materiál? Černý nebo nerez?
Za druhé šedý povlak jsou myšleny okuje?
Offline
Jedná se o železo (černé) a to šedé navrch jsou okuje. Drží na tom požádně.
Offline
Já jsem to nechal asi 14 dní ležet venku, trochu to opršelo, trochu chytlo lišku, a pak jsem na to vzal drátěněj kartáč a technickej benzín. Akorát mi přišlo, že ten benzín sundá jen část ochrany, a normální namočenej hard v mýdlový vodě sundá další část ochrany, kterou benzín nebere. Můj soukromej dojem.
Offline
No, okuje by se správně měly úplně sundat a povrch kvalitně odmastit a očistit.
A když se to dělá doma, tak to vždycky bude buď náhražkové nebo to bude velmi pracné.
U málo náročných věcí by se při domácím zpracování ty okuje, pokud nejsou příliš hrubé a pevně drží a pokud nejsou velké požadavky na korozní ochranu, třeba pokud to bude v suchu a pod střechou, mohly i nechat.
Pokud to bude venku, tak sundat. le zas pokud jsou ty okuje, dá se říct že průhledné neboli velice tenké, mohly by se i nechat.
Co se týká odmaštění, pokud se to dělá doma, tak nejvhodnější první vrstva je potom jednoznačně nátěr štětcem, protože štětec zbytky mastnoty rozetře a barva se tak dostane přímo na kov. U lepší vrchní barvy nebo vodouředitelné barvy bych pro oddělení případného zbytku mastnot od vrchní barvy použitl dvě tenčí vrstvy základní barvy. prvná štětcem, druhý po zascgbutí taky štětcem nebo stříkáním a na to vrchní barvu nejspíš stříkáním.
Ale kvalitou a když se vedle spotřeba brousicích a odmašťovacích prostředků započítá i čas, tai možná i cenou bude lepší předúpravu udělat v lince. odstranění okují, odmaštění, a fosfát pod nátěr. Přápadne jěště něco jako kataforézní základ.
Pokud by se to mělo za každou cenu dělat doma a bylo by toho víc, neměl by být větší problém použít ve wapce s ohřevem a přisáváním prostředku do vody jednorázově třeba něco z toho:
http://www.pragochema.cz/?start=2&l … te-fosfaty
Offline
satenkou to delam rounem a flexou kombi lamelákem s rounem
Offline
Já to beru do práce opískovat... Dokud ta možnost nebyla, stačilo nechat na těch kyselých deštích cca 7-14dnů, pak to okartáčovat a natřít... Pokud byla dobrá barva (nemyslím hemerit nebo hemeroid nebo jak se to jmenovalo), ale barvu na částečně zkorodované povrchy a vše je OK...
EDIT: poslední dobou když je možnost a bude to venku, to dávám i na zinek Vyjde to možná levněji než se s tím pak piplat...
Editoval Rellik (05-10-2017 19:41:46)
Offline
vodou editelne barvy fuj obnova takoveho nateru na venkovnim prostředí co 2 roky radši používam jak syntetické barvy jako zaklad antikorozní a vrchní 2 složkove barvy pur polyuretanove barvy mají dlouhou životnost jednak jsou i oteru vzdorné hlavně se používaji ve strojirenstvi ja jsem sehnal sprošlou lhutou dokoupil jsem nove tužidlo a ředím acetonem jak klasickym stříkanim nizkotlakou stříkací pistolí tak i ručně štetcem dokončil jsem plot dilce jsem v praci si mohl otryskat a plotove slupky jsesem opalil a oškrabal špachtlí a potom pořadně flexou a hrncovym kartačem až načisty kov zaklad jsem natřel 2x jsšte na teply sloupek a za 30 minut jsem mohl natírat vrchni vrstvu ktera je do 30 min zaschla proti pracu a do 48 hodin dokonale vytvrzena.. .. jnak na dřevo stare dobre fermežove barvy.. Vodou ředitelnou barvu tak doma navnitřni dveře prravda nesmrdí to jedina vyhoda ..
Offline
najlacnejsie je to opieskovat, najlacnejsie z dlhodobeho hladiska ako pise alll je polyuretanka / epoxid
vodou rieditelna sa mi nepaci
zo syntetirkou uz rok nepracujem ( ako som objavil caro polyuretanov a epoxidov )
Offline
Odhrdzovacom natriet a co sa vyzraza na poverchu lamelakom alebo trotenym v flexe obrusit.
Odhrdzovac v bielej flasy od novy chem (v priesvytnej zelenej od ineho je na tento ucel nevhodny max na cistenie jrdzavych skrutiek)
Offline
U těch barev to chce i přesný typ barvy a ideálně i výrobce, protože polyuretanka nebo epoxidová je velice všeobecný popis.
A když už tady jsou ty polyuretanky a epoxidy, je vhodné vzít rovnou celý nátěrový systém od jednoho výrobce, pokud vyhovuje potřebám. Od základu nebo něčeho na upravení rzi či povrchu dílu po vrchní email. Výrobce to má sladěné dohromady.
Polyuretanové vrchní emaily by měly jít většinou dobře stříkat i elektrickou vibrační pistolí, u epoxidových by to obecně mohlo být trochu horší, ale taky by to u kvalitních barev mělo jít.
Offline
Atlan tiez nemam s tym odhrdzovacom od novy chem v bielej flaske bohvieaku skusenost ... obcas sice kov chytil taky pekny ako keby medeny povlak obcas sa hrdza premenila na nieco cierne
videl som ale v jednom videu kde renovovali veterany dvojzlozkovy odhrdzovac v obchodoch som to nedopatral
Radim pouzivat vsetko od jedneho vyrobcu som sa naucil pri autolakoch naozaj sa to vyplati
este rozdiel epoxid vs polyuretan
Viac oderuvzdorny - epoxid
viac odolny voci chemii - polyuretan ( epoxid je uplne nevhodny !!)
viac odolny voci UV - polyuretan ( epoxid nieje moc vhodny na exterier )
dobre sa pracuje s oboma ked sa dodrzi pomer tuzenia
Offline
alll : Existujú aj PUR farby 2 v 1 .
Nemusíš natierať základ a vrch zvlášť.
Máš to všetko v jednom ...
Offline
m.evil napsal(a):
alll : Existujú aj PUR farby 2 v 1 .
Nemusíš natierať základ a vrch zvlášť.
Máš to všetko v jednom ...
Ty bych nikdy na venkovní nátěr nepoužil. V podstatě to je jen smíchaný základ s antikorozním pigmentem a vrchní email s barevným pigmentem. A aby to šlo smíchat, tak obojí musí být kompromisní a tak mizerné.
Editoval Radim (07-10-2017 13:50:53)
Offline
TaggerxXx napsal(a):
este rozdiel epoxid vs polyuretan
Viac oderuvzdorny - epoxid
viac odolny voci chemii - polyuretan ( epoxid je uplne nevhodny !!)
viac odolny voci UV - polyuretan ( epoxid nieje moc vhodny na exterier )
dobre sa pracuje s oboma ked sa dodrzi pomer tuzenia
Tam hodně záleží, jak výrobce upravil tu konkrétní barvu. Nebo jak kvalitní suroviny použil. A jakého procenta dokáže výrobce úpravou barvy a uživatel správným natužením takzvaně tu barvu zesíťovat.
Obecně epoxidy jsou na většinu chemikálií velmi odolné. Zase neodolávají UV záření, to je přímo dané takzvanou epoxidovou skupinou, která se UV zářením snadno rozštěpí.
Tvrdost barvy je dána hodně příměsemi - použitými změkčovadly a definitivní je až po cca roce po "dozrátí" barvy. Otěruvzdornosz se vedle tvrdosti pojiva dá ovlivnit i pigmentem, kterým je barva plněna.
Editoval Radim (08-10-2017 11:53:38)
Offline
mne sa osvedcilo prva vrstva len poprasit a ked je lepiva nie este uplne zachnuta tak davam uz plne 2 vrstvy zaklad aj vrch prekrytie dodrzujem podla postupov vyrobcu nevymyslam nove ked cakat den tak den
Offline
nechcem zakladat nove vlakno tak to hodim tu...dnes som cca po mesiaci siel do dielne a branu nasiel v takomto stave
brana bola zhotovena cca 35/40r dozadu kov bol samozrejme poriadne ocisteny odmasteny,zaklad cervena potom dve vrstvy predpokladam syntetiky,kolko krat sa nater obnovoval netusim,samozrejme casom sa kde tu objavil fliacik ktory som pretrel syntetikov,ked bola cela brana ako lienka (bodkata) natrel som ju nakomplet to je cca 4-5r dozadu,neviem pochopit preco takto opadala farba dole ? zeby nejaka reakcia povodnej a novej farby ? videl som uz x-krat osupanu farbu zo zinku z mastneho povrchu alebo tym ze si farby "nesadli" a oddelila sa jedna vrstva od druhej ale ako je na foto vidno to to slo dole spolu zo zakladom ?????
Editoval pavol.sk (07-04-2020 18:43:25)
Offline
A na jaké vrstvě se to loupe? Ta béžová je původní vrchní barva nebo to je podkladová barva? A ta namodralá je zoxidovaný kov nebo taky barva?
Offline
ono sa to praveze nelupe po vrstvach...vrstvy su dobre spojene lupe sa to komplet az zo zakladom ta bezova to je holy kov fotene pod uhlom tak to tak blbo vypada,skusim dat este ine foto ak je tam farba tak je komplet tak ako sa postupne natierali jednotlive vrstvy a ked tam farba neni tak je to hole az na kov
tam hore kde to vypada ako bezova farba tak to je sposobene len lisovanim a ten plech je pod inym uhlom preto to ma iny odtien ale je to holy kov
Offline
Jo tak tohle znám z plechový garáže 35 roků stará sluníčko na jaře a prudký změny teplot několik nátěrů barvy popraská a pak se takle loupe
Řešení co jsem udělal opálit nebo barvožrout a vše dočista dostat dolů pak nový nátěr barvou na plechový střechy já použil tuto https://www.balshop.cz/hostagrund-prim- … va-na-kov/
Offline
Barvy 3 v 1 nejhorší co může být.
Offline
takze zmenou teploty...to by ma nenapadlo ako v noci mrzlo a cez den 15/20,kukam ta tvoja farba ide aj priamo na pozink...to je pre mna novinka,ja mam dobre skusenosti s alkytonom dnes ho bol kukat v obchode ale nemali moj odtien plechovka 15 eciek,naposledy to bral po 11-12 a to som nadaval,ked si predstavim tu plochu ze to mam cele opalovat alebo nebodaj natierat tym bordelom na staru farbu...ehhh,co ide dole samo stiahnem plechovou stierkou,rozprasovacom holy kov ostriekam vodou a pockam na jemnu hrdzu na tom drzi alkyton jak šlak,ak sa to bude supat dalej zavolam kamarata nech dotrepe pieskovacku s 3valcom orlikom to bude farba dole raz dva...nebudem sa s tym cely den drbkat ale v tom pripade by som dal radsej sedy/cerveny zaklad a zo dve vrstvy vrchnej...uvidime lebo zatial to vypada ze ostatna farba drzi
varok tie farby 3v1 su idealne na "opravy" nateru,ak sa nieco roby cele nanovo tak je vhodnejsie urobit to inac ale to je na kazdom kto ma co vyskusane...konkretne ak sa pouzije alkyton na cisty kov tak to je cca+-to iste ako ked sa na cisty kov pouzije obycajna syntetika bez zakladu akurat cena farby je polovicna az tretinova !
Offline
Stránky: 1 2