SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Nevíte někdo, jak je myšlené nastavení AC balance u Picotigu? Různý stroje to maj různě, někdo má střed 50, a nastavuje se třeba 30-70, někdo 0 a nastavuje se -30 + 30. A Picotig to má takhle, a v návodě o tom není zmínka. Takže konkrétní dotaz je, co to znamená. Nula je vyvážené, to je jasné, ale kdy to víc čistí? Při -30 nebo +30? Jako začátečník s každým svárem jiným to nepoznám. Určitě by to věděla Evita, ale ta radši neuvedla svůj email, aby jí nikdo neotravoval
Offline
No, samo že do plusu, kolem dvacky a cca 80 hz, ať slouží, návod jste nedostal? No šikovná a hlavně spolehlivá mašinka........zdravím
Offline
Návod jsem dostal, ale tam není napsáno, že do plusu to víc čistí. A na analogii, že "do plusu" to přidává víc času, kdy je na elektrodě plus, na to už jsem dávno rezignoval; každej výrobce na to kouká po svém.
Ale jinak děkuju za info.
Offline
No, polopaticky, ty elektrony běhaj tam a zpátky dle frekvence, když utíkaj zpátky proti hořáku tak ssebou berou a narušujou tu vrstvičku oxydu, a protože jsou záporáci tak čím delší dobu to trvá tím líp čistěj ale víc ohřívaj hořák, místní mozkovej trust Vám to vysvětlí akademičtěji, a líp by to měla dělat hrana, pak trapéz a sinus, ale zas to není tak poznatelný, kromě kraválu.........zdravím
Offline
To je ale hoodně lajcky Evito .
Ten kysličník hliníku má cca o 2000 stupňů vyšší teplotu tání, než samotnej hliník, a když je na elektrodě mínus, jako u DC režimu, tak se neroztaví. Ale když je tam plus, tak se tam zvedne teplota a pak už je to jak píšeš .
Ale z toho -30 0 +30 v nastavení člověk zrovna nepozná, co tím chce kterej básník říct . Jinak různý průběhy proudu jsem ještě netestoval, to je vyšší dívčí.
Offline
Pafiku je to velmi jednoduché. Když si dáš balanc tak, že převažuje EP (t,j, plus na elektrodě), tak se ti dělá velká kulička a někdy i upadne. Obráceně když se nastaví balance tak, aby byla mex. EN, tak se udělá kulička malá, nebo se jen zakulatí špice. Toto je nejjednodušší zkouška jak je to v případě toho kterého stroje mašleno. S likvidací kysličníků ma povrchu AL to bude jistě složitější než jak uvádíš "natavením". Když jsem eloxoval, tak při krátkém obrácení polarity kysličníky odpadly a žádné natavení se nekonalo. Laické vysvětlení Evity bude blíž pravdě, než to natavení.
Online
Vrstva oxidů na Al slitinách se při svařování nikdy neroztaví. Působením "opačné" polarity svařovacího proudu se vrstva oxidů "mechanicky" naruší, a ty se pak odplaví na okraj svarové lázně.
Sakra, chlapi, to v těch svařovacích kurzech nemůžete dávat větší pozor? Vždyť vám to tam při teoretickém školení cpou do hlavy. A co nenacpou, na to se zeptám.
Offline
A to je dobrá pomůcka, kulička. Budu pozorovat kuličku
Tak v tom případě má Evita pravdu, ty elektrony jdou od mínusu k plusu a rozrušej tu vrstvu. A já myslel, že se rozpustěj.
Editoval pafik1605 (30-05-2017 18:01:08)
Offline
Jirkati ....já si nakonec ten svářečák na TIG asi udělám D:
Offline
pat napsal(a):
Jirkati ....já si nakonec ten svářečák na TIG asi udělám D:
https://youtu.be/heNkSjjlCN0?t=15s
Editoval rcp (31-05-2017 20:38:05)
Offline
Jojo, vlk taky sliboval ......
Offline
No v práci vařím tigem sedm hodin denně. Tak snad bych to nějak zvládl.
Offline
Odborníci (a odbornice), testoval jsem vliv nastavení balance a pozoroval kuličku. Když dám balance -20, tak je kulička velká kulatá, když + 20, tak taky, ale menší. Což je přesně naopak, než psal Famater. No a pro porovnání tu mám fotku svárů.
Jeden je nastavenej na -20, druhej na +20. Jinak naprosto stejné parametry. Proud, plyn, ruka umdlená celodenní montáží dětské čtyřkolky, kde jsem nadával jak špaček a nebejt to tak těžká kráva, tak jsem jí poslal zpátky, protože je to čínská stavebnice, ale bez návodu.
Poznáte, kterej je s jakou balancí? Pro doplnění, svařuji s plynovou čočkou, ta na to má vliv. Aspoň podle toho co jsem viděl na trubce.
Offline
Vliv většího podílu EP (větší "čištění") na elektrodu jsem popsal správně. Na přiloženém snímku není nic vidět, ale tipoval bych, že spodní housenka byla udělána s menším "cištěním".
Online
Ale já přece netvrdím, žes napsal blbost. Naopak předpokládám, že s tím máš zkušenosti a máš to odpozorované. Já jsem napsal, jak se to jeví mně. Možná je to tím, že vařím malým proudem a jen chvíli, třeba by to po hodině vypadalo jinak, co já vím. I tvoje hodnocení svárů (že není nic vidět) napovídá, že mám důvod se tím zabývat, když v tom skoro nevidí rozdíl ani někdo se zkušenostma. Jak to mám pak poznat já, kterej vaří hliník poprvé.
Editoval pafik1605 (04-06-2017 13:27:32)
Offline
pafik1605 - balance by som na tvojom mieste teraz neriesil. Pokial Ti neodkvapne wolfram z elektrody, tak to zatial neries. Hlinik sa v pohode da zvarat aj s gulickou, pokial ides niekde nad 100A. Na obrazku vidim ze sa bojis pridat ampere a s horakom ides trosku vysoko a pomaly. Na hornom zvare si trosku namocil elektrodu do zvaru.. treba si zvyknut, ze roztaveny hlinik sa pri zvarani tigom leskne ako zrkadlo a prave pridany material sa pri mensich amperoch velmi nerozleje, vznikne ti kopcek, o ktory sa nesmies elektrodou dotknut. Radsej pridaj na amperoch a udrzuj rovnaku vzdialenost s horakom od zvaru. Pokial toto zvladnes, tak sa hraj s cistenim..
Offline
Já jsem reagoval na to, že nevíš jak to je s tím +30 a -30. Protože je u některých svářeček "Cištění", kde + znamaná více čištění tedy více + na elektrodě, zatímco jiné uvádějí Balance a tam to bývá obráceně, + znamená více - na elektrodě. Proto jsem napsal jak se to dá poznat. Jak píše výrobca jedná se o parametr, který v počátcích není rozhodující a proces sváření ovlivňuje jinak, než si asi teď myslíš. Nakonec dříve byly svářečky jen s 50/50%, tedy jako u tebe 0. A vesele se svářelo. Až pokročíš, tak bude čas uvést více co všechno a proč nastavení balance ovlivňuje.
Online
OK, nastavím 0 a budu si hrát. Akorát ten hliník hned pálí jak sviňa, na to u nerezi nejsem zvyklej. Takže z toho je pak roztřesená ruka a radši menší proud
Elektrodou píchnu do lázně docela často, protože tu "kuličku-nekuličku" považuju za součást oblouku a tím pádem se mi zdá dlouhej. Pak to odtáhnu, znova přiblížím a pořád dokola.
Mimochodem, uhádls; ten horní svár měl nastaveno +20 a dolní -20. Mně se zdaj kromě toho začouzení stejný.
Offline
Tak já ještě něco k tomu musím napsat. U starých svářeček bylo z principu 50/50%. Protože k rozbití kysličníků stačí zpravidla méně energie, tak je k dispozici nastavení balance. Aby v tom nebyl binec, používám termín EP (kdy je kladný pól na elektrodě) a EN(záporný pól na elektrodě). Praktický význam je ten, že při EN se více tepla předává do svarové lázně a méně tepla do elektrody. Více tepla do svarové lázně - větší průvar, větší rychlost. Méně tepla do elektrody znamené menší zatížení elektrody. Proto pro běžné sváření je nejběžnější nastavení 20-35% EP, tedy nastavení, jaké ti doporučila Evita +20. Tak bych to nastavil pro začátek a laboroval jen s proudem, postupovou rychlostí ap.
K proudu. Když dáš málo proudu, tak se teplo, které do svařence vstupuje stačí rozvést do svařence, aniž by se natavil. Tím se ohřeje velká plocha a i do hloubky a u slabšího materiálu se může stát (a také i stane), že místo vytvoření "zrcátka" se roztaví a vypadne velký kus. Navíc moc malý proud tě nutí přibližovat elektrodu a vzniká nebezpečí dotyku, při kterém se ihned hliník nataví na elektrodu. Protože se hliník vaří při cca 2300°C, tak se rychle na elektrodě odpaří a vznikne ten černý hnus.
Online