SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
![]() |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1 2
Zdravím všetkých,
pomaly prerábam zváračku, podľa toho, čo sa pokazí. Vymenil som tlmivku, usmerňovač, spravil som nezávislý zdroj pre riadiacu jednotku - pohon motorčeka, posunu. Teraz mi zhorelo silové trafo, tak som kúpil Omi 165A F1 spolu so zapojeným prepínačom. Prosím o pomoc pri zapojení primára, sekundár je jednoznačný, nechcel by so ho odpiecť. Potreboval by som jednoduchú úplnú schému, nie blokovú, takú som našiel na nete. Na 6-pólovom prepínači sú zapojené vývody zo sekundára na 4, 6, 8, 10, 12. Na 2 je tenší drôt, druhá strana tohto vinutia alebo tepelnej ochrany nie je zapojený na prepínači.
Ďakujem
Offline
Zdravím.Pomohlo by toto?
Já také objednal u OMI.Trafo i přepínač.Zapojené to ovšem nebylo.To jsem dělal sám podle schématu.Ještě doporučím dodělat "softstart"
Já jsem soft start zprvu neměl.Při vaření na 4 rozsahu lítal jistič na baráku(25).Po dodělání softu v pohodě.
Tepelná ochrana není spojená s 230 V.To bys měl poznat ze schématu.
Já mám použitou desku AEK 24 a mám to podle tohoto schématu:
Jako softstart mám 2 stykače.
Co nejblíže středu trafa je začátek vinutí.Označeno A0/4X1To je zapojené na "N"vodič,Další označení je A1/12Q2-Spojeno s číslem 12 na přepínači...A2/10Q2-je č10 na přepínači.....atd
Pokud si netroufáš zapojit trafo tak požádej zkušeného elektrikáře.Podle této dokumentace by to měl zvládnout.Vše je popsáno.
Mnoho zdaru.Snad Ti to pomůže
Editoval mirakoci (01-03-2017 03:44:10)
Offline
Ďakujem za odpoveď.
Jasné, A0/4X1 je voľný - nezapojený drôt z trafa a na neho N, a L1 na svorku č. 9 na prepínači. Je to tak?
Offline
Ďakujem, už mi poradil predajca.
Offline
Pán Zoltán , už je zváračka zapojená a funkčná ?
Offline
Ešte nie, chýbajú mi nejaké oká, vypínač, hrubé vodiče na prepojenie...
Offline
Koukám že ještě odejde bedna a je to nová svářečka.
Offline
Tipl bych , že už nepojede .
Offline
Hmm. nestrašte, vždyť je to strojek dle prospektů určený pro průmyslové provozy a těžké profesionální nasazení, jako všechny zázraky,......to nový trafo je taky posvářený?...hi?
Offline
taky mám pár fotek usměrňovačů
Holt trafo, nedáváte tomu trochu čoud že se to postupně odporoučílo asi všechno ?
Offline
V jednoduchosti je krása.
Nebudem robiť niečo veľmi zložité ani kupovať niečo veľmi drahé, keď zariadenie naozaj zapnem len 4-5x za rok.
Keď požívam niečo denno-denne, tak to mám profesionálne, ostatné lacné, často ázijské. Nevidí na tom nič zlé.
Offline
4-5x za rok a takle to odešlo ?
Nic na něm zlé neni jen ty diody jsou nic moc ale funguje to .
Offline
4-5x do roka, ale třeba tomu dává plný knedlík hodinu v kuse. Pokud funguje tepelná pojistka, nechápu jak může shořet trafo. I když nefunguje, tak třeba u moji mašiny se při přehřátí začne kousat drát v průvlaku, celkově mašina stávkuje. (Taky mi ta pojistka nefunguje)
Editoval varok (18-03-2018 15:49:55)
Offline
Čo sa môže pokaziť, to sa aj pokazí.
Tepelná poistka fungovala, trafo bolo veľmi poddimenzované, plechy poskladané ako tlmivka a pozvarené z každej strany. To čudo kusalo asi v jednom kuse, prehriate nebolo poznať.
Offline
No, to snad ne, tolik zde vychvalovaný zázrak vhodný do průmyslových provozů, šla bych cestou nejmenšího odporu, prodala bych to třeba se ztrátou a koupila holou multifunkci, opratě máte, no ztráta drahého času při opravě.....zdravím
Offline
Zatiaľ pre mňa čas je lacný, mašinku som získal zadarmo, investície nízke, len to trafo 110.- €. Nový stroj cca 550.-€.
Offline
Kydy od varoka ohledně elektriky neber vážně , ničemu nerozumí a plká nesmysly .
Offline
Varok má celkem pravdu. Chtělo by to napsat, co to původně bylo za typ svářečky, než jste do něho koupil trafo od Omikronu. Dle mých zkušeností jsou klasické odbočkové mašiny tohoto výrobce kvalitní a spolehlivé.
Offline
Co jsem napsal člověk nepotřebuje být elektrikář se třemi diplomy. Stačí jen trošku uvažování.
Buď bylo trafo vadné už od novoty, nebo nefunkční tepelná pojistka.
Taky to je trošku o člověku, muselo se přece už předem nějak projevit pálení trafa zápachem, ne?
Offline
U vykostovaných strojů je správné nastavení tepelné pojistky trochu problém. Když spíná o pár stupňů C méně, výrazně se zhorší koeficient. Když spíná při teplotě o pár stupňů vyšší, je to lepší, ale tepelně se přetěžuje trafo nebo něco jiného a výrazně tak klesá životnost.
U takového stroje by možná stála za úvahu přepínatelná tepelná pojistka. Při nižších výkonech při běžném svařování, kdy je zatěžovací koeficient ještě dobrý, mít tepelnou pojistku na nižší teplotu, pokud je třeba jednou za čas vyšší výkony svářečky, přepnout tepelnou pojistku na vyšší teplotu.
Offline
Varok, ani ja nemám tri diplomy z elektriky, ale nesúhlasím s tebou. Trafo nebolo chybné od výroby, tepelná poistka bola funkčná, ani zápach som necítil, možno fúkal vietor odo mňa.
Podľa mňa je to nejako takto: lacná mašina, lacné komponenty, lacné trafo, ktoré ani nebolo poskladané ako trafo, ale ako tlmivka. Na jadro lacného trafa sa dáva lacný drôt, teda drôt s tenkou vrstvou izolácie. Niekde vo vnútri, ďaleko od tepelnej poistky nastane medzizávitový skrat (nie od zvýšenej teploty), pokiaľ teplo dôjde ku tepelnej ochrane, trafo je fuč. Kvalitné drôty majú minimálne dve vrstvy izolačného laku - smaltu, asi PU lak.
Pôvodne to bol S-MIG 160, úpravy som už popísal.
Nie som prvý, ktorý dáva do nejakej lacnej zváračky trafo od Omicronu, každý len chválil, je to diel z OMI 165.
Offline
Já jsem s OMI 165 jednou svařoval a za mě hodně slušná mašina. Tady ji každý porovnává s invertorovými svářečkami, ale to se nedá.
S těmi diplomy to bylo myšleno na někoho jiného. Svářečku S-mig 160 mi nabízeli když jsem byl kupovat svoji svářečku. Jsem rád že jsem si nakonec vybral ten Telwin. I když to není žádný zázrak, tak pořád jede a to jsem ji už kolikrát dal pořádný kouř naplno.
Jestli si předěláváte svářečku na trafo z toho Omicrona, myslím si že budete spokojen. Je celé vinuté měděnými dráty, dobře navržené, slušný výkon.
Editoval varok (18-03-2018 15:54:03)
Offline
Zoli, Asi nemáš poznatky z elektriky také, aby si to vedel zhodnotiť. Ak nastane závitový skrat, je úplne jedno, ako ďaleko od tep. poistky to bude. Trafo sa začne prehrievať v celom objeme, lebo tie závity v skrate sa chovajú podobne ako sekundár do skratu. Odborníci prepáčia takéto zjednodušené vysvetlenie, ale laik to lepšie pochopí. Drôt, keby sa vyrábal pre tiet lacné trafa so slabšou izoláciou, tak by bol drahší, ako normálny. Síce existujú drôty aj so zosilnenou izoláciou (2 x lak, bavlna, sklolaminát), ale aj v drahých tafach sa používajú skôr výnimočne. Mohlo dôjsť k zhoršeniu izoláčneho stavu vplyvom vlhkosti a pri prieraze by si to obsluha mohla všimnúť, ale ani nemusela. Ak už toľko komponentov zlyhalo, domnievam sa, že tu skôr zohral faktor nevyhovujúceho prostredia.
Apropo, podobné nežiaduce stavy nastévajú, aj keď sa pri brúsení dostáva brusný prach do prestoru pod kapotu.
Offline
Mohl to být jeden z těch vzácných případů, kdy to nebyl zkrat, ale v podstatě nadnormálně velký svod. Potom se ten "smrad" mohl z velké části odbýt postupně vždy, když svářečka dostala pořádně zabrat. Až ve finále to potom byl zkrat.
Jinak izolace lakovaných drátů se za prvé dělá v různých teplotních třídách, nižší třída je logicky levnější, za druhé vlastní izolační lak drátu taky mohl být nějak vykostovaný a za třetí když se návrh trafa kostuje, tak taky i systém navíjení, takže se něco udělá jinak a potom je naráz lak drátu namáhán vyšším napětím. A nakonec když se ušetří na kompletním zalakování, je přestup tepla z vnitřních závitů výrazně horší a ty závity uvnitř tak mají o dost vyšší teplotu.
Offline
Stránky: 1 2