SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Conrad je drahý. V GESu, Hadexu apod seženete to samé za 100 korun.
Offline
varok: jde o teplotu čipů tranzistorů a ta je vždy vyšší než teplota chladiče. Tepelné odpory a teplo se chovají do značné míry analogicky jako elektrické odpory a elektrický proud - průchodem tepla z čipu přes pouzdro do chladiče a do vzduchu vznikají rozdíly teplot, které se sčítají a ve finále to může dát poměrně značný rozdíl. Takže na chladiči máš třeba 60°C, ale čip může mít třeba 80°C, když vyschne silikonová vazelína, tak i mnohem více.
Zdenek11: leptat není třeba ani pro složitá zapojení s IO v DIP pouzdře. Stačí univerzál a upravit na potřebný rozměr.
Offline
Atlan: To už je levnější koupit celý PC zdroj a vymontovat to z něj. Zdroj se pak dá použít na cokoliv jiného a ventilátor tam může jet naplno... https://www.mironet.cz/whitenergy-350w- … B#30555290
Trošku předražená stavebnice. Těch pár součástek co tam je, tak stojí tak do 50,-kč...
Offline
No jestli tazatel preferuje hotový výkonový modul, dá se koupit třeba tady, případně se podívat někde na zahraničních stránkách, asi by se dal sehnat i levněji. https://www.tipa.eu/cz/modul-tipa-pt016 … /d-134324/ K regulaci se dá použít i termistor, a je to menší, než to dělat z PL500.
Edit.: našel jsem regulátor s jedním tranzistorem na webu, dělal jsem prakticky stejný, jenom mám místo fetu darlington, a byly tam navíc dva odpory. Jednoduché, spolehlivé, jel řadu let. Bylo to pro stab. zdroj 30V/5A.
http://www.belza.cz/pcfan/farg.htm
Editoval Zdenek11 (19-02-2017 16:10:36)
Offline
Zdenek11: Tady se řeší automatická regulace, ventilátor má odběr řekněme do 1A a vy tady dáváte předražené stavebnice a navíc ta z tipa.eu je na ruční regulaci potenciometrem. Navíc to je až do 15A, což je tady asi zbytečné, možná tak na regulaci posuvu drátu u COčka. Přitom jak jsem psal i Rellik, jsou možnosti za doslova pár korun. Třeba tady: http://www.hadex.cz/w847-regulator-vent … tavebnice/ nebo tady asi ten samý a ještě levněji: http://www.elektronicke-stavebnice.cz/p … latoru-pc/
Editoval varok (19-02-2017 16:21:32)
Offline
Varoku, umíš číst? Ten předmětný regulátor je bez chlazení do 2A, a jde na něj připojit termistor, je to tam v popisu pod obrázkem! A ten, cos poslal, je na 12V, tady by byl možná k ničemu! Chce to trochu míň zbrklosti, než něco napíšeš.
Editoval Zdenek11 (19-02-2017 16:30:33)
Offline
Aha, to jsem přehlédl, že jde ten z tipy i na termistor. Ten z hadexu parametry napsané nemá, ale na těch stránkách elektronické stavebnice jsou. Omluva.
Offline
Korigoval bych tu to téma trošku směrem k hotovému modulu.. Ubastlit si můžu dokoli za hodinku, to je to poslední.. klidně i s Tyratronem o velikosti poloviny svářečky.. Téma sem zakládal, kdyby někdo měl v merku něco, co by bylo obecně použitelné pro většinu "obyvatelstva"
Kdo by so chtěl hrát, nechť omrkne https://www.aliexpress.com/wholesale?ca … oll+module
Offline
Aleš_ napsal(a):
varok: jde o teplotu čipů tranzistorů a ta je vždy vyšší než teplota chladiče. Tepelné odpory a teplo se chovají do značné míry analogicky jako elektrické odpory a elektrický proud - průchodem tepla z čipu přes pouzdro do chladiče a do vzduchu vznikají rozdíly teplot, které se sčítají a ve finále to může dát poměrně značný rozdíl. Takže na chladiči máš třeba 60°C, ale čip může mít třeba 80°C, když vyschne silikonová vazelína, tak i mnohem více.
Ještě hůř.
Třeba výkonový tranzistor IGBT IRG4PC40W má podle datasheetu tepelný odpor 0,77 C na watt a maximální povolenou pracovní teplotu přechodu uvnitř 150 st C.
Velký chladič typu hliníkové kostky, jaká se dává na usměrňovací svařovací diody má tepelný odpor asi 0,8 - 1 C/w. Malý vykostovaný lehký chladič má tepelný odpor tak 1,8 - 2 C/w. Přechod mezi součástkou a chladičem má tak 0,3 C/W.
Nevykostovaný invertor se potom spočítá a udělá tak, aby maximální ztrátový výkon na IGBT nebyl větší než 45 watt a teplota velkého chladiče se určí na 60 st C, aby byla rezerva na chlazení i za horkého letního dne nebo na přetížení atd. Potom, pokud bude mít na slunci chladič 60 st C, uvnitř tranzistoru bude maximální povolená teplota 150 st C.
Vykostovaný invertor s malým chladičem, maximální ztrátový výkon tranzistoru je zase 45 watt a k dispozici je levný malý chladič s tepelným odporem 1,9 C/W. Celkový tepelný odpor je 2,97C/W. Teplota chladiče vyjde jen 16 st C. Znamená to, že invertor je dobře chlazený jen při teplotě pod 15 st C, při svařování někde venku v zimě. Ve vytopené dílně při 20 st C má vnitřek tranzistoru o 5 st C vyšší teplotu než má povolené a v létě na slunci při 40 st C má tranzistor vnitřní teplotu 175 st C - o 25 st C vyšší než maximální dovolenou. Neboli z tranzistoru je kurvítko.
Drahý velký chladič 0,7 C/W je třeba tady: https://www.gme.cz/chl37e
levný lehký chladič 2 C/W je třeba tady: https://www.gme.cz/chl37b
Jinak pro solidní určení regulátoru je třeba v první řadě vědět parametry ventilátoru. Běžný ventilátorek na 24 voltů má výkon okolo 2 - 4 watt, neboli proud 0,1 - 0,2 Ampér. Běžný "výkonný" ventilátor do potrubí, odsávání digestoře atd mívá výkon 15 - 25 watt, to znamená při 24 voltech proud okolo 1 ampéru. To už je určitý rozdíl.
Editoval Radim (19-02-2017 17:58:33)
Offline
Lufťák bere +- 500mA při 24V normovaně, rozběh bude o něco větší.. Už chystám teplotní čidla, výhledově dostane každý chladič v invertoru svoje 12bit digi čidlo a to všechno do PC se samplem 1s/čidlo.. Tak uvidíme.. Termokameru sem pro začátek zavrhnul. Alternativní dekl k tomu nemám a přes ten plechový zjistím leda prd.
Editoval hrnous (19-02-2017 18:27:22)
Offline
hrnous napsal(a):
Už chystám teplotní čidla, výhledově dostane každý chladič v invertoru svoje 12bit digi čidlo a to všechno do PC se samplem 1s/čidlo.. Tak uvidíme.. Termokameru sem pro začátek zavrhnul. Alternativní dekl k tomu nemám a přes ten plechový zjistím leda prd.
Je potom otázka, co chceš dělat raději, jestli svařovat nebo bastlit.
Offline
Svařovat.. ale v klidu..
Offline
Pokud se nepletu tak u GAM je ventilátor klasický sunon na 230V
Offline