SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Potřeboval bych nahradit něčím trubku sekundárního vzduchu do kotle, vypadá takto http://barta-dily.cz/kotle-na-tuha-pali … -H424.html . Průměr 54mm, délka 500mm, stěna 2mm. Originál od výrobce z nerezu vydrží tak 3 měsíce, než se propálí. Vyrobil jsem si vlastní také z nerezu, životnost stejná, cena oproti originálu čtvrtinová, zkusil jsem i stěnu 3mm, výdrž o měsíc déle. Sháněl jsem trubku z jiného odolnějšího materiálu, ale jaksi průměr 54 je snad jen v nerezu. Jde taky o to, že do trubky je třeba navrtat okolo 80 děr průměr 6, takže vrtáním dost častu strávím. Nějaký nápad, čím nahradit, aby trubka vydržela alespoň jednu topnou sezónu?
Offline
Cau co takhle použít žarupevny plech pripadne trubku udelat na ni z šamotu ochranou vrstvu jen takova uvaha...
Offline
Sice kotlům nerozumím, nevím k čemu přesně ta trubka slouží, ale nechce se mi věřit, že nerez vydrží jenom 3 měsíce. Trubky výfuku auta bývají taky hooodně horké, několik stovek stupňů, ale životnost se počítá na roky. Je sice pravda, že kotel jede několik hodin denně, někdy asi i celé dny, auto max. nějakou hodinu denně, ale nezdá se mi to.
Co zkusit udělat tu trubku litinovou s větší tloušťou stěny?
Offline
Trubka je napříč kotle nad ohništěm a dodává sekundární vzduch přímo do plamenů tak, aby došlo k vyššímu okysličení a tím účinnosti spalování. Z boku jde do ní vzduch a těmi otvory v trubce je stráván tahem do plamenů. Pod trubkou rozžhavené uhlí a plameny jí přímo olizují. Běžně je do červena zbarvená, když se kotel rozfofruje. Průměr musí být 54mm, je na to v kotli lůžko. Nabalit jí šamotem taky nejde, opírá se o jednu příčku uvnitř kotle.
Litinová by byla ideální. Jenže kde jí sebrat? A stočit to např.z 3mm žáruvzdorného (či žárupevného?) plechu přesně nakulato, by byl asi taky problém. Prostrkuje se totiž po odstrojení kotle ze strany kruhovým otvorem, s cca 0,5mm vůlí.
Offline
http://www.skifcz.cz/sortiment/svarovan … ve-trubky/
Materiál 1.4845 je v prostředí se sirnými zplodinami do 850°C (červený žár), jinak v red. i oxidač. prostředí do 1000°C. Možná by stálo za to to zkusit, pokud už jste tuto ocel nepoužil. 1.4828 je na tom hůř, tuším do 700°C.
Editoval Zdenek11 (04-01-2017 14:33:16)
Offline
Aha, tak to už by ste musel pohledat, jestli někdo nenabízí nějakou litinu. Sice těžko, ale litina jde obrábět, třeba v nejhorším stočit na soustruhu na potřebný průměr.
Jsem četl na netu, že ta trubka přivádí vzduch do ohniště, ale že je přímo v plamenu jsem nevěděl. Jestli bývá rozžhavená až do oranžové barvy, tak to se potom krátké životnosti nedivím. V tom případě neporadím.
Offline
Zkusím tu kladenskou firmu, nemám to zas tak daleko. Jde mi totiž hlavně o to, aby vydrželo pokud možno co nejdéle. Už jenom kvůli tomu vrtání 80 děr. I když u té 1.4845 je třísková obrobitelnost špatná, tak to snad půjde kvalitnějším vrtákem vrtat.
Offline
Kobaltovým vrtákem Co5 by to jít mělo bez problému. Ještě jsem se kouknul na standardní nerez, co je běžně v maloobchodech (1.4301), maximální teplota pro její použití je udávána 380°C. Při teplotách nad cca 470°C u ní dochází k mezikrystalické korozi a degradaci struktury. Z jakého materiálu je ten drahý originální díl se mi zjistit nepodařilo. Je možné, že je z žáruvzdorné oceli a její teplota je nad 1000°C, pak by veškeré snažení bylo zbytečné, snad kromě nějakých úspor. Jaké mohou být teploty v jejím okolí si netroufám odhadnout.
Editoval Zdenek11 (05-01-2017 11:40:31)
Offline
Co na to říká výrobce, že takový díl, podstatný pro chod kotle, vydrží jen 3 měsíce?
Do té trubky je sekundátní vzduch dmýchán nějakým ventilátorem nebo tam jde jen tahem do komína ?
Do trubky jde vzduch z obou stran nebo z jedné strany (do vzdálenosti 25 cm z každého směru nebo z jedné strany do vzdálenosti 50 cm)?
Trubka prvně prohoří na kraji nebo uprostřed?
Editoval Radim (05-01-2017 11:56:12)
Offline
Je to nějaké divné, pokud se výrobek používá v souladu s jeho určením, je přece záruční doba všeobecně 2 roky!
Offline
Je potrebné použiť nerezový materiál, ktorý čo najmenej trpí tzv. popúšťacou krehkosťou, ktorá je neblahou vlastnosťou oceli s obsahom chrómu. Kritická teplota sa väčšinou pohybuje okolo 500 °C a tvoria sa v oceli kryštály karbidov CrC.
Offline
to Radim: trubka má vstup vzduchu z obou stran a vzduchje nasáván tahem ve spalinové cestě. Vždy prvně prohoří uprostřed zespod.
to Zdenek 11: to je sice hezké, že je nějaká záruka, ale je to bráno jako spotřební díl a kotel je už stejně po záruce.
Jinak první trubka, dodaná s novým kotlem, nevím jak dlouho vydržela do první díry, ale na konci první topné sezóny pomalu půlka trubky chyběla. Na výrobu jsem nesehnal, po zjištění ceny originálu, nic jiného v průmeru 54mm, než obyč nerez (originál je také z nerezu, ale jakého nevím) a ta se odporoučela asi za tři měsíce. Na letošní topnou sezónu jsem kvůli revizi kotle vyrobil další a je zase po ní. Mezitím byl kotel provozován bez ní, ale nemělo by se. Předtím jsem měl kotel od jiného výrobce (Slokov), tam byla trubka na sekundár také, ale uprostřed šachty výše nad ohništěm a vydržela 19 let.
Zkusím ještě napsat výrobci, zda z nich nevypadne nějaký rozum, ale pochybuji, že přiznají použití horšího materiálu. I z prodeje náhradních dílů přece žijí.
Offline
Mě se zdá už samo o sobě ten princip divný. Trubka je přímo v ohni, navíc asi v tom největším žáru, kde jsou teploty možná i přes 1000°C. Nerez ocelí je hodně druhů, co jsem kdysy dělal na stříhací mašině, tak jenom tam jsme věděli asi o 5, které se hovají každá jinak. Ted to bude znít směšně, ale jsou dokonce i nerezi, které rezaví. Pak jsou magnetické a nemagnetické a spoustu dalších.
A kdyby jste to zkusil vyrobit z klasické ocelové trubky s větší tloušťkou stěny, třeba i 4mm a poté ji zkusil povrchově upravit nějakou speciální barvou na to určenou? Myslím že Alkyton ten nabízí nějakou speciální na krby a kamna, ale nevím do kolika je spupňů. Myslím že i Hammerite, mám jednu v garáži na výfuky a je výborná. Sice je dost drahá, ale na jednu trubku by vám stačila i ta malinká plechovka.
Offline
V tomto případě je použití nerez trubky naprosto zbytečné. Většině nerezi vadí, mimo vysoké teploty, hlavně síra a její oxidy obsažené ve spalinách. Proto je někdy i lepší použít obyčejnou ocel. Volte spíše větší sílu stěny. Vůbec není pravda, že nerez nerezaví. V nevhodných podmínkách zrezaví rychleji než obyčejný černý materiál. Nejvíce korozitvorné jsou pro nerez chloridy a jejich sloučeniny.
Offline
Varok ty si uz videl farbu ktora vydrzi v ohnisku odolavat vysokej teplote niekolko mesiacov alebo rokov skoro nonstop v prevadzke ? Ja nie . Skor treba nech vyzkusa rozne trubky z ineho materialu alebo keby sa ta trubka lahko vyberala tak vyrobit obycajnu z lacnej ocele niekolko kusov a len menit. hoci je to asi otravne .
Offline
Zkuste se místo nerezových materiálů, které moc nesnášejí síru a uhlík ve spalinách, podívat na žárupevné oceli tř. 15, např.
http://www.tumlikovo.cz/rubriky/materia … cni-oceli/
Offline
Ja by som tam strčil buď medenú hrubostennú rúru o sile steny 2 mm, alebo, ak by bol problém takúto zohnať, tak normálne skrúžený Cu plech bez zvárania šva. Okrem toho, ak by sa dala zohnať Cu rúra ale priemer by nesedel, tak o trochu tenšiu je možné aj prispôsobiť na koncoch.
Offline
Na to, kde prohoří, jsem se ptal proto ,abych zjistil, jestli distribuci vzduchu už neomezuje průměr trubky. Když prohoří uprostřed, tak neomezuje.
A aby trubka vzduch distribuovala rovnoměrně, měly by být otvory na krajích trubky o něco menší než otvory uprostřed trubky.
Jinak ale jak nad tím uvažuji, tipl bych, že máte příliš velký tah komína. Množství sekundárního vzduchu totiž v tomto provedení tah komína velmi ovlivňuje. A konstruktér spíš zvolí větší průtok sekundárního vzduchu, než je třeba, protože potom je čistý komín bez sazí, spíš jenom s popílkem. Než menší průtok, kdy se komín zanáší sazemi, což je opticky vidět.
Když je optimální průtok vzduchu, potom je trubka zahřáta plyny z primárního hoření, které by měly mít teplotu nějak 300 - 600 st C. Trubka je navíc vnitřkem chlazena přiváděným vzduchem, takže vlastní teplota je ještě nižší. Sekundární hoření potom probíhá hlavně nad trubkou a dál od trubky a teplotu trubky ovlivňuje málo. Trubka by pak mohla mít za provozu takových cca 500 st C.
Když je průtok sekundárního vzduchu příliš velký, tak podle mně většina hořlavých plynů z primárního hoření shoří v nadbytku sekundárního vzduchu těsně u trubky. Trubka je potom tím hořením velice rozpálena, předehřívá sekundární vzduch a o to blíže zvenku u trubky potom ty plyny hoří. No a trubka se oxiduje a rozpadá, protože konstruktér kotle nepočítal s tak vysokou teplotou.
V takovém případě by pomohlo přiškrcení buď tahu komína, ( a možná následné seřízení primárního vzduchu) pokud by se zároveň mohl snížit výkon kotle anebo pokud by výkon kotle měl zůstat nebo se ještě trošku zvětšit, tak potom nějaké škrcení toho sekundárního vzduchu do trubky.
Tak, aby sekundární vzduch akorát stačil na to spalování.
Ono stejně aby se to dalo seřídit, potřebuje vidět ten sekundární plamen. Pokud to není možné, je to třeba podle něčeho odhadnout. Ale i tak to bude nahrubo. Dlouhodobě zhruba optimálně seřízené to bude podle mých zkušeností tehdy, když v komíně bude usazen vyhořelý popílek odhadem tak ze 2/3 až 3 /4 a zbytek budou saze. Směs z komína nebude uhlově černá nebo dokonce mastná dehtem, ale bude jen šedočerná se zbytky kousků popílku.
Najemno a přesněji by to potřebovalo elektronickou regulaci přívodu sekundárního vzduchu se zpětnou vazbou na složení kouřových plynů, například lambda sondou. Aby to reagovalo třeba na vychládání nebo rozhořívání kotle nebo na změnu tahu komína způsobenou třeba změnou větru.
Editoval Radim (05-01-2017 18:53:19)
Offline
Senior: Radši si ani nechci představit, kolik taková trubka bude stát.
Joe66: Nevím, možná taková barva je, jen se běžně nevidí, ale někde v průmyslu třeba ano. A o té klasické ocelové trubce jsem psal taky.
Offline
Offline
1/2 m Cu rtúry Ф 54x2mm cca 22 €, ale keby vydržala?
Offline
Senior - pokud by to byla hodně čistá, bezkyslíková Cu tak ano, ale taková se na trubky nepoužívá. V materiálových listech se často jako nečistota - ale i legura - uvádí Sb a As. Jenže ty i s velmi malým obsahem O2 mají na svědomí při teplotách nad 400 st. vodíkovou nemoc. To by si kolega moc nepomohl. Já bych určitě vyzkoušel některý z materiálů nad 15 130. Dělají se z nich třeba hadové plochy do elektrárenských kotlů, kde je pracovní teplota i nad 500st.C a vnitřní přetlak přes 100 barů. Ty trubky za provozu dokonce i temně žhnou. A jsou i silnostěnné.
Offline
V katalogu od ferony https://www.google.sk/url?sa=t&rct= … 9868,d.ZWM uvádzajú, že ich Cu rúry sú vyrobené z elektrolytickej čistej medi čistoty 99,9 %.
Offline
Myslím že stačí taková drobnost která odstraní většinu problémů https://www.google.cz/#q=regul%C3%A1tor … %A9ho+tahu
Editoval fmodel (05-01-2017 23:13:59)
Offline
fmodel napsal(a):
Myslím že stačí taková drobnost která odstraní většinu problémů https://www.google.cz/#q=regul%C3%A1tor … %A9ho+tahu
Myslím, že samotný ťah to nevyrieši, aj keby bol ovládaný procesorom. Pri spaľovaní pevných palív v jednoduchých zariadeniach býva výkon regulovaný množstvom vzduchu. Vzduch ktorý prechádza topenišťom splyňuje palivo a zúčastňuje sa na horení. Problém je, že sa väčšinou vytvára viacej horľavého plynu ako je privedené množstvo kyslíka potrebného na dokonalé horenie. Prečo asi sa komíny našich prarodičov tak často zanášali sadzou? Prečo staršie párne rušne tak často dymili? Alebo aj fabrické komíny z 1. polovice 20. storočia? Ak zvýšime alebo znížime ťah, zmeníme množstvo vzduchu pre topenište ale potrebný pomer pre správne spaľovanie nedosiahneme. Ešte horšie by dopadla regulácia, keď by pre topenišťom bol dostatočne veľký otvor ale ťah by bol obmedzený, tak by unikali spaliny do priestoru kotolne a to už... no.
Offline