SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Zravim,
zvaram metodou TIG na zvaracke GAMA 1550A. Zaciatok zvarania vykonavam jemnym dotykom elektrody o zvarany kov. Nikde v navode som sa ale nedocital, akym sposobom sa ma zvaranie korektne ukoncit. Je tam len zmienka, ze po ukonceni zvarania sa ma horak chladit plynom este 5-10 sekund.
Zvaranie zvyknem ukoncovat tak, ze rychlo oddialim horak od zvaraneho kovu, pricom zvaracka vyda zvukovy signal - kratke pipnutie. Popravde sa mi ten signal velmi nepozdava. Druhy sposob, ktory som skusal je pomale oddialenie od zvaraneho kovu - tento sposob sa mi nezda korektny, nakolko vznikne siroky a dlhy obluk.
Pozeral som aj nejake videa na internete - vsimol som si, ze obluk sa im vypina akosi automaticky. Bud je na to specialny postup, alebo pouzivaju nejake prislusenstvo - pedale alebo gombiky na horakoch. :-)
Dakujem za odpoved
Offline
Je to obyčejný MMA invertor bez vstupu pro tlačítko, takže elektroda je stále pod napětím a sváření se ukončuje rychlým oddálením hořáku podobně jako s obalenou elektrodou. Proč invertor vydává nějaké zvukové signály, to nevím. V manuálu o tom nic není. Stroje, které ukončují svařování samy, mají konektor pro připojení tlačítka v hořáku. Taky je možnost, udělat si spínač přímo na svářecí kabel jako má Jody v tomhle videu: https://youtu.be/0h5yw-qrl9c?t=150
Editoval Aleš_ (02-09-2016 03:15:20)
Offline
No, pokud sváříte více Tigem jak ještě občas MMA, doporučuji tento strojek prodat dokud fungluje a připlatit si opravdovou Tigovku,s HF zapalováním a nastavením průběhu, třeba se urvete a pořídíte si AC-DC mašinku, teď už jsou ceny zkousnutelný a strojky svářej...hmm a nepískaj..
Offline
Možná by bylo zajímavé připomenout, že před érou invertorů HF zapalování oblouku u metody TIG téměř neexistovalo. Ve své době jsem zavařil metodou TIG doslova tisíce svárů na nerezových i "černých" tlakových systémech elektráren. Jako zdroj jsem používal nejraději rotační svářečku TRIODYN 220 a samozřejmě se zapalovalo náškrabem. Ovšem dnešní profi invertorové stroje jsou přece jen komfortnější jak při zapálení, tak při průběžné regulaci svařovacího proudu a v ukončovací proceduře.
Offline
Přitom ale staré stroje dle mých zkušeností (např. transformátorové MA315, Cebory, Oerlikony), které byly určeny na hliník, HFkem disponovaly i kdysi. Je zvláštní, že se to nepřeneslo i k DC TIGu. Asi tu ta metoda nebyla tolik rozšířená.
Editoval Jimmys3 (02-09-2016 08:56:50)
Offline
Zkuste při ukončení oddálit tak o cca 1cm a následně se rychle přibližte k svarku. Uvidíte jestli se ukončí svářecí proces. Některé strojky to umí, aniž by to měly psané v manuálu. Já na své multifunkci od AlfaInu to tak mám a v manuálu není u TIG režimu v podstatě žádná zmínka. To samé je u zápalu, kdy jemným přejetím eldou po svarku mi naběhne tak akorát žíla na krku ale oblouk nikde, a když se špičkou dotknu svarku a oddálím oblouk se zapálí těsně nad materiálem (fce LA). Náškrabem si vybavuji hodně rychle zničenou špičku eldy. Tady mi špička eldy drží oproti náškrabu hodně dlouho. Každopádně jak si člověk zvykne na HF je to nezvyk svářet tímto způsobem.
Editoval Discovera (02-09-2016 12:13:14)
Offline
Stránky: 1