SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Zdravim,chci si postavit tuto soupravu na rezani.mam lahev PB 10 kg,a k tomu regulatoer na tlak 3kpa.bude se s tim dat rezat?a nejake pojistky proti vybuchu?a jakou lahev na kyslik .dekuji moc.
Offline
S řezákem k tomu účelu určeným se s tím řezat dá.Na řezání rozhodně velkou láhev.S malou (hasičák) se toho moc nenařeže.
Offline
Je tu plno příspěvků kolegy bourače na dané téma. Řezání PB + O2 soupravou je při větším množství řezání docela ekonomicky výhodné.
Offline
čau moderátore asi také pamatuješ když se ještě měřil tlak v Atm nezdá se mi ten ten rozsah regulatoeru co má kolega - 3kpa, to je sakra málo, asi překlep, nebo nějaký meteorologický aparát
Offline
K použití propan-butanu s kyslíkem jako autogenu je třeba si pořídit regulátor (hodiny) na propan-butan, které vypadají stejně jako hodiny na acetylen, mají však klasickou levotočivou matici na lahve s P-B a jsou označeny, že mohou pracovat s tímto plynem. Propan-butan se chová poměrně agesivně ke gumovým materiálům, takže těsnící prvky, membrána regulátoru i hadice k pistoli by měly být P-B odolné. Také řezák a hořáky musí být určeny specielně pro toto použití. Výstupní tlak se nastavuje také podobně jako u acetylenu na 0,8 až 1 bar (atm), tedy 80 až 100 kPa.
Regulátor s výstupním tlakem 3kPa (0,03 atm nebo 300mm vodního sloupce) je určen pro provoz klasických kuchyňských sporáků na P-B. Tento tlak je nedostatečný pro provoz autogenních hořáků P-B.
P.S Také tuto kombinaci používám k nahřívání a řezání. Lze s tím také úspěšně letovat mosazí a stříbrem, na sváření železem nedoporučuji, svary bývají jakoby přepálené i při použití specielního svářecího drátu.
Editoval VašekP (21-08-2016 08:08:33)
Offline
všechno špatně, jedině ten výstupní tlak - s tím souhlasím
Offline
Co je prosím špatně?
Hodiny jsou dodávány na P-B běžně, podle slov technika Rami-servisu Liberec jsou téměř stejné jako acetylenové až na šroubení a membránu, která je z jiného materiálu. Hořáky jsou jiné a proč by se asi dodávaly, pokud by bylo možné a bezpečné používat ty na acetylen. Proč se dodává hadice na P-B a je jiná než na acetylen?
Pájení mosazí a stříbrem mám osobně odzkoušené, též jsem zkoušel i vaření železa, to se neosvědčilo, tak už ho asi 35 let dělám klasikou = acetylen + kyslík.
Offline
Pájení i řezání je OK, ještě na kování mám 1velký hořák.
Offline
VašekP má pravdu o tom není pochyb.Jen bych dodal že i redikční ventil na sporák se dá použít (na menší věci),nejlíp upravený.
Offline
VašekP napsal(a):
Co je prosím špatně?.
opíráš svá tvrzení o vyjádření technika Ramiservisu - z toho plyne že nemáš osobní zkušenosti. (proč teda radíš?)
Nic proti Ramiservisu - sám jejich služby využívám, k provozu autogenu s PB ovšem vůbec není nutný redukční ventil "který vypadá stejně jako na acetylen" teda s dvěma manometry, tlak v láhvi nikoho nemůže zajímat, PB je v kapalném stavu a tlak tedy bude kolísat dle teploty lahve. Důležitý je pouze výstupní (už redukovaný) tlak. Zásobu PB v lahvi zjistím váhou.
Proto pro stavbu autogenu je mnohem výhodnější Redukčák ala pro sváření IPY stojí 1/3 toho marketingového s dvěma tlakoměry a je velmi přesně nastavitelný v rozsahu 0 - 5Bar.
Prodávaj ho v každém železářství. Potvrzuju že třeba typ Propaline vydrží bez poruch a změny vlastností 10let - ano deset let už některé používám a nemám důvod je měnit. Kyslíkové hodiny měním cca 1 - 2 roky.
O sváření PB prostřednictvím acetylenového hořáku jsem tady psal už asi třikrát. Už jsem to pár let nezkoušel - nemám důvod, vše co potřebuju zavařím elektrodou, až budu mít náladu zas to zkusím a natočím lámací zkoušku
Hořáky a řezáky určené pro PB se vyrábí proto protože jsou vybudované výrobní kapacity a výrobce potřebuje pořád vyrábět a prodávat. Na trhu je metráky a tuny různého nářadí seriozní výrobce vyrábí nářadí které je kompatibilní se všemi druhy trysek - teda mění se pouze trysky dle plynu, nikoliv celý hořák / řezák.
Mám docela velkou spotřebu hadic protože pracujeme v těžkém terénu, hadice vydrží tak rok dva, hadice marketingově určené pro PB jsou mnohem dražší a přitom měkčí a méně odolné proti mechanickému poškození než červené acetylenové, tak používám acetylenové, když je vyhazuju zkoumám vnitřek jestli je nějak rozleptaný nebo něco - nic, zevnitř jsou OK, zvenku jsou prodřené, rozpraskané ale uvnitř OK. Gumotex.
Bezpečnostní pojistky nepoužívám, nejkratší hadice mám 30metrů a řezáky od Harrise NIKDY nemají zpětný zášleh, nikdy nestřílejí. Mají integrovanou pojistku přímo v hlavě.
Kyslíkové láhve není třeba experimentovat, používat jedině originál 50l 20l nebo 2l. Jsou jich plný inzerce a nevím že by někdo byl ochotnej plnit kyslíkem cokoliv jiného.
sorry za tak dlouhej příspěvek už jsem jak styles...
Offline
Osobní zkušenosti mám, vařím asi 35 let (autogenem). Také jsem v dávné minulosti zkoušel všelicos, dnes jsem již opatrnější, ono až se něco stane a budou to zkoumat technici hasičů nebo policie, tak bude zbytečně další problém.
Jinak s tebou souhlasím, že primární manometr u P-B ukazuje pouze přetlak nad zkapalněným plynem potřebný k jeho udržení ve zkapalněném stavu a ten není závislý na obsahu, ale je dán hlavně typem zkapalněného plynu a okolní teplotou. Ale je dobrý ke kontrole, zda je láhev zavřená a těsní primární okruh hodin.
Kdysi jsem používal také acetylenovou hadici na PB a začala se sypat (po několika létech) právě zevnitř, navrch byla stále pěkná. Bylo to někdy tesně před revolucí a hadice byla vyrobená na začátku 80. let. Dnes jsou tedy asi lepší, odolnější.
Protože používám acetylen i P-B mám oboje hořáky a připadá mi jednodušší použít celý hořák jiný než měnit trysky a popř. i injektory.
Editoval VašekP (23-08-2016 09:13:28)
Offline
Offline
huat napsal(a):
Fajnovka https://stroje.bazos.sk/inzerat/6433797 … utogen.php
Jednou plivne a má po náplních
Offline
Stránky: 1