SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1 2
Tak toto je konečně hotová má moje doma.Po vyřešení problému s tlumivkou,vše šlape jak má
Proud od 45-310A.Bodování,pulzní svařování(posuvem drátu).Tlumivku sem vyřešil,podle stroje omi xxx.Jen oni jimaj řešenou na válcovém profilu plechu,já jsem použil I plechy z EI trafa a méám 3 odbočky.Děkuji za některé informace od vás.
Offline
Tie fotky si mohol dať aj s väčším rozlíšením. Aké parametre si zvolil na tlmivku? Ako to zvára. Zaujíma ma to, lebo so tiež vyrobil dačo také, ale iba na 1~ teda na 230 V. Zatiaľ ešte nezakrytovaná, ale už som s ňou varil lyžicu bagra - Bielorusa. Varí aj 0,5 mm plech.
Offline
Skoušel sem 0.5 plech a super.trafo je 3f.Tlumivku sem řešil na plechy I o rozměrech 50x60x240,sem namotal drátem plochým 3x8-,
34z+6+6.konce plechů stáhnul plocháčkama.Usměrnovač je zkládanej z rychlích diod 2x30A,to jest 2xpo 4 diodách tj,2x240A,což je dostačující samo na chladič s větrákem.To celé vyhlazeno kondem 22000/100V.odpor 470ohm.
Offline
Ještě takovej menší dodatek,trafo je tzv. na dvě fáze,a jelikož je motané,aby napětí bylo v rosahu od 20 do35v,tak sem řešil nízké proudy přepínačem na 230v,tím sem snížil výkon na cca 60%,tak že slabé plechy super.
Offline
Dobrá práce, takhle se ta tlumivka nepřesytí.
Podle dotazu na tlumivku k 3f stoji, v jiném vlákně, jsem si ale myslel, že půjde také o 3f svářečku.
Offline
Škoda že fotky nejsou lepší.To pulsní svařování je změnou chychlosti podávání drátu (jaká frekvence) ? Dno svářečky je nějaká překližka nebo plast ?
Offline
Ano je to rychlostí posuvu,časování je do 1,5sek přesnou frekvenci nevím nastavil sem to do těch 1,5.,ale de to asi až do 6. a dno je z plastu cca 10mm mevím co to je za materiál.Jestli chcete dodám lepší fotky
Offline
Budeme rádi.
Svařovací trafo jsi použil hotový (z nějakáho sv. stroje)?
Jak vlastně ,nebo spíš o kolik poklesnou otáčky oproti nastavený hodnotě ? To teda 1,5s jde pomaleji a 1,5s nastavenou hodnotou ?
Editoval Sender (06-08-2016 11:42:30)
Offline
Trafo jsem motal s otcem,už jich pár dělal,ale slabších.Je to tvrdý zdroj a při svařování nepocituju žádné spomalení,u tohoto je pro posuv zvlášt vinutí.Jaký je drát na primeru nevím,ale na sekunderu je 2x5 vše jasně v mědi.Jentak tak se to tam vešlo.
Offline
Nehreje sa ti kond?
Offline
Trochu,ale je to v mezích.
Offline
jakých pravidel se držet aby trafo bylo tvrdé ? Já motal před x lety taky jedno a není to úplně ono (měkký).S jakými napětími jsi při výpočtu počítal ?
Offline
Bohužel to je otázka prootce,ten počítal a musím potvrdit,vševyšlo plus mínus 1 volt.Taky sem čuměl,holt vtom má praxi,on přemotával i motory,ale už prývdůchodu na to prdí.
Offline
Můžeš se ho případně optat konkrétně na: "jakých pravidel se držet aby trafo bylo tvrdé ?" ?
Offline
Prý se to nedá takhle říct hned,jedná se o typ trafa,velikost cívky,průměr drátu,atd..tak bohužel..
Offline
Aby trafo bolo tvrdé, je potrebné zaistiť čo najtesnejšiu väzbu medzi primárom a sekundárom. To sa udeje vtedy, keď je primár aj sekundár na tom istom stĺpci, prípadne sú vinutia na sebe.
Offline
Mám to na jedný cívce,trafo EI skládaný střídavě.Primár mám navinutej vodičem 2,2 a zalitej ve vypalovacím laku(dělal mi to známej v naviárně motorů).Sekundár mám na něm,ale neměl jsem takovej jak se má použít,tak jsem použil silnej Cu průměr 5 s izolací (je to z jeden drát z kabelu 4x něco ).Ta izolace je dost silná a navíc tak silnej drát se špatně navinuje (není to úplně 100%).Může být problém v tom ? Ještě mě napadá -jaký vlastnosti májí mít plechy trafa pro tvrdý trafo ?
Offline
Problém v hrúbke izolácie nie je. Aký prierez má jadro?
Offline
72x75 (něco kolem toho) Trafo počítaný na 190A
Editoval Sender (06-08-2016 21:14:49)
Offline
Tak ti to vychádza že by to mohlo byť dosť tvrdé asi do 100 A pri hustote prúdu okolo 4 A/ mm2, (na sekundari až 5,1). Pri potrebe odoberať vyššie prúdy bude sa trafo chovať viac mäkko.
Offline
Tvrdé trafo : Co nejkratší magnetický obvod, kvalitní jádro s malým magnetickým odporem (vyšší průřez jádra), nízká indukčnost a nízká rozptylová indukčnost (jednotlivé vodiče a vrstvy co nejblíže u sebe a sekundár, co nejblíže primáru, co nejmenší počet vodičů) -tedy pokud je silná izolace, je vyšší rozptylová indukčnost. Nízký odpor vinutí - co nejsilnější vinutí.
Offline
Toto všetko sú parametre, ktoré samozrejme ovplyvňujú tvrdosť trafa. Laikoví v odbore elektrotechniky by som nepodsúval tie, ktoré to ovplyvňujú iba v menšej miere, lebo sa v tom bude ťažko orientovať a pripisovať väčšiu váhu malo významným parametrom. Jednoznačne je potrebné aby bol dostatočný prierez železa aj medí a usporiadanie vinutí tak aby bola čo najtesnejšia väzba.
Offline
Jak se zjistí závislost průřezu na maximální výkonu trafa (tvrdého).Koukal jsem na trafo Einhel 170A a velikostí je třetinový než to moje.Jak moc záleží na výšce cívky ? Pro tvrdý trafo je lepší nižší cívka (větší průměr) ?
Offline
Einhel nemá tvrdé trafo. Jednoducho si pozri u tých tuctových výrobkoch aký majú zaťažovací súčiniteľ. Tým, že nemajú dostatočné prierezy drôtov ale ani jadra dochádza u nich k stratám. Na tvrdosť, či mäkkosť zdroja majú vplyv vnútorné odpory označované ako impedancia. Tá zahŕňa skutočný odpor medi a imaginárny odpor tzv. indukčnú reaktanciu. Tiet odpory vytvárajú úbytok napätia ak nimi prechádza prúd podľa ohmovho zákona. Čim je vnútorný odpor menší, tým menší úbytok bude pri rovnakom prúde. Kým indukčná reaktancia nespôsobuje reálne straty energie, odpory vo vodičoch však spôsobujú ohrev a preto je u slabých zdrojov nízka zaťažiteľnosť. Pri trafach pre MMA sa využíva rozptylová konštrukcia trafa, lebo tam je mäkká charakteristika žiadúca.
Offline
Stránky: 1 2