SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Při sváření nerezi TIGem je mi jasné, že třeba zvlášť pro potravinu a zvlášť pro chemickou musím mít solo drát. Jak je to ale při svařování obalenou elektrodou? Musí být taky pro potravinářskou a chemickou nerez jiná elektroda? Nebo se vyrábí nějaký univerzál, kterým zavařím obojí?
Editoval koumes (31-03-2016 09:57:42)
Offline
Pro začátek: slovo nerez neznamená materiál! To je oblíbená chyba v našem svářečském vyjadřování. Materiálů, které svým chemickým složením omezují viditelnou korozi, je skutečně mnoho. A skoro každý má od svého výrobce definované svařování. Nahlédnutím do dobrých katalogů přídavných materiálů snadno zjistíme, který z nich je určen pro svařování příslušné oceli. Hodně se tu svařováním různých typů korozivzdorných materiálů zabýval odborník Frank. Dá se to vyhledat v jeho příspěvcích.
Takže neexistují zvláštní oceli pro potravinu a zvláštní pro chemický průmysl. Vždy musí projektant určit míru a druh chemického zatížení daného materiálu v daném prostředí a z toho mu vyjde druh korozivzdorné oceli. A k němu se v katalozích různých výrobců přídavných materiálů nalezne ten nejvhodnější, tedy takový, který poskytovat svarový kov a mechanické vlastnosti sváru co nejbližší použitému základnímu materiálu. My máme ve fimě 4 druhy přídavných matriálů pro "nerezové" oceli a stejně se někdy na některé zakázce vyskytne potřeba pořízení ještě dalšího.
Offline
Nejspíše jsme si úplně nerozuměli. Tou potravinou myslím konkrétní materiál 1.4301 a chemickou zase 1.4404.
Offline
Myslím ,že ti rotuměli všichni ,akorát předseda třídy chce na sebe upozornit.
Eman
Offline
Pokud by v prvním příspěvku byly napsány materiály jako v č.3 mohl jsem hned doporučit příšlušné PM.
Pro 1.4301 je doporučený např. PM OK TIGROD 308LSi
Pro 1.4404 (ALSI 316L) je doporučený PM např OK TIGROD 316L
Užvaněný emanuel1200 ti určitě a rád pomůže na první dobrou, viď rotumíku. Kecat umím ale mnohem líp, a na úrovni.
Editoval jirkati (31-03-2016 15:30:00)
Offline
S elektrodami je to úplně stejné, jako s dráty. Pokud má mít svar odolnost odpovídající základnímu materiálu, musíte mít i odpovídající přídavný materiál. A nenechte se mýlit označením "chemický nerez". Často se s tímto pojmem setkávám a obvykle tím je myšlena ocel 316L nebo 316Ti. Jenže třeba ve styku s kyselinou dusičnou má vyšší odolnost obyčejná 304L, čili tzv. potravinářská. Je to prostě případ od případu a co platí někde, nemusí platit jinde. Mám-li se držet uvedené terminologie, klidně zavařte kotlík nebo zábradlí z potravinářského typu přídavným materiálem chemického typu, svar bude v pohodě odolností i mechanicky, jen bude mít jiný odstín. Ale nelze paušalizovat, že lepší musí být lepší.
koumes napsal(a):
Při sváření nerezi TIGem je mi jasné, že třeba zvlášť pro potravinu a zvlášť pro chemickou musím mít solo drát. Jak je to ale při svařování obalenou elektrodou? Musí být taky pro potravinářskou a chemickou nerez jiná elektroda? Nebo se vyrábí nějaký univerzál, kterým zavařím obojí?
Offline
Máš pravdu předsedo.
Eman
Offline
...ale veď výber správneho prídavného materiálu je tak primitívne jednoduchý, že nechápem, čo sa tu rieši. Na každom "antikorovom" prídavnom materiáli je uvedené na čo sa hodí, prípadne na čo sa ešte hodí (minimálne v prospekte alebo technickom liste) a ešte k tomu je tam uvedený aj správny plyn (na ten sa v prípade MIG/MAG) akosi pričasto zabúda... ...však "navšetkovalímcéjednotkári"?!
Editoval FF (31-03-2016 20:05:36)
Offline