SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
zdravim,
mam potrebu si vyrobit vlastni frezy do horni frezky na drevo pro obcasne pouziti - budou mit profil, ktery potrebuji.
Mam tuto ideu:
jako trn do frezky (zakladni material) sroub daneho prumeru s oznacenim 12.9
brity budou navary tigem ktere se pak zabrousi do pozadovaneho profilu.
chci pouzit tig, protoze ho mam a prijde to k tomuto problemu adekvatni metoda.
Jsem amater co dela momentalne kurz na tigo nerez. Varim doma v garazi to co je treba eldou a tigem.
Cetl jsem v prispevcich v jinych diskuzich pouziti napr. pistnich krouzku, pruzinoveho dratu, oklepane elektrody na tvrdonavary atd. jako pridavneho materialu - je to levne a dostupne ...
Poradte, dekuji ...
Offline
Jaké ty frézy mají být? nebude schůdnější levnější a bezpečnější varianta koupit vhodnou nástrojovou případně rychlořeznou ocel a z ní třískovým obráběním vyrobit nebo nechat vyrobit frézy příslušného tvaru a rozměru?Následně nechat v kalírně tepelně zpracovat na potřebnou tvrdost.Ono to svařování nástrojových ocelí je sázkou do loterie(valná většina má klasifikaci svařitelnosti jako nesvařitelné.Občasné citlivé použití to s největší pravděpodobností vydrží s přehledem ale taky nemusí.(onehdy mi proletěl kus prodlužovanýho vrtáku kolem hlavy.Dalším řešením je použití návaru budoucích břitů na tělo(unašeč) vyšší pevnosti avšak z materiálu vhodného pro svařování.Návar potom opracovat do požadovaného tvaru.
Editoval Ládes (25-03-2016 22:26:49)
Offline
To bude hrozně bolet až se unoupne ten šroub a dostanete tím zbytkem .
Nářadí se dělá trochu jinak ,ale nelze poradit když nevím jak má nástroj vypadat rozměrově.
Offline
frezy budou stopkove s malym uhlem britu - tzv. carvingove - rezbarske. uhly britu max do 30 stupnu, spis mensi.
jsem trochu kutil, tak to chci zkusit udelat.
oceli sroubu jsem nasel ze jsou 14140, 15131, 15142, 16343, 16341.
Mate pravdu jsou obtizne svaritelne.
chci to zkusit sam. bude to piplacka, a otravovat nekoho sikovneho na soustruhu se mi nechce.
Na vybrouseni tvaru frezy a britu si udelam pripravek.
Co byste doporucil jako zakladni material a co pro navary?
Dekuji.
Offline
Co nejdrive (behem par dni) sem hodim nejaky zakladni nakres pro predstavu aby to bylo trosku konkretnejsi.
Offline
Stačí napsat rozměry,počet břitů,případně hodit odkaz na nějakého prodejce z toho už se dá vyčíst a odvodit v podstatě vše.Z těch uvedených ocelí není nástrojová ani jedna.Koupil bych kus "stříbrnice"(19 421),některého z tenaxů(19 733 nebo 735),nebo 19 830.Pokud bych chtěl jó vysokej level tak nějakou práškovou rychlořezku,přemluvil bych sám sebe a zadal výrobu někomu s odpovídajícím strojním vybavením.Následně se obrátil na tu kalírnu.Nicméně navařit by měly jít všechny vámi uvedené materiály.Jen pozor na symerii a vyvážení.
Offline
Neberte to prosím jako reklamu, ale při čtení tohoto vlákna mě hned napadla, jedna zdejší firma, která vyrábí nástroje na zakázku. Jsou schopni vyrobit v podstatě jakýkoliv tvar pro jakékoliv použití. http://jk-nastroje.cz/
Offline
ak to byt nastroj tak ho je treba vyrobit z nastrojovky ako uz spominal lades ale osobne by som sa do vyrabania nicoho podobneho nepustil,bud kupit hotovu frezku alebo si to dat vyrobit firme ktora s tym ma skusenosti
Offline
pro mne je dosti limitujicim faktorem cena, proto jsem se chtel do vyroby pustit sam,
casu mam v soucasne dobe dost, a sehnat nekde par zbytku vhodnych materialu by take nemel byt zas az takovy problem,
bude se jednat o malou sadu (max do 6 kusu),
vlastni vyroby se nebojim, clovek se neco i priuci o materialech,
jak pravi klasik: i cesta muze byt cil,
proto pokud mohu vas kolegy pozadat, tak spise piste postrehy ohledne vhodnych materialu jak pro zakladni trn, tak pro navar na brity.
dekuji
Offline
Tohle je poměrně jednoduchý nástroj,něco obdobného jsem vyráběl kamarádovi na výrobu dýmek(z materiálu na cirkulpily a kusu hlazenky-nedochází tam k bočnímu tlaku.Celek jsem "slepil dohromady přechodovým drátem),jen ta břitová destička nebyla kuželovitá ale parabolická.Pokud by se ten trn udělal přesně z přiměřeně tvrdého materiálu šlo by upínání vyřešit podobně jako u plochých vrtáků do dřeva nebo výměnných břitů nástrojů na obrábění kovů.
Trn z 12 050,12 060 nebo 15 142 za dodržení určitých podmínek snesou i navařování.Kus katru nebo cirkulu seženete na každém šroťáku.
pro návar tigem bych použil drát UTP A 661 s předehřevem,nebo UTP A DUR 600.
Editoval Ládes (26-03-2016 12:53:57)
Offline
Pro Lades:
diky za tip,
12050 mam doma, stare cirkuly se take najdou,
prechodovy pridavny drat "vyskemram" v kurzu co delam (viz vyse), bude stacit bohate jeden kus na tech par frez co mam v planu vyrobit.
Hned po smigrustu se do toho dam, pokud se to pak podari nejak rozumne "vyblejsknout" tak dodam i nejake to foto.
Jeste jednou dik.
Offline
Nebylo by leší koupit hotovou a dobrousit dle potřeby ?
http://www.fachshop.cz/kategorie/stopko … ove-frezy/
Offline
Troufám si tvrdit že za cenu jedné z toho eshopu si jich udělá 5 a jelikož je cena limitující bude to faktor dost podstatný.Lepší by to asi bylo pro toho koho práce toho nástroje živí a čas strávený vlastní výrobou by zužitkoval prací na zakázkách,ale pro "hobíka"není co řešit a nad čím uvažovat.
Editoval Ládes (28-03-2016 18:18:31)
Offline
nemít zkušenosti a doma s prominutím bastlit frézu co točí až 28k toček, to chce kuráž...hlavně v rámci vyvážení
Offline
najdolezitejsia je v tomto pripade cena takze to musi byt domarobene predpokladam ze Tigem ma gule ako jablka takze na ake to ide otacky ho nezaujima
Offline
Ládes napsal(a):
Troufám si tvrdit že za cenu jedné z toho eshopu si jich udělá 5 a jelikož je cena limitující bude to faktor dost podstatný.Lepší by to asi bylo pro toho koho práce toho nástroje živí a čas strávený vlastní výrobou by zužitkoval prací na zakázkách,ale pro "hobíka"není co řešit a nad čím uvažovat.
Tohle je taky pravda,ale dají se koupit také neznačkové,u nás ve výprodeji už od 40kč,nebo může rovnou použít vrták o pr. 8mm bez šneku bud
zapájením plátku sk mosazí,nebo čistou stopku kterou je potřeba zakalit protože je na obrábění měká.
Offline
Keby som to robil ja pre seba, tak by som to urobil napr. z 19 436 (POLDI 2002) alebo 19 437 (POLDI 2002 SPECIAL), dobré sa kalí ochladzovanie prúdom vzduchu, nezvárať samozrejme, ale vyrobiť z jedného kusu. Oceľ je určená na výrobu vysoko namáhaných nástrojov, nie je však HSS. Tie HSS ocele by som v domacich podmienkach nekalil ani náhodou. Je to samozrejme len jedná z možnosti. Nástrojových oceli je hafo a veľa ich je takých, ktoré sú spracovateľné aj v domacích podmienkach. Chce to ale určitý fortieľ.
Editoval senior (29-03-2016 08:33:15)
Offline
Pokud to není nezbytně nutný tak nehodlám umřít s frézou v žaludku nebo v oku.Řešení je koupit technickou frézu podobného tvaru v Číně nebo tady od dovozců (150-300Kč ) a dobrousit na správný tvar pokud mám vybavení, nebo nechat dobrousit na správný tvar.Má to tu výhodu že materiál je TK tudíž vydrží podstatně víc než RO a nesrovnatelně víc než samodělky.
Offline
Osobně bych radši nevyráběl, ale koupil. Stačí malá chybička (špatné vyvážení) a zničíte ložiska na frézce.
A to je ta lepší varianta.
Offline
Asi hloupy dotaz, ale nebylo by lepsi udelat tech britu vice nez dva ?
Offline
zdravim,
tak prechodovy drat pro tig jsem bohuzel nesehnal (pro vevareni platku katrovice do "slicu" ve stopce).
Druha mozna varianta je tvrdonavar a jeho vybrouseni do britu. Tigovy drat pro tvrdonavar taktez nemam, ale byly mi osobou znalou problematiky nabidnuty tyto moznosti:
a) oklepat a dobre obrousit tvrdonavarovou obalovanou elektrodu a pouzit ji jako tigovy drat. Mam moznost napr. EB 511 - nevite nekdo jestli nahodou nema legujici obal?
b) zabrousit do pozadovaneho tvaru zlomene nepouzitelne zavitniky patricneho prumeru (jsou z jednoho typu materialu), pomalu brousit a dobre chladit.
(co je to za mat.? trida oceli? kalitelnost? popustitelnost?) je to vhodne? mate nekdo zkusenost?
pro peta62:
odpovim otazkou: jaka je vyhoda u frez na drevo mit vice britu? nebude dochazet k paleni dreva diky cetnejsimu styku britu s materialem i pri nizsich tockach? u frez na drevo jsem se setkal se dvema brity, u frez na kov jich byva vice.
opravdu mne omezuji finance (pracak, rodina "na ceste", ...) ruce mam snad sikovne ;-)
Dekuji
Offline
Když už vás ten nápad neopustil tak dobré řešení je závitník nejlépe označení HSS a 3-4 břity jsou v pohodě ,musí se brousit tak aby dobře odcházely piliny.
Offline
pro fmodel:
napady jsou od toho aby se realizovaly :-) jen je obcas treba si nechat poradit a vyladit to, aby clovek neudelal fakt "koninu". Ja rad priznam chybu a necham si obcas i poradit ;-)
ty uhly brouseni budu jeste muset pozistovat.
preju pekny vecer,
diky.
Offline
Nechapu proč vymyšlet vymyšlene a vyraběné.Když jsem potřeboval upravene frezy koupil jsem za par stovek hotove pripadne nechal v brusirne za par kacek upravit.Az takovahle navarena nebo kalena freza ulitne a namlati nekomu hubu tak pak uz vetsina kupovanych nebude tak draha .
Offline