SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 08-09-2008 19:36:58

Mathes
Člen
Registrovaný: 08-09-2008
Příspěvky: 1

Svařování vs. zdraví

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat,mám velký zajem pracovat jako svářeč, jak dlouho lze u této práce vydržet, kolik přibližně let se touto prací dá na plno profesionálně živit??? Většina přátel a členové z rodiny mi tuto práci rozmlouvjí, že je to velice škodlivé (záření...) Prý se u toho dá vydržet max. 10let a potom toho radši nechat kvuli zdraví... Jsem pár měsíců po studiu a mám metodu MIG (CO2), kterou bych chtěl provozovat. Předem děkuji za odpověď.

Offline

 

#2 08-09-2008 21:00:32

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: Svařování vs. zdraví

Mathesi, svařování dnes není z hlediska poškozování zdraví o nic horší než jakákoliv jiná práce. Můžeš dělat řidiče a ničit si páteř. Můžeš sedět v kanceláři a ničit si oči koukáním do počítače, ničit si zápěstí od myši a klávesnice (doloženo) a tu páteř koneckonců taky... Každá profese má něco. Snad jenom hajnej je na tom celkem dobře smile

U svařování je celá řada škodlivých faktorů. Zejména UV-záření a dýmy. Ovšem dnes se proti těmto nepříjemnostem umíme velmi dobře chránit. Jde jen o to všechna ta rizika znát a vědět, jak se proti nim bránit. Při použití kvalitních ochranných prostředků a kvalitního odsávání zplodin není důvod, proč by ti svařování mělo poškozovat zdraví. Dnes je na trhu dostatek kvalitních kukel, odsavačů a ochranných prostředků obecně. Stačí si jen vybrat.

Jiná je ale otázka praxe v různých firmách. Ne všude se na tyto ochranné prostředky klade důraz. A bohužel i někteří profesionální svářeči na tyto prostředky mnohdy kašlou a zdraví si tak nenávratně ničí. O některých zaměstnavatelích ani nemluvě. Šetří se na všem...

Ale blýská se na lepší časy. Svářečů (kvalitních) je obrovský nedostatek. Často bývají ti dobří královsky placeni a mohou si diktovat podmínky. Mezi takové podmínky by pak rozhodně mělo patřit pořízení kvalitní ochrany a odsavače.

Offline

 

#3 08-09-2008 21:44:00

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Svařování vs. zdraví

V roce 1967 nás byla skupina 8 svářečů na úředních zkouškách. Sedm z nás se dodnes živí jako svářeči, jen já jsem šel jinou cestou. Tři jsem stáhl do firmy, kde pracuji. Jsou to dnes šedesátníci, ale nikdo by svařování neměnil. Dávno už svařují s brýlemi, ale ty ostatní stejně staří spolupracovníci používají také. Další dva svařují vysokotlaká potrubí pro varné systémy elektráren. Takže bych svářečské řemeslo do kategorie velmi nebezpečných určitě nezařadil.

Offline

 

#4 18-11-2010 21:46:03

tigmaster
Člen
Registrovaný: 13-02-2010
Příspěvky: 58

Re: Svařování vs. zdraví

Já jsem u tohoto řemesla 7 let.Pamatuju jak jsem nastoupil do firmy, kde nebyl ani pořádný svařečský stůl.A jako mlaďoch jsem ze začátku ani nepomyslel na různá nebezpečí ohledně sváření.Odsávání nebylo a když bylo moc horko, tak jsem šel do trička.
Poslední cca 5 let mám odsávání(i když amaterské produkce), ale pomáhá, a svářím už jedině v kožené svářečské zástěře....Kuklu mám Fronius profi 1000.
Teď mě spíš trápí ono jinde zmiňované broušení červených elektrod....sad ty už sice dlouho nepoužívám, na plicním jsem nedávno byl a vše ok, ale přece..

Offline

 

#5 19-11-2010 10:06:55

kirkmen
Člen
Registrovaný: 22-09-2010
Příspěvky: 439

Re: Svařování vs. zdraví

Můj mistr, u kterého jsem ve svářecí škole dělal všechny tři základní kurzy, celý život svářel bazickými elektrodami. Ale ne 2,5, ale 4 a někdy i vyšší. No a občas kouřil. V 65 letech, když ve škole končil, svařoval stále bez brýlí a plíce měl v pořádku. Ale uznávám, že každý to má jinak.
Troufnu si tvrdit, že metody, které více kouří a zabraňují vzniku ozónu, popřípadě rozkladu dalších prvků ze vzduchu a omezení intenzity záření (právě z důvodu dýmu), nakonec při dobrém větrání jsou zdravější než dnes všude převládající Ar a všudy přítomný ozon.
Nejsem si jist, zda filtrační jednotky ke sv. kuklám jsou schopny tyto škodliviny eliminovat. Tamto je sice svinstvo, ale tělo snad nějaké částice prachu vylučuje ven. Nebo ne?


Fronius - TransPulsSynergic 2700 - hořák AL3000UD 3,5m
              MagicWave 2200  hořák TTW3000A  ,  TransPocket 1500
JasigMIG 250 J90 - hořáky  binzel240 3m,  binzel-ergo250 4m    JasigMIG 350 - hořák Binzel360 4m
Hypertherm  - plasma  Povermax 1000, pro velké tloušťky autogen(LPG)

Offline

 

#6 05-12-2010 09:18:05

Warlockvw
Člen
Registrovaný: 03-08-2009
Příspěvky: 717

Re: Svařování vs. zdraví

a co hlinik a vypadane zuby od vyparov z neho??????alebo vypadane vlasy u Tig-arov na hliniku po 3 rokoch???hm?

Offline

 

#7 06-04-2011 20:03:00

Kolec
Člen
Místo: Valašské Meziříčí
Registrovaný: 05-03-2011
Příspěvky: 14

Re: Svařování vs. zdraví

Hluk,vibrace,zrak,v letě horko v zimě zima.


Svářeč-zámečník-ZK111 1.1,141,EN 287-1 135 PBW 1,2 S t12 PF ss nb,palení kyslíkem,jeřábník vazač :-)

Offline

 

#8 06-04-2011 20:18:51

romann12
Člen
Registrovaný: 05-03-2008
Příspěvky: 117

Re: Svařování vs. zdraví

Nevím,jak je to s tím vypadávání zubů a vlasů,ale kromě toho,že mám ještě 2 osmičky a jeden zubní implantát,protože se mi zub rozpůlil a nešel zachránit,jsem u zubače už několik let bez zásahu a kazů. Určitě je to dispozicí jednotlivce,Někomu vypydávají vlasy i v kanceláři. Větrání je dost důležitý prvek v ochraně zdraví.

Offline

 

#9 06-04-2011 20:21:51

romann12
Člen
Registrovaný: 05-03-2008
Příspěvky: 117

Re: Svařování vs. zdraví

Snad jen ty již zminované Thoriové elektrody,ale ty jsem už dávno nahradil šedými a zlatými,nicméně než jsem měl TIG invertor,svařoval jsem červenýma a bohužel brousil na obyčejné brusce.

Offline

 

#10 06-04-2011 20:53:45

Unihero
Člen
Registrovaný: 14-06-2010
Příspěvky: 707

Re: Svařování vs. zdraví

svářím 4 ROKEM
ochrana: kukla speedglass + odsávání clen air + kompletní uzavření zabrání aby vnikl dým pod kuklu, jsem kompletně oblečený do kůže(rukávy, zástěra, nohavice), ochrana hlavy je taky.
v odsávání se mění filtry jednou za 14 dní ale každý den na ně dávám takové bílé pásky.
po 4 letech:zrak OK, plíce OK, záda OK, jen před půl rokem jsem byl na operaci kolene kvůli klečení na zemi...
jsem ještě mladý, je mi 23 let.
druh svařování: TIG/WIG ojediněle, MIG/MAG denně ale svařuji na velké A od 300 výše, podle mě čím více tím silnější záření..

práce mě baví, do práce chodím rád a myslím si že i budu nadále..
to Mathes: zkus si to, pokud Tě to bude bavit nenech si to rozmlouvat :-D

t Kolec: souhlasím s tebou ale hluk:špunty
                                            vibrace: asi kvalitní antivibrační brusky, ale stále tam je nějaké minimum vibrací
                                            zrak:kvalitní kukla
                                            v létě sauna a v zimě nám topí :-P

Editoval Unihero (06-04-2011 20:53:56)

Offline

 

#11 07-04-2011 19:47:39

Kolec
Člen
Místo: Valašské Meziříčí
Registrovaný: 05-03-2011
Příspěvky: 14

Re: Svařování vs. zdraví

Unihero-i když máš špunty musíš co dva roky na prohlíku k ušnímu.Vybrace malo kde dostaneš nějaké extra brusky a kdyz brousíš 230 flexu tak ti ani to nepomůže taky chodím na chladové testy.A tam kde se delají velké konstrukce v hlalách moc teplo není a někdy to nejde ani vytopit,a to nemluvím o montážích.Záda ty příjdou časem.Oči ti kukla může zachránit ala na oči působí i prach.Jakopráce je to vytečná ale tvrdá práce.Musíš k tomu čichnout sám.A není to jen o svařování ale měl by něco trošku umět nebo znát o zámečničině rozmuět vykresům atd...ale to se kolikrat clověk učí celý život


Svářeč-zámečník-ZK111 1.1,141,EN 287-1 135 PBW 1,2 S t12 PF ss nb,palení kyslíkem,jeřábník vazač :-)

Offline

 

#12 07-04-2011 20:06:52

Unihero
Člen
Registrovaný: 14-06-2010
Příspěvky: 707

Re: Svařování vs. zdraví

to kolec: samozřejmě s tebou souhlasím... přesně jak jsi řekl není to jen o svařování, ale o tom vyznat se ve výkresech apod..

Offline

 

#13 08-04-2011 13:53:59

Kolec
Člen
Místo: Valašské Meziříčí
Registrovaný: 05-03-2011
Příspěvky: 14

Re: Svařování vs. zdraví

Ale jak k tomu člověk příjde na chut tak je to super prace


Svářeč-zámečník-ZK111 1.1,141,EN 287-1 135 PBW 1,2 S t12 PF ss nb,palení kyslíkem,jeřábník vazač :-)

Offline

 

#14 06-12-2016 18:21:16

exmakac
Člen
Místo: Nacina Ves
Registrovaný: 06-12-2016
Příspěvky: 19

Re: Svařování vs. zdraví

Ako už bolo písané vyššie zdravie zvarača ohrozujú viac podružné faktory vyplývajúce z prostredia v ktorom pracuje ako samotné zváranie.

V prvom rade PRIEVAN , čo sa podpisuje na celom tele hlavne klby , zuby a uši a ohrozenie nachladnutím, aj prekurovanie haly v zime vedie k prechladnutiu, teplota na zvarovni by nemala presiahnuť nejakých 16 max 18°C, zažil som aj halu vykurenú na 23°C !!!
Ďalej NAJ-horšie ohrozenie zdravia je z BRÚSENIA ,brusny prach , jednak ohrozuje dýchanie a ďalšie odskakuju jemné čiastočky do OKA aj popod
ochranné okuliare , riešením je brusiť v maske z čírym sklom, tak Vam nemože nič skočiť do oka a pri brusení použivať respirátor.

Čo sa týka UV žiarenia, ohrozuje Vas tým menej , čim menej zvarate,
Chraniť sa treba koženými ochrannými pomockami aj v lete , inak hrozia ťažké popaleniny. Takisto sa mi osvedčilo obrubiť si zvaračsku masku
8 cm pasom kože dookola , aby mi žiarenie nepresvitalo okolo krku popod masku, noseniu ochrannej kukly ako maju vlámači vo filmoch
na hlave som nikdy nebol zvláť naklonený.


Perfekcionizmus nie je ludska vlastnost. Dokonalý je len Pán Boh. Preto nema zmysel niečo zlepšovať z 98 % na 100 %.

Offline

 

#15 06-12-2016 19:02:26

fmodel
Člen
Registrovaný: 21-11-2014
Příspěvky: 468

Re: Svařování vs. zdraví

Warlockvw napsal(a):

a co hlinik a vypadane zuby od vyparov z neho??????

No o tom nevím ,ve slévárně hliníku máme všechny kluky zubatý ,a Radek co vaří TIGem hliník každý den má háro jako lev i když vzhledem k věku začíná šedivět ,a zuby že by moh někomu ukousnout ruku kdyby chtěl.
Zato je moje zkušenost že svařečum hrozí alkoholizmus protože dva ze třech hodně dobrejch co znám jsou závisláci a moc dlouhou kariéru jim už asi předpovídat nebudu.

Offline

 

#16 07-12-2016 05:37:24

exmakac
Člen
Místo: Nacina Ves
Registrovaný: 06-12-2016
Příspěvky: 19

Re: Svařování vs. zdraví

Zvaranie hlinika je najviacej zdraviu škodlive zo všetkych materialov.


Perfekcionizmus nie je ludska vlastnost. Dokonalý je len Pán Boh. Preto nema zmysel niečo zlepšovať z 98 % na 100 %.

Offline

 

#17 07-12-2016 09:28:13

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Svařování vs. zdraví

Svařování Al slitin má naprosto stejná rizika, jako svařování jiných kovů. Při základním dodržování platných bezpečnostních předpisů nehrozí prakticky žádné nebezpečí. Kdyby hrozilo, tak by je EU už dávno zakázala. Všechny pracovní stoly v práci máme nastaveny na výšku 1 m, nad všemi je hubicové rukávové  odsávání, kdo přijde do svařovny nevidí žádné dýmy. A samozřejmě ani blikání, protože všechna svářečská pracoviště jsou od sebe oddělena variabilními plastovými zástěnami.
Samozřejmě když se někdo realizuje při svařování tak, že plnými doušky šlukuje svařovací dýmy, protože mermomocí musí být trvale nad svařovaným místem a nějaké odsávání považuje za předraženou zženštilost, pak si zahnojí plíce všelijakými těžkými kovy, které mu na zdraví nepřidají.
Každý máme doma nějaké hliníkové nádobí. Z něj se do pokrmů při jednom běžném vaření rozpustí v potravě objemově víc Al, než ve svařovně za celý den ve formě aerosolů. Ani Al nádobí nikdo neodsuzuje ani nezakazuje.

Offline

 

#18 07-12-2016 16:12:48

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2123

Re: Svařování vs. zdraví

jirkati: V každej práci to nieje ako u vás.
Nemáme centrálne odsávanie ale filtre clean air.
Pod stropom je vždy plno dymu , ktorý niekedy klesá až k zemi.
Zvára sa hliník a dýchajú to všetci prítomný na hale vrátane zámočníkov , ktorý pracujú hneď za plachtou.
Na ventiláciu niesu peniaze ...
Vraj každá vec do ktorej sa investuje musí mať návratnosť.

Offline

 

#19 07-12-2016 17:47:32

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Svařování vs. zdraví

M.evil - copak zdraví vlastních pracovníků, kteří vydělávají peníze majiteli firmy není dostatečná návratnost? Copak pracovní pohoda není k vyjádření penězi? Co asi takovému pracovnímu prostředí řekne přepadová kontrola z Inspektorátu bezpečnosti práce? A co taková kontrola z hygieny? Co takovým pracovním podmínkám říkají odbory?

Offline

 

#20 07-12-2016 18:31:48

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2123

Re: Svařování vs. zdraví

Odbory nemáme a s tým inšpektorátom je tiež problém.
Slovenské zákony neumožňujú prepadové kontroly.
Kontrola sa musí vopred ohlásiť a ďalej ani nemusím popisovať ako samotná kontrola prebieha .
Podľa meraní je vraj všetko v poriadku ....

Offline

 

#21 20-01-2017 09:04:15

zlatkovic
Člen
Registrovaný: 04-11-2016
Příspěvky: 9

Re: Svařování vs. zdraví

Není se čeho bát. Technologie jdou do předu a máme úplně nové odsávané stoly, digestoře a celá budova je vybavená filtrací.
Mrkni na nabídku práce na: http://tigemma.cz/kariera a na pracovní prostory zde: http://tigemma.cz/strojirenstvi/pracovni-prostory

Offline

 

#22 20-01-2017 10:00:30

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Svařování vs. zdraví

Zlatkovic - dokud si do svých nabídek práce nedáte taky platové možnosti, budete inzerovat roky. Podívejte se na každý Lidl - velké inzeráty s nabídkou mzdy. Skladník 30 tis, pokladní při nástupu 22 tis., po roce zvýšení o 10% apod. Seriózní firmy se za nabídku peněz rozhodně nestydí. Taky proč? A vy?

Offline

 

#23 20-01-2017 14:40:21

zlatkovic
Člen
Registrovaný: 04-11-2016
Příspěvky: 9

Re: Svařování vs. zdraví

Jenže Lidl udává platy před zdaněním.
To, že neuvádíme plat má jeden záměr. Jako v každé jiné práci - perspektivní pracovník se pozná podle toho, že sám zvedne telefon, sám řekne, co může firmě nabídnout a až pak se baví o platu. Jak už tu bylo výše zmíněno, tak nejvíc o platu brečí ti, kteří neodvádí tak dobrou práci, aby si mohli říct o solidní peníze.

Offline

 

#24 20-01-2017 16:28:39

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Svařování vs. zdraví

To zlatkovic - vaše úvaha je bohužel mylná, vychází spíš z manažerského principu než ze znalosti práce dělníků, svářečů. Podle telefonického rozhovoru, dokonce ani podle osobního pohovoru, nepoznáte osobní možnosti pracovníka. To, že někdo má 5 či 8 Svářečských certifikátů vám nic neřekne o tom, jestli dokáže podávat přiměřený pracovní výkon v příštích letech. Ani to neposkytne žádnou relevantní informaci o osobních vlastnostech uchazeče o práci. A z pohledu svářeče jsou řeči o možnosti si říci o solidní peníze jen vějička, lákadlo, které nemá žádnou oporu v zákonu.
Ostatně - i při jednání ve vaší firmě se vždy hovoří o hrubé mzdě. Nebo hodláte pracovníkům nabízet čistou hodinovou mzdu?

Offline

 

#25 20-01-2017 17:01:21

pat
Člen
Místo: Č.R.
Registrovaný: 15-04-2016
Příspěvky: 2447

Re: Svařování vs. zdraví

To je pravda ,já  jako svářeč  bych rád věděl za kolik a ne  co mohu přinést a co mohu požadovat. No a certifikáty  je otázkou potřeby zaměstnavatele. Nebo snad někdo drží státnice za vlastní penízky? Ono svářeči bych řekl podle sebe  se zase tak neorientují  v odpočtech  a hrubé či čisté mzdě  . Já  dělám ted u jedne firmy a tam  to bylo jasné Měsíc má zhruba 170hodin dostaneš zhruba 24000kč čistého na účet a opravdu to šlape  plus- mínus  1000kč.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče