SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Jsem svářeč kutil, pánové poraďte. Čím se lépe amatérovi sváří, střídavým nebo stejnosměrným proudem? Co budu svářet? Elektorodou (jak vy říkáte MMA) vše kolem údržby a opravy domu a prací na zahradě (oplocení, vrata, sušáky prádla, klepač koberců, pro děti hopuačku ..............). Tedy spíš profilové materiály (trubky, jekly, L, T, ... a spíše tenčí stěny (asi 1 - 4 mm) a to v dílně i v "terénu" a to vč. polohových svárů)
Uvažuji o koupi svářečky, buď trafa (je levnější a dává stř. proud) nebo invertoru (je lehčí a flexibilnější, ... ale zase dražší a dává ss. proud). Jak se mám rozhodnout?
Děkuji všem za názor.
Offline
Podle toho kolik chces do toho investovat. Ne nadarmo se trafu rika kovolep. S invertorem se samozrejme svaruje lip a svar je mnohem pevnejsi vzhledem k pouzivanym basickym elektrodam. Ten kdo ale umi varit, dokaze slusnej svar i s trafem.
Offline
arcaarca: těžko říct. Střídavý proud má taky něco do sebe. Třeba tam nehrozí tzv. foukání oblouku, jako u stejnosměrného. Ale svářečky na svařování střídavým proudem (trafa) neoplývají žádným komfortem. Z bezpečnostních důvodů hůře zapalují, nemají žádnou kontrolu oblouku a v neposlední řadě jsou těžké. Zase jsou ale levné a celkem spolehlivé. Moderní invertory jsou univerzálnější, pro začátečníky snadněji ovladatelnější, menší a lehčí. Cena také klesá. Spolehlivost je u solidních výrobků dobrá.
Nejlepší by bylo si vyzkoušet obě metody. Solidní prodejce má určitě možnost předvedení vyhlédnutých strojů. Jen se nebát si o to říct a vyzkoušet to.
Offline
záleží na názoru...když jsou třeba"hezké"svary na tenkých materiálech doporučuji trafo
bazické elektrody mají větší závar a proto mají tendenci se propalovat
a z vlastní zkušenosti-lepší dobrý transformátor za 2000Kč, než špatný inventor za 8 a více tisíc
na trafo to chce cvik a pevnou ruku. do tloušťky 4mm si myslím že je trafo plně vyhovující. trafem se dají dobře zavařit svary ve všech polohách,ale ten cvik je třeba..
také je důležitý druh elektrod(samozřejmě rutilový),protoze není elektroda jako elektroda-třeba esab ER-117 se hodí pro méně náročné polohy-vodorovný shora, koutový. A pro polohové svary(i nad hlavou se mi osvědčily elektrody od firmy Bohler a huoatong-(nevím přesně jak se to píše),asi také protože jsou kratší a lépe se ovládají.
Offline
Nebudem zakladať novu tému a položim aj ja jednu otázku:Je možne vidieť rozdiel v zvare pri použiti elektrody ER-117 aku ju napojim na jednosmer,alebo na striedave napätie?Alebo sa správa rovnako aj na AC a aj na DC? Lebo mne sa tie zvary na jednosmer zdaju lepšie na vzhľad a aj lepšie prevarene.
Offline
Stránky: 1