SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Zdravím, mám otázku, a zároveň problém
Jedná se mi o to že vesměs při svařování AL slitin, po dovaření není svar čistý na povrchu,ale vzniká okamžitá oxidace, kartáčem ji poté lehce sundám. Včem je problém??? Cleaner ballance mam na 50%, průtok 4-6l, modrá wolframka,a proud dle potřeby,,,svar je ok, jelikož 90%svarů jde na opracování,, bez póru,. A druhá věc je ta, že se někdy stává že po dokončení oblouku mám wolfram jako koště, není to vždy... Jinak používám Jasick 200p ac/dc
Děkuji za info
Pavel
Offline
Plynu si dej víc, alespoň 8 l. Máš na redukčáku průtokoměr a nebo jen dva barometry? Pokud nemáš průtokoměr, zakup si radši kontrolní průtokoměr na hubici.
Na balance (čištění) můžeš asi i trochu ubrat.
Jak čistíš a připravuješ před svářením materiál?
Offline
Průtokoměr mám, mám budík s manometrem na tlak v lahví a průtokem plynu,,připravuji to jak kdy, obvykle mam měděné kotouče do vrtačky, poté třeba pilník, nebo frézu do fortunky, prostě připravím to tak, ať to není mastné, bez oxidace, a řádně prohřáte.. Ten průtok není moc??
Offline
Nene, na hliník se dává více než třeba na ocel. Těch 8 litrů je bych řekl úplné minimum. Pokud se sváří někde, kde je průvan, tak se dává ještě mnohem víc. Ten průtokoměr je plovákový? Vypadá takto: http://www.az-svarecitechnika.cz/images … 008_25.jpg ? Pokud ne, tak to není průtokoměr nýbrž barometr s přecejchovanou stupnicí, což není zdaleka přesné. Ten můj kecá třeba o cca. 2,5 litru. proto je lepší mít ten na hořák a pak si případně udělat na budík čárky.
Offline
Aha,,, mám nenhle. http://www.rulik.cz/index.php?akce=deta … zi=0780631
Offline
Ten plovakovy vypada dráž, mysliš že je to příčina? A kolik používáš na nerez nebo ocel L? Dik
Offline
Já si myslím, že problém nebude v množství plynu, ale v přeřívání svarové lázně. 4l je opravdu málo, ale se 6-8l/min to jde s hubicí č.7. Zkusil bych rychleji přidávat , nebo silnější drát, aby se lázeň přidaním více chladila. To jak vypadá wolfram, by chtělo vyfotit.
Offline
Jasně, klidně vyfotím, jak wolfram, tak svar,,, stim drátem mě to rovněž napadlo, že je moc tenký,,, používám 1 a 1,6 a wolframovku 1,6mm do tech 100A.. Nemůže to být špatně předehřátý materiál?? Obvykle plechy do 3-4mm nenahřívam ale od 4-12mm nahřívám. Ale nevím kolik.
Offline
Hele a neodkapává ti do toho ta elektroda? Na 100A si myslím, že je 1,6 už docela slabá teda. Kup spíš 2,4 k tomu kleštinu a domeček. Když si ji dobře nabrousíš, tak nepoznáš rozdíl.
Jinak u toho redukčáku skutečně průtokoměr nemáš. Doporučuju tedy alespoň ten za stovku na hubici. Nicméně, až budeš na dílně, tak můžeš zkusmo přidat na plynu a uvidíš, co to bude dělat.
Určitě by bodle fotky jak sváru, tak wolframu. :-)
Offline
Jimmys3 - podla toho co pises, predpokladam ze mas velmi vysunutu elektrodu z hubice, alebo mas nastaveny sakra maly dofuk argonu. Ja osobne zvaram hlinik s 2,4 zelenou elektrodou, s plynovou cockou a dofuk davam 7 sekund a viac.
Offline
Diky za info, co se týče elektrody, používám Welko 0060T (modrá) samozřejmě že mám i větší elektrody včetně kleštiň,,pokud svařuji např železo, nerez používám šedou nebo zlatou elek.spátky k hliníku, co se týče vysunutí elektr. Obvykle nastavuji 8-12mm od hubice, ale v případě, že svařuji špatně přístupné místo tak elek.vysunu víc a přidám plyn.
Ten průtok na hadici pořídím, může te mi někdo poslad odkaz???jinak plyn mam od SIDE.
Ještě mě napadla jedna věc, jestli ta moje svařečka si neredukuje potřebné množství plynu, podle zatížení a amperáže. V manualu nepišou nic. Jedna se o jasick 200p ac/dc
Předem moc děkuji za info
Moc mi pomáháte.
Offline
Jinak dofuk mám okolo 5sek.a elektroda neodkápává.
Editoval toppersv (05-02-2015 08:30:50)
Offline
http://www.svarujte.cz/182-prutokomer-k … -na-hubici
Osobně si myslím, že to je jak říkal vyrobca. Tu elektrodu máš hodně vysunutou a zároveň málo plynu. Jestli ještě navíc používáš normální hubice, tak je to skoro zcela jistě ten problém.
Offline
Elektrodu máš vysunutou moc na daný průtok je to málo. Elektroda na klasickou válcovou hubici má výlet 5 max 10mm pokud se nepletu (do 6mm optimální). S plynovou čočkou (hubicí) si můžeš vysunout víc (s tou to fakt funguje pokud máš dobře nastavený průtok) díky jejímu tvaru to je možné.
Nejsem profi svářeč, ale dost pochybuji, že je nějaká mašina co si reguluje průtok plynu....těžce pochybuji. Tvůj JASIC to nemá na tuty. Je to klasická čínská krabice jako každá jiná
http://www.svarujte.cz/182-prutokomer-k … -na-hubici
Editoval Discovera (05-02-2015 09:54:39)
Offline
Ta svářečka si nic nereguluje. používáš čočku? Pokud ne, tak 12mm vysunutí je moc. Množství plynu ani tak nezáleží na proudu, ale na průměru hubice a podmínkách sváření. Problém u těchto svářeček vidím v malém dofuku max.10sec. Potom při vyložené eldě může být 10sec. málo, pak se to musídohnat větším průtokem.
Offline
Super kluci, dnes to zkusím, zajedu do svaru, koupim hubicovy průtokáč, a hned to vyzkouším,prosím vás objasněte mi, funkci plynové čočky.. Nikdy jsem ji nepoužíval.a ješte jeden dotaz, brousit ele. Na AL? Nebo ne, jedna se mi o tu mou modrou Welko.
Moc dík
Offline
Stačí jen lehce srazit hrany.
Offline
U invertorů, kde jde nastavit balance v širokém rozmezí, se nastavuje čištění většinou méně než 50, běžně 30%. Pak se dobré elektrodu nabrousit, a ubrousit špičku. Kolik ubrousit dá praxe. Na konci elektrody se pak sama vyvtoří kulička (Kalota). Její velikost se ustálí sama podle velikosti svářecího proudu a balance tím, že se od prvního zapálení oblouku zvětšuje tak dlouho, až se dosáhně rovnováhy a teplota kuličky se ustálí a už se nezvětšuje. Pokud se dá menší čištění při stejném proudu, vznikne kalota menší a při větším čištění vznikně větší. U modré eldy vznikne menší než u zelené.
Offline
Kluci, moc děkuji
Offline
toppersv napsal(a):
Super kluci, dnes to zkusím, zajedu do svaru, koupim hubicovy průtokáč, a hned to vyzkouším,prosím vás objasněte mi, funkci plynové čočky.. Nikdy jsem ji nepoužíval.a ješte jeden dotaz, brousit ele. Na AL? Nebo ne, jedna se mi o tu mou modrou Welko.
Moc dík
Hubicový průtokoměr není nutnost. Ono ten průtok je nejlépe vyzkoušet v určitém rozmezí a závislosti na velikosti hubice a okolí v němž svařujete.(rozmezí průtoku mezi 8 až 15L.) Na Al bych doporučil určitě použít plynovou čočku a velikost hubice 7. Brousit můžete, ale ne úplně do špičky. Důležité je správné nastavení AC Balance. Rovněž důležité je, aby ochr. argon měl čistotu alespoň 4,8. Je potřeba použít kvalitní hořák, který zaručuje, že elektroda je přesně a pevně ve středu hubice. Ze zkušenosti vím, že některé typy hořáků toto nezaručují, elektroda je volná, nebo se vychyluje mimo osu, což napomáhá k turbulencím a špatnému pokrytí tavné lázně.
O funkci plynové čočky - usměrňuje proudění, takže omezuje vznik víření a míchání ochr. plynu s okolním vzduchem. Už se to probíralo zde:
http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic … 509#p60509
http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic … 718#p56718
Offline
pri hliniku je dôlezity prietok plynu,ako bolo už vyssie napisane 4 l je malo.Ja zvaram aj s 10 litrami podla prudu a velkosti zvaru,treba to dobre fukat plynom,velakrat mi to pripada,že hlinik chce viac plynu aby sa poriadne ochranila lazen ako pri nerezi...Predfuk takisto aspon pol sekundy,vela zdaru
Offline
Tak, dnes jsem koupil průtokový měřak, nastavil jsem 9l za min, elektrodu nechal 5mm vycnivat, ballance na 30% material pripravil a ohral, a djhle ono to to je 100 a 1 takze priblemu se sešlo víc, a snad jsem vyřešil problém,uvidím na odlitcich.😉
Takže moc děkuji za vyčerpávajíci info od všech.
Jen musím doladit nastavení proudu, jelikož při svářeni plechů cca 3mm, se stavá že se u konce, se začíná více tavit material, davám tomu za nalsledek mnoho produ.
Nebo špatně nastavené svářečky. Kdyby měl někdo zkušenost, s nastavebím startovacího a doběhové proudu na Jasicku 200p budu velice zavázán za jaké koliv info.
Pavel
Offline
Doběhový proud je jen to, že když pustíš u konce sváru tlačítko, tak že se ti vyplní kráter. Startovací proud se hodí naopak, aby ses trefil s obloukem pěkně na správné místo a nebo když třeba začínáš na hraně, tak abys to nepropálil.
Problém u hliníku je, že u konce už to máš jednak samo o sobě dost ohřáté a druhak v tom místě už není ani taková masa materiálu. Proto se ti housenka rozšiřuje. Tohle je řešitelné buď pedálem, kterým si budeš regulovat proud a nebo nastavením sekundárního proudu tlačítkem na hořáku. - Pokud to tedy svářečka a hořák umí. :-)
Editoval Jimmys3 (05-02-2015 21:18:02)
Offline
Budu se muset podivat, co moje svarecka umi, mam tam jeste jednu sdiřku navíc, tsk snad pujde dat pedál,nejlepsí by bylo kdyby mi tam šel dát hořák s regulací.
Moc dík
Offline
Pedál je dobrý pro svařování, když sedíš na židli. Poti na hořáku může být u té svářečky problém. Pravděpodobně nebude umět při dálkovém ovládání 4T. Pak je nutné potenciometrem dělat nejen svářecí proud, ale i náběh a pokles proudu. To je se stlačeným tlačítkem dost problém. Je potřeba zkusit, jak svářečka reaguje ka připojení pedálu, myslím že Sabitch zde psal, že jeho čína s dálkovým ovládáním uměla 4T. Bilevel- t.j. dvě předvolené velikosti svařovacího proudu tahle svářečka určitě umět nebude.
Offline