SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 29-12-2014 21:32:04

levoruk
Člen
Registrovaný: 01-07-2011
Příspěvky: 85

maximalizace deformace při svařování

zdravím,

Nedávno se mi při svařování stala taková nepříjemnost, málo jsem si předehnul svařovaný plechy které se mi stáhly. Jakékoliv silové pokusy to narovnat z5 jsou vyloučeny. Mám možnost navařit housenku z druhé strany, svařenec jde ale pootočit pouze o 90° takže musím vařit stoupák. Jde mi o to jak připravit svařovací plochy a jak svařovat aby se mi to co nejvíce zkroutilo z5. Svár má na dýlku cca 1300mm viz obrázek svařovat budu elektrodou

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/3015_svar.jpg


červeně jsou stávající sváry a modře je vyznačen směr potřebné deformace a budoucí svár

Editoval levoruk (29-12-2014 21:33:12)

Offline

 

#2 31-12-2014 10:55:20

franišek
Člen
Registrovaný: 10-05-2011
Příspěvky: 636

Re: maximalizace deformace při svařování

a zkoušel jsi to zlomit plamenem (napnout v daném směru a nahřát)

Offline

 

#3 31-12-2014 17:04:00

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4411

Re: maximalizace deformace při svařování

Tohle je nepříjemné. Pokud se má rovnat jen ten plech tl. 6 mm tak je řešením relativně široký úkos (cca 4 mm) a do něj uložit housenku skoro do roviny, změřit o kolik se to srovnalo a doplněním příslušně širokého sváru "dotáhnout" .  Je možné si trochu ještě pomoci rozklínováním po celé délce před vlastním svařováním. Ještě jeden trik - budou-li dvě housenky málo ještě se dá po případném zabroušení druhé vrstvy položit vrstva třetí. A i ta se potom nechá zabrousit. Pokud by náhodou stačila už ta první vrstva tak se doplnění úkosu udělá kraťounkými sváry tak, aby se svařenec neohřál.
Při rovnání teplem (autogenem) ohřát jen svár a kus tlustého plechu tak, aby se na teplotu tmavého žáru dostala jen povrchová vrstvička cca 1 mm. Tu je možno ještě masivně ochlazovat ofukováním vzduchem, nebo mokrým hadrem.

Offline

 

#4 01-01-2015 01:45:07

levoruk
Člen
Registrovaný: 01-07-2011
Příspěvky: 85

Re: maximalizace deformace při svařování

nene, je to potřeba srovnat jako celek, ty plechy 6 a 8mm jsou k sobě pevně spojeny žebry 150mm od toho spojení. vybrousim úkos, předepnu to svěrkama a zkusim zavařit jestli se to hne. kdyby to bylo málo, myslíte že by pomohlo kdybych to zase předepnul a tu šestku plech nahřál autogenem tak, aby se zúžila?

Offline

 

#5 01-01-2015 09:43:33

jole
Člen
Místo: Ústí nad Labem
Registrovaný: 26-05-2010
Příspěvky: 535

Re: maximalizace deformace při svařování

Toto je již od začátku špatně navžený postup. Svary se měli dělat oba z vnější strany svařence, potom by se síly vyrovnaly a k deformaci by v takové míře nedošlo. Takto se bude deformace velice těžko napravovat, protože k tomu plechu 8mm se ze spodu nedostaneš (což by bylo nutné) a tak  bude neustále táhnout ten 6mm plech nahoru. To žebro k tomu bude jedině napomáhat. Jediné řešení vidím v tom, žebro odstranit, 6mm plech odříznout, 8mm plech dorovnat vnesením tepla z vnitřní strany, navařit s předehnutím 6mm plech zpět a nakonec dovařit žebro. Sice náročné, ale s očekávaným výsledkem. Alespoň takhle bych to dělal já. Jole.

Offline

 

#6 01-01-2015 11:44:58

levoruk
Člen
Registrovaný: 01-07-2011
Příspěvky: 85

Re: maximalizace deformace při svařování

Je mi jasní že se to mělo řešit jinak, ale bohužel nadhlavník vařit neumim a polohování dvou tunového svařence je pro mne složitou záležitostí na kterou jsem neměl v dané chvíli absolutně čas.
šlo o výměnu břitu a zadní části tohohle bazmeku
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/3015_gebraucht-trioliet-gigant-500_4360610_3.jpg



Musel jsem risknout tento postup s nejasným výsledkem, bohužel se risk nezdařil a břit jezdí po zemi svou zadní stranou a ne špičkou :-(

Offline

 

#7 01-01-2015 15:30:17

tomape
Člen
Registrovaný: 10-01-2012
Příspěvky: 1320

Re: maximalizace deformace při svařování

Není to náhodou míchačka za traktor?


Invertor GAMA 165, plazma Berlan, MIG-MAG Fronius, řezák Harris+30m hadice.

Offline

 

#8 01-01-2015 16:50:19

jole
Člen
Místo: Ústí nad Labem
Registrovaný: 26-05-2010
Příspěvky: 535

Re: maximalizace deformace při svařování

Na základě toho ozubeného břitu dole bych řekl, že je to dávkovací a míchací zařízení na krmnou siláž. Jole.

Offline

 

#9 01-01-2015 16:58:01

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: maximalizace deformace při svařování

podla nazvu firmy to bude nieco odtial: smile

http://www.trioliet.com/en/

Offline

 

#10 01-01-2015 17:31:13

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4411

Re: maximalizace deformace při svařování

Pro levoruk - ta doplňková informace měla být na začátku. Tady je potřeba zvolit technologičtější řešení. Je potřeba odříznout ten plech tl. 6 mm od plechu tl. 20 mm (břitu) - nejlépe pásek 50 - 60 mm, do kouta plechu 8 mm vybrousit "úkos" a zavařit tam pořádný kouťák. Po vychladnutí vrátit vyříznutý pás té šestky s úkosy a pořádně zavařit. To by mělo bohatě stačit. Kdyby čistě náhodou to ještě nestačilo, tak ještě tak 20 mm od sváru s tím silným materiálem tu osmičku prohřát do hloubky. Tím se ještě využije tahové napětí od těch dvou svárů na plechu 6 mm. Samozřejmě by bylo nejrozumnější to celé oddělit ve svárech a se znalostí o velikosti současné deformace to svařit s příslušným "předehnutím" celé znovu.
Tyhle technologické špeky se musí velice opatrně a do hloubky řešit před vlastním zásahem. Jinak je vždy nebezpečí nechtěných a často jednoduše neodstranitelných deformací.

Offline

 

#11 01-01-2015 20:22:45

Honza007
Člen
Místo: Český ráj 294 11
Registrovaný: 10-12-2011
Příspěvky: 2481

Re: maximalizace deformace při svařování

To mi připomíná kdyz za mnou přide šéf s podobnými špeky a chce to hned  tak ze ho zeptám zda to  chce hned zmrvit nebo udelat behem pristich dnu pořádně.
ps: nic se kvaltováním neurychlí ba naopak a jak obcas pouzívám citát Komenského že"všeliké kvaltování toliko pro hovada dobré jest"


Jak šel čas KS250 Triodyna WLSP315 Unimig 400 Trafo po dědovi, invertor telvin,gama,autogen a dalsi.Dnes Migatronic Pilot2400 Flex330 Alfa-in 350 a 250 plazma Cebora Fronius 1400 Speedglas 9100XX a doma pro radost BWIG 180 BSP-40 WMP 200 s  AEK 024
Prosím než se zeptáte nebudte líní HLEDAT www.google.cz  http://cs.wikipedia.org  a hlavně používat mozek wink Lidi nebuďte líní přemýšlet a číst.

Offline

 

#12 01-01-2015 23:39:55

levoruk
Člen
Registrovaný: 01-07-2011
Příspěvky: 85

Re: maximalizace deformace při svařování

jojo pánové, je to na krmení kravek, tady je i pěkný video jak to pracuje

https://www.youtube.com/watch?v=URDebW_k_L8

Jinak vypářu tu šestku a udělám to jak píše jirkati bude to nejjednodušší a výsledek 100% Jakym průměrem elektrody by jste mi doporučili vařit, předpokládám, že co největší aby se vneslo dostatek tepla 4mm?

Editoval levoruk (01-01-2015 23:43:25)

Offline

 

#13 02-01-2015 01:22:06

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: maximalizace deformace při svařování

ta 8 plech je podlaha nákladního prostoru?
kolika žebry jsou plechy spojené?
Pokud jsou spojené jen na bocích - nešlo by ty boky (6mm?) příslušně naříznout flexou, srovnat břit třeba i za studena! na té 8 -  a pak boky zavařit?
Není to moc elegantní řešení ale než vařit znovu třikrát 1300mm...


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#14 02-01-2015 22:33:18

levoruk
Člen
Registrovaný: 01-07-2011
Příspěvky: 85

Re: maximalizace deformace při svařování

jj ta osmička je podlaha a nevěřili by jste, že se dokázala tím nakládáním prošoupat. Žebra jsou 3, plus teda boky

Offline

 

#15 03-01-2015 08:37:34

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: maximalizace deformace při svařování

To byla spíš koroze podpořená mechanickým oděrem než prošoupání. Prošoupání jen pomohlo, že při každém použití stroje odstranilo rez a nechalo holý "živý" kovový povrch, na kterém bude v prostředí těch krmiv ta koroze velice rychlá.

Offline

 

#16 03-01-2015 13:57:55

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: maximalizace deformace při svařování

řek bych že je to trochu jinak, myslím že origo materiál toho břitu bude trochu legovanej, trochu antikorozní už jen kvůli té siláži, tudíž opotřebení je hlavně přímým otěrem, něco jako vidle od ještěrky.
Jestli se břit tře o betonovou podlahu a nese váhu vpodstatě celého stroje (při nakládce) + siláž tak to může být docela rychlé a bifteky jsou potom pěkně krvavé, Fe barví do červena, viděl jsem hřiby v kovošrotu v roští u plotu, byly úplně rudé big_smile
jsem zvědavej jak to levoruk zmákne, dobytek musí krmit 2krát za den? takže nemůže stroj odstavit na moc dlouho.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#17 04-01-2015 00:13:04

levoruk
Člen
Registrovaný: 01-07-2011
Příspěvky: 85

Re: maximalizace deformace při svařování

tak břit je jasnej, tam je velkej otěr o podklad, ale měl sem na mysli vnitřek, člověk by si řek, že je to jenom kukuřice a tráva ale vlivem kyselosti a třením to docela ubejvá. Nejvíc se osvědčila obyčejná 11523, nebo potom potáhnout vnitřek nerezem. Hardox třeba nemá šanci, mizí před očima.

Copa já to zmáknu, ale šéf si musí zorganizovat zbylý makáče...

Editoval levoruk (04-01-2015 00:14:26)

Offline

 

#18 04-01-2015 09:58:57

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4411

Re: maximalizace deformace při svařování

Levoruk - samozřejmě existují materiály vysoce otěruvzdorné. Také je možné exponovaná místa navařit otěruvzdornou vrstvou. To platí nejen o břitu, který je pak skoro "věčný", ale i o plechu podlahy. Ještě účinnější by bylo přejít u zvláště namáhaných míst na šroubované doplňkové díly, jako jsou například ostří (splazy) na pluhu na břit, nebo na vysoceotěruvzdorný plech na podlahu. V dlouhodobějším pohledu jsou takové doplňky mnohem jevnější než opakované opravy s výpadkem kapacity stroje.

Offline

 

#19 29-01-2015 20:11:26

mul
Člen
Registrovaný: 10-03-2012
Příspěvky: 29

Re: maximalizace deformace při svařování

Dobrý den, dnes sem v práci řešil takovou nepříjemnou věc, přišla mě na dílnu svahovka od bagru na "vystužení". Jenže po navaření pásovin na lžíci, které jsou vidět na obrázku se trošku zkroutila. Teď otázka jaký zvolit postup aby se deformacím předešlo? Na originální břit lžíce přijde navařit ještě jeden aby se neopotřebovával originál a byla zjednodušená výměna, ale ten originál se zvlnil v důsledku navaření těch pásovin. Teď se samozřejmě zkroutí i ten druhý. Coš o to on se v zemi srovná:), ale nevypadá to hezky. Takže jak správně postupovat? http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/3762_wp_20150123_002.jpg

Offline

 

#20 29-01-2015 20:24:51

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4411

Re: maximalizace deformace při svařování

Bohužel vám asi nikdo neporadí. U deformací je nejdůležitější zjištění, kde a jak ta příslušná tahová napětí vznikají. Teprve potom je možné dojít k nějaké nápravě. Tu bez dost podrobné znalosti konstrukce vlastního svařence nejde obecně navrhnout. Něco se dá omezit dolpňkovými protisváry, něco masivními výztuhami před vlastním svařováním. Něco se dá zachránit "rovnáním teplem".

Offline

 

#21 29-01-2015 21:33:35

vyrobca
Člen
Místo: Bratislava
Registrovaný: 05-05-2012
Příspěvky: 1277
Web

Re: maximalizace deformace při svařování

mul napsal(a):

ale nevypadá to hezky. Takže jak správně postupovat? http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … 23_002.jpg

V prvej rade asi zavolat zakaznikovi ze sa zvarenec prehol, ci je to velky problem. Predpokladam ze tam zrejme navarate listu z hardoxu. Pred navarenim dalsej listy podlozit lyzicu solidnou traverzou a pokial sa da a je to vo vasich moznostiach, lyzicu aj s dalsou listou predhnut "nasponovat do druhej strany" a znova zvarit.
Sam som pred tyzdnom riesil vymenu hardoxovej listy na podobnej lyzici na TEREX-e. Nikto to tomu bagristovi nechcel spravit, tak to pristalo na mojich pleciach. Staru listu som odrezal plazmou a navaril novu. Tiez mi tu hardoxovu listu ohlo asi o 5 mm. Bagrista bol najstastnejsi clovek na svete. Tak rovne to este nemal. big_smile


Formica FOR mig 169, Kuhtreiber KIT in 1500 HF, ALFA in Pegas 40A Plazma,Welder Fantasy JET TIG III AC/DC 200, Dnipro M SAB 210,Speedglas 9100XX, Kowax KWX820 ARC+, Bomar STG 120, Bezolejový kompresor - HECHT 2089, Profi3Dmaker, Ender 3 PRO,Ender 5+,13x BIQU B1,Tronxy XY-2,Creality LD-006,pieskovaci box Lincos 110L, klima Whirlpool PACW12CO :-)

Offline

 

#22 29-01-2015 22:09:36

tomape
Člen
Registrovaný: 10-01-2012
Příspěvky: 1320

Re: maximalizace deformace při svařování

Pokud jsi nehnul s upínací částí, tak by to mělo být v cajku. U bagru se přece nejede na milimetry... v lepším případě na jednotky centimetrů, v horším případě i 10cm není žádná míra (viz staré lanové bagry ap.). Nějaké drobé zvlnění by nemělo vadit. možná by stačilo opatrné nahřívání na opačné straně vrcholu průhybu....... Či dobře mířená rána palicí- i když tím by se to dalo i pořádně posrat.....


Invertor GAMA 165, plazma Berlan, MIG-MAG Fronius, řezák Harris+30m hadice.

Offline

 

#23 29-01-2015 22:51:17

mul
Člen
Registrovaný: 10-03-2012
Příspěvky: 29

Re: maximalizace deformace při svařování

Zákazníkovy opravdu volat nemusím, vše je pro firmu která mě zaměstnává, je to stavební firma která má svou dílnu bagristy zedníky atd.
To Vyrobca předehnout originální břit je prakticky nemožné to bych musel odřezat spoustu věcí, ale nechápu čemu by mě to pomohlo? Ten další břit je z hardoxu a bude vlastně už je navařenej na tom originál sváry jsou kouťáky jestli si rozumíme. S těma mírama 10cm už je dost s těma lžícema se dělá taky někdy rovina tak je to potom problém. Ten břit je jakoby zvlněný uprostřed cca o 0,5cm. Já jen že jsem to nejspíš zavinil já navařením těch pásovin, tak jestli nemáte nějakou radu jak se tomu pro příště vyhnout, něco na způsob: "udělej jeden bod a běž na kafe, ať se tam vnese co nejmíň tepla" smile. Něco samozřejmě trošku smyslu plnějšího. Tuhle žlíci už řešit nebudu ta se upraví v zemi. Ještě dodám, nový břit je na tom originálním pochopitelně přesazený o cca 9cm.

Editoval mul (29-01-2015 22:55:34)

Offline

 

#24 30-01-2015 07:19:45

JEFF
Člen
Registrovaný: 19-11-2013
Příspěvky: 31

Re: maximalizace deformace při svařování

Jaký smysl mají na výztuháh svary po celé délce? Takovéto výtuhy bych svařoval přerušovanými svary - 50 mm svar, 100mm mezera, střídavě z obou stran. Dodáte do svařence méně tepla než při celých svarech.  Původní lžíce má svoji pevnost a tuhost a toto je pouze vylepšení.

Offline

 

#25 30-01-2015 10:59:20

mul
Člen
Registrovaný: 10-03-2012
Příspěvky: 29

Re: maximalizace deformace při svařování

Ucel vystuh je takový, aby se neodirala lzice, ale pasoviny na ni navareny. Svary po cele délce pasovin jsem delal z toho duvodu, ze je to tak delane u vsech ostatních lzic. Jakym zpusobem to delal clovek přede mnou, jestli resil nejake deformace uz nezjistim.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče