SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 13-09-2014 10:12:17

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8539

Bodování silnějšího materiálu

Dobrý den, chtěl bych poprosit o radu. V domácích podmínkách v garáži dělám hodně karosařinu, kde se nejčastěji jen boduje. Podlahy a důležité prvky raději ´´naprskávám´´ aby to vypadalo jako celystvý svár. Plechy jsou většinou kolem 0,8-1,5mm.
Ale nejsem svářeč a v práci s jedním chlápkem skládáme konstrukce ze silnějšího materiálu. Napíši třeba materiál 4-20mm. Co mě ale nejvíce zajímá, jaký je správný způsob bodování? Z hlediska pevnosti je lepší prosím dělat klasické kolečka, nebo tenké dlouhé vlasy? Tím myslím že to jen bodnout na místě, nebo táhnout hodně rychle hořák a tím pádem zrobit tenkou dlouhou housenku asi 30mm? Děkuji


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#2 13-09-2014 12:13:39

Warlockvw
Člen
Registrovaný: 03-08-2009
Příspěvky: 717

Re: Bodování silnějšího materiálu

v podstate je to jedno do 10 mm staci aj body s poriadnym prudom cca 200A ale hrubsie do 20 mm daj hefty na cca 1 cm alebo aj 2 cm ale nie velke aby nebolo vidno hefty pri zvarani,popripade mozes hefty pred zváranim zlahka prebrusit.Vela zdaru smile

Offline

 

#3 13-09-2014 14:30:02

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8539

Re: Bodování silnějšího materiálu

Nebudu tady zase řešit blbosti aby někdo nenadával. Já jsem ale byl zvyklý při skládání dělat klasické hefty, tedy body jen kolečka, nebo jak to nazvat. Na větší délku dát více bodíků. No, ten chlápek co s ním teď dělám mi tvrdí, že když dám ty moje hefty, že to jsou hroudy, že mám dělat tenké 3mm housekny třeba 30mm dlouhé. Co na to odborníci?


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#4 13-09-2014 17:43:22

Warlockvw
Člen
Registrovaný: 03-08-2009
Příspěvky: 717

Re: Bodování silnějšího materiálu

heft je heft a bod je bod.Už som pisal davaj na cca 2 cm alebo 3 cm tak jak ti hovori kolega a je to,neviem kde vidis problem,riesit kolecka alebo hefty to je jedno podstatne je aby to držalo a nepotrhalo sa pri zvarani

Offline

 

#5 13-09-2014 21:56:23

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4411

Re: Bodování silnějšího materiálu

My svářeči pro daný případ zásadně používáme název stehování (někdy také heftování). Bodováním se v naší terminologii rozumí odporové svařování. Správný steh má mít vlastnosti budoucího sváru, jinak by se pak musel při svařování odstranit. A to je z výrobního i ekonomického hlediska pitomost.

Offline

 

#6 14-09-2014 11:25:30

Warlockvw
Člen
Registrovaný: 03-08-2009
Příspěvky: 717

Re: Bodování silnějšího materiálu

na tie parametre mas 1 mm drat nie? alebo 1,2? smile

Offline

 

#7 14-09-2014 13:44:14

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8539

Re: Bodování silnějšího materiálu

Napíši to asi takhle. Jeden ze svářečů taky říkal co píše Unihero, že jsou pro ně lepší tenké housenečky, třeba 3mm silné a 30mm dlouhé(Unihero tam má asi překlep), ale co jsme teď naposledy dělali takové oblouky pro tunel na letiště v mošnově, tak to mělo hooodně velké pnutí a zjistil jsem, že mé jakoby hroudy vydržely více než ty vaše slavné housenečky. Vyráběli jsme třeba jakoby H profil z kalsických plocháčů, dalo by se napsat. Ty ohnuté bočnice někdo z...l, tak to bylo hodně přehnuté. Svorkami jsme to potom přitahovali k stojině(dělali jsme to naležato) a heftovali k sobě. Proto tam bylo hoodně velké pnutí. Ty housenečky popraskaly, ale ty moje jakoby hroudy ne. Čím to?

Jirkati: Děkuji za vysvětlení. Ano, když se to tak vezme, tak bodování je spíše svařování na bodovačce. Tak tedy heftování nebo stehování.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#8 14-09-2014 17:06:29

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8539

Re: Bodování silnějšího materiálu

Aha, tak to je ale něco jiného. U těch našich oblouků jsou svary myslím a5, body nedělám hroudy, to říká jen ten chlápek, se kterým dělám. Mám svářečku, nebo se alespoň snažím nastavit tak, aby stačilo jen malinko heftnout, ale aby heft dobře provařil materiál s co nejmenšími rozměry. Nebo jinak psáno, prostě hodně rozlitý svár. Mám nastaveno na velký proud a malý posuv drátu. Heft se krásně rozleje a nedělá to hromadu.
U nás jsou svářeči stejně hovada, už jsem to tady kdysy řešil. Když oni to všechno zaserou miliony kuliček a nesnaží se nás zámečníky a skladače trošku ušetřit toho trápení s čištěním, proč jim lézt do zadku až tak, že jim všechno připravíme tip ťop? Ale jak jsem psal, snažím se vždycky hefty přizpůsobit tloušťce materiálu a budoucímu svaru. Když má být svár větší, třeba 8, 10 apod., tak se nebojím většího stehu, ale u menšího sváru dávám hefty malinké.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#9 14-09-2014 19:04:33

Kramlik
Člen
Registrovaný: 21-08-2010
Příspěvky: 713

Re: Bodování silnějšího materiálu

v takové firmě kde svářeč po sobě neočistí svár a zaprasené okolí tak to bych dělat nemohl, už ve škole a vůbec ve všech sv. knihách je napsáno že SVÁŘEČ PO SOBĚ ČISTÍ A TÍM TAKÉ KONTROLUJE SVÁR a je uplně jedno jestli otlouká strusku po elektrodě nebo okopává krompáčem a škrábe kuličky po Mig-Mag, já bych takového svářeče poslal do perdele, ať si to pěkně očistí ty svoje howna a v případě že nemá čas tak já klidně místo něj pujdu chvíli svařovat, na mostárně čistili svářeči po sobě i kuličky a binec který vystoupil až po otryskání, takže v zimě třeba ven do mrazu škrabák sebou a mazej ať mužeš pokračovat ve svařovně na svárech co za hodinu přijde kontrolor rentgenovat
očistit svár a jeho okolí je povinnost svářeče, nebo v kapitalismu už to neplatí?

Editoval Kramlik (14-09-2014 19:06:28)

Offline

 

#10 14-09-2014 19:18:41

Rellik
Člen
Registrovaný: 20-09-2011
Příspěvky: 2547

Re: Bodování silnějšího materiálu

Kramlik napsal(a):

v takové firmě kde svářeč po sobě neočistí svár a zaprasené okolí tak to bych dělat nemohl, už ve škole a vůbec ve všech sv. knihách je napsáno že SVÁŘEČ PO SOBĚ ČISTÍ A TÍM TAKÉ KONTROLUJE SVÁR a je uplně jedno jestli otlouká strusku po elektrodě nebo okopává krompáčem a škrábe kuličky po Mig-Mag, já bych takového svářeče poslal do perdele, ať si to pěkně očistí ty svoje howna a v případě že nemá čas tak já klidně místo něj pujdu chvíli svařovat, na mostárně čistili svářeči po sobě i kuličky a binec který vystoupil až po otryskání, takže v zimě třeba ven do mrazu škrabák sebou a mazej ať mužeš pokračovat ve svařovně na svárech co za hodinu přijde kontrolor rentgenovat
očistit svár a jeho okolí je povinnost svářeče, nebo v kapitalismu už to neplatí?

Není pravda, že si svářeči musí po sobě čistit sváry. Například zrovna u nás teď máme takovou manufakturu:
1/ přípraváři - řežou materiál, vrtají díry, řežou závity
2/ svářeči - na přeskáčku si bodují svařence v přípravcích, pak svařují
3/ brusiči - čistí sváry, brousí, kde mají být zabroušené
4/ kontrola - tady je to na dvě podskupiny - jedni přeměří, případně srovnají, a jeden pak nakonec provede vizuální a měřící kontrolu

Tento postup jsem už zažil ve 3 firmách...

Jinak já osobně tam dělám samostatnou jednotku, kdy u určitých výrobků provádím všechny operace sám, snad krom "kuličkování" jelikož vařím tigem...


Jinak co se týká bodování, tak správně by svářeč měl bod odbrousit když k němu dojede se svárem, jelikož většinou bodují svářeči se základním kurzem  a nebo přímo pouze zaškolení "bodaři" a není tam jistota správného průvaru. Co se týká samotného bodování tlustších materiálů, tak je lepší dát víc ampér - líp se to provaří a víc rozleje...


JET TIG II + Parker SGT 18, Speedglas 9100X, KOWAX 730ARC, PARTNER TIG 200 DC PULSE, Spartus MASTERMIG 200 + LORCH ML2400
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.
http://dv-foto.cz https://rellik.rajce.idnes.cz/

Offline

 

#11 15-09-2014 17:27:40

franišek
Člen
Registrovaný: 10-05-2011
Příspěvky: 636

Re: Bodování silnějšího materiálu

No já od té doby co ni kulička při stehování vletěla do oka tak stehuji obalovanou elektrodou a je mi to jedno jestli svářeč vybrušuje nebo nevybrušuje. Jinak jsem taková jednotka co má pod sebou 4 zašíváky ( připraváře ) jak píše  Relík. já pak ještě s jedním kolegou skládám a po svaření rovnám plamenem. Za kuličky si zodpovídá svářeč a za přípravu svarových ploch technolog - zajištění očištění materialu od rzi a naúkosování.  I když se u nás rozlišuje jestli jde výrobek do betonu nebo někam kde to je vidět. Na základním rámu pro převodovku co přide zalít betonem je škoda práce sekat kuličky.

Editoval franišek (15-09-2014 17:29:54)

Offline

 

#12 15-09-2014 21:15:19

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8539

Re: Bodování silnějšího materiálu

No tohle je první firma, kde jsem tohle zažil. Ano, byly firmy, kde svářeč opravdu jen svařoval, zámečníci popř. nějací pomocníci čistili svary. Jenže to svařeč byl pan SVAŘEČ a alespoň si uměl nastavit mašinu. Jak už jsem tady psal mnohokráte, kuličky ke svařování patří, ale s mírou. Pokud je svářečka dobře nastavená a ve slušném stavu, tak jde udělat svár, kdy je třeba na 200mm svaru jen pár drobných kuliček, které ale nedrží a nejsou vtavené do materiálu. Kdysy jsem byl za kamarádem v jedné firmě, kde mají mašiny myslím ESAB, nádherné mašinky. Dělal svár asi 1m dlouhý a nádhera. Napojoval myslím 3 krát, svár jako z automatu a skoro žádné kuličky. Vzal pásek plechu, seškrábnul to málo kuliček, nevím, třeba 20, ale fakt drobné, které byly v podstatě jen jemně přilepené, popř. jen ležely a svar čistý. U
V téhle firmě jsou zámečníci, kteří připravují materiál, to je: řežou na pile, brousí úkosy, vrtají apod. Potom skládači, kteří něco poskládají heftováním a svářeči, kteří to zavaří. Jenže jsou u nás svářeči a svářeči. Svářečky jsou povětšinou staré mrdky Froniusky v dezolátním stavu, o které se nikdo 20 roků nestará. Někteří svářeči se snaží zavařit pěkné svary, aby bylo těch kuliček co nejméně, stříkají to před svařováním tou vodičkou. Potom jsou takoví, kteří na to se...ou a nestříkají vodičku, prasí to jak se jim zachce, svářečku neštelují a mají to zřigané. Potom to musí zámečníci čistit. Mistři potom nadávají jim, že to dlouho trvá.
To je jedno.
Takže body i když dělám jen klasické jakoby kolečka, ale na velký proud, kdy se svár krásně rozleje nevadí?


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče