SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1 2
Zdravim
Stavím svářecí usměrňovač ke svářečce JS90 možná do budoucna to bude RTB3.
nikde na internetu jsem nenašl srozumitelný návod či výpočet tlumivky na 120 - 140 A při přijatelných parametrech jako jádro bych chtěl použít jádro z transformátoru 1 kw totalitní výroby.
Jde mi o to kolik závitů je potřeba navinout a přibližně jakou pásovinou odpovídajícího průřezu (cu). Nebo jestli máte někdo osvedčenou konstrukci tlumivky?
Diody budou 4 x 160A 1000V a kondenzátor 2000 mikro 350V.
Offline
Nahoře máš tlačítko svarinfo a jeho stlačením se dostaneš do bloku návodů . Tam je návodů hafo . I profipřípravek nepoužívá tzv. "velkou" tlumivku , ale "malou" tlumivku . Ta slouží vlastně jen k jednoduššímu zapálení oblouku . Tam použiješ tlumivku z pouličního osvětlení . Pokud chceš tlumivku "velkou" , tak pro jádro z 1kVA znamená z praxe vyplnit celý prostor pro cívku vodičem , který ti snese alespoň 100A trvale . No a vzduchovou mezerou si doladíš vlastnosti usměrňovače k obrazu svému . Jak transformátory tak tlumivky se vyrobí a zkouší a až dle reálného chování se dopilují do svářecího zdroje . Profimašiny mívají tlumivku stupňovou , nejnovější z těchto zdrojů i elektronickou .
Offline
http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2007071101
Pokud to bude tlumivka protékaná celým svařovacím proudem, kondenzátor 2000uF je moc velký, znatelně zhorší vlastnosti usměrňovače.
Editoval Zdenek11 (11-09-2014 08:12:22)
Offline
Zase píšeš nesmysl . Jakou vlastnost USMĚRŇOVAČE zhorší ?? Vojín Kefalín , čoje to hentaký usnerňovač ? Nastuduj si to .
Offline
Velká kapacita kondenzátoru zde nemá na rozdíl od klasických usměrňovačů žádný přínos. Činitel filtrace se nijak zásadně nezvýší, naopak asi dojde k jinému nechtěnému jevu. S ohledem na malý činný odpor vinutí tlumivky se při dotyku elektrody přenese téměř celá energie kondenzátoru do místa dotyku a při větších kapacitách dojde místo k zapálení oblouku k přilepení elektrody - je to vlastně jakási obdoba svařování hrotovým zážehem výbojem kondenzátoru. Značně nepříjemné je to zejména u tenkých elektrod 1,6 a 2mm. Čím jiným by to mohlo být mě nenapadá.
Bobobo, jestli vás mohu poprosit, zdržte se do budoucna vašich laických reakcí na moje příspěvky a reagujte prosím (tak jako ostatní), pouze na vstupní dotazy uživatelů. Velice vám děkuji.
Editoval Zdenek11 (12-09-2014 07:34:45)
Offline
Zase píšeš kravinu . Dodnes nemáš ponětí o průchodu proudu přes tlumivku . Nech si to konečně vysvětlit . Žiješ v nebezpečných bludech viz předešlé vlákno . A ten elyt nemá žádný vliv na USMĚRŇOVAČ .
Offline
bobobo: Tady jsi vedle, jak ta jedle. Pravdu máš jedině v tom, že elyt nemá žádný vliv na usměrňovač. Bohužel na svářecí vlastnosti ano a to negativní (platí pro velkou tlumivku). Než si začneš honit ego, tak si to jako já prakticky vyzkoušej!
Offline
Jaké ego ? Jde o působení proudu na tlumivku a zpětně . Co to má co dělat s nějakým egem ? Copak to nečteš , činný odpor vinutí --- . A v tom minulém vlákně - vždyť nezná rozdíl mezi jalovým a činným výkonem . Co to má , tato jasná odborná neznalost , co dočinění s egem . Však si všimni , že jsem mu v minulém vlákně dával šanci si to zjistit . On to neudělal a neodbornost si ještě podtrhnul . Takže pokud tu nejde o odbornost , ale jen o neodborný pokec , na kterém nezáleží , zda je to odborně tak , tak se omlouvám .
Offline
Také se přikláním ke Zdenkovi11. 2000uF je opravdu hodně a v této aplikaci není takto velká kapacita žádoucí. Zde je důležité vyladit tlumivku, která výrazně ovlivňuje svařovací vlastnosti usměrňovače. Kapacita by měla stačit čtvrtinová. A pokud ten elyt podle Boboba nemá na usměrňovač žádný vliv, tak ho tam nedávejte a ušetříte náklady a trápení :-)
Offline
Je to z praxe. Hodně hodin jsem věnoval "naladění" usměrňovače a neúměrným zvyšováním kapacity se vlastnosti zařízení začaly zhoršovat.
Bobobo, s činným a jalovým výkonem a účinností pracuji skoro 40 let. Nemohu za to, že asi nedbalým přečtením nepochopíš podstatu problému a převedeš ho na jinou úroveň.
Offline
Offline
Nevím, kde jsem porovnával zdánlivé výkony se stejným činným, mohl bys mě bobobo prosím navést?
Offline
Nemohl , jsi zaslepen . Když budeš mít vůli , najdeš sám . A nech si , proboha , vysvětlit proudy svářecím trafem .
Offline
Tedy odborně blbě , lépe rozptylovým . Omlouvám se .
Offline
Pro KMU1 chtěl jsem se zeptat kde se dají sehnat 1mm obalené elektrody pro svařováni MMA jak píšete v tomto vlákně http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=5511
ja je hledal a nenašel
děkuji za odpověd
Offline
lafop – běžné schéma usměrňovače (usměrňovač – tlumivka- kondenzátor) se používá v běžných zdrojích, kde je důležitá stabilita napětí, u MMA svářečky se nedá použít toto pořadí, protože zde je třeba, aby napětí indukované z tlumivky zapalovalo a udržovalo oblouk (kondenzátor působí jako zkrat pro napěťové špičky).
Pak zbývá zapojení v pořadí usměrňovač - kondenzátor – tlumivka. Předpokládám, že tento kondenzátor již máte, tak vyzkoušení zas nezabere moc času. Já to již zkusil před pár lety na již dávno vyrobené svářečce s klasickou tlumivkou, inspiroval mne k tomu článek na svar info – v tomto případě byla v článku použita malá tlumivka v pomocném obvodě. Použil jsem kondenzátor 1000uF a nezaznamenal jsem žádnou změnu.
Problém s takovýmto kondenzátorem v obvodu s vekou tlumivkou by mohl být v tom, že zde tečou dost velké proudy, na které většina elektrolytických kondů není stavěna a bylo by potřeba ten proud omezovat.
Předpokládám, že propagátoři zapojení s kondenzáterem, vycházejí z toho, že svářečka s kondenzátorem má na výstupu naprázdno větší napětí (na kondenzátoru bez vybíjecího odporu se ustálí téměř špičkové napětí výstupu trafa) a že je tam to napětí trvale, zatímco bez kondenzátoru je tam pouze efektivní hodnota (špičková hodnota klesá 100x za sekundu k 0V). Tedy nejde o filtraci během sváření. Ale usnadnění zapalování. Ale takto navýšené napětí i s malou zátěží rychle klesá.
Pokud je na výstupu dobrá tlumivka, tak nevěřím. Že by mohlo dojít k tomu, co je popsáno v příspěvku č. 5 : „ … Velká kapacita kondenzátoru … S ohledem na malý činný odpor vinutí tlumivky se při dotyku elektrody přenese téměř celá energie kondenzátoru do místa dotyku a při větších kapacitách dojde místo k zapálení oblouku k přilepení elektrody - je to vlastně jakási obdoba svařování hrotovým zážehem výbojem kondenzátoru. Značně nepříjemné je to zejména u tenkých elektrod 1,6 a 2mm.“
Ono ani tak nejde o činný odpor vinutí, ale o indukčnost té tlumivky, ta zabrání popisovanému nárůstu proudu a také část energie uloží do magnetického pole, popisovaný jev by ale nastal, pokud by byl kondenzátor až za tlumivkou, nebo by byla indukčnost příliš malá.
Editoval pt.kbely (11-09-2014 16:01:11)
Offline
pt.kbely napsal(a):
Ono ani tak nejde o činný odpor vinutí, ale o indukčnost té tlumivky, ta zabrání popisovanému nárůstu proudu a také část energie uloží do magnetického pole, ....
Samozřejmě, že indukčnost tlumivky (zde řádově 2mH) by měla snížit proud z kondenzátoru, ale při dotyku elektrody se současně s nabitým kondenzátorem připojí do okruhu i vlastní silový výstup z diod. Jestli to má vliv nebo jaké přechodové jevy zde vznikají nevím, tohle již spočítat neumím a nemám ani možnost to změřit, nicméně při laborování s usměrňovačem s velkou tlumivkou jsem pokusně zvyšoval kapacitu asi až na 4000µF a se zvyšováním se začínaly elektrody při startu lepit. Jako optimální jsem nakonec nechal kondenzátor 470µF. Není ostatně nic jednoduššího, než si to při stavbě usměrňovače před finálním zakrytováním vyzkoušet.
Editoval Zdenek11 (11-09-2014 16:24:56)
Offline
Problém tedy bude, že se výstupní tlumivka a takto velký kondenzátor dostává téměř do rezonance. Při dvojcestném usměrnění je opakovací frekvence za usměrňovačem 100Hz.
Pro C= 4mF, L= 2mH je pak rezonanční kmitočet f=1/2/3,14/odmocnina(LC)= 56Hz
Pro C= 0,47mF, L= 2mH je pak rezonanční kmitočet f=1/2/3,14/odmocnina(LC)= 164 Hz
Jde o paralelní rezonanci, oblouk je v serii s L a zhoršuje pouze její Q. Při paralelní rezonanci je vysoká impedance obvodu. Pokud by se zvyšovala kapacita nad 4mF, zase by se to mělo teoreticky zlepšovat.
Přechodový jev při připojení tlumivky na stejnosměrné napětí (Zkratování zdroje tlumivkou).
V momentu kontaktu neteče žádný proud, z počátku lze průběh linearizovat, s dvojnásobkem času roste proud 2x (pokud by obvod neměl proudové omezení a neobsahoval by žádný odpor, proud by takto rostl do nekonečna, pokud ale počítáme s R, nárůst proudu postupně začne ztrácet linearitu a přibližovat se limitě I=U/R, je to podobný průběh jako nabíjení kondenzátoru přes odpor.
Offline
Ta poslední věta měla být: je to podobný, jako průběh napětí na kondenzátoru při nabíjení přes odpor.
Jen dodám, že v té počáteční fázi, kde se ještě neuplatňuje odpor se dá získat okamžitá velikost proudu v závislosti na čase úpravou vzorce: L = U × t / I [H] = [V × s / A]
Offline
Abych se přiznal, rezonanci obvodu jsem neuvažoval. To by tedy vysvětlovalo, proč se při zvyšování kapacity začaly vlastnosti zařízení zhoršovat, ač by tomu mělo být teoreticky naopak. Zřejmě můj prvotní názor byl nesprávný, bohužel větší kapacitu než 4mF jsem už tehdy neměl k dispozici a nepokračoval dál.
Offline
S kondenzátory velkých kapacit jsem také neudělal dobrou zkušenost. Zkoušel jsem to před mnoha léty a hodnoty si již přesně nepamatuji, ale jak u usměrňovače s pomocnou větví diod a malou tlumivkou, tak u usměrňovače s velkou tlumivkou, kterou prochází celý svářecí proud, se nad určitou hodnotu kondenzátoru (samozřejmě v každém případě jinou) funkce v prvním případě již nezlepšovala a ve druhém případě se začala elektroda lepit, jak je popisováno kolegy zde. Nakonec jsem dost let používal verzi s pomocnými diodami, malou tlumivkou a kondenzátorem někde kolem 1000 uF, protože to bylo poněkud méně náročné na transport. Dnes již používám trafo JS90F pouze na střídavý proud při menších pracech v terénu, v dílně mám CO a úplně jiný stejnosměrný zdroj.
P.S. Lafopovi ještě doporučím, aby si ponechal JS 90 (pokud ji má v pořádku), s výměnou za RTB-3 si nepomůže, spíše pohorší, ta má méně proudů a hůře rozvržené. Také při přepínání rozsahů občas padá jistič, hlavně při rychlejší manipulaci s přepínačem (zřejmě kvůli tomu, že úhel mezi jednotlivými polohami je nejmenší, co tento typ přepínače umožňuje a kontakty nemají dost času na svoji činnost). Pokud potřebuje možnost provozu z jedné fáze (230V), tak doporučím JS90F nebo JS90FN (N = provedení s nabíječkou aku 6 a 12V, ta nabíječka je celkem k ničemu, ale také ničemu nevadí, na panelu jsou navíc pouze tři svorky na připojení nabíjecích kabelů). S oběma svářečkami mám osobní zkušenost, to co píši mám vyzkoušené a skutečně je JS90 uživatelsky příjemnější.
Editoval VašekP (12-09-2014 10:41:35)
Offline
S těma kondenzátory ty jsem jednou kuchnul ve šrotě a tak mi doma zustaly... jsou na 350V Sváření na 230V nepotřebuji takže stačí obyčejná js 90 kterou mam doma a nic jí není...
Svařovaní ss prodem je praktičtější a dost váham jestli použít jenom pomocnou tlumivku nebo tu ktreou teče svářecí proud je mi jasné že s tou plnokrevnou to bude dražší ale zaroveň bude na výstupu menší zvlnění a tudíš předpokladam tišší oblouk. nemá někdo odhad co bude stát navinutí plnokrevné tlumivky ? jádro 1 kw 70Z cu pásek 25mm2
Offline
Mám takový neodbytný pocit, že se na jádro z 1kVA trafa 70 závitů 25mm2 nevejde - záleží na tom, jestli je to trafo jádrový nebo plášťový typ. Asi by stálo za to nějak nakreslit rozměry a dát je sem. Jinak usměrňovač s velkou tlumivkou je opravdu znatelně kvalitnější. Těch 25mm2 je s ohledem na zatěžovatel trafa JS90 skoro až moc. Já tu svoji mám vinutou Cu 6x3mm a chlazenou ventilátorkem z PC a zatím se mi nepodařilo ji nějak extrémně zahřát.
Hrubým odhadem předpokládám, že cena by neměla překročit 2000,- Kč. Plus mínus.
Editoval Zdenek11 (12-09-2014 17:42:28)
Offline
Lze takovou tlumivku navinout i doma při přijatalené kvalitě s tim že jí necham zalakovat v navijárně ? Mam možnost koupit navíjecí pásek za 240 kč kg dvakrát lakovaný.
Offline
Pro donal:Byla to na mě habaďůra (ubroušená šupléra). Všem se omlouvám za mystifikaci.
Offline
Stránky: 1 2