SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Zdravím všetkých,
Mohli by ste mi poradiť akou elektródou a ako najlepšie zvárať oceľové jaklové profily. Skúšal som EB-121 2mm ale stále mi to prepaľuje, jedná sa o jakle 30x30x3 a 25x25x2.
vďakan za každú radu.
Milan
Offline
Dobrý den,
ono svařování obalenou elektrodou vyžaduje,ostatně jako vše trochu zkušeností.Základem jsou samozřejmě správně nastavené parametry svářečky vůči elektrodě.Na většině balení s elektrodami jsou napsány.Tj. polarita a proudový rozsah.Na tu dvoječku bazickou tak 60-80A,ale chce to nanečisto vyzkoušet.Pokud nemáte dostatek zkušeností s vařením slabších materiálů,teď narážím spíš na ten 2mm materiál,tak bych osobně volil elektrody rutilové,které nejdou tak do "hloubky".Z těch známějších třeba E-R 117.Toť můj názor.
Offline
2 mm jakle sa daju pekne zvarit, len ako pise moj kolega treba na to fakt skusenosti. Napriklad, ked uz mam nieco zvarit elektrodou, tak pouzivam (2,5 mm esabky 121) a mam 63 A, samozrejme to zavysi od zrucnosti a od zvaracky, pretoze vsetko je to individualne. Najprv zvar prebehnem narychlo, oklepem strusku, vycistim zvar, urobim nabeh a pekne to cele zvarim este raz. Uz niekolko rokov takto zvaram a zatial sa mi to najviac vyplatilo.
Offline
varil som tou EB121 na 50A, medi jaklami je cca. 2mm medzera
Offline
Tak ta mezera je pochopitelně zásadní problém.
Offline
vďaka jafi aj za konkretny spôsob zvárania jaklov. Napise niekto ešte iný postup na jakle?. Skusim tie rutilky asi, keďže nemám s týmto ešte dosť skúseností.
Offline
momák môžeš ten problém konkretizovať?
Offline
Jekly jdou bazickou elektrodou svařovat dobře. Mezera 2 mm je moc, maximálně 1/2 tloušťky svařovaného materiálu. Velikost proudu se volí podle druhu svaru, na koutové svary až maximální horní hranice podle katalogového listu elektrody, jinak dávám asi střed uváděného rozsahu. Není od věci si pamatovat (i když to samozřejmě neplatí vždycky), že průměr elektrody je vhodné volit stejný, jako tloušťka materiálu. Důležitější než proud je tady rychlost svařování a samozřejmě zkušenosti, malé zaváhání a zpomalení a díra je na světě. Svarové plochy se musí dobře očistit, u těchto tenších profilů je nutné, aby oblouk hořel stejnoměrně a plynule a nekolísal na zkorodovaných místech.
Offline
keby som mal krabicu od tych EB121 tak by som vedel ze treba dat aspon 60A, ja som mal malo iba 50A, ked som drzal elektrodu sikmejsie tak to neprepalovalo, ale musel som rychlo tahat a zvar potom nebol suvisly. Ocistene to mam az na ocel, profily nie su vobec hrdzave, a mam ich narezane v 45 stunovom uhle a zvaram ich v horizontalnej polohe.
Offline
Jo jo, chce to vychytat poměr velikosti proudu a rychlosti posunu, aby byl svar pěkný a zároveň dobře provařený, ale bez děr. Ale toto se už nedá nikde vyčíst, to chce praxi, na nějakých odřezcích prostě zkoušet a zkoušet.
Edit.: elektrodu držte co nejblíž svařenci, konec obalu se ho prakticky dotýká. Nadělá se tím míň škody, než když se elektroda drží v neurčité vzdálenosti ve vzduchu.
Editoval Zdenek11 (22-07-2014 15:56:52)
Offline
no ak si mal ( 2 mm elektrody) tak tych 50 A by bolo pre teba akurat, ale to musis samozrejme posudit sam,ci sa ti elektroda lepi alebo ti zacina prepalovat,musis najst urcity kompromis.
Necakaj zazraky pri vymene elektrody, vsetko to je o zrucnostiach zvaraca. Pre teba by som odporucil prechodove elektrody, su sice drahsie ale maju krasnu kresbu a kludny obluk,samozrejme ak chces mat ten zvar tip-top
Offline
Těch 50A na 2mm EB121 je málo, možná snad při svařování zdola nahoru nebo navařování hran, normální svary ale takhle nestojí za nic.
Editoval Zdenek11 (22-07-2014 16:15:27)
Offline
Dobrý den,
to milan TT,omlouvám se,že reaguji až teď.Samozřejmě nebyl míňen problém,jako takový,který nejde řešit.Ale 2mm mezera mezi jekly,ještě k tomu s 2mm stěnou svaření obou dílů komplikuje.Každý,kdo dělal s elektrodou ví,že vyvařování děr a mezer touto svařovací metodou není žádný med a záleží hodně na zkušenostech svářeče.Pokud budete mít možnost svařovat tyto díly s minimální mezerou,tak se může stát,že Vás bude práce i bavit.Znám to,jsou to někdy nervy...
Offline
včera som to skúšal, ale zvárať sa mi dalo až keď som prúd nastavil cca. 35A(podľa stupnice okolo gombíka nastavenia prúdu) a s použitím EB121 a konečne sa dala vytvoriť pekná húsenica. S väčším prúdom sa mi húsenica skoro úplne ponorila do povrchu jakla.
ešte aj diery po prepálení jakla som opravil...
Editoval milanTT (23-07-2014 16:25:13)
Offline
Zdenek11 napsal(a):
Těch 50A na 2mm EB121 je málo, možná snad při svařování zdola nahoru nebo navařování hran, normální svary ale takhle nestojí za nic.
preto som pisal ze zvar treba potom vycistit a prevarit znova
Offline
Pokud se ti "jen skoro ponořila" , tak je to snad dobré . Už jen malinko přidáš na rychlosti a jsi doma .
Offline
2mm mezera je u "jeklu" s 2mm tlustou stěnou strašně moc(to byste musel rychle pendlovat ze strany na stranu aby ste se nepropálil).To je tak na 3-4mm stěnu.Tady stačí jen odgrótovat,sestavit do vinklu s mezerou do 1mm,na středech zheftovat a pak proudem kolem 60A svařit přímým vedením elektrody.(zkosení hran u tlouštěk do 3-4mm je zbytečné,dá se to I svárem).Obecná rada zní vyzkoušet si to na zbytcích.
Offline
Pokud neni dano jinak u steny profilu 3 mm a vic vzdy srazim stenu uz jsem,videl jak se svarene profily I svarem po obrouseni rozpadly jak domecek z karet.
Offline
Já hranu srážím až tak od 4 mm. Když se nechá mezi plechy mezera a použije se silnější elektroda, jde to svařit dobře i s následným obroušením. To je právě to, že hodně lidí vaří "na sraz", bez mezery a hlavně malým proudem - ono to nepropaluje, nějaká housenka se tam vytvoří a to jim úplně stačí. Ale ono to svařeno není, jen to tak nějak drží u sebe tou nalepenou housenkou, do skutečného provaření celého průřezu to má hodně daleko. Pokud je to nějaká branka na zahradu, vzal to čert, horší by to bylo u nějaké houpačky nebo vozíku.
Offline
Jenom drobná rada: pokud někomu upadne svár a přihodí se dokonce zranění, je to průšvih. A pokud to zranění bude mít nějaké následky (je lhostejné jaké), vždycky nastupuje nějaké vyšetřování. A pak se začne kolotoč vysvětlování a dokazování, že byly dodrženy všechny možné i nemožné předpisy. Zvláště pojišťovny s oblibou šťourají do všeho co se dá, aby nemusely tzv. plnit z nějakého pojištění. A když je v průšvihu kolem svařování namočený někdo bez příslušného Oprávnění, případně pokud třeba majitel Základního kurzu svařoval něco co nesmí (třeba zábradlí kolem schodiště), to si přímo lebedí.
Takže když už něco amatérsky svařovat, tak to musí být super pevné a super kvalitní. A kdo si na to netroufne, je mnohem ve svých důsledcích levnější si nechat, i naší svářečkou, zavařit problematické místo opravdovým svářečem s potřebnou úrovní svářečských zkoušek.
Offline
Každý to asi dělá kapku jinak(netvrdím že špatně)-Já se držím toho co jsem se kdysi učil.Tedy do 3mm včetně I svár.Ona ta velká mezera může způsobit že tam svárový kov elektrody pouze zateče ovšem bez důkladného natavení hran-v praxi to je tedy ukázkovej studeňák(takovej právě upadne jen se do něj drcne).Na odřezcích vyprubuju vhodnost parametrů a mám li naostro přesto pochyb rozřežu překontroluju a případně odstraním chyby.Není to tak dlouho co jsem na pár svárech strávil půlden protože svařenec nebyl důkladně očištěný,zato byl navlhlý(týpek když jsem mu řekl že si to má řádně očistit asi pochopil že se to musí umýt vodou s jarem).
Offline
Jo, Ládes, to dokonale znám. Soused z ulice si "koupil" na SD I profily, v práci si je nechal otryskat a asi po týdnu mi je přivezl ke svaření. Byly už po otryskání lehce narezlé, ale svarové hrany docela čisté. On 100 mm konce skutečně umyl doma jarem! Prý mu bylo líto technického benzínu. Při zapálení elektrody samé póry. Tak jsem ty konce umyl izopropylenem, ten váže vodu, a pak už to šlo pohodově. Inu, není nad dobrý úmysl.
Offline
Ahoj,souhlasim s jafim proud na těch 63 A přejet to rychle oklepat a vyčistit a potom ho pěkně rozlejt
Offline
Ten problém s Jarem, nemusí být přímo ve vodě, ta by oschla. Měl jsem podobný problém, ale nejednalo se o sváření. Dnes je už nemožné sehnat čistý saponát, např do Jaru, tekutých mýdel na ruce apod. se přidává i hydratační prostředky na ruce např glycerin aj. To právě způsobuje problémy, pokud se tyto prostředky použijí jako odmašťovadlo. Izopropylalkohol tyto přídavné látky rozpouští.
Doma mám ještě starý předrevoluční HIT univerzál, je to čistý saponát, neparfémovaný, bez přídavných složek, jde s ním čistit i méně náročná optika, dobře odmašťuje – bez problémů.
Offline
Zdravím, kolegovia. Chcem sa vás opýtať, akým spôsobom je najlepšie zvárať profily typu UPN spojené (uzavreté) do tzv. jakloviny. Asi nie je vhodné ich spojiť hrana na hranu a vytvoriť tupý "I" spoj, keďže sa koreň nepretaví. Je nutné urobiť po celej dĺžke profilu "pol V" úkosy a zvárať po celej dĺžke profilu? Alebo urobiť úkosy len každých cca 200 mm a zvárať to spôsobom "zašívania" t.j. 100 mm zvar, 200 mm medzera? Základ je, bol z tých profilov vytvorený uzavretý profil.
Ďakujem za odpovede.
Offline