SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
vysokovýkonné zváranie - napr. SAT (swift arc transfer) ESAB - ma s týmto niekto skúsenosti
napr.: metoda 135 (MAG) / konštrukčná oceľ S355 / t=20mm / kut. zvar z8 / poloha PA / drot 1,2 / 500 A = vd 22m/min
roboticke zváranie
ake su riziká?
Editoval mokosak (04-07-2014 13:21:13)
Offline
Pri robotickom zvarani UNIHEROM je tu riziko kvalitnej a rychlej prace...
Offline
Rizika při vysokovýkonných způsobech svařování jsou úplně stejná jako při běžném svařování MIG/MAG. Nejdůležitější je totiž vždy správná příprava svarových ploch a správná trajektorie - vedení - svařovacího hořáku. A to ostatní je už jen metalurgie. V daném případě se jedná o svařování sprchovým procesem s mírně zkráceným obloukem. SAT ESAB je to pak nazváno proto, že je na ESAB svařovacích zdrojích používán nepoměděný, firmou ESAB dodávaný přídavný materiál.
Editoval jirkati (05-07-2014 18:36:11)
Offline
a co poviete na:
1. porovnanie MAG vysokovykonneho zvarania vs. tandemove MAG zvaranie
2. kde je hranica prud. zatazenia a podavacej rychlosti napr. pri drote 1,2 mm (mato uz niekto odskusane napr. pri 800A ?)
dik.
Offline
a co by sme ti měli říkat, jde o to že každé má jiné možnosti využití a na těch 800 A si dopočítáš rychlost drátu a postupovou rychlost a když výrobce garantuje že to zdroj vydrží tak bych se tím nejak nezaobíral
Offline
Stačí otevříl kterýkoliv katalog přídavných materiálů a přečíst si, co doporučuje výrobce drátu. Z praxe rozhodně nedoporučuji překračovat doporučované hodnoty. V případě průšvihu (havarovaná konstrukce a pod.) se bude zkoumat, co bylo ve WPS. A metalurg na vyleptaných řezech pozná průběh teplot při svařování podle struktur ve svarovém kovu a kolem něj.
Pomáhal jsem ve firmách AUTOMOTIVE při zavádění celé řady vysokovýkonných svařovacích metod. Porovnávání jednotlivých systémů je technický a technologický nesmysl. Každá z metod má své poměrně přesné určení. Velice jsem si vyhrál s metodou rotujícího oblouku, kvůli neuvěřitelné variabilitě jsem obdivoval metody Plazma/MAG a Laser/MAG. A asi nejvíce času jsem nakonec strávil při zprovozňování několika plně robotizovaných svařovacích linek s řadou svařovacích míst typu MAG Tandem. Ta možnost ovládání svarové lázně kombinací Standard - Sprcha -Pulz je fantastická. Výsledkem byly koutové sváry a5 na materiálu tl. 6 mm při dopředně rychosti svařování až 40 mm/sec. A když si pak představíte v jedné svařovací stanici 3 x 8 m svařuje 12 robotů a další jim to navzájem podávají, tak to je skutečně paráda.
Offline
jirkati - dik za odpoved.
drot ESAB Aristorod 12.63 (priemer1,2mm) konci na 380A - podavacia rychlost 15 m/min - odporucania vyrobcu
vysokovykonne zvaranie prave tu zacina (priemer1,2mm) podavacia rychlost od 15m/min a vyssie
Tepelny prikon je u konstrukc. oceli 25 KJ/cm ak sa nemylim....pri MAG, kut. zvare z10 (1vrstva), polohe PA, dote 1,2mm, rychlosti drotu 22m/min som stale pod hranicou max. tep. prikonu.
otazka je ci tandem. zvaranie MAG ma pri takomto type vyroby vyhodu pred vysokovykonnym zvaranim (kde staci podavac do 30 m/min a zv. zdroj do cca 800A) najma co sa tyka produktivity a kvality
Offline