SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Ahojte, přišla mi změna materiálu z S 355 J2 G3 na S700 MC. A zajímalo by mě, zda musím změnit PM. Klasicky máme od Esabu OK AristoRod 12.50. Jedná se o vysokopevnostní ocel, se kterou nemám žádnou zkušenost. Děkuji.
Offline
Jestli nemáte s ocelí S700MC dosud žádné zkušenosti tak vás čeká dost dlouhá cesta. Je to totiž velice citlivá jemnozrnná vysokopevnostní a ještě i houževnatá ocel. A nesvařuje se tak, jak jste zvyklí z nízkolegovaných ocelí. Pro začátek si přečtěte všechno ve vláknu http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=4976 . Tam je o této oceli docela slušná informace. A pokud se u vás jedná o kvalitní, certifikovanou výrobu podle kvalitní výkresové dokumentace tak asi zjistíte, že pro takovýto materiál nemáte ani kvalifikované postupy a ani svářeče, kteří musí mít certifikát pro příslušnou skupinu materiálů podle EN ISO 15608, v tomto případě na skupinu 3, kam spadají třeba i materiály HARDOX a WELDOX.
Technické údaje jsou např. v http://prirucka.bolzano.cz/cz/technicka … p/EN10149/
Přídavné materiály a řadu dalších informací najdete na stránkách http://www.allforpower.cz/UserFiles/fil … vnosti.pdf
Offline
Díky moc za odpověď, hned jsem si myslela, že to nebude až tak jednoduché. Naštěstí nemáme přísně certifikovanou výrobu (ISO 9001), ale i tak se tím musím zabývat a navrhnout správný PM, protože materiál změnili bez ohledu na svařitelnost...
Offline
Dost obtížně si představuji, že tak jakostní materiál jako je S700MC je zpracováván bez nějakého nároku na kontrolní systém. A že ho svařují svářeči bez příslušného oprávnění. Pokud se PM týká, tak záleží na tom, od které firmy jste zvyklí jej odebírat. Asi vás taky trochu překvapí cena. Nevím, co předpisuje konstruktér ve výkresové dokumentaci ale např u ESABu budete začínat někde kolem OK ARISTOROD 13,29 a vyšších. To už jste si jistě našla na doporučených stránkách.
Pokud jste si prošla všechny doporučené stránky tak jste asi zjistila, že nelze jen tak, bez návaznosti na platné WPQR vystavit WPS. Přes všechny problémy se ale dá daný úkol zvládnout, jen to dá dost práce, bude to stát nějaké peníze na příslušné zkoušky svářečů, na PM a na WPQR a samozřejmě bude nutné počítat zpočátku s vyšší zmetkovitostí. Pořádné technologické postupy a ověřené WPS s výpočty vneseného tepla budou nutností. Prostě to není jenom změna PM, ale změna celého systému svařování.
Na doporučených stránkách jste se dočetla, že je nutné dodržovat interpass teplotu, jinak reálně hrozí trhliny a praskliny. I tu je tedy při výrobě potřeba něčím měřit. My ji měříme při výrobě termokřídami, kontrolor má bezdotykový infrateploměr.
Offline
Já to taky nechápu, ale je to tak. U nás se nedodržuje nic :-) Myslím to samozřejmě nadneseně, ale je to tak. Ve výjimečných případech používáme NiMo1 - což je ekvivalent k OK AristoRod 13.29. Všechno jsem si pročetla a tak i oživila své znalosti a ujistila se v tom, co jsem tušila. Předám informace konstruktérům a uvidím jak to dopadne. Díky
Offline
NiMo1 není ekvivalent k 13.29, to by muselo být NiMoCr, nebo X70-IG. NiMo je pro mez kluzu 500, 550 a 620 N/mm2, tady máte 700.
Jaja napsal(a):
Já to taky nechápu, ale je to tak. U nás se nedodržuje nic :-) Myslím to samozřejmě nadneseně, ale je to tak. Ve výjimečných případech používáme NiMo1 - což je ekvivalent k OK AristoRod 13.29. Všechno jsem si pročetla a tak i oživila své znalosti a ujistila se v tom, co jsem tušila. Předám informace konstruktérům a uvidím jak to dopadne. Díky
Offline
U nás ve firmě spojují S700MC plech síla 2mm s obyčejnou betonkou drát průměr 4mm na odporovce a diví se,že jim to nedrží 😂.Máte k tomu někdo prosím nějakou radu?
Offline
Stačí se podívat na teplotní podmínky při svařování S700MC a hned je jasné, v čem je problém. Při odporovém svařování - bodování - dochází k velkému místnímu přehřátí. Z toho plyne, že nutně dojde k masivním prasklinám. Před lety jsme zkusili - na požadavek zákazníka - udělat WPQR na bodování 2 mm plechů z daného materiálu. Za studena 0 bodů, při předehřevu 200 °C tak 50/50 a teprve při 350 °C začaly vznikat slušné spoje. Díky předehřevu ale narostla cena na zakázku tak, že zákazník od požadavku bodování odstoupil.
V daném případě bude řešením buď odzkoušený předehřev, měkké bodování, v nejhorším případě svařování MAG s mírnějším předehřevem s drátem podle betonářské oceli.
Offline