SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 15-06-2013 19:07:37

litpout
Člen
Registrovaný: 15-06-2013
Příspěvky: 9

Dotaz začátečníka - nabodování (CO2)

Dobrý den,

zkoušel jsem vyhledávání, ale tento dotaz jsem nenašel, proto se omlouvám, zda tu to už bylo někdy rozebíráno a já jsem to přehlédl.

Učím se na metodu CO2.

Rád bych se zeptal zkušenějších jak správně nabodovat (nastehovat) plechy (tloušťka 8-10 mm, V svar (tupý)) tak, aby byl kořen po celé délce, hlavně při bodování, hezký bez "krápníků" a "vypouklin" a zároveň řádně provařený? Omluvte, prosím, moje případné neprofesionální vyjadřování.

Můj současný postup při svařování zprava doleva (vpřed): Udělám si kořenovou mezeru cca 3 mm (na šířku elektrody), poté začnu svařovat (bodovat), mírně si vykloním hořák, abych na to viděl, boduju cca 3-5 cm, když dojedu na konec, vrátím se ještě o cca 1-2 cm zpátky, aby se to provařilo, ale často se setkám s tím, že na konci svaru (daného bodování) vznikne krápník. Když toto pak vybrušuju, abych se mohl pak pěkně napojit, tak se to samozřejmě občas "vykousne" a pak se musím piplat s odstraňováním zbytků a vyhlazováním, což mi sežere cca 1 (občas 2) cm bodovaného svaru. Jak tedy na to, abych tomuto zabránil a měl hezký rovný kořen po celé délce? Občas se mi podaří udělat hezké nabodování dle představ, ale je to 1x z např. 6 pokusů.

Další věc, se kterou zápasím je, že se při bodování netrefím přímo na začátek plechu, takže se mi bodovaný svar posune cca 1-2 mm od začátku. Co byste poradili s tímto? Jak držet hořák a kde začít?

A ještě poslední dotaz - při vaření kořene (opět plech 8-10 mm, tupý V svar) v poloze PF mám vykloněný hořák směrem nahoru, snažím se před sebou "tlačit" tavnou lázeň, elektrodou jsem cca 1-2 mm pod jejím koncem, kořen sice provařím, ale nevypadá moc hezky, je často s převýšením např. v délce 1/2 plechu.

Výše uvedené svařuju při 109 A, rychlost posuvu drátu si nastavuje automaticky svářečka sama.

Předem vám děkuju za odpovědi.

Litpout

Offline

 

#2 15-06-2013 21:03:07

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1519

Re: Dotaz začátečníka - nabodování (CO2)

Postup vypadá na první pohled celkem dobře. Pouze kořenová mezera 3 mm se mi zdá poněkud veliká. Jaký je průměr přídavného drátu?

Offline

 

#3 15-06-2013 21:45:26

litpout
Člen
Registrovaný: 15-06-2013
Příspěvky: 9

Re: Dotaz začátečníka - nabodování (CO2)

ZDENÁL napsal(a):

Jaký je průměr přídavného drátu?

Průměr drátu je 1 - 1,1 mm, nevím přesně.

Offline

 

#4 15-06-2013 21:57:37

Honza007
Člen
Místo: Český ráj 294 11
Registrovaný: 10-12-2011
Příspěvky: 2481

Re: Dotaz začátečníka - nabodování (CO2)

Jak velke mas otupeni? Sirka mezery cca 2,5-3mm otupeni cca 2-2,5mm.Po nastehovani je dobre proziznout treba platkem strojni pily nebo reznym kotoucem tkzv do jehly v miste napojeni a zacit cca 10 mm pred samotnym napojenim.Zacatek svaru pokud mozno svaret s minimalnim vyletem aby se koren dobre provaril a pak dale dle toho jak se koren provari vylet mirne zvetsit pripadne nepatrne rozkyvat aby se koren nepropadal.

Editoval Honza007 (15-06-2013 21:58:23)


Jak šel čas KS250 Triodyna WLSP315 Unimig 400 Trafo po dědovi, invertor telvin,gama,autogen a dalsi.Dnes Migatronic Pilot2400 Flex330 Alfa-in 350 a 250 plazma Cebora Fronius 1400 Speedglas 9100XX a doma pro radost BWIG 180 BSP-40 WMP 200 s  AEK 024
Prosím než se zeptáte nebudte líní HLEDAT www.google.cz  http://cs.wikipedia.org  a hlavně používat mozek wink Lidi nebuďte líní přemýšlet a číst.

Offline

 

#5 15-06-2013 22:05:54

litpout
Člen
Registrovaný: 15-06-2013
Příspěvky: 9

Re: Dotaz začátečníka - nabodování (CO2)

Otupení cca 2 mm. Ano, po nastehování to pak vybrousím řezným kotoučem a bod napojení vybrušuju do ztracena, poté ještě mírně zabrousím (pro jistotu) pilkou. U toho výletu drátu - snažím se mít co nejmenší, když to pak rozkývu, tak se většinou dostanu spíš na kraje, zatím nemám ještě tak stabilní (vyvařené) ruce. Je možné ten kořen při PF dělat jen vytáčením zápěstí (jako např. při stupačce na kouťáku) nebo vyloženě by se mělo celkovým rozkyvem? Je v tom vůbec rozdíl? Takže když zvětším výlet, tak by se to nemuselo tak hluboko provařit? Bojím se totiž toho, že když zvětším výlet, tak mi to ruce neutáhnou a půjde to do stran, nicméně to určitě zkusím.

A byla by rada i na ten začátek bodování? (Další věc, se kterou zápasím je, že se při bodování netrefím přímo na začátek plechu, takže se mi bodovaný svar posune cca 1-2 mm od začátku. Co byste poradili s tímto? Jak držet hořák a kde začít?)

Offline

 

#6 15-06-2013 22:29:51

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Dotaz začátečníka - nabodování (CO2)

Nějak pořád nerozumím, čemu říkáte "bodování".  Myslíte tím stehování před svařováním? Máte nastudované nějaké svařovací postupy nebo jenom intuitivně zkoušíte, jak to vlastně půjde?  Víte, jaký má na průběh svařování výlet drátu z průvlaku? Jak máte nastavené a změřené množství ochranného plynu? Jakou pouzíváte svařovací masku? S jak vysokou intenzitou zabarvení?
Prostudoval jste celou rubriku "svařování MAG" na SVARINFO?
Chcete svařovat pořádně, nebo jen tak podomácku sem tam něco polepit?
Těchto pár otázek slouží k tomu, jakou hloubku informací vlastně požadujete.

Offline

 

#7 15-06-2013 22:47:54

litpout
Člen
Registrovaný: 15-06-2013
Příspěvky: 9

Re: Dotaz začátečníka - nabodování (CO2)

Ano, to "bodování" je stehování před svařováním. Abych odpověděl na vaše otázky. Dělám kurz na CO2 v jedné nejmenované svařečské škole, ale z "určitých důvodů" prostě hledám rady a pomoc ještě tady... Ne, nevím, ten prů/výlet drátu mi nic neříká, hledal jsem to až potom tady na svar-foru, o co vůbec jde. Můžete mi to, prosím, vysvětlit? Instruktor mi říká, ať to tam při svařování kořene "cpu co nejvíc dovnitř", z toho jsem pochopil, že bych měl hořák tlačit co nejblíž k svařovanému místu (kořeni), odhaduju, že když zvýším průlet drátu, tak svářečka zvýší množství přidávného materiálu, ale nevím to jistě. Množství ochranného plynu je nastaveno dle pravidel svařečské školy, na to "sahat" nesmíme, vím však, že by se měl pohybovat mezi 10-12 litry. Označení svařovací masky neznám, viditelnost masky mám nastaveno skoro na max., abych na to pořádně viděl. Intenzita zabarvení? Netuším.

Chci svařovat pořádně, chci se to naučit, abych si našel práci jako svářeč. Studoval jsem ekonomický obor, pracoval jsem zatím téměř vždy jako obchodní zástupce, svářečku jsem do nastoupení do kurzu v životě nedržel v ruce. Bohužel doba je zlá a člověk se musí otáčet, jak to jde. Takže padla volba na svářečský kurz. Baví mě to, chci to dělat a chci to dělat pořádně.

Editoval litpout (15-06-2013 22:52:07)

Offline

 

#8 15-06-2013 23:58:32

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Dotaz začátečníka - nabodování (CO2)

svařování mig/mag - CO2 je nejjednoduší svařovací metoda, ve srovnání s elektrodou, Tigem nebo plamenem.
Přesto nelze absolvovat kurz a ihned umět dokonale svářet, je to stejné jako (např.) řízení auta - nikdo soudný si nemůže myslet, že po absolvování autoškoly je dokonalým řidičem smile Je třeba praxe, praxe a praxe...


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#9 16-06-2013 00:28:18

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Dotaz začátečníka - nabodování (CO2)

Takže postupně:
Výlet drátu z průvlaku (někdo říká ze špičky) je ideálně 10 x průměr svařovacího drátu. Nastavení velikosti svařovacího proudu pro drát 1 mm mezi 100 až cca 120 A, nejlépe podle sluchu na "jemné šustění". Hubici držet skoro kolmo k podélné ose sváru, max. záklon tak 15 st.
Pro zvládnutí polohy PF obecně platí jednoduchý fígl - postupně si zvedat plech. Např. 30 st, pak 45 st, a tak postupovat po zvládnutí až do svislice.
Ještě je ale potřeba si uvědomit, jakou úroveň svařovacích zkoušek vlastně děláte. To má totiž velice úzkou vazbu na případné profesionální uplatnění jako svářeč. Pokud je to Základní kurz na metodu MAG podle normy ČSN 050705 tak se ptejte kolegů v okolí, co s takovou zkouškou vlastně svařují. Pokud děláte kurz podle normy EN 287-1 pak máte větší šanci. Pořád si ale uvědomujte, že dokud nevyvaříte aspoň metrák drátu, tak si nebudete dostatečně jistý. Svařování není jen spojení dvou a více kusů materiálu dohromady. Svařování je především znalost, jak ty materiály svařit a jistota , že to dokážu.

Offline

 

#10 16-06-2013 00:38:33

litpout
Člen
Registrovaný: 15-06-2013
Příspěvky: 9

Re: Dotaz začátečníka - nabodování (CO2)

bourač napsal(a):

svařování mig/mag - CO2 je nejjednoduší svařovací metoda, ve srovnání s elektrodou, Tigem nebo plamenem.
Přesto nelze absolvovat kurz a ihned umět dokonale svářet, je to stejné jako (např.) řízení auta - nikdo soudný si nemůže myslet, že po absolvování autoškoly je dokonalým řidičem smile Je třeba praxe, praxe a praxe...

Ano, to je jasné, to taky netvrdím. Mně jde hlavně o to zjistit, kde dělám chybu a co na to pomůže! :-) Hlavně mi jde o to zvládnout zkoušku a co nejrychlej se vrhnout do praxe (najít práci), ať nabyté zkušenosti nezapomenu a začnu se postupně vyvařovat! Nicméně první dveře mezi vás, kolegy svářeče, jsou zkouška. :-)

Editoval litpout (16-06-2013 00:53:52)

Offline

 

#11 16-06-2013 00:52:35

litpout
Člen
Registrovaný: 15-06-2013
Příspěvky: 9

Re: Dotaz začátečníka - nabodování (CO2)

jirkati napsal(a):

Ještě je ale potřeba si uvědomit, jakou úroveň svařovacích zkoušek vlastně děláte. To má totiž velice úzkou vazbu na případné profesionální uplatnění jako svářeč. Pokud je to Základní kurz na metodu MAG podle normy ČSN 050705 tak se ptejte kolegů v okolí, co s takovou zkouškou vlastně svařují. Pokud děláte kurz podle normy EN 287-1 pak máte větší šanci. Pořád si ale uvědomujte, že dokud nevyvaříte aspoň metrák drátu, tak si nebudete dostatečně jistý. Svařování není jen spojení dvou a více kusů materiálu dohromady. Svařování je především znalost, jak ty materiály svařit a jistota , že to dokážu.

Dělám už EN 287-1. Dělám to jako rekvalifikaci při ÚP, první jsem udělal ZK a po jeho absolvování jsem se přihlásil na EN 287-1, tzv. "úřední svářeč". Ano, možná někdo namítne, že na EN 287-1 by měl jít člověk už s praxí, ale měl jsem pro to dva důležité důvody, proč to udělat hned za sebou: 1.) v nabídkách práce na svářeče v mém kraji je z 85% podmínkou EN 287-1; 2.) ÚP s danou školou již končí smlouvu o spolupráci (vypršela platnost výběrového řízení či co) a na další kurz bych musel dojíždět již celkem daleko od mého bydliště.

Jinak to o tom průletu drátu jsem buď ve výuce neslyšel (což si nemyslím) nebo nám to neřekli (což je asi pravděpodobnější). Tak moc děkuju za vysvětlení.

Vím, že s praxí se to všechno naučím, ale mně jde o to hlavně zvládnout nervy při zkoušce a být si skutečně jistý, že to udělám kvalitně. V den zkoušky ZK jsem byl víc nervózní (u zmiňovaného V svaru) než v den vlastní maturity. U ZK se daly ještě (podle mě) přivřít oči nad nedokonalostí zkušebního vzoru, u zkoušky EN 287-1 by to mělo být ale už přísnější nebo se pletu? Vím, že tam jde hlavně o RTG zkoušku a další deformační zkoušku (lámavosti?), ale přeci jen i estetický vzhled se bude hodnotit a komisař mě za to může podusit...


jirkati napsal(a):

Pro zvládnutí polohy PF obecně platí jednoduchý fígl - postupně si zvedat plech. Např. 30 st, pak 45 st, a tak postupovat po zvládnutí až do svislice.

Tak o tomto nám neříkal nikdo nic, rovnou máme vařit svislici. Možná by to bylo fakt jednodušší a šlo by to zvládnout líp... :-/

Přidáte radu ještě ohledně toho stehování před svařováním? :-)

Offline

 

#12 16-06-2013 08:12:10

Rellik
Člen
Registrovaný: 20-09-2011
Příspěvky: 2547

Re: Dotaz začátečníka - nabodování (CO2)

U stehování před samotným svařením je lepší si ty kusy nastehovat předehnuté na opačnou stranu sváru. Cca tak:
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/3218_svar_1.jpg

Předehnutí podle velikosti sváru o cca 3-5mm u BW sváru i o 10mm. Správné předehnutí si chce vyzkoušet na pár kusech. po svaření by FW měl být kolmý a BW rovný. U zkoušek na EN bych asi rovnou u BW zkusil ten cca 1cm... wink


JET TIG II + Parker SGT 18, Speedglas 9100X, KOWAX 730ARC, PARTNER TIG 200 DC PULSE, Spartus MASTERMIG 200 + LORCH ML2400
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.
http://dv-foto.cz https://rellik.rajce.idnes.cz/

Offline

 

#13 16-06-2013 08:17:54

evik
Člen
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 438

Re: Dotaz začátečníka - nabodování (CO2)

Hmm, nám se osvědčilo při P BW PF provedení cca 1cm stehu v horní části vzorku, či použití klem které se potom odlomí.Hořák skoro kolmo jak píše p.Jirkati, opřít se někde loktem a hořák držet lehce oběma rukama.Vyzkoušejte si na nečisto postup, zda máte hořák volný a o něco vám nedrhne.Postupovat klidně, vláčně jako pod vlivem, ne křečovitě a trhaně, stejnoměrně jako robot, doporučuji si třeba počítat nebo si ze začátku i zpívat.Ne výt, na pracovišti má být veselo, ne?Tím částečně vyloučíte tu nervositu, zejména při napojování ve vrstvách.My používáme při t8-10 drát 08 a před zkouškou vyměňujem kontakt.špičky.Vzorek kolmo, mě se při náklonech hůře odhadovalo natavení hran.A platí to co doporučuje p.Bourač a ostatní pánové,vařit, vařit, vařit...u mě jednou guláš, potom plechy, sem tam trubky, no a na polévky z pytlíku jsem už docela přebornice....hi    Přeji Vám úspěšné absolvování zkoušky.

Offline

 

#14 16-06-2013 08:45:31

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Dotaz začátečníka - nabodování (CO2)

Otázka je, kdo dneska zaplatí ty vyvaření toho metráku drátu, o kterém píše Jirkati. Než se ze začátečníka se zkouškami stane opravdu jistý svářeč.  Dříve to automaticky platil zaměstnavatel, neboli každá firma ráda přijala začátečníka. Ovšem dnešní zaměstnavatelé považují div ne za povinnost a nutnou podmínku nástupu do zaměstnání, aby nový zaměstnanec ihned všechno znal a uměl.

Offline

 

#15 16-06-2013 09:24:13

Honza007
Člen
Místo: Český ráj 294 11
Registrovaný: 10-12-2011
Příspěvky: 2481

Re: Dotaz začátečníka - nabodování (CO2)

Jo kde jsou ty casy kdy jsem po vyuceni vyvaril za den krabici elektrod a pak i za tyden klubo dratu ( a to i neco jeste bez zalk kurzu) .Ale k veci  pokud jste absolvoval zakl kurz mel by jste jiz zakladni nazvoslovi jako je treba vylet dratu znat!!! Bez toho se vam bude tezko radit. Pokud by jste mel v profilu uvedeno bydliste pak by vam tu mozna nekdo poskytl i osobni radu.


Jak šel čas KS250 Triodyna WLSP315 Unimig 400 Trafo po dědovi, invertor telvin,gama,autogen a dalsi.Dnes Migatronic Pilot2400 Flex330 Alfa-in 350 a 250 plazma Cebora Fronius 1400 Speedglas 9100XX a doma pro radost BWIG 180 BSP-40 WMP 200 s  AEK 024
Prosím než se zeptáte nebudte líní HLEDAT www.google.cz  http://cs.wikipedia.org  a hlavně používat mozek wink Lidi nebuďte líní přemýšlet a číst.

Offline

 

#16 16-06-2013 09:33:40

litpout
Člen
Registrovaný: 15-06-2013
Příspěvky: 9

Re: Dotaz začátečníka - nabodování (CO2)

Děkuju všem za rady, vyzkouším a uvidím, jak to dopadne. Každopádně zkouška je 8. července, tak snad se to do té doby vypiluje! :-)

Offline

 

#17 16-06-2013 09:36:01

litpout
Člen
Registrovaný: 15-06-2013
Příspěvky: 9

Re: Dotaz začátečníka - nabodování (CO2)

Honza007 napsal(a):

Ale k veci  pokud jste absolvoval zakl kurz mel by jste jiz zakladni nazvoslovi jako je treba vylet dratu znat!!! Bez toho se vam bude tezko radit. Pokud by jste mel v profilu uvedeno bydliste pak by vam tu mozna nekdo poskytl i osobni radu.

Ano, máte pravdu, měl bych to znát, ale jak už jsem řekl výše, bohužel jsme toto buď neprobírali a nebo jsem to prostě přeslechl, obě možnosti jsou reálné. Již jsem kontaktoval jednoho člena, který se pohybuje blízko mého bydliště, tak třeba dojde i na osobní radu. :-) Díky.

Offline

 

#18 16-06-2013 19:21:35

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Dotaz začátečníka - nabodování (CO2)

litpout:Neoznačovali vám to v kurzu jako "vyložení elektrody(drátu)?Tohle vám však v kurzu sdělit museli neboť je to jedna ze základních informací.Pro zjednodušení je to kolik má čouhat drátu ze špičky hořákuPotažmo tedy určuje jak daleko od svařence máte vést hořák.Až to budete kapku ovládat zjistíte že proces svařování se dá do jisté míry ovlivnit natažením nebo zkrácením oblouku(oddálením nebo přiblížením hořáku).

Editoval Ládes (16-06-2013 20:13:46)


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#19 16-06-2013 19:55:01

ŽOS
Člen
Registrovaný: 17-07-2012
Příspěvky: 105

Re: Dotaz začátečníka - nabodování (CO2)

Už jsem tu rady ohledně svaření tupého svaru v poloze PF pro úřední zkoušku svařeče dával několikrát, dalo by se to vyhledat, ale budiž.Takže: mezera na začátku 3mm, na konci 3,5-4mm.Napojení kořenové housenky je vždy nutno bezpodmínečně upravit nabroušením řezným kotoučem nebo napilováním plátkem strojní pily-to v krajním případě, použití brusky je lepší.
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/4066_026.jpg
Proud okolo 110A pro plech 10-12mm, drát průměr 1mm.Průměr 1,2mm je pro zkušenější svařeče.Tady je ale potřeba, aby člověk pochopil ovládání stroje na kterém pracuje. Každá mašina vaři jinak, chce jinak nastavit napětí, tlumivku atd.Takže zkusit napětí od 17,5-18,5V.Při menším napětí je nebezpečí neprovaření kořene.Větší napětí udělá širší lázeň a je lepší možnost kontroly průvaru-hrany se odtavují,dělá se tzv.hruška.Posuv ale musí být i nadále plynulý-drát nesmí uhořívat do špičky.Je to prostě o přesném nastavení a hlavně citu!Dneska prostě kurz za měsíc a někdy ani to ne udělá z člověka EN svařeče, ale to je hrozně krátká doba.Dřívější způsob kdy člověk udělal základní kurz a pak opravdu svařoval a seznámil se s technologií a potom byl připuštěn k úřednímu kurzu a zkoušce, to bylo pro zvládnutí práce svářeče mnohem lepší.
Jinak ke zkoušce EN-287-1-je důležité plné provaření svaru, ale převýšení je jak z kořene, tak z krycí vrstvy hodnoceno mírnějším stupněm C.To znamená, že už při šířce kořene 5-6mm, může být maximální převýšení kořene 4mm, což je opravdu dost.Krycí vrstva o šířce 20mm pak rovněž 4mm.U svaru pak nastává další vada a to strmý přechod svaru do základního materiálu a ten se také u zkoušky nehodnotí stejně jako úhlová deformace.Ideální je ale převýšení z obou stran 2mm.Na závěr ještě pár fotek svarů metodou 135
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/4066_010.jpg
kořen svaru s napojením v poloze PF
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/4066_023.jpg
Krycí vrstva svaru v poloze PF
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/4066_hpim0711.jpg
Kořen svaru potrubí v poloze PH
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/4066_hpim0693.jpg
Krycí vrstva potrubí v poloze PH

Editoval ŽOS (16-06-2013 19:57:06)

Offline

 

#20 17-06-2013 00:27:16

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: Dotaz začátečníka - nabodování (CO2)

Pane kolego ŽOS, perfektní popis a perfektní provedení! Zejména ta pipe, to není nic lehkého. Smekám! smile

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče