SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Dobrý den,
prosím znalce o pomoc s touto krasavicí
Svářela docela slušně, ale teď se tváří jako že je ve zkratu... rád bych jí zase zprovoznil - buď opravil (pouze svářečku, nabíječka mě nezajímá) a nebo použil trafo a přestavěl na novou.
Může mi prosím někdo zkušený doporučit co s tím a případně doporučit zapojení?
Jediné co jsem o ní našel je výše odkazované vlákno a schéma v mizerném rozlišení a s pro mě nečitelným popisem :-(
Moc děkuju za rady!
Offline
Offline
Co to je , tváří se ve zkratu . No slabé starší jističe při zapnutí lehce vybaví a jestli budeš měřit odpor vinutí , tak bude skutečně nula ,nula , nic .
Offline
@jirkati: moc děkuju za schéma, podobné to opravdu je a případně to udělám ještě podobnější :-)
Tím tváří se ve zkratu sem myslel sekundární vinutí - prostě tak transformátorové řve. Jistič to neshazuje...
Editoval camel1cz (29-05-2013 09:18:32)
Offline
No a měřil ste napětí na sekundáru? Jestli ne tak ho změřte,můžete změřit i primární proud na prázdno (nezatížená svářečka) Tak zjistíte jestli je sv.trafo opravdu ve zkratu nebo ne. To bručení může být zaskratovaný sekundár,nebo povolené trafoplechy,musíte vzít multimetr a měřit.
Editoval Reostat (29-05-2013 09:55:43)
Offline
Díky za nakopnutí - odpojil jsem trafo, abych vyloučil problémy v ostatních součástkách (vypadá to všechno tak... rusky :-) a proměřím ho.
Podle všeho je v té svářečce udělané spínání hlavního trafa řídícím napětím (takový ekorežim :-) - je tam malé trafo, přepínací relé... ale musím to pořádně prokoumat Jestli to je jak si myslím, tak bych to vyhodil - stejně si zapínám svářečku jen na dobu co vařím...
Editoval camel1cz (29-05-2013 10:42:07)
Offline
Tak jsem to proměřil a primár je v pořádku (všechny 4). Pokusil jsem se nakreslit schéma na základě toho přístroje... problém bude v nekvalitním provedení, tedy udělám generálku.
Může mi někdo poradit, jakou funkci má ten obvod kolem relé, odporů a malého trafa?
R = 20R
C1 = 100u
C = 0,25u
X-1 je N
X-2 je L
Ta hrůza s čísly 1 a 4 a tečkovanými a jednou plnou pozicí je přepínač primárních vinutí (přepíná výstupní proud mezi cca. 65 až 100A ve 4 krocích)
To malé trafo je normální, jen jsem neměl pořádný symbol v knihovně...
Editoval camel1cz (30-05-2013 12:09:02)
Offline
Zřejmě si udělal při překreslování několik chyb. To se stává i mě, je třeba se podívat, co si nakreslil, pak si podle nedokonalého schema říct, co to asi umí a nakreslit to tak, a nakonec zase hledat na tišťáku, jestli to není tak zapojeno.
Tak teda: Přez to obyčejné malé tráfko teče celý svařovací proud?-má vinutí na 100A? Pak by to mohl být "hot start"
Pokud vinutí obyč. trafa nemá průřez sekundárního vinutí hlavního(velkého)trafa, potom nemůže být v sérii, ale paraelně, pak by to mohl být "měkký rozběh" nebo "antistick". Ve všech případech je ale kontakt relé nesmyslně zapojen (nebo spíš špatně zakreslen, pokud se v tom už někdo nevyřádil) a odpory nesmyslně vysoké-přeměřit (na ruských odporech je dost často psáno "mlt" azbukou, pokud není vidět celé, dokáže dost mást). Velikost C1 a zapojení je talé divné, leda tak pro rezonanční zapojení, ale to se mi pak zdá hodnota malá (tak na nabíječku-není součástí?
Offline
Tak to nakresli rukou a vyfoť . Jinak to , že může staré ruské trafo vrčet i naprázdno , by neznamenalo automaticky elektrickou vadu . Spíše něco ocelového uvolněného-rozlepeného .
Offline
@KMU1: děkuju za reakci!
Chyby nevylučuju, kreslil jsem to ze zapojení a mohl jsem se splést - za to se omlouvám...
Nejdříve doplním pár jednoduchých věci co jsem zjisti hned:
- to trafátko je opravdu napájeno přes primár svářecím proudem (v sérii se sekundářem svářecího trafa) a krmí přes zatím neznámý převod to relátko, tedy je to hotstart? Ještě prověřím zapojení, ale podle všeho odpojuje/připojuje nejslabší vinutí (???). Jestli má vinutí na 100A - no asi ano, když to tak funguje, dráty jsou to poctivé
- to relé tak fakt je - funkci vidím tak, že přes ty odpory je v klidu připojeno nejslabší vinutí primáru a jak se začne svářet, tak trafátko vyrobí proud pro relé a odpojí se to přikrmování,
- ty odpory jsou fakt nesmysl - přepsal jsem to co jsem přečetl na plášti a v Rusku asi 200M znamená 20R (multimetr naměřil něco kolem 10R, dva odpory paralelně)
- C1 jsem měřil a fakt je 100uF... je to monstrózní kondík tak 150x100x100mm
- nabíječka je součástí, ale nebudu jí rekonstruovat, tak jsem to nekreslil.
Offline
@bobobo: zkoušel jsem ho teď na prázdno a nevrčí, teda podle všeho byl fakt nějaký problém v sekundární části obvodu - to provedení je fakt elektricky nehezké.
Zkontroluju obvod a dodám foto - ale už to má po rozborce
Offline
Tak jsem si celkem dost jistý správností toho schématu. Přikládám slíbené fotografie, i když asi moc nepomůžou - vše je provedeno bez tišťáku, drátovými propojkami.
Typový štítek
Panel
Panel (relé a odpory)
Svářecí trafo
Ovládací trafo relé
Velký kondenzátor (C1)
Editoval camel1cz (30-05-2013 20:23:36)
Offline
Stále v zapojení vidím chyby, nebo to má dělat něco jiného, než si myslím, třeba mě někdo doplní, ale:
Trafo nikdy dle nákresu nemá možnost mít na sobě 230V-přez 100uF neprotlačím víc než cca 5A-nechce se mi to přesně počítat,ale štítek hovoří jinak
Asi to nebude hot start,relé by muselo v klidu přemosťovat odpory a po zapálení oblouku by je vřadilo do série, ALE nato jsou odpory málo výkonné (odhaduji tak 2x 10W) i když kromě 4.stupně a bez 100uf kondiku by to mohl být-ze začátku přicpává do odbočky další proud
To moje povidání je trochu zamotané, ale to shema taky
Offline
Jinak 100u na 1kv , resp 230střídavých není běžná věc .
Offline
Uvedenou svářečku neznám ani jsem o podobné neslyšel, ale není žádný důvod camel1cz nevěřit. C jsou 100% filtrační kondenzátory a střed je vyveden na umělou zem (svářečka nemá ochranu nulováním – bylo by vhodné ji udělat) podobně je to dělané v dnešní ručních vrtačkách, kde zem z odrušovacího kond. je spojena s hmotou motoru (statorem).
C1 a hlavní trafo bude nejspíše fungovat podobně jako kapacitní nabíječky.
Trafo bude tvrdé a bude mít velký převodový poměr (malé výstupní napětí odhadem 20V až 25V). Svářečka má max 100A.
Dříve měly běžně Teslácký kondenzátory (nevím jak ruské) i o 50% větší kapacitu, s tím mohl výrobce počítat. Samotným kondenzátorem připojeným na 220V pak může téct okolo 9A. Ve spojení s indukčností trafa ale proud vzroste.
Naprázdno svářečka pomocí C1 několikanásobně zvedne napětí, aby bylo možno zapálit elektrodu. Pomocné trafo a relé slouží jako ochrana svářečky naprázdno (trochu jí zatíží a omezí velikost napětí na výstupu a velikost proudu na primáru). Při zatížení bude C1 stabilizovat proud – při vyšší zátěži omezí proud tvrdého trafa a při přerušení oblouku, např po průchodu nulou okamžitě hodně zvedne napětí, protože pomocné trafo a relé nestačí tak rychle reagovat.
Pokud kontakt relé (ochrany) selže, je nebezpečí, že se prorazí izolace na vinutí hlavního trafa.
Offline
Moc děkuju za reakce!
Nejdříve k těm chybám ve schématu - podle mého tam už nic špatně není, možná až na kondenzátor na výstupním obvodu (nejsem teď u toho), který možná není na celém napětí, ale jen na některém z traf - ale to myslím nemění nic zásadního.
@pt.kbely: to je hodně výživný komentář, snažím se to pobrat! Děkuju! Dovolte mi prosím některé komentáře k tomu co píšete a hlavně nějakou tu otázku :-)
- jak chápu co píšete, tak to není úplně blbé zapojení?
- myslíte tedy, že má smysl toto zapojení v podstatě dodržet?
- jen poznámka, ten velký kondík je 105u, měřil jsem ho,
- ta ochrana nulováním by byla určitě dobrá věc, ale bohužel nemám zkušenosti na to, abych věděl jak to schéma upravit.
Tedy abych to shrnul - mohu poprosit o radu co s tím? Jsem připravený udělat věci co znám - tedy nové svářecí kabely, pořádné svorkovnice, nové vodiče dostatečného průřezu, vypínač/jistič, třívodičový napájecí kabel dostatečného průřezu, výměna relé, pokud dojdeme k tomu, že má zůstat... ale úpravy schémat, na to si netroufám.
Rovněž je otázka, jestli má případně smysl snažit se o hotstart popř. antistick? Moc toho nenavařím, ale když něco dělám, chci to udělat pořádně - už jsem takový.
Editoval camel1cz (31-05-2013 11:43:51)
Offline
Za předpokladu, že to je opravdu kondenzátorová svářečka, tak je možný, že jste jediný, kdo ji v ČR má a bude to rarita a mohlo by být zajímavější ji prodat nebo uvést do původního stavu a prodat a pak koupit novou. Kondenzátorové svářečky se prodávají i dnes, ale ty nepracují na principu rezonance jako tato, ale na principu naakumulovaní náboje (energie) a uvolnění energie při bodování, takže není potřeba tak výkonné trafo a při bodování není síť zatížena tak velkými špičkami.
Já osobně bych ji pro svařování neopravoval, má příliš malý proud (max100A), regulačních stupňů je taky málo, nevím přesně co znamená údaj na štítku 20% 90A, ale pokud je to zatížitel, tak se s tím opravdu nemá cenu zabývat – technicky je zastaralá. Pokud budete převíjet trafo, dělat jinou regulaci, v podstatě děláte celou novou svářečku, tak by bylo lepší sehnat výkonnější jádro a udělat klasickou usměrněnou trafosvářečku, ale to jen za předpokladu , že víte jak na to. Jestli jde pouze o to mít levně svářečku, pak by se mohlo podařit za rozumnou cenu sehnat funkční svářečku s lepšími parametry v bazaru nebo na aukru.
Pokud k ní máte silný citový vztah, nebo o ní nebudou mít sběratelé kuriozit, muzea ani technické školy zájem a pustíte se do opravy, tak musím upozornit, že kondenzátory stárnou, může brzy odejít ten kondenzátor a pak ho bude problém nahradit.
V kondenzátorových nabíječkách 600V kondenzátory nevydržely, proto se daly použít min1000V svitkové kondenzátory, tento by ale musel navíc vydržet min16A. (motorové kondenzátory jsou max na 450V, jakou mají napěťovou rezervu nevím, ale pokud je rozběhový, tak může běžet jen pár sekund, protože se přehřívá.
Ochrana nulováním spočívá v nahrazení 2žilé šňůry 3žilou se žluto zeleným vodičem, ten se připojí na kovovou konstrukci a kryt svářečky, má význam ji udělat pouze pokud je kryt svářečky z vodivého materiálu. Pozor – sekundární obvod se nesmí spojit se žluto-zeleným vodičem! Jinak symbol na štítku - dva čtverce v sobě značí, že svářečka má ochranu zvýšenou (dvojitou) izolací, tedy podobně jako mají přímotopy. Takto označené spotřebiče se sice nulovat nesmějí, ale dnes by tuto ochranu na takovém druhu spotřebiče asi nikdo nezvolil.
Běžný softstart by měl fungovat i s touto svářečkou, ale další přídavné obvody můžou být problém, protože se v podstatě jedná o svářečku, která pracuje na principu rezonance. Pokud by svářečka byla funkční tak jediný, co by mělo efekt – přidat diody (řídit tyristory nedoporučuji) a tlumivku, a udělat ze střídavé stejnosměrnou, ale to by se nevešlo do původního krytu. Pokud se nepoužije jiná ochrana při chodu bez zátěže, tak to pomocné trafo a relé tam musíte nechat, protože by odešel kondenzátor nebo trafo, pokud trafo naprázdno víc řve než dříve, ale svářečka sváří, můžou být v háji kontakty relé, nebo povolené šrouby a nefunkční ochrana.
Offline
Moc děkuju za vyčerpávající reakci - promyslím to, ale spíš jí asi opravdu zgenerálkuju a budu používat v podstatě ve stejném zapojení jako je teď - jen dám nové relé (i podle toho co píšete to je téměř jistě ta závada) a doplním o ukostření, jistič atd. Vařila celkem obstojně i přes ten nižší proud a přišlo mi, že hezky chytala.
Pokud bych měl něco kupovat, tak bych asi hledal nějaký jednoduchý invertor s přepínáním AC/DC... nejsem žádný profivařič a už jednu malou trafosvářečku mám (ale českou :-), tak by to doplnilo porfolio - tuhle dávám dohromady jen proto, že jsem línej tu druhou vozit mezi barákama a nemám rád nefunkční věci Nehledě na to, že neumím věci prodávat - jsem spíš sběrač :-D
Editoval camel1cz (31-05-2013 17:54:13)
Offline
Ahoj,
trochu jem pohrabal na ruském netu a našel jsem pár odkazů a schemat:
Tohle by mohla být ona:
Klon snabíječkou:
Někde byla i varianta s nabíječkou 6+12V.
Popis:
A nějaké odkazy:
http://www.mastercity.ru/showthread.php?t=95494
http://krainamaystriv.com/threads/15413/
http://forum.valka.cz/viewtopic.php/t/87717, tady je možná cesta, kde se možná vzala....
Ruská fóra jsou celkem dost plná inzerátů, nabízejících různé varianty tohoto stroje.
Ať se podaří.
Tom
Offline
Já jen opravím, že podstatně vyšší kapacitu, ne o 50 , ale nějak až o 100 % měly sice teslácké kondenzátory, ale jen elektrolytické. Tesla možná počítala se stárnutím elektrolytů, ale taky se jistila, protože za tehdejších socialistických podmínek čistoty chemikálií a nemožnosti přesně řízeným chemickým naleptáním hliníkových elektrod regulovat přesněji než cca +- 50 % velikost aktivní plochy kondenzátoru prostě nešlo.
U svitkových a podobných vinutých kondenzátorů byla kapacita určena jednoznačně plochou elektrod v navinutém svitku, proto byla a dodnes je standartní přesnost +- 10 nebo 20 % kapacity a u přesných kondenzátorů i podstatně méně.
Svitkové kondenzátory jinak stárnou mnohem pomaleji než elektrolytické, při vhodném použití je jejich životnost mnoho desítek let.
Editoval Radim (01-06-2013 08:58:33)
Offline
@TomK: jojo, to je přesně ono - to druhé schéma je hodně podobné tomu co mám - nabíjecí část obvodu jsem vyhodil, protože nabíječka pro mě není zajímavá, ale původně tam byla 6/12V. Zkoušel jsem hledat googlem, ale nebyl jsem tak úspěšný - moje Ruština se pohybuje někde mezi děsně mizernou a žádnou :-)
Jinak ten původ sedí - opravdu pochází z armádních zdrojů, nejspíš ruské (SSSR) armády - dostal jsem jí přes asi 15 lety od profesionálního vojáka s kontakty na Rusko. Asi nějaká živelná likvidace armádních zásob.
Moc děkuju za informace! Zkusím sem pak hodit výsledek - třeba to pomůže i někomu jinému.
Offline
tu je originál Návod na použitie /je tam aj schéma/ Трансформатор сварочный бытовой ТСБ90 Типа ТСБ-901 УЗ Руководство по эксплуатации
http://flyfolder.ru/files/17978467?ints … 0d0f390e24
keď by náhodou nešla otvoriť strany tak tu sa k nej dopracuješ http://flyfolder.ru/17978467
Offline
Tyjo, díky moc - mám to!
To je neuvěřitelný, co všechno se sežene :-O zírám a děkuju ještě jednou!
Offline
Stránky: 1