SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
![]() |
Nejste přihlášen(a)
potřebuji koupit univerzální soustruh ,ale nevím zda sv18ra nebo sui40-50?
na výrobu přípravků,zavitů,stačení kotoučů aut atd
Offline
na soustruhu sv18 jsem kdysi před lety nějaký čas pracoval, v dílně kde se prováděly GO obráběcích strojů, neexistuje nic pokud jde o soustružení, co by na této mašině nešlo vyrobit (omezením je pouze velikost výrobku)
z lahůdek se mi vybavuje např. šnek se čtyřmi zuby pro šnekový převod pohonu tachometru z veterána, podle šnekového kola jsem si nabrousil správný modul z radeka, zbytek byla hračka. Jdou nastavit na maticovém šroubu jakákoliv myslitelná stoupání atd.
sui 40 znám jen od vidění, bál bych se potíží v případě závad na elektronice.
Rozhodně je důležité příslušenství které bude na prodej se strojem - luneta, 4čelisť sklíčidlo apod.
Offline
18-ka je asi najuniverzalnejsi sustruh co sa da zohnat
Offline
Na SV 18 jsem delal ve skole, na vase potreby dostacujici. SUi 40 jsme mely v praci, ten je spise na velke veci, je takovy kravsky mohutny. Me osobne se nejlip pracuje na SN 40 (SN45). Rozhodne bych se rozhodoval mezi SV18 a SN40.
Offline
Za mě jednoznačně SUI 40/50, je lepší ve všech ohledech než "osmnáctka" (tou osmnáctkou myslím soustruh ), hlavně je energeticky úspornější, lze ho provozovat na jističi 16 A, char. B, což pro SV 18 je potřeba jistič minimálně o 2 řády vyšší.
Ale je dobré se vyhnout soustruhům s plynulou regulací otáček, ta je řešená elektronickou regulací stejnosměrného motoru (tedy žádný frekvenční měnič), a vzhledem k datu vzniku a složitosti to nedoporučuji, totéž platí i pro SV 18 RD.
Offline
japa napsal(a):
Za mě jednoznačně SUI 40/50, je lepší ve všech ohledech než "osmnáctka" (tou osmnáctkou myslím soustruh
), hlavně je energeticky úspornější, lze ho provozovat na jističi 16 A, char. B, což pro SV 18 je potřeba jistič minimálně o 2 řády vyšší.
Ale je dobré se vyhnout soustruhům s plynulou regulací otáček, ta je řešená elektronickou regulací stejnosměrného motoru (tedy žádný frekvenční měnič), a vzhledem k datu vzniku a složitosti to nedoporučuji, totéž platí i pro SV 18 RD.
co to je za bludy zase, jaké stejnosměrné motor?? u té sv18 rd je uplně stejné motor jak u teho ne-"rd" jediné rozdil je v tym že ten "rd" nemá převodovku pozná se naprvni pohled že nemá to kolo pro řazení rychlosti -obrázek např zde: http://www.google.cz/imgres?hl=cs&s … &ty=65
jinak to SV18 ať už je to typ R nebo RA či snad už zmíněné RD je sice dobrý soustruh ale je dosti přežitý, má pár nevýhod hlaně tu že převod z převodovky na vřeteno je přes plochý řemen a pokud nejsou v pořádku gufera na vřetenové předloze co je na ní ta řemenice a dole na převodovce tak potom je trochu problém z prokluzem a navíc údržba tohoto převodu se bez cizí pomoci neobejde (pokud teda si ten řemen majitel neumí slepit sám), ale zase druhá strana věci je to že na tomto soustruhu se dají dělat i zázraky a věci "nemožné" toť ode mě jako od majitele tohoto stroje
Offline
japa napsal(a):
Za mě jednoznačně SUI 40/50, je lepší ve všech ohledech než "osmnáctka" (tou osmnáctkou myslím soustruh
), hlavně je energeticky úspornější, lze ho provozovat na jističi 16 A, char. B, což pro SV 18 je potřeba jistič minimálně o 2 řády vyšší.
Ale je dobré se vyhnout soustruhům s plynulou regulací otáček, ta je řešená elektronickou regulací stejnosměrného motoru (tedy žádný frekvenční měnič), a vzhledem k datu vzniku a složitosti to nedoporučuji, totéž platí i pro SV 18 RD.
Co je to za blbost ze je SUi40 uspornejsi? Do SUi40 se standartne montovaly 7,5kW motory kdes to u SV18 to bylo 5,5 - 6kW.
Offline
Kramliku, výrazy typu "co je to zase za bludy" si nech laskavě pro někoho jiného, to co jsem napsal platí. A ty se nad způsobem plynulé regulace těchto soustruhů trošku zamysli.
Coline, u soustruhů řady SV (bez regulace) se při rozběhu vřetene "natvrdo" spíná motor 5,5 kW, 2 800 otáček, toto je doprovázeno velkými proudovými rázy a celkovou vyšší spotřebou elektřiny.
SUI 40 má motor 7,5 kW, 1 400 ot. spínaný přes hvězdu, trvale se točí a vřeteno se spouští přes lamelovou spojku. Do 900 otáček na vřeteni je možno motor provozovat pouze na hvězdu, tedy třetinová spotřeba a pochopitelně i třetinový výkon.
Offline
to japa: omlouvam se, mas pravdu . Je to tak jak rikas :-)
Offline
RD čko ma pohodlnejsi rozbeh-ma frekvencny menic otaciek,RA nema-ma klasicku prevodocku-rucnu na otacky vretena...SN-ko je na vecsie obrobky.idealny na stacanie kotucov a pod...na velke kusy
Offline
SV18RD je pro mě vůbec nejzajímavější, neboť pro možný poruchy elektroniky nemusel být tolik používán. Ideální koupit levněji zahovalý s nefunkční elektronikou, z toho vyhodit motor, dát tam slabší pro domácí použití dostačující a doplnit frekvenčním měničem. Ad. řemeny, někomu kloužou, někomu ne. Vím i o případu předělání na klínové.
Bohužel nevýhoda všech starých mašin je taková, že málo kdy se dají sehnat od prvního majitele, nebo za rozumnou cenu. Většina už je v držení překupníků, a ti na to mrskají cifry.
Třeba by se mí líbilo něco takového http://stroje.bazos.cz/inzerat/20502610 … 401000.php
Bohužel čím je soustruh menší, typicky délky 750-1000 tím je dražšší. Naopak velké jako SU50 atd jsou levnější, ale na to musí být dílna. http://stroje.bazos.cz/inzerat/20461217 … -A1000.php
Debata k soustruhům je zde http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=43&t=8907
S tvrzením, že RA a RD mají stejný motor nesouhlasím.
Editoval DwPetr (05-01-2013 14:22:39)
Offline
Neví někdo zda na SUI 40 ten rozvaděč(ta škatula na pravo) se dá odělat a dát bokem zabíra strašně moc prostoru.jinak pak by byl delkou srovnatelný s SV.
Offline
SUI 40 z odkazu v příspěvku č. 12 je s plynulou regulací (je tam stejnosměrný motor 16 kW) a v té bedně napravo je ta řídící elektronika. Soustruh s klasickým asynchronním motorem je o tu bednu kratší.
Ale cena je dobrá, kdyžtak koupit a vyměnit motor za asynchronní + měnič.
Editoval japa (05-01-2013 21:46:54)
Offline
zajímalo by mě jestli je na světě víc soustruhů než použitelných soustružníků (fréza/frézař) soustružníkem nemyslím cvičenou opici která do centrumu nasadí kus železa a pak ho zase vyndá. sui jsou výborný mašiny stejně tak sv, to jsou nepřekonaný stroje. sv je nižší a musí být člověk ohnutý, samozřejmě pokud nekupuješ soustruh někomu k narozeninám ale jsi soustružníkem tyto mašiny bys měl od někud přece znát a včetně výhod nevýhod než čekat co kdo doporučí hm?
Editoval nellospeed (14-01-2013 15:13:23)
Offline
Tohle je mimo. Proč by nemohl se soustruhem začít právě tak, že si jej koupí a naučí se na něm dělat? Třeba proto aby byl soběstačný. Naučit se může všechno. Při pořizovačce soustruhu SUI/SV je to jeden rok abstinence docházení do hospody. Pokud je místo a jistič nevidim důvod do toho nejít.
1) ad výška soustruhu - stejně by si pod něj měl připravit podklad, takže jej může klidně 10 - 20 cm betonem zvednout vejš a dorovnat vejšku stání obsluhy dřevěným roštem.
2) pozjišťovat údaje o těch strojí taky není jen tak. Dají se semtam stáhnout návody k použití, ale nikde už člověk nenajde srovnání a recenze. Jsou to stroje z doby kdy net ještě pořádně nebyl. Takže nevidím důvod proč se nezeptat těch, kteří je mají a mají s těmi stroji nějakou zkušenost. Vzhledem k úvodu tohoto příspěvku je zřejmé, že se tyhle soustruhy časem dostaly z fabrik mezi běžné uživatele, a ti pak mohou své zkušenosti předat dál.
3) by mě teda zajimalo jak se pozná použitelný soustružník, a co to má společného s tím že si jej chce někdo pořídit domů.
Kdo není levej a má prostor a tyto stroje využije, má trochu peněz tak je logickým vyústěním, že se těmi stroji obklopí, a stane se soběstačným. Investice se mu začas vrátí, obrobky má rychleji a nemusí řešit koho sehnat. V dnešní době začíná být vzhledem k cenám všeobecně výhodnější mít svoje zázemí, než se spoléhat na ostatní. A kdykoliv se to dá prodat a peníze jsou zpět.
Ony ty soustruhy už o moc neklesnou. Doba se mění.
Offline
hlavně nedoporučuji žádnou promu ani podobné šmejdy je to jenom na vztek
Offline
Uvažuju taky o koupi,ale menšího soustruhu. Když ne Proma ,nebo další tohoto typu ,co teda ? Někde jsem četl,že Einhell má překvapivou přesnost. Fakt je,že jsem jednou koukal na nějaká video malýho soustruhu Proma -to chvění bylo slišet opravdu hodně.Dost mě to odradilo.
Je to na menší věci čas od času nějaký prkotiny.Jeden větší soustruh doma mám,ale to je na hodně hrubý práce. Moje zkušenosti s velkými továrními soustruhy v pochybnejch firmách jsou převážně špatný.
Poradil by někdo něco?
Offline
proma a jej podobne su sustruhy skor pre modelarov kde sa toho zas tak moc netoci a ked uz tak bud farebne kovy alebo plasty
Offline
Co je velky sustruh a co je hruba praca ???
Ked si skusal nejaku do...nu hajtru to neznamena ze su vsetky zle.Vsetko je o presnosti danej masiny ktora casom a hlavne nespravnym pouzivanim a udrzbou je tatam...
Napr: TOS SM16A , SM16B alebo TOS S28 su v podstate tiez vsetko male sustruhy ale liatinou sa nesetrilo ako u tych struhatkach z ciny.
Ja osobne sa rozhodujem medzi SM16B a S28.
Offline
SO 545 napsal(a):
Co je velky sustruh a co je hruba praca ???
Velký soustruh považuju celolitinovej ,velikost sklíčidla 300 a víc.Hrubou prací považuju přesnost,souosost nad 1mm.
Offline
S SU50 což je starej velkej soustruh umožňující točit půl metrový kolo umí přesnost na setiny, takže nejen hrubovací. Ale točit na něm hlinikovou trubičku 5mm je zbytečný, To pak jo.
S28 mám dáse říct deně k dispozici, je to uloženka z PADky, ještě originální barva a stav, téměř nedělal. Je to malej soustruh, přijde mi docela hlučnej oproti třeba tichý SV18, což je dáno převodem kol místo řemenu. Pro různý druhy závitů se přehazují kola.
Pokud se rozhoduješ mezi SM16 a 28.. osobně pokud by mi stačila max upotřebitelná pracovní velikost té 16tky, tak bych vzal ji. Je to přecejen novější modernější mašina. Ceny by mohli bejt nastejno, možná lehce ve prospěch té S28. Ale to nebude zmíněná uloženka...
Offline
Sender...Celoliatinovy je skoro kazdy poctivy sustruh na velkosti ani nezalezi. plechace z ciny a pod niesu sustruhy.
Aj taketo velke masiny su presne bavit sa o sklucovadle a presnosti je trosku mimo na presnost sa pouzivaju kliestiny
ale ked ti nieco uteka ako pises v mierach tesara 1mm tak potom plati ze ta masina chce GO nic viac ani menej.
aj na velkej masine musis drzat toleranciu v desatinach.
DwPeter ... uvidime co zivot prihraje.
Offline
SO 545> o tom to právě je.Koupit starší soustruh za 50tis a jěště zaplatit za GO 100tis -takovej soustruh by musel vydělávat 365 dní v roce
Offline
kuzlo je v tom nekupit najlacnejsiu hajtru ktora je v ponuke.
ja potrebujem masinu v podstate pre svoju potrebu na 95% veci do priemeru 50mm preto volim mensi sustruh hoc prave tie su obcas drahsie ako velke obludy.
Offline
Sender: Tak si kupte nějakou čínu. Není to s nima tak tragické, jak to tady popisují. Pokud budete respektovat menší tuhost stroje a výkon motoru a nebudete chtít 10mm hloubku řezu, tak se s nima dá pracovat velmi přesně. Podstatné také je, že dostanete nový stroj s plnou výbavou a dostupností náhradních dílů, případně servisem a ne starou "vraždu" na kterou nic neseženete.
Offline