SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Zdravím vespolek,
byl by někdo ochotný poradit jak správně postupovat při svařování nosníku I profilu - '' íčka'' ?
Potřebuju svařit dva kusy I profilu délky 2,5m - a tím z nich vytvořit jeden 5m kus, sloužící jako pojezd pro kočku minijeřábku o nosnosti cca 500-600 kg(doma v dílně). Traverza bude na obou koncích zasekaná ve zdi asi 20-25cm, takže ''aktivní'' nosná délka bude nějakých max.450-460cm. I profil je 16cm výšky, a je to ten základní typ íčka.
Nevím jak postupovat při kladení jednotlivých svarů - aby se profil v místě tohoto svaru tepelným pnutím neohnul(měl by to být přece jen pojezd - a ne zatáčka :-) )
Přikládám í-čko profil v řezu, s mojí ryze intuitivní laickou představou, v jakém pořadí bych kladl jednotlivé svary, tak mne prosím nekamenujte.
/... pokud se mi sem tedy náčrtek podaří vložit - je to premiéra :-) /
- a ještě stejné otázky konkrátně :
1/ lze vůbec dosáhnout kolmého svaření s podobnou nosností jako materiál v kuse(nesvařovaný) - není nesmysl to chtít takto svařit aniž by se to nezkroutilo ?
2/pakliže to takto řešitelné je , musím dodržet posloupnost svařování ? - např. podle vloženého očíslování na obrázku ?
3/jaká elektroda by k tomuto byla nejvhodnější ? ( mám k dispozici jen invertor gama 1900d - bez plyn.hořáku, tedy jen MMA + sušičku elektrod)
(mohl bych použít elektrodu FOX E-V PIPE na trubky /2,5mm které mám/, anebo koupit klasiku E-B 121 ve 3,2 - 4 mm ?)
4/taky nevím, jestli takový nosník bez úhony unese zatížení 500 - 600 kilo při 'pojízdné délce' 4,6 - 4,7m ,
- teoreticky jak bych mohl takový nosník zatížit (nesvařovaný) ? , - a jak pečlivě svařený ?
5/je vhodné - nebo nutné svar spoj 'pro sichr' přeplátovat (... to by se ale muselo plátovat kde co - že) ?
- děkuju za odpověď i jen na jednotlivou otázku
Edit :
Editoval rada (26-10-2012 18:28:06)
Offline
Uvazujete celkem logicky I profil se da svarit tak aby se neprohnul.Je treba si spravne pripravit svarove plochy x svar ( v tomto pripade nebude moc velky) a pak si svarenec srovnat do roviny a radne nabodovat a hlavne prubezne kontrolovat "podle oka".Behem svareni se bude svarenec ruzne prohybat takze je mozno a nutno zpusohem kladeni svaru eliminovat pripadny pruhyb.Delsi svary je dobre rozdelit na kratsi s opacnym smerem svareni nebo svaret vratnym krokem.
Co se tyka vypoctu pevnosti s tim neporadim.
Vystuhy se davaji do mist kde mate svary 7 a 8 v tomto pripade staci z plechu tl
3mm 2 kusy 120-130*200 preplatovani je vhodne obvzlast u takto planovaneho zatizeni.
Takovychto svaru jsem delal desitky chce to jen trosku peclivosti a selskeho rozumu pri svareni
Elektrody staci 2.5 a to je vse na co si ted v polospanku vzpominam.
Editoval Honza007 (25-10-2012 23:30:09)
Offline
Dávají, ale podle mého laického názoru by byly užitečnějsí v místě svarů 1a2
Offline
No než si navrhneš výztuhy , je třeba znát rozměry pojezdu , jestli dovolí některé výztuhy vůbec navařit . Profisvár se dělá tak , že se jedna část seřízne do špičky a do protějšku se vytvoří V dutina . No a pak se takto do sebe vetknuté kusy svaří i bez výztuh .
Offline
Výztuhy se vždy dávají na pásnice a ne na stojinu, tam ta výztuha nemá žádný význam (viz. různé nosníky typu I, které mají ve stojině odlehčení, ale nikdy ne v pásnici). Možno ověřit i výpočtem. Vyztuha by se tam dala, jen v případě, že to nejde třeba plně provařit, ale jinak ne, jinak je to hloupost.
Ovšem pokud je to dobře svařeno není nutné dávat výztuhu nikam.
Offline
Děkuju všem za názory, ale hlavně bobobo-vi za tu vychytávku s tím seříznutím protikusů do špičky - to je věc očividně z praxe (která mě nenapadla) a určitě to tak udělám.
Ještě by mě hodně zajímala ta postupnost při svařování aby se traverza neskřivila jestli by někdo věděl ... (?)
A taky jaká může být přibližná nosnost celého nosníku (zřejmě tedy uprostřed), takto zhotoveného a umístněného (?)
Po traverze by měla jezdit přibližně takováto jednoduchá kočka - pojezd (zatím nemám - budu teprve zhánět)
Editoval rada (26-10-2012 18:23:57)
Offline
Pokusím se odpovědět co nejstručněji podle bodů prvního příspěvku:
ad 1,2, Svařování I profilů je běžná věc. Nejméně vhodná, ale nejsnazší a nejčastěji používaná, je varianta dvou kolmo uříznutých dílů přiložených k sobě a svařených oboustranně 1/2K nebo X svárem. U stojiny je to jedno a pásnice se uvnitř Ička svařují od kraje k pásnici, vnější pásnice je nejlepší svařit na dvě vrstvy, kde se na jedné straně střídají směry svařování. Při případné směrové úchylce pak po vychladnutí třeba přidáte svár pro vyrovnání směru vneseným teplem a pak ho třeba odbrousíte. Z hlediska zatéžení je lepší uprostřed výšky stojiny díly přesadit (na zub) o cca polovinu výšky profilu. To při 600 kg ve vašem případě nebude asi nutné.
ad 3, Je úplně jedno, který uvedený typ na svařování použijete. A bohatě stačí elektroda 2,5 mm. Dokonce bude svár i hezčí. Že to bude trvat o 2 minuty déle než 3,2 a o 4 min. déle než čtyřkou bych neřešil. Podstatnější je vytvořit kvalitní, dobře provařený svár a ne nějaký povrchový přílepek.
ad 4, Popadněte nejjednodušší strojnické tabulky a určitě tam najdete výpočet průhybu oboustranně podepřeného nosníku při maximálním bodovém zatížení uprostřed délky. A taky tam najdete výpočet pro maximální povolený průhyb před ztrátou stability. A protože je nosník svařovaný uprostřed tak počítejte s koeficientem bezpečnosti K = 3.
ad 5, Veškeré plátování je při kvalitním sváru zbytečné.
Editoval jirkati (26-10-2012 18:26:22)
Offline
Pokud vse udelate spravne nosnost svareneho profilu se nebude lisit od profilu z jednoho kusu.
to:Kirkmen tak uplne to hloupost neni takhle jsme je bezne spojovali (a neco jich bylo) dokonce to tak vyzadoval statik. vystuha ma smysl na spodni pasnici nahore je zbytecna(pokud nepujde o dynamicke zatezovani v ruznych smerech coz v tomto pripade asi nebude) a protoze se na spodni pasnici ktera je namahana predevsim tahem nedala vystuha dat(treba kvuli kocce tak se vystuzoval krcek ktery je take namahany dole tahem nahore tlakem a v celem prurezu ohybem (zjednoduseno).
Ale k veci to se takhle dost tezko vysvetluje ale neni problem to zavarit rovne.V zasade je treba jak jsem uz tady psal nejdrive vse vyukosovat a pak nejlepe dat na tri kozy ktere budete mit v rovine polozit spojem na prostredni kozu a srovnat si svarenec do roviny a pak vzdy naproti sobe za staleho kontrolovani radne nastehovat1,5-2 cm stehy.Pokud to budete mit rovne a ze vsech stran nastehovano tak uz mate z pulky vyhrano.A pak to uz jen postupne stridave ze vsech stran zavarite.Klidne bych to i predvedl ale nevim odkud jste.
Offline
Jirkati moc vám děkuju za kvalitní odpověď , pečlivě jsem si ji přečetl - a asi ještě párkrát přečtu .
Vařit jsem chtěl 3,15 mm , ale vnesené teplo by bylo asi o dost větší - a víc by to asi 'cvičilo' s celkovou rovinou ...
Svár chci udělat co nejpečlivěji jak to budu umět - protože jde přece jen o namáhaný spoj (navíc uprostřed nosníku).
Jednoduší by bylo samozřejmě koupit Ičko v celku, jenže jak jsem kokal u Ferony by to stálo cca 2100 Kreditů + doprava pětimetru ,
a protože mi na dvoře leží tři takovéto kusy (3 x cca 3m, nepoužité překlady ze stavby) bylo by asi škoda je k tomu nepoužít . raďa
Edit : Honzo007 díky ale to byste měl zruky - jsem kousek od Prahy, něco svárů jsem už za ty léta taky zavařil(a se vším možným - jak sv. materiál, tak svářečky...) , ale na tomhle si chci dát záležet, tak jsem si řekl že se raději zeptám profiků. Co mám teď 3-4 roky invertor, tak si chrochtám - s tím to jde skoro samo.
Editoval rada (26-10-2012 19:14:19)
Offline
Dost casto kupuji material na domaci kuteni ve srote;) cena je nekde jinde jak u ferony;)
Offline
rada napsal(a):
.... mi na dvoře leží tři takovéto kusy (3 x cca 3m, nepoužité překlady ze stavby) bylo by asi škoda je k tomu nepoužít . raďa....
A co takhle použít 3+2 metry, aby svár nebyl v nejvíce namáhané části - uprostřed ???
Offline
Honza007 : taky jsem už ve šrotě nakoupil, ale většinou to je kompromis co do váhy - protože chtít po nich něco zkrátit nebo říznout není vždy úplně jednoduché, a i samotný materiál bývá často zdeformovaný, ale dá se sem-tam něco najít a použít, to jo
JARDA V : jasně, přioritu mám - to hlavně kvalitně svařit (aby to v budoucnu někoho nezabilo, až se na to něco pověsí...), a potřebnou délku říznu od jednoho konce - to je jasné, takže svar patrně nebude uprostřed (což je teoreticky mírně lepší).
Jako rovinu a příložník chci použít třetí íčko(které je k dispozici), na které oba svařované kusy svěrkama přišponuju.
/ vzhledem k počasí to ale možná nechám až na jaro.../
Offline
přečetl jsem si všechny příspěvky v tomto vlákně a s radostí konstatuji, že jsou zde samé kvalitní odpovědi a všichni mají pravdu, není co dodat, snad jen, že všichni staví a vyrábí ale já denně bourám, dencoden se snažím zničit nějaké železo. Dobře svařená traverza (i na tupo) se nikdy nezlomí ve svaru, různě se při demolici zohýbá ale nepraskne. I16 bez problému na rozponu cca 4metry unese 1t. Musí být zafiksována ve zdi aby neměla možnost se položit na bok.
Já když vařím traverzu nejprv si naboduju rohy, souosost je vždy mnou požadované toleranci.
Offline
Jestli mohu doporucit nepouzivej dalsi profil jako prilozku rovnej to dle oka je to presnejsi (rada z praxe) pokud nemas problemy se zrakem pak uvidis okamzite kam se icko prohyba.
Jak pise bourac ohledne pevnosti se zpravidla voli pridavny material ktery je o neco pevnejsi nez zakladni material.A pokud to jiz nekde praskne tak nejspise v tepelne ovlivnene oblasti vedle svaru.
Editoval Honza007 (26-10-2012 21:26:59)
Offline
rada napsal(a):
... - to je jasné, takže svar patrně nebude uprostřed (což je teoreticky mírně lepší).../
To je setsakramentsky lepší..!!!
Offline
JARDA V : břemeno (počítám max.tak 500-600kg) a bude určitě přejíždět přes svařované místo, tak jestli to bude uprostřed - nebo jestli bude přejížděný spoj o metr ku stěně, zase tak obrovský rozdíl asi nebude(při zátěži do těch cca 600kg) ? . Základem je to hlavně dobře provařit v celé síle materiálu, pak je celkem jedno kde spojovaný spoj je (jak nastínil bourač). Svařovat by se mělo hlavně i tak, aby byla pokud možno zachována rovina z pohlededu tepel.pnutí ve svaru- a nemusel jsem vkládat kompenzační svary(cca pokud možno), které by celý nosník dostaly do přímky.
A to je ten 'majstr štik' na který jsou potřebné letité praktické zkušenosti se svařováním různých profilů při zachování přímky BEZ deformace.
/... svařit dva kousky plocháče, dobře provařit , a udělat tak i pohledově pěknou housenku zvládnu - tak jako mnoho jiných lidí, ale zvládat a cca přesně předvídat tepelné deformace příliš neumím, na to mi chybí ta souvislá denodenní praxe /
Offline
Zas takový umění to není stačí jich par zavařit a máte to v ruce Tedy pokud člověk není uplný poleno který neví jaké síly ve sváru.V nejhorším to říznete a svaříte znova 160I není zas tak velký bago
Když jsem s tímhle začínal první 1-2 byly prohlé a pak už jen když byly hodně blbě řízlé ale stačilo autogenem ohřát a bylo pořešeno (mnohdy se tak rovnaly zohýbané I U profily nejhorší byly ty do vrtule naštěstí to nebylo často.) .Co se týká zatížení tak jestli uprostřed tak to bych netvrdil že je malý rozdíl ten může být až několikanásobný to máte podobné jako je třeba vyložení jeřábu na nejdelší výložník zvedne tunu a na nejkratší třeba10 tun takže u zdi (ted střílím od boku) není problém 2 tuny a uprostřed max 600 kg.
Editoval Honza007 (27-10-2012 14:45:40)
Offline
rada napsal(a):
...tak jestli to bude uprostřed - nebo jestli bude přejížděný spoj o metr ku stěně, zase tak obrovský rozdíl asi nebude...( /
Už je to více než 30 let, co jsem se tyto věci učil na průmyslovce počítat, ale jestli si dobře vzpomínám, toto bude nosník na obou stranách vetknutý a ohybový moment síly je součin síly a ramene. Síla je daná jako F = m x g. Tedy m = hmotnost břemene v kg, g = 9,81 (tíhové zrychlení Země). S tím se hnout nedá, to je fakt. Dá se ovlivnit jen ta délka ramene. Na prostředku je ten moment největší, tak tam bych svár URČITĚ nedělal. Tehdy jsme se učili, že nosnost svaru je 70-90% základního materiálu. Chápu, že vývoj šel kupředu, ale TOO (tepelně ovlivněná oblast) vždy nese určité riziko, bez ohledu na vysoce kvalitní materiál elektrody. Svařováním se (naštěstí pro mě i pro všechny kolem) neživím, ale jako strojař bych NIKDY dobrovolně neudělal svár v místě největšího namáhání - třeba uprostřed nosníku na obou koncích vetknutého. Asi tak.
Editoval JARDA V (27-10-2012 16:40:13)
Offline
16ctku íčko bych moc neřešil- pořádně svařit- šikovný kutil to zvládne na 100%. Udělej X svár, tj zbruš všechny hrany svářených kusů do skoro ostra přibližně pod úhlem 45 stupňů. Poté to svař rutilovou elektrodou- bude se ti lépe držet oblouk a budeš mít pěknou housenku. Pokud si tolik nevěříš, tak seřízni obě traverzy a přeplátuj je- 1 traverzu vyřízneš od půlky nahoru na délku cca 10-15cm a druhou vyyřízneš stejně, srazíš k sobě a svaříš. Jen pro upřesnění, odkud jsi?
Offline
Zdravím tomape, díky za radu - taky by to tak šlo, vařit to budu určitě s přesazením ve stojně - jak mi už dobře poradil bobobo.
Takhle si s tím chci vyhrát hlavně pro sichr - přece jen bude to (i když jen občas) zatěžovaný nosník.
Jinak nejde o to že bych si nevěřil, když si to napolohuju, tak svary budou luxusní i s bazickou eldou,
šlo mi hlavně o to, jak pořešit 'samoohýbání' při tepelném pnutí ve svaru při chladnutí, tak aby traverza zůstala perfektně rovná,
ale možná z toho dělám zbytečný problém.
Offline
Vař to vžy naproti sobě. Když se ohne, tak to vezmi proti tomu autogenem (ohřívej v místě s jakoby kratší stranou, tj kam se to ohýbá. Hlavmě to nikam neupínej- ohne se t stejně, a při upnutí napevno do nějakýho velkýho upínáku to dovede i člověka při povolování pěkně praštit- kdyžjsme svářeli na dílně v přípravku věci na mašinu- nárazníky, tak mě to při povolování praštilo do zápěstí- byla z toho nádherná sádra na 4 týdny!
Offline
Skusil by som podlozit pred zvarenim priblizne aby na metri vznikla odchylka 1mm, ked to zvaris tak sa to zrovna.
Offline
Atlan: pokud to svaří na přeskáčku, tak ohyb nebude žádný- svářet bude stejně ze všech stran. Svářet musí vždy přímo proti- dle osové a středové souměrnosti.
Offline
tomape napsal(a):
Atlan: pokud to svaří na přeskáčku, tak ohyb nebude žádný- svářet bude stejně ze všech stran. Svářet musí vždy přímo proti- dle osové a středové souměrnosti.
To nemusi byt zdaleka pravda.Za idealnich podminek to je samozrejme pravda ale idealni podminky nejsou vzdy takze je treba upravit adekvatne postup kladeni svaruba radne nastehovat .Staci na jedne strane vetsi mezera a hned se to chova jinak.V praxi se taky nelze otacet svarenec kvuli kazdemu svaru jinak s vami ale souhlasim
to rada: ale zas takova veda to neni
Offline
Pokud to nastehuje tak, aby s tím mohl hejbat, tak je to docela pohoda. Já si stehuju vělký profily svárem dlouhým cca centimetr, a od sebe, jak to vychází. Nikdy mi nic neupadlo při přendavání. A to za to kolikrát vezmu halabala, pak se s tím občas praští o zem a zatím nebyl žádný problém. Jinbak, dkyž se to prohne, tak vzít velkou eldu a ohřát..........
Offline