SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Měl bych taky jeden dotaz. Dá se běžná nerez (1.4301) svařovat trubičkovým drátem Bohler EAS 4 M-FD (E316LT1-4/1).? Jáky bude rozdíl oproti drátu E304?Díky.
Offline
V naprosté většině případů žádný problém.
Z hlediska korozivzdornosti by se možná v chemickém průmyslu dalo najít pár aplikací, kde 308L, byť méně legovaná slitina, bude dávat lepší výsledky než více legovaná 316L, např. u kyseliny dusičné. Dále v oblasti velmi nízkých teplot, kde EAS 4 M-FD je do -120°C, zatímco EAS-2 FD (308L) jde až do -196°C.
A bude malinko odlišný odstím barvy svaru. Toť prakticky vše.
Offline
Prosím, mohlo by se vás vyjádřit více. Abych věděl. Díky
Offline
jossev napsal(a):
Prosím, mohlo by se vás vyjádřit více. Abych věděl. Díky
Myslím, že vše vyjádřil pan JardaK. Mohu jen dodat, že ve firmě kde jsem až do důchodu pracoval, se zcela přešlo na použití trubičkových drátů při běžném svařování a navařování nerezových dílů všech možných typů austenitických nerezů. Oproti plnému drátu má svár trub. drátem menší převýšení, hezčí kresbu a mnohem méně defektů na P.T. testech. Výhodou je, že lze(ve většině případů) použít i čisté CO2 místo drahého Ar.
Offline
Chtěl bych ještě navázat na předchozí diskuzi. Chystám se svařovat nerez (1.4301). Jelikož nerez svařuji velmi zřídka, přijde mi výhodné koupit 3kg balení trubičkového drátu Böhler EAS 2 FD. Jak jsem se dočetl níže, mohu jako plyn použít i čisté CO2, které běžně užívám, takže odpadá nákup další lahve, pronájem nádoby od Linde, redukční ventil, atd. Prostě mi to přijde jednodušší. Ale nebude se potom svarová lázeň obohacovat uhlíkem z plynu a tím trpět korozivzdornost, nebo jiné neplechy? Nebo je lepší použít ochr. plyn M21 (směs Argonu 82% a CO2 18%)??? Nikdy jsem s tím nepracoval, tak budu rád za jakýkoliv poznatek. Díky
Offline
Při zkouškách bylo potvrzeno, že při svařování uvedeným drátem (a samozřejmě i CrNiMo typem EAS 4M-FD a alternativami PW-FD, což jsou dráty 1,2 pro nucené polohy) v atmosféře čistého CO2 nepřekročí obsah uhlíku 0,03%, což je maximální hodnota pro ELC (extra low carbon) jakost.
Svařování trubičkovými dráty probíhá ve sprchovém režimu, u průměru 0,9 je to ca. nad parametry 100 A; 23 V; 9 m/min. Každá kapička svarového kovu je do poslední chvíle chráněna tenkou vrstvou strusky, která po přechodu do základního materiálu vyplave na povrch a chrání svar.
Jediný rozdíl oproti svařování v obvyklém Ar+15-25% CO2 je tedy nastavení napětí na oblouku ca. o 2 V výš.
Nezapomeňte hořák táhnout (jako u obalené elektrody), množství plynu u 0,9 mm ca. 15-18 l/min, výlet drátu za špičky ca. 12-20 mm.
Offline
Díky všem za poznatky a vysvětlení. Pracuje se s tím opravdu dobře. Myslím, že pro ty, kteří svařují nerez jen občas, je kombinace nerez trubičkový drát (Böhler EAS 2FD) + čisté CO2 naprosto ideální (i ekonomické) řešení. Z koutových svárů sice struska trochu hůře odskakuje, ale když je dobře provedený, tak to není velký problém. Takže mohu doporučit.
Ještě jednou děkuji za komentáře
Offline