SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Pozdravujem vsetkych citatelov a prispievatelov fora.
Chcel by som sa poradit: mam teraz za ulohu urobit kridlovu branu, ktora ma byt 3m vysoka a 6m dlha... mala by mat plnu vypln aby nebolo vidiet dovnutra a navyse v nej musia byt aj dvere.
Naskicoval som ako by to malo zhruba vyzerat :
cele by to prislo oplechovat z vonkajsej strany hlinkovym plechom, ktory by sa dal pred namotovanim napraskovat na pozadovany odtien.
Ten obluk by bol z hlinikoveho profilu a bol by namotovany z vonkajsej strany (ma len esteticku funciu aby to nevyzeralo ako vstup do vazenia).
Samozrejme cela brana bude na elekricky pohon s tym, ze sa to bude otvarat aj 20 -30x za den .
Moja otazka je z akeho profilu urobit kostru a ako aby mala vyzerat (smer a pocet vnutornich rebier ) tak aby to vydrzalo taketo namahanie.
Uvazoval som aj o tom, ze by to cele bolo z hlinikovych profilov (nemam s tym ziadne skusenosti, ale zvaraca mam ktory bezne hlinik zvara ) ale tam si cekom neviem predstavit ako by som upevnil panty a ci sa pri hliniku mozu zabrusit zvary do rovna ako pri zeleze a ci to velmi neoslabi konstrukciu.
Za vase pripomienky poznamky a napady vopred dakujem .
Editoval kratas (16-07-2012 14:32:48)
Offline
Tohle amatérsky nikdo počítat nebude. To chce regulérní projektovou dokumentaci. Konstruktér musí spočítat velikost profilů, přidat k tomu hmotnost výplní, vypočítá zatížení a z toho vyplývající nutnou pevnost svárů. Nakonec mu totiž po spočítání dynamických účinků na konstrukci brány mohou vyjít masivní profily a dost velké a pevné závěsy (panty). A to ještě bude nutné znát parametry místa zavěšení - např. možné klopné zatížení sloupů. Podívejte se někde na běžnou posuvnou bránu. Prohlédněte si jak masivní profily se pro bránu a její upevnění používají. Proto jsou zpravidla ocelové, aby se všechny síly vůbec daly zachytit.
Pozor také na materiál, který byste chtěl použít. Čím pevnější materiál (dural) použijete, tím hůř bude svařitelný. Dobře svařitelné hliníky zase mají malou pevnost profilů v ohybu.
Offline
takových bran jsem postavil spousty, nikdy se nic nepočítalo, v tomto případě bych použil jackel cca 60/80 tl.2mm ocelový, počet žeber tak jak je na obrázku, přinýtovaný plech konstrukci zpevní. Dveře v křídle jsou nepraktické - chodci budou zakopávat, cyklisté pracně protahovat kola, vynechat spodní prvek lze ale konstrukce křídla by se musela složitě zavětrovat. Al plech nepovažuju za příliš vhodný - při uvedené frekvenci otevírání - velký provoz - určitě se někdo o plech někde opře - promáčkne, ocelový plech vydrží mnohem hrubší zacházení.
Maximální pozornost bych věnoval sloupům, bytelné tlusté hodně předimensovat, zapustit nejméně pod nezámrznou hloubku a obetonovat alespoň 80/80cm
panty 3 na každém křídle, profil křídla kde budou panty přivařeny 3mm, zbytek 2mm tloušťka jacklu
Editoval bourač (16-07-2012 16:37:17)
Offline
nezamrzna hloubka neni jen 80 cm jinde muže byt i hlubší zaleží na druhu pudy..
Offline
pokud píšu 80/80 myslím tím velikost betonové patky pro sloup, její hloubku určitě aspoň 120 (nezámrz)
tady jde o to že jakákoliv zemina se v zimě za mrazů nadzvedává o několik cm a bere sebou i sloupy (na jaře se to vrátí) při respektování této skutečnosti je jasné co se stane s jakkoliv bytelnými vraty.
Úlně nejlepší, a zkušený stavebník to tak udělá vždy, je udělat mezi sloupy normální základ stejně hluboký jako patky pro sloupy, vše vylejt betonem najednou + výstuž.
Offline
Taky mi nikdo nikdy nic nepočítal,ani nevím kolik by to stálo a kdo by to zaplatil.....Navíc jsou páni projektenti a statici placeni od kila....
Okoukat,odhadnout,použít získané zkušenosti (cena zlata) a pokud jde o něco na hraně,tak já osobně prakticky zkouším,ale to tak 1x do roka.....
Lepší než potom řešit nějaký průšvih.....
Offline
Elekrický pohon na profi bránu asi sotva bude možné udělat na bezpečné napětí 12 - 24 voltů. Bude to na 220, takže jednoznačně bude nutné zařídit profesinální projekt a montáž aspoň elektriky. Vlastní mechanické provedení pohonu, elektromotor plus převody,bude nejlepší použít hotovou vyráběnou komponentu k tomuto účelu, vyvinout na koleně svoje řešení by se nespíš pořádně prodražilo, pokud by mělo být spolehlivé. A pohon, uchycení, přenos sil atd tak bude z velké části určovat provedení těch vrat. Teprve na zbytek bude možné uplatnit svou vlastní tvořivost.
Základy těch vrat, pokud se budou dělat nově, by taky mohly podléhat ohlašování nebo dokonce povolovacímu řízení na stavebním úřadě.
Takže celkem můžou taková vrata koštovat hezkých pár desítek tisíc.
Když je v tom uvrtaná elektrika na pohon, tak nejde jen o to to vyrobit , aby to bezchybně fungovalo aspoň rok. Nesmí s tím být zbytečné problémy po dobu životnosti té brány. Třeba nesmí za dva roky přijít revizní technik elektro s pojišťovákem na nemovitosti, že je to dělané proti předpisům a že se tam musí ta elektrika kompletně překopat. Nebo když shoří v zimě kvůli sněhu pohon vrat, nesmí potom přijít opravář a říct, že ten pohon je atyp a že to neopraví bez zásadního překopání mechanického systému těch vrat .....
Záleží pak jen na místních detailech, jestli nebude vůbec nejvýhodnější tu zakázku zadat kompletně firmě, která se montáží takových vrat živí nebo vyrobit vrata a nějaké firmě nechat zakázku na montáž pohonu anebo koupit i segment pohonu, všechno organizovat sám a jiné lidi najmout jen na práce, na které nemám oprávnění.
Offline
Já se tím živím už spoustu let a dost z toho,co Radime píšeš,jsou docela teoretické pohádky....
Jako že základy brány budou podléhat povolovacímu řízení...
Offline
Hm, já jsem nenapsal, že budou podléhat, já jsem napsal, že by mohly...
Jeden náčrt neříká nic o konkrétní situaci, jaká tam na tom místě a jeho okolí je.
Jaké další teoretické pohádky jsem napsal?
Offline
Neber to osobně,nemyslím to nijak zle...
Další je např.,že pohon na profi bránu asi bude těžko na 12-24V. Dělají se,mám zkušenosti na 24V a jsou docela výkonné..
Že celá tahle sranda stojí pár desítek tisíc,máš pravdu.
Že by si někdo vyráběl pohony sám...pak by přicházely v úvahu problémy s revizákem,jak píšeš,ale to asi většina lidí neudělá.Spíš si koupí pohon v OBI či podobně a pak se diví,že životnost je velmi krátká,spolehlivost na nic...
Je pravda,že mnoho lidí chce dnes kompletní zakázku - výkopy,betonování,zdění,ocel.konstrukce+povrch.úpravy,výplně ,pohony...Záruka.
Offline
Dakujem vam velmi pekne za vase nazory a rady.
na zaciatok - stlpy su uz na mieste, jeden je isto dostacujuci, ten ma 100x80cm, ale druhy je dost maly, nastastie nan pojde zavesit ta mensia cast.
Ale aj tak uvazujem o tom ze tam osadime takuto konstrukciu z jaklov 100x100x5, na ktoru sa bude dat aj brana slusne montovat.
Dobre ste poznamenali s tym prepocitanim mam znameho ktory je konstrukter, tak sa pojdem poradit za nim.
Pohon bude kupovany, to mam celkom slusne nastudovane, tam je dolezite vediet aj vahu brany a podla toho zvolit cely mechanizmus. S elektro instalaciou nieje problem, mam prislusne vzdelanie a osvedcenia.
A aj s tym povolenim mate tiez pravdu je to v pamiatkovej zone, tak aj na to sa bude treba ist spytat, aby potom nebol problem. Ale nemal by byt, lebo vedla su podobne brany, aj ked nie take mohutne .
A este by ma zaujimalo ako urobit tie dvere pre pesich (nieje problem ked to budu prekracovat ale ak sa to da urobit aj tak aby nemuseli som nato zvedavy ) musia byt len v brane nieje tam ine miesto.
Dakujem velmi pekne za vase rady a nazory.
Offline
Při pořízení pohonů-délka křídla,váha křídla a počet cyklů.
Pokud nebudeš používat podzemní pohony,bude muset být v konstrukci ještě vodorovná příčka.Umístí se na ni úchyty pohonů a současně konstrukci ještě zpevní.
Takovýhle typ brány jsem již vyráběl "bez prahu" pod dveřmi,jen jsem koncový jekl vedle vrátek udělal se silnější stěnou.Vhodné je ještě použít elektrický zámek,nejlépe vertikální, napojený na řídící jednotku.
Offline
No, levný pohon z Obi nebo podobného zdroje zřejmě potřebuje dost předimenzovat, aby byl spolehlivý.
Asi tak.
Offline
Ještě k těm dveřím. Pokud se chytře vyřeší vzájemné uzavírání obou křídel ve výši cca 2 m, mohou být dveře otevírány přímo proti druhé části brány. Tím odpadne spodní výztuha brány a její překračování. Pochopitelně je možné udělat menší bránu dělenou po celé výšce.
A ještě k legislativě o plotech: § 109 stavebního zákona určuje jakési definice, ale když si pročtete http://www.poradte.cz/domacnost-a-bydle … -plot.html tak to určitě není jednoduchá záležitost. Od územního rozhodnutí, přes ohlašovací povinnost až po stavební povolení.
Offline
A dalsou vecou je bezpecnost, ohladom tych dveri v brane, asi musi byt zabezpecene ze pri otvoreni dvierok sa nemohla uviest do cinnosti barana a opacne...
Offline