SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
![]() |
Nejste přihlášen(a)
Ládes, to není tak složité. Průřez toho sváru je a² v tomto případě 100 mm² + 10% na propal a nepřesnosti vedení hořáku, tedy 110 mm². Z WPS zjistit průměr drátu a svařovací parametry, z toho vyjde odtavovací rychlost a tedy množství drátu za zvolenou časovou jednotku. 1 m sváru je 110 x 1000 = 110 000 mm³ a to je cca 97,5 m drátu 1,2 mm. Pokud znáte podávací rychlost tak není co řešit. A je snadné to přepočítat i na jiný průměr drátu.
Offline
Díky.Na metr bych si měl podle jednoho "chytráka" prý vystačit s necelými 33 deky 1,2mm drátu,což už se mi coby absolventovi základní školy nepozdávalo.Nicméně dnes jsem při chladnutí výhně před čištěním vyšetřil trochu času,takže jsem si 20cm kousek zavařil,teď už stačí jen hodnoty vynásobit.
Offline
Přesněji cca 858 g. A ještě k nornování:
tc (celkový čas) = ts (čas svařování) + tp (čas přípravy) + tz (plánované ztráty)
Při ručním svařování je ts max. 40% času tc, protože tp a tz jsou časy na studium dokumentace, přípravu materiálu, stehování, měření, kontrolu při svařování a také osobní ztráty. Takže při svařování koutového sváru a10 drátem 1,2 mm na jednu vrstvu budete mít postupovou rychlost cca 1,6 mm/sec a na metr sváru budete potřebovat cca 10,5 min + příprava, tedy něco přes 25 min průměrné normy. S rostoucím uměním svářeče a s dobrým polohováním svařence se ztrátové časy mohou u dlouhých svárů o něco málo ještě snížit.
Offline
Velkosť zvaru a=10, poloha PB, priemer elektródy 1,2mm, počet vrstiev 4, prietok plynu 15 l-min, posuv drôtu 9,5 m/min, rýchlosť zvárania 420 mm/min, prúd 300A, napätie 29,5V, spotreba drôtu 805 g/m, spotreba plynu 143 l/m, celkový čas zvárania 9.52 min/m
Toto som vyčítal z tabulky od výrobcu zváračiek. Inak tieto tabulky poskytujú aj dodávatelia plynov.
Offline
Jsem velice rád, že i tabulkový výpočet od výrobce svářečky je stejný jako můj. Tedy stejný - můj je o již zmíněných 10% na rozstřik a nepřesnosti vedení hořáku větší.
Offline
Pánové děkuji,já počítal také necelých 90 deka svárového kovu a zkouška mi to potvrdila.Z chytrolína dnes na kávě vylezlo že myslel 30 deka na jednu vrstvu.Zkušební svarek jsem rozříznul naleptal a hloubka závaru mi přijde taková nic moc-budu si muset pohrát s nastavením.Odvěsny 10,1 versus 9,9 budou myslím ještě v toleranci.
Offline
Obávám se, že uvedené odvěsny nevyhoví, protože pro kouťák a10 vychází odvěsna z = 14.1 mm a tím i šířka sváru = 2a = 20 mm.
Offline
jirkati napsal(a):
Obávám se, že uvedené odvěsny nevyhoví, protože pro kouťák a10 vychází odvěsna z = 14.1 mm a tím i šířka sváru = 2a = 20 mm.
???"a" je v definicí koutového sváru jeho výškou a zároveň i šířkou,nebo ne?V tom případě se jedná o rr trojúhelník sestávající se ze dvou odvěsen(ramena sváru na svařenci) a jedné přepony která mi v tomhle případě opravdu vychází na cca14,142mm.Jinak bych v tom měl pěkný "bordel".Po pravdě vnesl jste mi do toho značné množství pochybností a nejistoty
Edit:pardon omlouvám se,ale v mně dostupné literatuře není jednotná definice a/z,takže to co uvádí ing.Malina jako z mají pánové Samek a Strinka označeno jako a.Tak jak to vlastně je?
Editoval Ládes (06-10-2012 19:37:54)
Offline
Je to tak, jak to uvádí příslušná norma. Rozměr "a" je výška pravoúhlého trojúhelníka vepsaného do řezu koutovým svárem. A protože z definice pravoúhlého trojúhelníka je jeho výška nejkratší spojnicí mezi jeho přeponou a protilehlým vrcholem, tak je možné odvodit, že ona přepona má délku 2a. Při označování koutových svárů je jejich velikost udána buď rozměrem odvěsen označovaným "z" nebo oním rozměrem "a". Obrázek snad není třeba kreslit.
Editoval jirkati (05-01-2015 07:34:48)
Offline
Dobrý den, mám doma všechny staré jednotné normy na svařování elektrodou, plamenem a v ochranné atmosféře. Podle nich se dá určit čas na celou výrobu. Udělal program pro kalkulování.
mhosek@cbox.cz
602 320 885
Offline
Miroslav Hošek napsal(a):
Dobrý den, mám doma všechny staré jednotné normy na svařování elektrodou, plamenem a v ochranné atmosféře. Podle nich se dá určit čas na celou výrobu. Udělal program pro kalkulování.
mhosek@cbox.cz
602 320 885
sprav demo a hod ho na uloz.to nech sa na to pozrie miestny mozgovy trust
Offline
zdar, mam tiez komplet normativy CNN (celostatne normativy) pre vsetky stroje a prace - sustruhy, frezy, vyvrtavacky, zamocnicke prace, zvaranie ........, pracujem ako technolog - normovac v jednej strojarskej firme... bohuzial ich mam len v tlacenej podobe, vedel by som nieco snad oskenovat.... a v robote este pouzivam program NORTNS s HW klucom, licencia bola za 100tis.CZK pred dvomi rokmi...
Offline
780622 - když používáte uvedené normativy a NORTNS jak to pak souhlasí - nesouhlasí se skutečnými výrobními časy? Máte k dispozici nějaké dlouhodobé zpětné vazby? Nebo máte zavedeny kladné/záporné korekce pro jednotlivé činnosti včetně svařování?
Offline
Pytagoras je mým oblíbeným autorem, vznáším protest proti chybě v příspěvku z 6.10.2012
Offline
Máš pravdu bourači, naštěstí ta věta pokračuje správně s výrazem "přepona". Díky za upozornění.
Radši jsem to opravil. Přece jen z odvěsny asi nikdo kolmici neudělá.
Offline
normativy a NORTNS suhlasia, ved ten program je vytvoreny podla normativov, zvarovanie som este neodladoval nebol na to este cas, na toto mam vytvorene svoje tabulky v exceli podla namerov vo vyrobe + samozrejme parametre podla CNN. trosku mam problem s pulzom a rengenovymi zvarmi, s pripravou .. toto teraz doladujem v mojom normative. NORTNS som pred kupou bol pozret v ceskej lipe, kde ho maju dost odladeny a im funguje dobre... ja som odladil delenie materialu, mam cast frez a sustruhov a nakomplet rovnanie materialu a ohranovanie... som na to sam, jedna tabulka s nahratim strojov, nastrojov ... koeficientov je cca 1 rok roboty. pouzivam program na normy + postupy a v poslednej dobe aj na cenove ponuky + koeficient na nabeh, pripravky atd. cenove ponuky nezvykneme robit z kiloceny...
jirkati napsal(a):
780622 - když používáte uvedené normativy a NORTNS jak to pak souhlasí - nesouhlasí se skutečnými výrobními časy? Máte k dispozici nějaké dlouhodobé zpětné vazby? Nebo máte zavedeny kladné/záporné korekce pro jednotlivé činnosti včetně svařování?
Offline
Můj dotaz na zpětnou vazbu vychází z více než třicetileté praxe technologa v oblasi svařování. Ani v energetice, kde jsem zpracovával i nabídky na subdodávky a dodávky částí i celých teplárenských a elektrárenských kotlů, ani v Automotiv jsem nikdy nepoužil kilogramové ceny, protože se tam odchylky od skutečnosti pohybují mezi 10 - 30% skutečnosti. Dnes, kdy jsem v "menší" firmě tak nejsem líný spočítat všechny sváry na zakázce a podle jejich velikosti a skutečné složitosti svařence vypočítat přípravné a svařovací časy. Přímá zpětná vazba s výrobou - vedoucí výroby sedí ve stejné kanceláři - ukazuje, že maximální odchylky jsou pod ± 5%. Už v r. 1995 jsem si udělal poměrně rozsáhlý výpočtový systém na bázi EXCELu, kde jsem měl jednak časy podle normativů a časy odzkoušené na dílnách se stovkou svářečů. Nepřesnosti normativů byly až zarážející - největší rozdíly byly v tehdy poměrně "nové" metodě MAG. A u ručního TIGu byly normativy zcela nepoužitelné. Kupodivu nejpřesnější byla metoda orbitálního svařování TIG.
Offline
Svařování samozřejmě jde normovat, jako všechny činnosti, u niž se dodrží určité zásady. Základní zásady členění času práce najdete zde http://www.tpvracionalizace.cz/normativy.html.
Čas svařování je dán technologií svařování, polohou a velikosti sváru - tyto parametry si můžete podle skutečnosti změnit. Při dodržení technologického postupu je tento čas ovlivněn pouze délkou svaru. Podstatnější rozdíl je pak v manipulaci s materiálem, který se nastaví podle skutečnosti na daném pracovišti, a podle toho, zda při práci používáte jeřáb, nebo jiný manipulátor.
Dále pak ve způsobu stehování do přípravku, do přípravku s upnutím, nebo na rysku atd. Podrobněji k zadávání ve verzi 4. pak na http://www.tpvracionalizace.cz/svarovani.html. Normovat se samozřejmě dá i práce svařovacího robota. Demo verzi kalkulačního programu si můžete stáhnout k odzkoušení zde http://rjurecek.cz/soubory/Tpv-vypocty-setup_5.exe Můžete s ním normálně pracovat, ale bez možnosti EDITACE nastavení, která se dělá individuálně podle konkrétního pracoviště a druhů výroby.
Offline