SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Dobrý den,
poradil by prosím někdo jakou nejlépe použít pájku, při letování natvrdo, vodovodní instalatérské mosazné fitinky s měděnou trubičkou (cca průměru 8-10mm) ? Ohřev bude jen čistě propanovým hořákem, už jsem tak letoval měď + měď natvrdo(hezky) , ale měď + mosaz se nedaří ... :-(
Offline
Stříbrnou pájku alespoň s 20% stříbra. Tedy pokud není ta trubička silnostěnná nebo ta fitinka příliš masivní. Pak by výhřevnost PB nemusela stačit.
To by pak chtělo na větší obsah stříbra, případně další legování snižující pracovní teplotu. Obalené jsou to např. Fontargen AF 303 (Ag20) nebo AF 320 (Ag45Sn).
Offline
rada napsal(a):
Dobrý den,
poradil by prosím někdo jakou nejlépe použít pájku, při letování natvrdo, vodovodní instalatérské mosazné fitinky s měděnou trubičkou (cca průměru 8-10mm) ? Ohřev bude jen čistě propanovým hořákem, už jsem tak letoval měď + měď natvrdo(hezky) , ale měď + mosaz se nedaří ... :-(
Předpokládám, že ten spoj měď - měď jste prováděl běžnou mosaznou pájkou. Pro ten účel je to OK a jde to dobře. Pro spoje měď - mosaz je vhodnější použít pájky s nižší pracovní teplotou, nejlépe trochu legovanou stříbrem. Měla by stačit nějaká alespoň s 15% Ag. Prostě, pro spoj měď mosaz je pro nejlepší výsledek nutné použít pájky s podstatně nižším bodem tání a lepší zatékavostí, než má mosaz.
Tady lze vybrat pájku i tavidlo: http://www.kskct.cz/images/materialy/cz/fontargen.pdf
Offline
JardoK a Franku děkuju vám za rady, mosaz bude zřejmě coulová mosazná zátka (používaná klasicky ve vodoinstalaci) a měděná trubička průměru cca 8 - 10mm se stěnou asi 1mm(?), chci takto vyrobit troj-jímku pro tři čidla teploty(či teploměry) v akumulační nádrži topení, vyrábět budu asi šest nebo 7 těchto "trojjímek". Pro Franka- ta měď + měď jsem letoval nějakou pro mne bezejmennou Ag pájkou (tenký pásek), co jsem sní letoval kdysi ještě za bolševika ve fabrice vinutí statorů jakýchsi velkých motorů do Ruska(ůdajně odčerpávaly plyny z raket při startu - ale nevím co na tom bylo pravdy ...) pájky bylo na kila (bolševik ...), teď lituju že jsem si tehdy vzal jen jeden pásek(už i ten se dávno minul když jsem doma prodlužoval plynovou přípojku v mědi - šlo to pěkně jen PB a bez tavidla) ale vím že mosaz s mědí s tím vůbec nešlo, jen měď s mědí - ale zato dokonale. Franku děkuju za pěkný výběr v pdf-ku , snad to půjde i běžně koupit. radˇa
Editoval rada (06-03-2012 23:50:36)
Offline
Práce totálně nesmyslná jímka origo na tři čidla cena 126 vč dph.................. Tak proč toto vlákno? Aby si někdo sbastlenou jímkou vytopil dům či sklep?????????????????????????
Offline
Předpokládám, že když použijete dovnitř topné soustavy měd, že voda uvnitř je masívně upravená správným inhibičním přípavkem pro topné soustavy z barevných kovů. Jinak totiž mezi mědí a ocelí dojde k intenzívní elektrochemické korozi a i poměrně silný ocelový plech či trubka místně rychle prokoroduje.
Offline
Koroze se nebojím, neboť mezi ocelovým pláštěm nádrže a měděnými jímkami bude jako mezičlánek mosazná fitinka ( běžně se používající v rozvodech bez katastrofických důsledků ), čidla budou mít netypické rozměry proto nepoužiju tyto vyráběné 'trojhybridy', ale raději vyrobím kvalitní jímky podle mých (i délkových) požadavků, v AKU jsou i 4 topné spirály - a nevím že by s tím byl někde problém (o celých měděných výměnících v některých aplikacích ani nemluvě ...)
Jinak rozvody budou v čer. trobce, - a ne jak jsem viděl u mnohých instalací, směs různých materiálových složení rozvodů ..., Ph i ůpravu měké vody uvažuji.
Editoval rada (07-03-2012 10:11:41)
Offline
rada napsal(a):
Pro Franka- ta měď + měď jsem letoval nějakou pro mne bezejmennou Ag pájkou (tenký pásek), co jsem sní letoval kdysi ještě za bolševika ve fabrice vinutí statorů jakýchsi velkých motorů do Ruska(ůdajně odčerpávaly plyny z raket při startu - ale nevím co na tom bylo pravdy ...) pájky bylo na kila (bolševik ...), teď lituju že jsem si tehdy vzal jen jeden pásek(už i ten se dávno minul když jsem doma prodlužoval plynovou přípojku v mědi - šlo to pěkně jen PB a bez tavidla) ale vím že mosaz s mědí s tím vůbec nešlo, jen měď s mědí - ale zato dokonale. Franku děkuju za pěkný výběr v pdf-ku , snad to půjde i běžně koupit. radˇa
Já jsem za "bolševika" pracoval m.j. v podniku, kde se vyráběla průmyslová chladírenská zařízení, kde mnoho částí bylo z mědi. Takže tam se rovněž pájelo Ag pájkami v mnoha případech i spoje měď + mosaz. Pokud si vzpomínám, byla to pájka, holý drát + tavidlo připravené z prášku a vody a používalo se pro obojí stejné. Jak pro spoj Cu+Cu, tak pro Cu+mosaz a šlo to výborně v případě mědi. Se spojem měď mosaz to bylo vždy trošičku obtížnější. Používali jsme autogen (acetylen + kyslík). Bohužel, složení pájky ani pasty (tavidla) si už nepamatuji. Ale jak píše pan Jarda K, čím víc % Ag v pájce, tím by to mělo jít lépe. Výběr je dnes bohatý, ale ty ceny!?
Offline
Máte pravdu, ceny jsou mnohdy příšerný - navíc někteří prodejci se tak snaží asi zbohatnout - jinak si to nedovedu vysvětlit. Nadruhou stranu se dnes dá aspoň sehnat vpodstatě cokoli, stačí maličkost ...(ty peníze :-)). Když už jsme vzpoměli doby "minulé" (kdy nic nebylo - jen práce bylo dost :-)) také jsem vzešel z fabriky elektromotory,transformátory vše povětšinou obřích rozměrů. Někdo tu někde vzpomenul plynovod, - i já jsem na něm tehdy prťavě přispěl - při výrobě turbokompresoru(motoru)tlačící plyn knám, byl to kolos ... práce fyzicky docela namáhavá(všechno růčo :-()
Tam se právě krom klasického spojování cínem, používala Ag páska - pájka s nějakým obsahem stříbra(a myslím že i fosforu -jestli se nepletu) na náročnější spoje(buď acetylenovým hořákem,nebo odporově - spoj mezi dvěma uhlíky) jenže co to bylo za pájku mě tehdy jako mladýho kluka moc nezajímalo. Pájela se stím výlučně měď bez tavidla(moc pěkný a houževnatý spoje) a někdy se používal jako tavidlo 'borax'(bílý prášek). Kdysi před léty jsem na zkoušku chtěl takto na tvrdo spojit měď s mosazí a vím že to vůbec nešlo, - proto ten můj dotaz. Chce to opravdu asi nízký bod tání pájky a trochu větší obsah stříbra. Co jsem tak letoval samotnou měď, tak jsou spoje nádherný, jen s tím spojem mosaz+měď bych toho rád taky dosáhnul ...(?) (když to jednou konečně potřebuju taky pro sebe)
Editoval rada (07-03-2012 16:21:36)
Offline