SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 09-09-2011 15:54:25

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Hodně kuliček na svařenci

Dobrý den, nevím jestli to sem patří, ale zkusím to. Necelé dva měsíce pracuji v zámečnické firmě. U nás na dílně se konstrukce jen bodují k sobě a na jinou dílnu se vozí k profi svářečům na svaření. Co jsem pracoval po jiných firmách, tak všude jsme si nastavili svářečku tak, aby byly pěkné sváry a co nejméně kuliček. Samozřejmě vím, že to už patří ke svařování. Ty drobné mi nevadí, které jdou seškrábat, popř. jemně odklepnout. Tady ale svářeči svařují tak krásně, že je to zasypané samými kuličkami. Kolikrát je to i v prostorách, kde se nedá sekáčem apod. dostat a je problém to odstranit. Navíc to jsou i kuličky vtavené do sváru, tak je problém. Můj mistr mě potom seřve, že se s tím dlouho piplám, než to všechno odstraním. Už jsem svářečům říkal, ale prý to jinak nejde.
Abych nezapomněl, jde o metodu svařování COčkem, teď nevím jestli MIG nebo MAG. Dílce bývají z materiálu tl. 10mm a výše, až asi do 30mm. Plyn mají směsný, tzv. Corgon, svářečky zn. Kemppi, nějaké staré velké ludry.
Můj dotaz tedy zní:
1. Je to chyba špatně zvoleného ochranného plynu a jinak to nejde?
2. Chyba svářečů, že si neumí pořádně nastavit svářečku?
3. Prostě to doopravdy jinak nejde(mě to moc pod nos nejde)

V mých bývalých firmách jsem dokonce svařoval i já, svářečky jsme měli třeba Fronius Variostar 2500, takovou máme v práci taky. Plyn jsme měli taky Corgon a šlo svařovat krásně s minimem kuliček. V garáži mám malé hobby COčko, plyn ovšem čisté CO a tady jde svařovat bez tolika kuliček.

Kde je tedy chyba?


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#2 09-09-2011 18:33:23

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Hodně kuliček na svařenci

Ja mět v praci takhle za**any svařenec od kuliček tak by me hnali, nesmi tam byt ani pór a žadnej zapal budto jde svařenec napřed po ocištění po svařovaní do žíharny a pote na tryskaní pak se vratí zpet na svárnu kde svařenec prohledne kontrolor a křídou označí veškere vady svaru , Z-zapal P-pór N- nesymetricky svar a Č-čistit od kuliček všechno musi svařeč opravit znovu zavolat kontrolora ten na to posviti baterkou pokud jsou všechny vady opraveny jde svařenec do laku a pak na obrobnu.. svařečky mohou byt stare jak hrom sam dělam z hodne starou potvorou Clos  hlavne pulzem nedelato tolik kuliček jako při skratovem svaření, jeste je potřeba svařenec předem nastrikatsajrajtem proti roztřiku...

Editoval alll (09-09-2011 18:46:40)


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#3 09-09-2011 18:50:32

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Hodně kuliček na svařenci

O kvalitu sváru mi ani tak nejde. Dohromady se to dá. Svářeč, který většinou svařuje pro naši dílnu je mladý kluk jako já, má nádherné sváry na pohled. Mě se jedná o ty kuličky. Na tryskání dáváme až očištěné výrobky od kuliček. Nějakou srajdou to stříkají proti kuličkám, ale stejně to nepomáhá.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#4 09-09-2011 19:35:19

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Hodně kuliček na svařenci

Můj typ-špatné nastavení parametrů svářečky v kombinaci s příliš velkým výletem.Chtělo by si to s mašinou pohrát na odřezcích stejných nebo podobných tlouštěk v požadovaných polohách a typech svárů,optimální nastavení si zaznamenat a toho se držet.Roli může taky hrát důkladnost očištění materiálu před svařováním. wink


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#5 09-09-2011 20:18:14

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Hodně kuliček na svařenci

u nas je material před svařenim čisty je otryskan už před stehovaním.., ale pravda je taková když ma svařeč špatne nastavenu mašinu což u modernich mašin pomalu nejde když je řízena synergicky_počítačem jen nastavim rychlost posuvu mašina nastavi proud a ampry jen mit spravny sklon hořaku jinak to vaří skoro samo..


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#6 09-09-2011 20:26:06

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Hodně kuliček na svařenci

Troška teorie a praxe o kuličkách při svařování metodou MAG:
1, Vždy se jedná o nesprávnou kombinaci svařovacích parametrů.
2, Množství kuliček prudce narůstá se zvětšováním napětí na svařovacím oblouku.

A teď trocha vysvětlení:
a, Při správné délce výletu drátu je velikost napětí na oblouku v souladu se svařovacím proudem, kapky na konci drátu mají velikost cca 3 x průměr drátu. Množství dopředné pohybové energie, kterou žhavá kapka dostává působením magnetického pole kolem podávaného drátu (pinch efekt), je akorát takové, aby se roztavená lázeň nerozstříkovala. Ušima to vnímáme jako příjemný šeptavý zvuk.
b, Při prodloužení výletu drátu naroste napětí na oblouku a poklesne svařovací proud. To svářeč vyřeší tím že si proud přidá. Tím naroste velikost uvolňovaných kapek, které pak mají velkou hmotnost a vyrazí z povrchu tavné lázně množství velice teplých kuliček. Ty mají v sobě tolik  tepelné energie, že nataví povrch na který dopadnou a částečně se přivaří. Ušima to snadno určíme jako hrubý rachotivý prskající zvuk.

Dobrý svářeč využívá prodlužování a zkracování výletu drátu za chodu svařovacího procesu jen k vyrovnávání množství momentálně vnášeného tepla a tím poměry v tavné lázni.
Svářeč blbec tam nahulí co to dá a protože vlastně neumí svařovat tak nějakou lázeň vůbec neřeší, hlavně že je to slepené.

Tuhle děsivou vlastnost některých "svářečů" naštěstí některé nové svářečky umí kompenzovat tím, že udržují pomocí zpětné vazby na oblouku správné hodnoty a tím se rozstřik výrazně sníží. I takové systémy - říká se jim obvykle synergické - ale mají určitou setrvačnost a vždy chviličku trvá než zareagují. Proto i s takovými vynikajícími zdroji svářečský neuměl dokáže nadělat hromadu chyb.

Offline

 

#7 09-09-2011 22:13:23

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Hodně kuliček na svařenci

jirkati napsal(a):

Svářeč blbec tam nahulí co to dá a protože vlastně neumí svařovat tak nějakou lázeň vůbec neřeší, hlavně že je to slepené.

big_smile big_smile skvěle vysvětleno proč s "céóčkem" dokáže vařit kdokoliv...

varoku: hlavně to těm starým "fachmanům" svařečům neříkej přímo na tvrdo, když tak nějak oklikou, nebo přes toho mladýho svařeče - jinak si to na pracovišti pose.... a nebudou tě mít rádi, blbec pravdu nesnese! smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#8 09-09-2011 22:32:29

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Hodně kuliček na svařenci

Ideální by bylo ukázat jim,že to jde a ti co mají zájem vařit bez kuliček to buď okoukají nebo se zeptají.

Editoval Ládes (09-09-2011 22:33:38)


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#9 09-09-2011 22:41:31

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Hodně kuliček na svařenci

jj ale to jim nemůže ukázat mladý kluk jen tak - hned by bylo po kamarádství, bohužel je nutno politikařit : "pane mistr, já jsem zkusil vařit kratším drátem a vono to přestalo prskat!? Dělám to dobře? Vy tomu určitě rozumíte že? " big_smile
jinak Ládesi, ty ruský svorníky jsem eště nenašel ale mám to v hlavě! smile

Editoval bourač (09-09-2011 22:42:42)


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#10 10-09-2011 07:11:03

kemppin
Člen
Registrovaný: 24-05-2011
Příspěvky: 940

Re: Hodně kuliček na svařenci

V nekterych pripadech pomuze premisteni kostry co nejblize mistu svarovani, nebo na druhy konec svarence. S vetsinou kulicek si umi poradit PULZ. Vyborne take funguji separatory kulicek na bazi vody.


Už jenom doma.
KEMPOWELD 4000w , AFIN 280AC/DCw ,  KITIN 1700hf , KM 12c , BERLAN BPS 40 ,
autogen + řezací RS 12 , ARISTO tech , ARISTO air

Offline

 

#11 10-09-2011 09:41:57

Unihero
Člen
Registrovaný: 14-06-2010
Příspěvky: 707

Re: Hodně kuliček na svařenci

mno třeba můj poznatek od nás z práce:

za 1: máme postřik na materiál značky spectra 20WT, nastříkáš materiál, až dosváříš tak kuličky jdou dolů rukou, jelikož třeba já svařuji opískované materiály tak tak kuličky opravdu drží...
za 2: máme v práci stargon 82% Ar + 18% CO2 a můj poznatek ten plyn nedělá určitě kuličky...

dle mého jsou špatně nastaveny svářečky, nízký svařovací proud a větší posuv drátu, drát se nestíhá odtavovat, proto asi těch kuliček.
kuličky mě taky štvou ale já jich čistím opravdu pár, svařuji pulsní svářečkou, proto firmy s velkou výrobou je mají také..

Offline

 

#12 10-09-2011 12:07:52

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Hodně kuliček na svařenci

Pulzní svařování vnáší do systému zcela jinou kvalitu. Musíme si uvědomit, že při pulzním svařování prakticky nedochází ke zkratům mezi drátem a svarovou lázní. Svařovací proud totiž při pulzu skáče mezi hodnotou odpovídající sprchovému přenosu - kuličky odtavujícího se materiálu jsou o maximální velikosti průměru drátu a proto nezozstřikují lázeň - a hodnotou udržovacího proudu s minimálním ohřevem drátu i základního materiálu.

Zvláštní kapitolou je používání separátorů rozstřiku. Jsou to kapaliny buď na bázi silikonu, nebo na bázi vosků. Principem je v takovém případě to, že dopadající kulička se dotkne mikrovrstvičky separátoru na povrchu svařence. Vrstvička se odpaří a tlak páry pod kuličkou nedovolí její pevné spojení se základním materiálem. Bohužel, některé separátory neumožňují provést následné kvalitní povrchové úpravy jako je lakování či pokovení.

Při použití směsných plynů klesá s ubývajícím  množstvím CO2 ve směsi množství kuliček. Běžně se používá směs 18 CO2/ 82 Ar (%), ale např. autoprůmysl už přešel na směs s 15 % CO2 právě pro menší až žádný rozstřik při robotizovaném svařování. Tím odpadá následné čištění.

Offline

 

#13 10-09-2011 12:27:10

Unihero
Člen
Registrovaný: 14-06-2010
Příspěvky: 707

Re: Hodně kuliček na svařenci

alfa in a i jiné svářečky co, nemyslím ted pulsní synergické ale klasické co tak má dole 3 otvory na kostru, kde si nastavujete tlumivku, tím se dá shodit množství kuliček také... toto můj poznatek

Offline

 

#14 10-09-2011 19:57:49

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Hodně kuliček na svařenci

Děkuji všem za názory. Jak jsem psal v dotazu, tak chápu že úplně se kuličkám nevyhne nikdo. Vždycky tam prostě budou. V bývalých firmách jsem i svařoval a jak jsem psal, tak to šlo i s jen jemnými kuličkami, které jdou jen tak oškrábat sekáčem nebo jen nějakým kouskem plechu apod.
Já mám zase opačnou zkušenost. Takové ty velké vtavené kuličky mi většinou vznikaly, když jsem měl ka danému napětí moc malý posuv drátu. Někdy jsme to tak dělali schválně, protože svár byl nádherně rozlitý.
Tady v té firmě jsem jen necelé dva měsíce a svářeče moc neznám, jen tak skoro od vidění. Tomu mladému svářeči jsem to už párkrát nenapádně říkal, ale podle něho to jinak nejde. Mají svářečky od Kemppi, nějaké staré žďorba, podobné svářečkám WLSP apod, ale trošku menší. Některé mají podavač uvnitř a některé podavač zvlášť na mašině v menší krabici. Jsou to všechno vodníky.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#15 10-09-2011 20:09:06

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Hodně kuliček na svařenci

Teď ještě trošku bokem. U nás na dílně jen bodujeme. Máme tam svářečku Fronius Variostar 2500 a drát 1mm. Ve firmě kde jsem kdysy dělal jsme měli tu samou, ale drát 0,8mm a svařovala nádherně. Tady nejde pořádně nastavit, s tím drátem 1mm si prostě nějak nerozumí. Jeden spolupracovník vždycky svařuje ty delší sváry, ale už podle sluchu si taky neumí nastavit svářečku pro optimální parametry. nevím jak s drátem 1mm. V bývalé firmě jsem ale u té samé svářečky s drátem 0,8mm většinou nastavoval svářečku tímto stylem: Když jsem přepnul přepínač napětí např. na 8, tak posuv drátu jsem nastavoval plus mínus na stejnou číselnou hodnotu, popř. trošku méně a svářečka jela nádherně. Nyní dotaz. Když je hrubší drát, měl by se k určitému napětí volit nižší posuv oproti drátu tenšímu ne? Tedy např. když na přepínači napětí nastavím 7ku a s drátem 0,8mm mám potenciometr třeba taky na 7ku, tak s 1mm drátem by měl být posuv už méně, třeba na 6ku, ne? Ten spolupracovník to nastavuje právě naopak, což se mi zdá divné. Když má svářečku nastavenou na 7ku tak má posuv na více než 8ku. Jak to tedy prosím je? Nemáte tady prosím někdo svářečku Fronius Variostar 2500, nebo podobnou?


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#16 10-09-2011 20:31:33

Unihero
Člen
Registrovaný: 14-06-2010
Příspěvky: 707

Re: Hodně kuliček na svařenci

to varok mrkni na toto video: na videu jsem přímo já, svářečka alfa in ata 500 puls2, začátek je svařovaný klasickým co, poslechni si ten zvuk, je to trochu sestříhané, mrkni jak od toho lítají kuličky, a když dosvářím tak čistím cca 5 kuliček :-D a to má materiál přes 150 stupnů.
zde video odkaz:
http://www.youtube.com/user/MsUnihero?b … f6GdvS3JqI

shlédni si to celé, poslechni si zvuk pulsu, téměř žádné kuličky, jsem schopný seštelovat mašinu tak aby nedala moc kuliček ale svár je perfektní, ale taky ji dokážu nastavit tak aby to prskalo jak prase... u cočka to samé, mašinu mám pod palcem 4 roky, dostal jsem jí jako novou, za 4 roky nasvářeno přes 800 hodin.
vše je o nastavení  svářečky...

ještě se zeptám odkud jsi?

Editoval Unihero (10-09-2011 20:31:46)

Offline

 

#17 11-09-2011 08:43:14

samogin
Člen
Registrovaný: 05-12-2010
Příspěvky: 101
Web

Re: Hodně kuliček na svařenci

to Varok.Už ji delší dobu nepoužívám,ale věděl jsem že to tam je.Variostary mají všechny stejnou krabici a jiné jsou pouze uvnitř svou výbavou podle výkonu.Takže když měníš cívku tak ten boční kryt úplně otoč k sobě a najdeš tam určitě tohle:

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/2468_11092011691.jpg

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/2468_11092011694.jpg

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/2468_11092011695.jpg


Fronius Trans Pocket 1500TIG,Fronius Variostar 3100,Fronius Vario Synergic 4000.Fronius TransTig 1600,EWM 230 AC/DC Tetrix,Fronius Transsynergic 4000C,EWM Picomig 180,Fronius Transpuls synergic 4000,Fronius Transsteel 2200

Offline

 

#18 11-09-2011 09:03:29

samogin
Člen
Registrovaný: 05-12-2010
Příspěvky: 101
Web

Re: Hodně kuliček na svařenci

A ještě k těm kuličkám.....Je to všechno o tom kdo svařuje,když je u svářečky blb a neobtěžuje se si s tím nastavením pohrát a obě ruce má levý tak může mít sebe lepší stroj a výsledek stejně nestojí za nic.Ve firmě kde dělám na živnosťák si svařeč po sobě kuličky nečistí.Zavaří a jde to k čističům a to je chyba,protože kdyby si to po sobě pucoval tak si s tím víc pohraje.Tady jsou nějaké moje foto po zavaření ještě před čistěním....

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/2468_14072011364.jpg

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/2468_18072011375.jpg

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/2468_20072011384.jpg


Jsou to díly na bagry.To první je podvozek nějakého 3t a ty další foto jsou nádrže na naftu do 5t.


Fronius Trans Pocket 1500TIG,Fronius Variostar 3100,Fronius Vario Synergic 4000.Fronius TransTig 1600,EWM 230 AC/DC Tetrix,Fronius Transsynergic 4000C,EWM Picomig 180,Fronius Transpuls synergic 4000,Fronius Transsteel 2200

Offline

 

#19 11-09-2011 09:48:58

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Hodně kuliček na svařenci

takhle by to melo vypadat ciste hned po svařeni, unas i ty kostry generatorů,a stejnosměrnych motoru TES jsou po svaření taktež čiste..


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#20 11-09-2011 09:51:36

Unihero
Člen
Registrovaný: 14-06-2010
Příspěvky: 707

Re: Hodně kuliček na svařenci

to samogin: je stejný druh práce jako dělám já :-D
ta první fotka mi přijde tak, že to bude nějaký spodek na minibagra, ten kruh jestli pak do toho vrtají díry na otoč.. tot si mylsím já, děláme taktéž takovéto točny.. sice trochu jiné ale podobné.

Offline

 

#21 11-09-2011 09:55:22

Unihero
Člen
Registrovaný: 14-06-2010
Příspěvky: 707

Re: Hodně kuliček na svařenci

to alll: u nás je to samé, když si to nikdo neočistí, ke každému kusu výrobku se podepisujeme do papírů,( jde vlastně od sestavy až po lakovnu s kusem) a když jsou tam kuličky tak na výstupní kontrole před pískováním a lakem, jakmile tam jsou kuličky tak to posílají z5 svářeči, a musí si to dočistit...
ale jak jsem psal, máme pulsní + postřiky, takže kuliček opravdu moc není :-)

Offline

 

#22 11-09-2011 10:03:57

samogin
Člen
Registrovaný: 05-12-2010
Příspěvky: 101
Web

Re: Hodně kuliček na svařenci

to unihero: jsou to otoče na minibagry.Ve firmě to vaří i chlapy co mají pouze záklaďák.žádné značení kdo to vařil,stejně se to píše pod jeden papír,ale než se jednou někde něco utrhne....


Fronius Trans Pocket 1500TIG,Fronius Variostar 3100,Fronius Vario Synergic 4000.Fronius TransTig 1600,EWM 230 AC/DC Tetrix,Fronius Transsynergic 4000C,EWM Picomig 180,Fronius Transpuls synergic 4000,Fronius Transsteel 2200

Offline

 

#23 11-09-2011 10:13:58

Unihero
Člen
Registrovaný: 14-06-2010
Příspěvky: 707

Re: Hodně kuliček na svařenci

to amogin: tak jsem to tipnul dobře, akorát mě přijde že my to máme složitější.. pro jakou značku to děláte? jinak nádrže pěkná práce, taky by mě bavilo.

můj další poznatek, znám svářeče u nás v práci kteří svařují už 15 i více let, a dodnes si neumí nastavit svářečku, je to opravdu o svářeči a přístupu lidí, panebože když po mě odejde perfektní kus tak si jen vytvářím svoji vizitku, mě díky pečlivosti už párkrát přidali, a jsou lidi kterým ne, nesnaží se.
je to pak perfektní když vidím ty nalakované výrobky, co jsem svařoval, a po laku mohu říci že je to opravdu pěkná práce, protože pod lakem se všechno ukáže.. :-D

Offline

 

#24 11-09-2011 10:22:52

samogin
Člen
Registrovaný: 05-12-2010
Příspěvky: 101
Web

Re: Hodně kuliček na svařenci

to unihero: viz odkaz   http://www.sampierana.com/


Fronius Trans Pocket 1500TIG,Fronius Variostar 3100,Fronius Vario Synergic 4000.Fronius TransTig 1600,EWM 230 AC/DC Tetrix,Fronius Transsynergic 4000C,EWM Picomig 180,Fronius Transpuls synergic 4000,Fronius Transsteel 2200

Offline

 

#25 11-09-2011 10:29:08

Unihero
Člen
Registrovaný: 14-06-2010
Příspěvky: 707

Re: Hodně kuliček na svařenci

takže pokud to chápu jsi v itálii? my vyrábíme stroje značky KOMATSU.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče