SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Zdravím,chtěl bych ze zde zeptat,zdali nemá někdo zkušenost se svařováním nerez ocelí třídy 17020,používaných v chem. průmyslu.Jedná se o problém s praskáním svarů součástí,které byly již použity,metodou TIG.Tento problém je zejména při sváření (klapek)-ventilů.
Offline
Mám takový nepříjemný dojem, že chromová ocel tř. 17 020 - (1.400) - není moc dobře svařitelná metodou TIG. Pro MAG je použitelný drát ESAB OK AUTROD 430Ti s ochranným plynem M12, M13. Tahle ocel je velmi snadno kalitelná, takže se bez předehřevu na 250 - 300 st.C a bez žíhání na 800 st.C/půl hod. neobejdete.
Nejlepší bude se obrátit na technickou podporu dodavatelů přídavných materiálů se žádostí o pomoc při řešení tohoto problému.
Offline
Já mám zkušenost, že tyhle feritické, kalitelné nerezovky není dobré svářet TIGem bez přídavného materiálu. Zkusil bych přídavný mat. 312, větší průměr, drátem chladit lázeň, nebo rovnou vařit "přes" drát, aby zákl. mat. byl co nejméně ohříván a pokud možno po menších svarech. Svářet tak, aby svar nepřelezl pokud možno přes "růžovou" barvu.
Offline
No jo, kirkmen, jenže on chce vařit na klapkách ventilů, kde je potřeba skutečně tvrdý, obrobený svár. Při předpokládaných HV 200 asi nebude 312ka vyhovovat. Navíc nevíme jaké medium ještě zanechalo zbytky v povrchové vrstvičce. Proto ta doporučená technická podpora. A to se dá vyřídit i po telefonu.
Offline
Já vycházel z toho, že chce svary které mu nebudou praskat a o tvrdosti nic nepíše, proto ta 312. Jinak tedy mlčím :-)
Offline
jiříček napsal(a):
Zdravím,chtěl bych ze zde zeptat,zdali nemá někdo zkušenost se svařováním nerez ocelí třídy 17020,používaných v chem. průmyslu.Jedná se o problém s praskáním svarů součástí,které byly již použity,metodou TIG.Tento problém je zejména při sváření (klapek)-ventilů.
No, já pracuji ve firmě, která ty ventily pro chem. průmysl vyrábí. Používáme celou škálu materiálů na sedla a součásti ventilů. Včetně té 430, přes monel až po různé druhy stellitů. Můžete upřesnit o jaký ventil (součástku) se jedná? Můžete popsat, zda se jedná o prasklé sedlo, nebo jinou součást? Na jakou chemickou odolnost je určen? Popřípadě i dodat foto toho prasklého místa součásti.
Obecně vzato, ta 430 má dobrou odolnost proti korozi, včetně kyseliny dusičné a některých organických kyselin. Svařovaní je obtížnější, ale lze všemi běžnými metodami. Jak použitím příd. drátu AWS A5.9 ER430L, tak elektrod AWS A5.4 E430. Před svařováním je nutné předehřátí 150-200 °C. Interpass 350°C a malé vnesené teplo. Ten svár a HAZ je ale i tak hodně křehký. Proto bude nutné žíhání při 790 do 815°C. Tu teplotu udržet 1 hod. na 25 mm tloušťky, pomalu v peci ochladit na 600°C a pak se rychle ochladí na vzduchu. Pomalé chlazení z 540 dolů na 400°C způsobí zkřehnutí.
Pokud to tedy situace dovolí z hlediska chem. odolnosti, atd. je možno svařovat s příd. drátem 308L, 309 nebo 310. V tom případě žíhání není potřeba.
Offline
Je opravdu potřeba říct, jakou tvrdost a odolnost jakému médiu je třeba zaručit. A jestliže říkáte, že už tam svar (návar) byl, je třeba zjistit jaký. Aby tam třeba nebyl návar nebo plasmový nástřik třeba kobaltové slitiny (Stelit)
Obecně o svařování 13-17% Cr ocelí platí to, co už bylo napsáno, tzn. 200-300°C předehřev a mezivrstvová teplota, co nejnižší vnesené teplo, 700-750°C žíhání.
Co se týká přídavných materiálů, tak:
1) Stejnorodé typy se používají při požadavku na shodu barvy a struktury a v sirném a nauhličujícím prostředí. Elektrodu a MAG má řada výrobců, je to např. FOX SKWA, SKWA-IG. Ale WIG je fakt problém. UTP má WIG drát UTP A 661, ale to je 17 % chromovka s Mo a 0,22 % C a má ca. 40 HRc. A to asi nebude Váš případ.
2) Vhodnější je použití austenitických typů, zde se nabízí běžné CrNi typy 308 a 347 (Thermanit JE308L, Thermanit H-347) nebo přechodové 307 a 309 (Thermanit X, Thermanit 25/14 E309L). Svařuje se s nimi podstatně lépe, ale je skutečně třeba dbát na nízké promísení a při tepelném zpracování hrozí riziko zkřehnutí.
Offline
kirkmen napsal(a):
Já mám zkušenost, že tyhle feritické, kalitelné nerezovky není dobré svářet TIGem bez přídavného materiálu....
Je to tak jak popisujete. Je potřeba Při TIGu postupovat tak, že přidáváme hodně materiálu do tavné lázně. Tím se docílí ochlazení (nepřehřátí) materiálu. Určitě nepřesáhnout interpass teplotu! Jakmile se pokoušíte spojit tento materiál bez příd. drátu, jen roztavením zákl. mat., praská jak zběsilý. MIGem to jde lépe, ale zase - dodržet teploty. Sváry MIGem (Plyn 97Ar/3O2) jsou většinou bez prasklin. Sám jsem si to před chvílí vyzkoušel i s patřičným PT testem.
Stejné zkušenosti mám s Monel slitinami, lepší kvality lze dosáhnout MIGem, než TIGem, tam se však používá čistý Ar.
Editoval Frank (23-02-2011 16:16:05)
Offline
Pánové děkuji všem zůčasněným za rady a zájem o daný problém.
Offline
Ja som taktiež zváral takýto nerez metódou MMA . Totéž bol problém v tom , že zvary pukali . Nech som sa snažil ako som chcel , stále to pukalo a horúci zvar strieľal po celej dielni . Vyriešil som to tak , že tento materiál som trochu predhrial PB horákom , iba miesto zvaru . Totižto ak by ste prehriali celý nerez tak by sa nerez rôzne sfarbil . Ale neviem prečo to praská pri TIGu . A ak sa môžem opýtať , aký drôt ste použili ?
Offline