SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 19-01-2011 11:40:59

cedan
Člen
Registrovaný: 19-01-2011
Příspěvky: 4

Pevnostní výpočet svarových spojů ocelových konstrukcí

Ahojte nenašlo by se to u vás někde ve formátu PDF?Díval jsem se po netu a nikde jsem nic nenašel a docela by mě to zajímalo ať mohu argumentovat v práci před konstruktérama..
A ještě jedna otázka
V jaké poloze by se měl vařit svár pokud je namáhán v tlaku tahu a střihu?


[img]http://img836.imageshack.us/i/obraz0192.jpg/[img]

Editoval cedan (19-01-2011 11:42:04)

Offline

 

#2 19-01-2011 12:18:34

xavantes
Člen
Místo: Komjatice
Registrovaný: 02-12-2010
Příspěvky: 31

Re: Pevnostní výpočet svarových spojů ocelových konstrukcí

Zdravím!
O výpočtoch zvarových spojov hovorí norma 05 0120 (neviem, možno existuje aj nové označenie), tam je všetko.... inak tuším dobre popísané je to v knihe "svařovaní kovu v praxi", je dosť drahá ale velmi dobrá publikácia, ale našiel som to aj na nete, skús pohladať 8-)
K druhému dotazu by som povedal, že v akej polohe by sa malo zvárať, aby to najviac vyhovovalo týmto pevnostným podmienkam, tak na tom to podla mňa nezávisí, načo by potom existovali všetky tie polohy zvárania? smile A keby náhodou taký zvar mal byť vykonávaný na nejakom pevnom mieste, otočí sa budovou alebo halou? 8-)


IWE
Gamastar 170 - MOG (Metal only gas)

Offline

 

#3 19-01-2011 12:38:21

cedan
Člen
Registrovaný: 19-01-2011
Příspěvky: 4

Re: Pevnostní výpočet svarových spojů ocelových konstrukcí

xavantes napsal(a):

Zdravím!
O výpočtoch zvarových spojov hovorí norma 05 0120 (neviem, možno existuje aj nové označenie), tam je všetko.... inak tuším dobre popísané je to v knihe "svařovaní kovu v praxi", je dosť drahá ale velmi dobrá publikácia, ale našiel som to aj na nete, skús pohladať 8-)
K druhému dotazu by som povedal, že v akej polohe by sa malo zvárať, aby to najviac vyhovovalo týmto pevnostným podmienkam, tak na tom to podla mňa nezávisí, načo by potom existovali všetky tie polohy zvárania? smile A keby náhodou taký zvar mal byť vykonávaný na nejakom pevnom mieste, otočí sa budovou alebo halou? 8-)

Mno k té první odpovědi - Díky ale mohl jsi sem dát ten odkaz.Vím že kniha je dost drahá ale na to abych si přečetl jednu stránku a založil pak knihu do skříně to se mě nechce big_smile

no a co se týče té druhé odpovědi - Já se zase přikláním tomu názoru že závisí a to docela dost přece nebudu svářet PE když mohu vařit taky PG viz. zmíněný dům a to samé lpatí i pro PA vs. PE a ano je logické že nebudu točit RD pokud je připevněn na pevné podložce,ale otočím jím pokud to půjde v tomto případě co jsem uvedl,skutečnost je že na dané OK bude viset cca 2500 KG(stále)navíc to je namáháno i střihem a tahem a tlakem.Jestli si rozumíme

Offline

 

#4 19-01-2011 16:15:57

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Pevnostní výpočet svarových spojů ocelových konstrukcí

Při správném provedení sváru nezávisí jeho pevnost na poloze svařování! Každá poloha má ale při ručním svařování jinou náročnost na zručnost svařování a na produktivitu práce.
Knihu o svařování netřeba kupovat. Stačí navštívit technickou knihovnu a tam příslušné vědomosti nastudovat. Takto získaná informace je díky vynaložené energii mnohem důkladněji uložena v paměti pro příští použití.

Offline

 

#5 19-01-2011 22:11:08

cedan
Člen
Registrovaný: 19-01-2011
Příspěvky: 4

Re: Pevnostní výpočet svarových spojů ocelových konstrukcí

jirkati napsal(a):

Při správném provedení sváru nezávisí jeho pevnost na poloze svařování! Každá poloha má ale při ručním svařování jinou náročnost na zručnost svařování a na produktivitu práce.
Knihu o svařování netřeba kupovat. Stačí navštívit technickou knihovnu a tam příslušné vědomosti nastudovat. Takto získaná informace je díky vynaložené energii mnohem důkladněji uložena v paměti pro příští použití.

Hm tak já teĎ nevím.Má to logiku???Já prostě nemohu uvěřit že svár v poloze PE a8 bude mít takovou pevnost jak v pozici PA a8 na materiálu o síle 18mm.Nebo pokud je možnost tak to polopatě rozepsat (vysvětlit) abych to mohl logicky pochopit?

Offline

 

#6 19-01-2011 22:56:57

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Pevnostní výpočet svarových spojů ocelových konstrukcí

Tak já vám to vysvětlím na příkladech.
Jako svářeč jsem svařil tisíce svárů na trubkách i na potrubích na tlakových systémech elektráren. Tlaky se pohybovaly např od 50 do 250 barů při provozních teplotách i přes 500 st. C. Naprostá většina byla svařována v polohách podle dnešního označení PF, příp PC. Totéž by se dalo říci o svárech na různých konstrukcích v řadě elektráren v Česku i v zahraničí, které možná dosud nesou mé svářečské razítko.
Zjednodušeně řečeno je pevnost sváru dána jakostí svarového kovu, kvalitou promísení základního materiálu a správného přídavného materiálu a správně ošetřené tepelně ovlivněné oblasti.

Offline

 

#7 20-01-2011 06:27:30

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Pevnostní výpočet svarových spojů ocelových konstrukcí

asi bych ještě nějaký čas v práci před konstruktérama neargumentoval, myslím že je lepší ještě chvíli naslouchat smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#8 20-01-2011 09:14:30

cedan
Člen
Registrovaný: 19-01-2011
Příspěvky: 4

Re: Pevnostní výpočet svarových spojů ocelových konstrukcí

Nooo tak ti konstruktéři jsou asi jako já pilot jen mají tu pozici v práci big_smile to je ale asi tak všechno protože tech výkresy dělá stejně externí firma big_smile a co udělají oni musí se předělat

To Jirkati:
Jo já jsem to chtěl prostě dát nějak i argumentem technického rázu.Jinak sice mám nějaký ten svářečák ,ale přece jenom nemám ve sváření takový rozlet asi jako ty.Vařil jsem taky rentgeny pokud je to vyžadováno

Offline

 

#9 20-01-2011 16:30:56

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: Pevnostní výpočet svarových spojů ocelových konstrukcí

cedan napsal(a):

Hm tak já teĎ nevím.Má to logiku???Já prostě nemohu uvěřit že svár v poloze PE a8 bude mít takovou pevnost jak v pozici PA a8 na materiálu o síle 18mm.Nebo pokud je možnost tak to polopatě rozepsat (vysvětlit) abych to mohl logicky pochopit?

Proč by svarový spoj měl mít jiné vlastnosti (pevnost) při provedení v posici PE, než v PA? Vlastnosti materiálu jsou dány zejména jeho chem. složením a teplotním zpracováním. To může být ovlivněno způsobem svařování, tj. můžeme najít nepatrné rozdíly mezi MAG vs. TIG, MMA vs. TIG ap. Poloha s tím moc do činění nemá. Může dojít v různých polohách svařování k rozdílné teplotně ovlivněné oblasti, ale to je tak zhruba vše. Při správně provedených svárech a dodržení tepelného režimu by se vlivem polohy svařování vlastnosti sváru lišit neměly. Náchylnost způsobit vady ve svárech svářečem, to ano. smile

Offline

 

#10 13-06-2011 19:52:06

franišek
Člen
Registrovaný: 10-05-2011
Příspěvky: 636

Re: Pevnostní výpočet svarových spojů ocelových konstrukcí

ale dovoluji si nesouhlasit třeba tzv paddák  ze zhora dolů se jeví jako dynamicky neodolný jinak mi to připomíná odlévání při 240 a více amperech

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče