SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Prosím vás nemáte někdo popist trafa pro svařování v ochrané atmosféře CO2? Dostalo se mi do ruky jako náhradní díl nepoužité přídavné zařízení pro svařování touto metodou. Invertor ně jako zdroj proudu výrobce nedoporučil kvůli charakteristice. Mám Kitina 145, tak si ho nechám na svařování obalenou elektrodou a trafo si namotám. Ale co vím, tak běžně používané trafa jsou strašně měkké a tak asi nejsou moc vhodné. Poradí někdo? Díky.
Offline
No, nevím jestli je tohle nejjednodušší cesta k céóčku To přídavné zařízení je MIG 30? Pak bych se asi pídil po WTU 315 nebo novějším WTU 400, které s tímto přídavným zařízením pracovaly (měly obvykle ještě dodatkové označení MIG). Ono nejde jen o to "namotat" trafo. Ještě je potřeba usměrňovač, tlumivka, stykač. To trafo je také potřeba nějak regulovat, nejjednodušeji přepínačem odboček v primáru. A na kolik ampér byste si to trafo představoval? Třeba taková "dvěstěpadesátka" může mít následující charakteristiku: 30A/16V - 260A/27V.
Offline
Děkuju za názor a snahu pomoct. Už jsem myslel, že se nikdo neozve. To přídavné zařízení je profi soustrojí německé výroby. Obsahuje dvoukladkové podávání drátu, elektroventil na CO2 a eurokoncovku. Jediné co opravdu řeším je to trafo, nevím jaký mám namotat sekundár, jinak bych do toho nešel. Tlumivka a usměrňovač pro mě problém není, už jsem si pořídil i šestikilovou láhev CO2. Představuju si svařování drátem 0,6-0,8 mm. Takže trafo by melo stačit podle mě tak 160 až 180A. Primár část na jednom sloupku a část na druhém, přepínaly by se odbočky. Ale má to být tvrdý zdroj? Přece u svařování obalenou elektrodou je napětí potřebné pro zapálení oblouku 60 až 80V! A viděl jsem svařovat CO mašinu, kde bylo naprázdno i v provozu 25V - 100A pří síle drátu 0,8mm Tak nevím, jaké zvolit parametry trafa, proto uvítám jakoukoliv radu. Dopředu děkuju.
Laďa
Offline
Zdroj pro svařování MIG/MAG a potažmo trafo má mít tzv. plochou charakteristiku. Jedná se tedy o "měkký" zdroj. Napětí naprázdno se u běžných svářeček do 200A pohybují v rozmezí 18 - 35V (na výstupu po usměrnění). Pro svařování lze parametry odvodit napříkal z katalogového listu svářecího drátu. Třeba ESAB OK Autrod 12.51 pr. 0,8 má v katalogu uveden rozsah svářecího proudu 60 - 200A a napětí 18 - 24V. Než to motat, asi bych koupil hotové trafo jako náhradní díl u některého výrobce svářeček. Bude odzkoušené a bude mít odzkoušené odbočky.
Offline
Dobře, děkuju moc. Podumám a rozhodnu se. Pokud za to trafo nebude chtít nějaký filuta víc, než co stojí celá nová mašina (což je klidně možné), tak bych možná i tuto cestu zvolil. Ale všechno na to mám, tak by se dala nějaká tisícovka snad ušetřit. A navíc, co si člověk udělá a funguje to, tak z toho má radost dvojnásobnou. No teď na to ani nebudu mít čas, strávím nějakou dobu v péči lékařů a budu mít jiné starosti. Ještě jednou děkuju za rady.
Laďa
Offline